Brytyjska linia lotnicza EasyJet zapowiedziała w piątek powołanie spółki córki EasyJet Europe z siedzibą w stolicy Austrii. Ma to zabezpieczyć jej prawo do wykonywania lotów wewnątrz Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Linie lotnicze wykonujące loty pomiędzy państwami członkowskimi UE muszą posiadać licencję i certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC), wydane przez jedno z państw Unii Europejskiej. Nowa linia planuje zarejestrować w Austrii 110 samolotów, które będą latały w barwach europejskiej spółki.
Przewoźnik poinformował o swoich planach w komunikacie giełdowym, dodając, że "proces akredytacyjny jest już zaawansowany" i "nie wpłynie na miejsca pracy" na terenie Wielkiej Brytanii. EasyJet, którego siedziba obecnie znajduje się w Luton (ok. 50 km na północ od Londynu), zdecydował się na ten krok nie czekając na wynik negocjacji pomiędzy Londynem a Brukselą w sprawie przyszłych warunków dostępu do rynku powietrznego Unii Europejskiej dla brytyjskich linii lotniczych.
Wiedeńskie lotnisko
Jak zaznaczono, szefostwo przewoźnika wybrało Austrię ze względu na implementację europejskich przepisów bezpieczeństwa i doświadczenie z innymi liniami lotniczymi, m.in. tanimi liniami lotniczymi Lufthansy Eurowings. Austriacki kanclerz Christian Kern podkreślił w oświadczeniu, że pierwsze rozmowy w sprawie powołania nowej linii na austriackiej licencji odbyły się w październiku ubiegłego roku. - To zwycięstwo, o które ciężko walczyliśmy, (...) wywalczone w rywalizacji z 27 innymi państwami europejskimi. Wygrał najlepszy, nie najtańszy - dodał.
Tanie linie lotnicze
EasyJet jest piątą największą linią lotniczą w Europie; w pierwszej połowie br. przewiózł ok. 39 miliona osób. Swoje ostrzeżenie dotyczące konieczności wynegocjowania dla Wielkiej Brytanii dostępu do europejskiego rynku powietrznego po wyjściu z Unii Europejskiej wystosował także m.in. irlandzki przewoźnik Ryanair, europejski lider wśród niskobudżetowych linii lotniczych.
Autor: MS / Źródło: PAP