Ze świata

Ze świata

Kraj safari, wuwuzeli i pięknej przyrody. Magiczne miejsca w RPA

Johannesburg, Kapsztad oraz Przylądek Dobrej Nadziei to miejsca, które trzeba zobaczyć podróżując po Republice Południowej Afryki - opowiadali w TVN24 BiS Alina Piotrowska i Robert Sienczewski, goście cyklu "Pokaż nam świat". Jak dodawali, kolejną atrakcją, którą nie sposób pominąć w RPA jest safari. - Można spotkać wówczas takie zwierzęta jak słonie, bawoły, lwy, lamparty i hipopotamy - wymieniali.

Brakuje nawet waty i rękawiczek. Strajk służby zdrowia w Grecji

Lekarze, pielęgniarki i zarządcy regionalnych szpitali państwowych w Grecji rozpoczęli w środę 24-godzinny strajk w proteście przeciw złej sytuacji w publicznej służbie zdrowia. W niektórych szpitalach brakuje nawet waty czy rękawiczek - alarmują związkowcy.

Zakończył się strajk na lotniskach w Berlinie

Prowadzony od poniedziałku strajk personelu naziemnego na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld zakończył się w środę nad ranem. Ruch w obu portach lotniczych wrócił do normy, choć możliwe są jeszcze pojedyncze opóźnienia - przekazały władze lotniskowe.

Są zaniepokojeni, bo kawa na mieście ma być droższa

Zaniepokojenie i protesty wywołała w Rzymie zapowiedź podwyżki cen kawy w barach o 10-20 centów za filiżankę. Podniesienie cen zarekomendowało stowarzyszenie stołecznych usługodawców tłumacząc to koniecznością szkolenia personelu, inwestycji i remontu barów.

Brytyjski socjal nie dla imigrantów. Zobacz, co mogą stracić Polacy

Brytyjski parlament odrzucił poprawki, które gwarantowały utrzymanie praw nabytych przez obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy będą mogli teraz przerwać wypłacanie zasiłków socjalnych dla imigrantów, w tym i Polaków. Chodzi o zasiłki na dzieci, "becikowe", dodatek mieszkaniowy, zasiłki dla bezrobotnych czy kupony za które można kupić na przykład żywność. Na Wyspach z zasiłków socjalnych korzysta ponad pięć milionów osób, ale imigranci stanowią w tej liczbie małą grupę.

Berlin szykuje gigantyczne kary za hejt w sieci

Niemcy planują wdrożenie nowego prawa, które zobliguje sieci społecznościowe, takie jak np. Facebook, do usuwania oszczerczych postów i gróźb - podaje Reuters. Niedostosowanie się do tego wezwania poskutkuje nałożeniem na firmę kary finansowej w wysokości nawet 50 mln euro - przewiduje projekt.

Strajk na lotniskach w Berlinie. Odwołano blisko 580 lotów

Personel naziemny na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld we wtorek kontynuował rozpoczętą dzień wcześniej akcję strajkową w sporze o podwyżkę wynagrodzeń. Według przewoźników odwołanych zostało ok. 580 lotów, czyli prawie wszystkie loty z i do Berlina.

Jachtem dookoła świata. "Od dziewięciu lat Crystal jest moim domem"

- Od dziewięciu lat jacht Crystal jest moim domem - mówi Michał Palczyński, który w ciągu trzech lat opłynął cały świat. - W 2013 roku wyruszyłem z Lizbony, żeglowaliśmy na południe przez Wyspy Zielonego Przylądka - opowiada. Jego rejs zakończył się we wrześniu 2016 roku. Jak mówi Palczyński, z podróży najbardziej zapamiętał "miejsca odludne i takie gdzie pogoda jest kapryśna i nieprzewidywalna". To jednak nie koniec, żeglarz już planuje bowiem dłuższy, pięcioletni rejs. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Miliardy z unijnego tortu. Polska dostanie mniejszy kawałek?

Komentatorzy obawiają się, że w nowej perspektywie finansowej z UE do naszego kraju trafi dużo mniej pieniędzy niż obecnie. Wszystko przez ochłodzenie relacji, Brexit oraz projekty reform samej Unii Europejskiej, w ramach których wymienia się koncepcję Unii "wielu prędkości" i stworzenia oddzielnego funduszu dla państw strefy euro.

Unia przedłużyła sankcje wobec Rosji

Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o kolejne pół roku sankcje wizowe i finansowe, wprowadzonych w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem na wschodniej Ukrainie.

Jednoślad na wysokościach. "To najlepsze narzędzie do poznawania świata"

- Motocykl jest najlepszym narzędziem do poznawania świata. Jeśli uznałbym, że to hulajnoga, to pewnie zrobiłbym to hulajnogą - tak swoje zamiłowanie do zwiedzania świata jednośladem tłumaczył w programie "Pokaż nam świat" Krzysztof Samborski. Z kolei Aleksandra Trzaskowska, motocyklistka i podróżniczka opowiadała o pierwszej babskiej wyprawie motocyklowej w Himalaje. - 18 dziewczyn w dwóch turach. Pojechałyśmy zdobywać najwyższe przełęcze i udało nam się wjechać na 5602 metry (najwyższa dopuszczona do ruchu kołowego przełęcz świata - red.) - opowiadała podróżniczka.

Szczury zaatakowały Paryż. Na walkę z gryzoniami pójdzie 1,5 miliona euro

1,5 miliona euro - tyle na walkę ze szczurami przeznaczą władze Paryża. Gryzonie to odwieczny problem francuskiej stolicy, szczególnie wiosną. Ich liczba dramatycznie rośnie przede wszystkim w metrze, ale również w ogrodach czy parkach. Szczury nie tylko przeszkadzają mieszkańcom miasta, ale nie służą też turystycznemu wizerunkowi metropolii. O szczegółach w programie "Otwarcie Dnia" opowiadała Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS we Francji.

Strajk na lotniskach w Berlinie. Odwołano blisko 650 lotów

Z powodu rozpoczętego w poniedziałek rano strajku personelu naziemnego na lotniskach Tegel i Schoenefeld w Berlinie odwołanych zostało blisko 650 lotów. Akcja protestacyjna, do której wezwał związek zawodowy branży usługowej Verdi, potrwa do wtorku rano.

Turecki politolog o sporze na Ankara-Haga: to dyplomatyczny skandal

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę, że Holandia "zapłaci cenę" za zepsucie relacji dwustronnych. Stosunki turecko-holenderskie uległy gwałtownemu zaostrzeniu. Poszło o chęć prowadzenia przez tureckich polityków kampanii politycznej wśród imigrantów z tego kraju żyjących w Holandii. - To dyplomatyczny skandal - komentował w TVN24 BiS turecki politolog Ozgur Soner.

Chcą ciąć unijny budżet. Przez Brexit

W związku ze stratami spowodowanymi wyjściem Wielkiej Brytanii z UE Austria domaga się cięć w unijnym budżecie. Wiedeń chce m.in. o połowę zmniejszyć liczbę unijnych komisarzy - podała agencja dpa powołując się na szefa MSZ Sebastiana Kurza.

Oto najbardziej pożądane paszporty

Szwedzki paszport jest najbardziej pożądanym na świecie - wynika z rankingu przygotowanego przez firmę konsultingową Nomad Capitalist, w którym uporządkowano 199 krajów pod względem "prawdziwej wartości obywatelstwa". Polska znalazła się na 34. miejscu klasyfikacji.

Grecja rozmawiała z kredytodawcami. Bez rezultatu

Zakończone w czwartek rozmowy greckiego rządu z międzynarodowymi kredytodawcami nie przyniosły konkretnego rezultatu - poinformowała państwowa grecka telewizja ERT, powołując się na koła w ministerstwie finansów w Atenach.

Szef Samsunga przed sądem. Proces o korupcję ruszył

Proces szefa Samsunga Lee Jae-Yonga posądzonego o korupcję oraz malwersacje, rozpoczął się właśnie w Korei Południowej - podaje BBC. Lee był nieobecny na rozprawie, ale reprezentujący go prawnik odpierał wszelkie zarzuty w jego imieniu.