Ze świata

Ze świata

Snowden w kamerze Olivera Stone'a: odszczepieniec w ekstremalnej sytuacji

- Filmowy Snowden może mieć niewiele wspólnego z tym realnym - tak krytyk filmowy Wiesław Kot odnosił się do nowego filmu Olivera Stone’a opowiadającego historię byłego agenta wywiadu USA. Gość TVN24BiS stwierdził, że reżyser zastosował typową dla siebie metodę - „wziął pewnego odszczepieńca i postawił go w sytuacji bardzo trudnej - musi wybierać między lojalnością wobec Stanów Zjednoczonych a lojalnością wobec ludzkości”. Krytyk wspomniał także o dwóch innych filmach, które opierają się na prawdziwych wydarzeniach - polskiej produkcji pt. „Smoleńsk” oraz amerykańskiej „Deepwater Horizon”. Co chcą osiągnąć twórcy filmów bazujących na aktualnych historiach? Czy powinni przedstawiać fakty czy własną ich interpretację?

CNN: Rosji zaczyna brakować gotówki

Kremlowskie źródło wysycha. Po niemal dwóch latach recesji, tylko w tym miesiącu rosyjski fundusz "na czarną godzinę" stopniał do zaledwie 32,2 mld dolarów - podał rosyjski minister finansów, Anton Siłuanow. We wrześniu 2014 roku, zanim ceny ropy zaczynały spadać, wynosił on jeszcze 91,7 mld dolarów - pisze CNN Money.

Spłonęła fabryka, zginęli pracownicy. Właściciel ukrywa się

Po zeszłotygodniowym pożarze fabryki opakowań na północ od stolicy Bangladeszu, Dhaki, w którym zginęło ponad 30 osób, jej właściciel ukrywa się - poinformowała w sobotę policja. Mężczyzna zaszył się w nieznanym miejscu po tym, jak ojciec jednej z ofiar oskarżył go i siedem innych osób o nieumyślne spowodowanie śmierci.

Europa na potęgę kupuje rosyjski gaz

- Rośnie zainteresowanie rosyjskim gazem w krajach europejskich, które leżą w potencjalnym zasięgu gazociągu Nord Stream 2 - ocenił prezes Gazpromu Aleksiej Miller. Z kolei Piotr Maciążek, ekspert energetyczny portalu Defence 24 stwierdził: - Firmy kupują rosyjski gaz na potęgę, bo jest teraz ekstremalnie tani.

Przełom w bajkach Disneya. Księżniczka już nie szuka miłości

Nowa bohaterka bajek Disneya nie szuka już miłości, tylko ratuje planetę. Z kolei lalka Barbie nie jest już ideałem piękna. To znak, że świat, który poznają najmłodsi, zmienia się wraz z wyznawanymi wartościami. O wpływie stereotypów znanych z kreskówek na wychowanie dzieci mówili w TVN24 BiS byli Monika Perkowska, psycholog dziecięcy oraz Dawid Muszyński, redaktor naczelny Naekranie.pl

Biuro zamiast łóżka. Dlaczego pracujemy w trakcie choroby?

Przykład Hillary Clinton, która mimo choroby kontynuowała kampanię prezydencką w USA, nie jest odosobniony. Wiele osób mimo złego stanu zdrowia wychodzi do pracy, choć lekarze zalecają pozostanie w domu. O tym, dlaczego pracujemy, nawet w czasie choroby, mówiła psycholożka Maria Rotkiel. Przekonywała, że decyzja zależy nie tylko od cech osobowości. Praca staje się bowiem coraz ważniejszym obszarem życia, z którego trudno zrezygnować, niezależnie od stanu zdrowia.

Kupujesz, jeździsz, pomagasz. Tak działa rower z bambusa

Bambusowe rowery zyskują na popularności. Dzięki współpracy polsko-afrykańskiej udało się stworzyć firmę Asante Bamboo Bikes, która w sposób ekologiczny produkuje niezwykłe pojazdy. O ich fenomenie oraz misji niesienia pomocy potrzebującym opowiadał w TVN24 BiS Igor Pielas.

Reportaże w weekend w TVN24BiS

Podróże do Sydney, Kostaryki, Japonii, terroryzm oraz bogactwo Chin - to niektóre tematy, które pojawią się w reportażach w najbliższy weekend w TVN24 BiS.

Mafioso pobierał latami czynsz za wynajem odebranych mu domów

Boss sycylijskiej mafii, któremu na wniosek sądu skonfiskowano 22 domy, mimo to przez 14 lat pobierał czynsz za ich wynajem – podały włoskie media. Postępowanie w tej sprawie wszczął Trybunał Obrachunkowy – odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli w Polsce.

Las zamknięty w butelce. Ma niezwykłe właściwości

Justyna Stoszek, malarka i rzeźbiarka na antenie TVN24 BiS pokazywała "żywe rzeźby" - w dużych butelkach zamknęła prawdziwy las. Hodowla jest z początku wymagająca, jednak z czasem wewnątrz butelki powstaje w pełni samodzielny ekosystem, gdzie czasem potrafią wyrosnąć grzyby. Las w szkle jest również narzędziem terapeutycznym, pozwalającym osobom chorym mieć kontakt z naturą.

"FT": Konieczna jest fundamentalna rewizja zasad UE

Zapowiadając piątkowy nieformalny szczyt w Bratysławie poświęcony przyszłości UE po Brexicie, brytyjski dziennik "Financial Times" pisze w czwartek, że UE jest w głębokim kryzysie, który wymaga rewizji zasad rządzących Wspólnotą, w tym swobody przepływu osób.

Inwazja kotów w londyńskim metrze

Koty zawładnęły jedną ze stacji metra w Londynie. I to dosłownie. Ich zdjęcia pojawiły się na wszystkich powierzchniach reklamowych i tak będzie przez kilka najbliższych tygodni. Miejsca wykupiły dwie organizacje, zajmujące się szukaniem domów dla bezpańskich zwierząt. Zapłaciły za to - w przeliczeniu - ok. 100 tys złotych, ale było warto, bo akcja zrobiła furorę, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Materiał programu "24 Godziny".

Węgry są za słabe na euro

Przyłączenie się Węgier do strefy euro będzie celowe dopiero wówczas, gdy kraj będzie wystarczająco silny i w całej rozciągłości osiągnie poziom rozwoju strefy euro – powiedział szef Węgierskiego Banku Narodowego (MNB) Gyoergy Matolcsy.

Więcej niedźwiedzi niż mieszkańców. Podróż na Spitsbergen

Na ląd nie wolno schodzić bez broni, bo niedźwiedzi polarnych jest tam więcej niż mieszkańców - mówi Katarzyna Pawełczyk, gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS, która jachtem popłynęła na norweską wyspę Spitsbergen. Jak dodaje "człowiek jest tam zdany tylko na siebie". - Nie ma zasięgu, nie ma internetu - podkreśla.