Ze świata

Ze świata

Bagiński o efektach z "Gwiezdnych wojen": film to sztuka iluzji, to sztuka oszustwa

Twórcy efektów specjalnych do kasowego filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” ujawnili, w jaki sposób pracowali nad ich stworzeniem. Produkcja przyciągnęła do kin widzów na całym świecie, zapewniając przychód rzędu 2 mld dol. - Efekty w całej serii "Gwiezdnych wojen" to jest absolutnie topowa robota i robiona przez najlepszych speców w branży - komentował Tomasz Bagiński, rysownik, animator, twórca nominowanego do Oskara filmu "Katedra". - Nawet, jeśli inne elementy filmu nie zawsze działają. Gość TVN24 BiS zaznaczył, że nad produkcją pracuje złożony zespół. - Film to ogromna maszyna z bardzo wieloma utalentowanymi ludźmi. Ale też pamiętajmy, że to sztuka iluzji, to jest trochę sztuka oszustwa. Wszyscy filmowcy w pewnym sensie są kłamcami i dotyczy to nie tylko efektów - mówił Bagiński.

"Miasto, które nigdy nie zasypia", czyli magiczny meksykański świat

Meksyk to nie tylko "burrito i tacos" - zapewnia Anna Lysakowska, która po studiach w 2010 roku pojechałam tam na dwutygodniowe wakacje i została. Na stołach królują tortille i fasola, ale można z nich przyrządzić wiele potraw, popularne jest też ceviche. - Oczywiście dominują ostre dania. Choć także te kwaśne - opowiada gość cyklu "Pokaż nam świat". Podróżniczka wskazywała, że Polacy mogą jechać do Meksyku bez wiz i zostać do 6 miesięcy. - Jeżeli jedziemy do pracy trzeba aplikować w ambasadzie. Nie jest to trudne - mówiła. Sama rozpoczęła pracę w Meksyku ucząc j. angielskiego a później zatrudniła się w agencji reklamowej.

Reportaże w TVN24 BiS

W najbliższy weekend zabierzemy widzów TVN24 BiS w najbardziej pasjonujące zakątki naszej planety. W 15. rocznicę zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku opowiemy historię legendarnego ratownika z World Trade Center.

Ten rząd obniży podatek dochodowy o miliard euro

Rząd Francji obniży w budżecie na rok 2017 wpływy z podatku dochodowego o miliard euro - podało w piątek francuskie ministerstwo finansów, co oznacza zamiar złagodzenia następstw wcześniejszych podwyżek podatków w obliczu przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Agencja Moody's dała Polsce czerwone światło. Co rząd z tym zrobił?

W maju agencja Moody's obniżyła perspektywę wiarygodności kredytowej Polski. Zwiększone wydatki na 500 plus, zmiany w kwocie wolnej i wieku emerytalnym oraz spór wokół Trybunału Konstytucyjnego - to były wówczas jej główne zastrzeżenia, które wpłynęły na ocenę. Dziś agencja ma opublikować najnowszą decyzję. Sprawdzamy, czy w ciągu tych kilku miesięcy Polsce udało się oddalić zagrożenia, na które wskazywali analitycy z Moody's.

KE wycofuje się z projektu o roamingu. Po czterech dniach od publikacji

Komisja Europejska wycofała propozycje, które określały liczbę dni, podczas których mieszkańcy UE mogliby korzystać z telefonów komórkowych bez opłat roamingowych. Decyzja nadeszła po słowach krytyki i opiniach, że przepisy powinny pójść dalej i być jeszcze bardziej przychylne klientom firm telekomunikacyjnych - donosi Reuters.

Świat bez kawy, czekolady i wina? "Działamy w zaklętym kręgu"

Do 2080 roku znikną wszystkie pola uprawy kawy - podał Instytut Klimatyczny, czyli jeden z głównych think-thank w Australii zajmujący się ochroną klimatu. Podobny los może spotkać uprawy kakao i winogron. Dlaczego tak się dzieje i czym można zastąpić te produkty? Odpowiedzi na te pytania szukali goście programu "Otwarcie Dnia".

Polskie jabłka wycofane ze szwedzkich sklepów

Szwedzka sieć supermarketów ICA wycofuje ze sprzedaży 19 ton polskich jabłek - informuje Polskie Radio. Powód? Skandynawowie twierdzą, że owoce zawierają ponadnormatywną ilość szkodliwych dla zdrowia pestycydów.

Gdzie mieszka się najlepiej? Południe kontra północ

Wilno jest najlepszym miastem do życia - wynika z danych Eurostatu. Na podium znalazły się jeszcze Sztokholm i Kopenhaga. Warszawa znalazła się na ósmym miejscu rankingu. Z życia w stolicy Polski zadowolonych jest 93 proc. mieszkańców. Najniższy poziom satysfakcji z życia w stolicy zadeklarowali mieszkańcy Aten - 71 proc., słaby wynik otrzymał też Rzym - 80 proc.

Pierwsza taka fontanna w Europie. Tryska z niej piwo

Fontannę, z której wylewa się pięć gatunków piwa, otwarto w Żalcu w środkowej Słowenii. Nową atrakcję, która ma przyciągnąć turystów, powitały toastem setki mieszkańców miasteczka - ośrodka słoweńskiego chmielarstwa. Atrakcja nie jest jednak darmowa, są też limity dotyczące picia piwa.

"Ugryźć kawałek świata". Z zielonym jabłkiem przez świat

Gościem cyklu "Pokaż nam świat" był podróżnik Szczepan Ligęza, który zwiedził 26 państw. - Staram się podczas podróży robić coś więcej niż tylko zwiedzać zabytki - mówił. Stąd pomysł o podróżach po świecie z zielonym jabłkiem. - Moja pierwsza praca to były zbiory jabłek w Hiszpanii, ale oprócz tego jabłko można dostać prawie wszędzie - wyjaśniał Szczepan Ligęza, jednocześnie dodając, że największy problem z dostaniem owocu był w Tajlandii.

Wyszli z recesji i świetnie sobie radzą. A nie mają nawet rządu

Lato zbliża się powoli do końca, ale hiszpańska gospodarka wciąż wygrzewa się na słońcu - pisze CNN Money. Nowe dane wskazują bowiem, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy urosła ona o ponad 3 proc. To znakomity wynik, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że kraj nie ma rządu.

Unia otworzy granice dla usług. Ma być taniej i lepiej

Komisja Europejska chce przed końcem roku przedstawić propozycje, które ułatwią przedsiębiorcom dostęp do unijnego rynku - poinformowała we wtorek w Brukseli unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

Fascynująca podróż po Stanach Zjednoczonych

Gościem cyklu "Pokaż nam świat" była Joanna Włodarczyk, która opowiadała o podróży po Stanach Zjednoczonych. Jak mówiła, to nie tylko miasta znane z filmów, ale także piękne parki narodowe jak choćby Wielki Kanion, czy Dolina Pomników. - Są to niesamowite miejsca. Już podczas lotu samolotem możemy zobaczyć zmieniającą się non-stop przyrodę i otoczenie - podkreślała Włodarczyk.

Uprzejmi płacą mniej. "Un cafe, por favor"

W kawiarni w miejscowości Llanca nad Morzem Śródziemnym w Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, ceny kawy zróżnicowano w zależności od tego, czy klienci są uprzejmi, składając zamówienie. Zdefiniowano to w karcie napojów.

Polacy emigrują, popularne dwa kierunki. Najnowsze dane

Około 2,397 mln Polaków przebywało w 2015 roku za granicą, w tym 2,098 mln w Europie - wynika z nowych danych GUS. Liczba polskich emigrantów wzrosła zwłaszcza w Niemczech - o 7 proc. i w Wielkiej Brytanii - o 5,1 proc.

Tajska podróż ze smakiem

Gościem cyklu "Pokaż nam świat" był Jakub Piekarz, który opowiadał o podróży do Tajlandii. Zwracał uwagę, że "można ją podzielić na trzy regiony: północ, centrum i południe". - Zwiedzenie ich nawet w ciągu trzech tygodni jest niewykonalne - dodał. Podczas podróży do Tajlandii gość TVN24 BiS poleca spływ Mekongiem, czy słynne świątynie buddyjskie. Odwiedzając z kolei region południowy będziemy mogli wypocząć na rajskich plażach.