Ze świata

Ze świata

Palmira odbita z rąk dżihadystów. Niezwykłe zdjęcia

Zniszczone monumenty, posągi i gruzy. Tak teraz wygląda Palmira, którą uznawano za najlepiej zachowane starożytne miasto. A także jedno z najpiękniejszych dziedzictw europejskiej kultury. O tym, jak wyglądała Palmira po odbiciu jej z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego mówili archeologowie Bartosz Markowski i Robert Żukowski. Polacy jako jedni z pierwszych zobaczyli odbite miasto. Materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS.

Minister pracy się wkurzyła. Chce "elastycznego" wieku emerytalnego

- Mój ojciec był murarzem. Zmarł w wieku 70 lat. Gdy ktoś mi wyjeżdża z pomysłem pracy do 70. roku życia, to się wkurzam - powiedziała niemiecka minister pracy Andrea Nahles. I opowiedziała się na łamach niedzielnego "Bilda" za "elastycznym" wiekiem emerytalnym dopasowanym do indywidualnych warunków. Obecnie Niemcy realizują program stopniowego podnoszenia do 67 lat wieku emerytalnego.

Obama ponownie ostrzegł przed Brexitem

W udzielonym na zakończenie wizyty w Wielkiej Brytanii wywiadzie dla BBC prezydent USA Barack Obama ponownie ostrzegł Brytyjczyków przed wyjściem ich kraju z UE oświadczając, że wynegocjowanie odrębnego dwustronnego układu handlowego z USA może zająć 5, a nawet 10 lat.

Budować czy nie? Ostry spór o polską elektrownię atomową

Dyskusja o elektrowni atomowej wywołała gorącą dyskusję na antenie TVN24 BiS. - Powinniśmy budować elektrownie atomową, ale w Polsce jej nie będzie z powodu indolencji władz, każdej po kolei - uważa prof. Łukasz A. Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej, Centrum Nauki Kopernik. Przeciwne zdanie na ten temat ma Iwo Łoś, ekspert ds. energetyki w Greenpeace. - Polski nie stać na budowę elektrowni atomowej. Powinniśmy budować bezpieczeństwo energetyczne oparte na odnawialnych źródłach energii - mówił Iwo Łoś.

Barack Obama podpadł Brytyjczykom. Bo skrytykował Brexit

Aż 53 proc. Brytyjczyków uważa, że piątkowa wypowiedź amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy ws. ewentualnego wyjścia W. Brytanii z UE była niewłaściwa - wskazuje opublikowany w sobotę sondaż firmy badawczej YouGov. Przeciwnego zdania jest 36 proc. ankietowanych.

Polacy podbijają Ukrainę. Balcerowicz w rządzie, Balczun szefem kolei

Historia zatoczyła koło. Leszek Balcerowicz na początku lat 90. miał doradcę z Zachodu - Jeffrey'a Sachsa. Teraz sam stał się "doradcą z Zachodu". Były wicepremier został nominowany przez prezydenta Petra Poroszenkę na szefa doradców ds. reform na Ukrainie. Inny Polak - Wojciech Balczun - otrzymał wysokie stanowisko u naszych sąsiadów i pokieruje kolejami państwowymi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio

- Po 21 latach debat i konferencji nadszedł czas, żeby zadeklarować: żadnych wymówek i kolejnych rozmów, żadnych kolejnych dziesięcioletnich badań. Nie pozwólmy na to, aby koncerny paliwowe manipulowały światową nauką i polityką, które wpływają na naszą przyszłość. Jesteście ostatnią nadzieją Ziemi - mówił na forum ONZ Leonardo di Caprio, aktor i hollywoodzki gwiazdor.

Czysta energia, czysty zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie

Porozumienie klimatyczne podpisane, świat zwiera szeregi, aby zredukować emisje dwutlenku węgla. A tymczasem najlepszym przykładem jak to zrobić jest Samso. Jeszcze niedawno całkowicie uzależnione od importu paliw kopalnych. Niewielka duńska wyspa może pochwalić się wyjątkowym sukcesem. Do zera zredukowała bowiem emisję gazów cieplarnianych. Mieszkańcy dokonali tego używając starych, sprawdzonych sposobów. Energię pozyskują wyłącznie ze słońca, biomasy i wiatru. I to dzięki małym elektrowniom postawionym przez samych rolników. I szukają nowych, niekonwencjonalnych źródeł energii. Materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS.

Unijne sankcje na raje podatkowe. Jest pierwszy krok

Ministrowie finansów państw UE poparli na nieformalnym posiedzeniu w Amsterdamie utworzenie wspólnej listy tzw. rajów podatkowych, czyli krajów, których jurysdykcje nie przekazują informacji o transferowanych do nich dochodach obywateli państw trzecich.

Grecja dostanie kolejny zastrzyk pieniędzy. Jest jedno "ale"

Przedstawiciele kredytodawców Grecji są blisko porozumienia z władzami tego kraju, które ma otworzyć drogę do wypłaty kolejnej transzy pomocy oraz umożliwić restrukturyzację zadłużenia. Strefa euro nie chce się jednak zgodzić na jego nominalne zmniejszenie.

Początek końca ery węgla. O co chodzi w porozumieniu klimatycznym?

W głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku trwa dziś ceremonia podpisywania globalnego porozumienia klimatycznego wynegocjowanego w Paryżu pod koniec 2015 roku. Bierze w tym udział ok. 60 szefów państw i rządów, wśród nich premier Beata Szydło. Oto porozumienie w pięciu najważniejszych punktach.

Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę"

Porozumienie klimatyczne wynegocjowane w Paryżu spełnia nasze oczekiwania. Wracamy do polityki, która z jednej strony ma chronić klimat, a z drugiej nie uderza w naszą gospodarkę - powiedziała w piątek w Nowym Jorku premier Beata Szydło. Przed polską premier porozumienie podpisali m.in. prezydent Francji Francois Hollande i sekretarz stanu USA John Kerry. Pod dokumentem mają złożyć podpisy przedstawiciele 171 krajów - ogłosił na początku ceremonii sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Kuba tnie ceny żywności

Kubański rząd zdecydował znacznie obniżyć, nawet o 20 proc., ceny pewnych towarów żywnościowych w ramach działań mających na celu zwiększenie siły nabywczej zarobków obywateli - podała kubańska telewizja państwowa. Rozporządzenie wchodzi w życie w piątek.

Grecja wychodzi na prostą? Wynik lepszy od założeń

Grecja osiągnęła w ubiegłym roku pierwotną nadwyżkę budżetową, co jest lepszym wynikiem niż zakładano w ustalonym w sierpniu porozumieniu dotyczącym kolejnego pakietu pomocy dla tego kraju - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Dokumenty na weekend w TVN24 BiS

W rocznicę wybuchu reaktora jądrowego Czarnobylu przypominamy największą katastrofę przemysłową XX wieku. Wyobrazimy sobie też, jak wyglądałby świat bez samochodów. Zwiedzimy zarówno wielkie metropolie, jak i regiony nietknięte ręką człowieka.

Brytyjska gospodarka zagrożona. City obawia się Brexitu

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z UE, czyli tzw. Brexit, zaszkodzi poważnie londyńskiemu City, a zatem również sektorowi finansowemu i brytyjskiej gospodarce, dla której jest on ważnym źródłem dochodu - ostrzegły władze City of London.

50 mld dol. nie dla udziałowców Jukosu. Jest wyrok

Sąd okręgowy w Hadze obalił w środę orzeczenie Stałego Trybunału Arbitrażowego z 2014 r. nakazujące Rosji wypłacenie odszkodowania w wysokości 51,57 mld dolarów grupie byłych akcjonariuszy Jukosu za politycznie umotywowane zniszczenie tego koncernu naftowego.

Cola Zero zmienia nazwę. Powód zaskakujący

Popularny napój zmieni nazwę na „Coca-Cola Zero Sugar” po tym, jak badanie konsumenckie dowiodło, że pięć na dziesięć osób nie miało pojęcia, że napój nie zawiera cukru - czytamy w "Business Insider".

Niemcy proszą Belgię o wyłączenie reaktorów jądrowych

Niemiecka minister ds. środowiska naturalnego, ochrony przyrody, budownictwa i bezpieczeństwa reaktorów nuklearnych Barbara Hendrics poinformowała w środę, że zwróciła się do władz belgijskich o tymczasowe wyłączenie dwóch reaktorów jądrowych ze względów bezpieczeństwa.