Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową do 1,00-1,25 proc. z 0,75-1,00 proc. - poinformował w środę Fed po zakończeniu posiedzenia. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku. Rezerwa uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej.- Fed "relatywnie niedługo" może rozpocząć redukcję sumy bilansowej - powiedziała na konferencji po posiedzeniu Rezerwy jej prezes Janet Yellen.
"W związku z obecną oraz oczekiwaną sytuacją inflacyjną oraz na rynku pracy Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował o podwyższeniu docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych do 1,00-1,25 proc." - napisano w komunikacie Fed, wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.
Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się takiej decyzji banku centralnego.
Decyzję podjęto przy sprzeciwie jednego decydenta Neela Kashkariego z Fed Minneapolis.
"Monitorują sytuację"
W ocenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) "krótkoterminowe ryzyka dla perspektyw gospodarczych są z grubsza zbilansowane, jednak Komitet uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie.
Zdaniem FOMC, inflacja w ujęciu 12-miesięcznym "ostatnio spadła i, podobnie jak wskaźnik bazowy, znajduje się nieco poniżej 2-proc." - dodano.
Poprzednio Fed oceniał, iż inflacja znajduje się "blisko" 2 proc.
Zdaniem Rezerwy, w krótkim terminie inflacja w ujęciu rocznym pozostanie nieco poniżej 2 proc., jednak w średnim terminie ustabilizuje się w okolicach 2-proc. celu Fed.
Dane
Dynamika cen w Stanach Zjednoczonych od lutego wyhamowuje z każdym kolejnym miesiącem.
Deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, spadł w kwietniu do 1,7 proc. rdr, po wzroście w lutym do 2,1 proc. rdr (pierwsze złamanie bariery 2,0 proc. od 2012 r.). Bazowy PCE spadł w kwietniu do 1,5 proc. rdr wobec 1,8 proc. w lutym.
Ceny konsumpcyjne (CPI) w USA w maju wzrosły rdr o 1,9 proc. vs. 2,7 proc. w II, Inflacja bazowa wyniosła 1,7 rdr. Dla bazowego CPI to najniższy odczyt rdr od maja 2015 r. Na koniec stycznia wskaźnik ten wynosił jeszcze 2,3 proc.
Rynek pracy
Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy, Fed ocenił, że wzrost liczby etatów "spowolnił, lecz średnim ujęciu utrzymał się na solidnym poziomie od początku roku, a stopa bezrobocia spadła".
Liczba nowo utworzonych etatów w sektorach pozarolniczych w USA w maju wzrosła jedynie o 138 tys., wyraźnie poniżej oczekiwań. Przeciętny wzrost liczby etatów w USA w ostatnich 3 miesiącach wyniósł jedynie 121 tys. (głównie przez jeszcze gorsze dane za marzec) wobec przeciętnej z 2016 r. 187 tys. Bezrobocie spadło do 4,3 proc., o 0,1 pkt. proc.
Kiedy kolejna podwyżka?
Fed w komunikacie, tak jak to czynił po poprzednich posiedzeniach, stwierdził iż oczekuje, że „warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych”.
Komunikat nie zawiera odniesień do ewentualnego terminu kolejnej podwyżki.
Plan normalizacji
Fed przedstawił plan normalizacji sumy bilansowej.
- Jak wynika z komunikatu, nie podjęliśmy ostatecznej decyzji o wcieleniu w życie planu (normalizacji bilansu - red.). Jednakże, odnośnie daty rozpoczęcia implementacji planu, jeżeli gospodarka rozwijać się będzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami (...) możemy to uczynić relatywnie niedługo - powiedziała Yellen.
Ustalono miesięczny limit sumy zapadających treasuries, z których przychody nie będą mogły zostać reinwestowane w bilans na 6 mld USD miesięczne. Limit ten ma być zwiększany co trzy miesiące o 6 mld USD na przestrzeni 12 miesięcy, aż do 30 mld USD miesięcznie. Dla aktywów MBS (papiery zabezpieczone hipoteką) limit ustalono na 4 mld USD miesięcznie, co zwiększane ma być co kwartał na przestrzeni roku o 4 mld USD aż do 20 mld USD miesięcznie.
Redukcja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, o ile gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z prognozami FOMC.
W komunikacie dotyczącym wytycznych dla normalizacji wskazano, że limity zostaną utrzymane po osiągnięciu maksymalnie dopuszczanych wartości, tak by portfel aktywów Fed zmniejszał się w stopniowy i przewidywalny sposób.
Odchudzanie bilansu będzie trwać do momentu, gdy Fed oceni, iż w jego portfelu znajduje się tyle aktywów, ile koniecznych jest do prowadzenia skutecznej i wydajnej polityki monetarnej.
Podkreślono, że sterowanie poziomem stopy procentowej pozostaje podstawowym instrumentem w polityce monetarnej Fed.
FOMC zastrzegł sobie prawo do wznowienia reinwestowania przychodów z zapadających aktywów, jeżeli dojdzie do znacznego pogorszenia w gospodarce.
Projekcje
Mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2017 r. pozostała bez zmian na poziomie 1,375 proc., co sugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb przez Fed w bieżącym roku.
Mediana przewidywań względem poziomu stóp na koniec 2018 r. również się nie zmieniła i wynosi 2,125 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują 3 podwyżek stóp o 25 pb w 2018 r.
Mediana przewidywań względem poziomu stóp na koniec 2019 r. spadła do 2,938 proc. z 3,0 proc.
W ocenie członków Fed, długoterminowa stopa procentowa powinna kształtować się na poziomie 3,0 proc. W marcu oczekiwano tyle samo.
Fed obniżył prognozy makroekonomiczne dotyczące stopy bezrobocia w najbliższych latach, oraz obniżył projekcję inflacji na bieżący rok.
Stopy
Protokół z zakończonego w środę posiedzenia Fed zostanie opublikowany 5 lipca. Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowane jest na 25-26 lipca 2017 r.
W marcu 2016 r. Rezerwa Federalna podwyższyła docelowy przedział wahań dla stopy fed funds o 25 pb. do 0,75-1,00 proc. Była to trzecia podwyżka w rozpoczętym w grudniu 2015 r. cyklu zacieśniania polityki monetarnej.
Autor: gry / Źródło: PAP, Reuters, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu