Ze świata

Ze świata

Wysyłają "na emeryturę" jedną z legend. Pożegnanie z Boeingiem 747

United Airlines wysyła na emeryturę jedną z legend pasażerskiego lotnictwa, czyli samoloty Boeing 747. Z tej okazji piloci i pracownicy portu lotniczego w Los Angeles postanowili pożegnać wysłużone maszyny. Model 747 wszedł na rynek w 1969 roku i zrewolucjonizował długodystansowe podróże powietrzne.

Ten człowiek ma ogarnąć chaos. Ryanair sięga po sprawdzonego eksperta

Peter Bellew wróci do Ryanaira i obejmie stanowisko dyrektora operacyjnego (Chief Operations Officer) - poinformowały we wtorek irlandzkie tanie linie lotnicze. Bellew, aktualnie dyrektor zarządzający w Malaysia Airlines, będzie odpowiedzialny za operacje lotnicze przewoźnika, operacje naziemne, inżynierów, a przede wszystkim pilotów, ich szkolenie, a także rozwój zawodowy.

Dom za jedno euro. Francuska gmina rozdaje i stawia warunki

W Roubaix we Francji do sprzedaży trafi 18 mieszkań za symboliczną kwotę jednego euro. Zdaniem władz miasta, to dobry sposób na ożywienie dawnej dzielnicy robotniczej, w której nieruchomości od dłuższego czasu stoją puste. By jednak przejąć nieruchomość należy spełnić kilka warunków.

Kolacja ostatniej szansy w sprawie brexitu. Apel May i Junckera

Brytyjska premier Theresa May i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwali w poniedziałek do przyśpieszenia rozmów ws. brexitu. Wizyta May w Brukseli jest częścią ofensywy dyplomatycznej przed szczytem UE pod koniec tygodnia, mającej przekonać kraje 27 do racji Londynu.

Dlaczego klękają? Akcja sportowców wychodzi poza USA

Akcję klękania rozpoczął się w USA w zeszłym roku zawodnik futbolowej ligi NFL Colin Kaepernick, który nie wstał w trakcie przedmeczowego hymnu. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na brutalność policji wobec czarnoskórej mniejszości. Sportowiec protestował zwykle, klękając w trakcie hymnu na jedno kolano. W tym sezonie nie ma do tego okazji, ponieważ nie przedłużono z nim umowy. Jego postawę kontynuowało jednak kilku zawodników. Akcja nabrała rozgłosu, gdy zwrócił na nią uwagę rozzłoszczony prezydent Trump. Obecnie nabrała charakteru manifestu i dzieli kibiców i sportowców różnych dyscyplin. Sprawa wyszła poza granice Stanów Zjednoczonych.

Rośnie eksport unijnych dóbr. Ale dane wciąż pod kreską

W sierpniu eksport dóbr z Unii Europejskiej osiągnął wartość 145,5 miliarda euro, to o 6,4 proc. więcej, niż przed rokiem - podał Eurostat. Wartość importu wyniosła zaś 150,5 miliarda euro, czyli o 3,9 proc. więcej niż 12 miesięcy temu. Deficyt wyniósł zatem około 5 miliardów euro.

Ponad miliard "niewidzialnych" ludzi na świecie. Przerażające dane

Ponad 1,1 miliarda osób na świecie, głównie w Afryce i w Azji, nie ma dowodu osobistego ani żadnego innego oficjalnego dokumentu, aby potwierdzić swą tożsamość, co pozbawia je dostępu do służby zdrowia, możliwości korzystania z pomocy społecznej lub edukacji - ogłosił Bank Światowy.

Fiński koncern zbrojeniowy inwestuje w Estonii

Koncern Patria, którego większościowym udziałowcem jest fińskie państwo, poinformował w piątek o zakupie 60 proc. akcji spółki Milrem, największego estońskiego przedsiębiorstwa serwisowego z sektora obronnego i bezpieczeństwa.

Oto najlepsze uczelnie. Ich dyplom daje duże szanse na pracę

Ukończenie nawet najlepszej szkoły nie jest gwarancją znalezienia dobrej pracy. Są jednak uczelnie, które znacznie tę szansę zwiększają. Organizacja Times Higher Education stworzyła ranking, przyznając punkty na podstawie poziomu zatrudnienia absolwentów. Wśród tysiąca uczelni wyższych z całego świata to właśnie brytyjskie uniwersytety uzyskały najwięcej punktów w Europie. Ale wysokie miejsca zajęły także wybrane uczelnie z Niemiec, Francji i Hiszpanii. Zobacz, które z nich dają swoim absolwentom największe szanse na pracę.

Produkty w Polsce gorsze niż na Zachodzie. "Niedopuszczalne"

Podwójna jakość produktów konsumenckich jest niedopuszczalna, takie praktyki trzeba ukrócić - mówili w piątek w Bratysławie premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej. Premier Beata Szydło zwracała uwagę, że problem jest szczególnie widoczny w państwach Europy Środkowej. - Nie spocznę, dopóki te niesprawiedliwe praktyki nie zostaną całkowicie usunięte z jednolitego unijnego rynku - wtórował Robert Fico, premier Słowacji.

Media: umowa NAFTA może przestać istnieć

Kanada musi być przygotowana na to, że NAFTA przestanie istnieć – w takim tonie kanadyjskie media podsumowują stan negocjacji w sprawie przyszłości północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu z USA i Meksykiem.

Morawiecki w USA. "Nasz rząd przyciąga inwestycje"

Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedza Stany Zjednoczone, gdzie spotka się z przedstawicielami m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego oraz amerykańskiego biznesu. - Nasz rząd przyciąga inwestycje do Polski. Mam szereg spotkań, które mam nadzieję i tym razem skończą się podpisaniem kontraktów - mówił Mateusz Morawiecki.

Dostała płatny urlop. Aby zająć się chorym psem

Po raz pierwszy we Włoszech osoba zatrudniona otrzymała w pracy refundowany urlop opiekuńczy, by zająć się psem po operacji. To precedensowe wydarzenie na drodze do uznania zwierząt za członków rodziny - mówią ich obrońcy.

Szefowa MFW ostrzega przed globalnym kryzysem

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła w czwartek, że wiele zagrożeń politycznych może zakłócić odbudowę światowej gospodarki, pomimo oznak, że 2017 będzie najlepszym rokiem dekady.

Lufthansa przejmuje znaczną część Air Berlin

Lufthansa przejęła znaczną część niewypłacalnej niemieckiej linii lotniczej Air Berlin, podpisując kontrakt o wartości 210 milionów euro. Na wieść o przejęciu akcje Lufthansy wzrosły w czwartek o około 3 procent i osiągnęły najwyższą cenę od 16 lat.

Naftowy gigant inwestuje w "elektryki"

Koncern petrochemiczny Shell podpisał umowę w sprawie zakupu firmy NewMotion - operatora punktów ładowania elektrycznego, z których mogą korzystać właściciele pojazdów elektrycznych - podała w czwartek agencja AP.

Negocjacje w sprawie brexitu na ostrym zakręcie

Zamierzony postęp w rozmowach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie został osiągnięty - oświadczyli w czwartek główni negocjatorzy obydwu stron, Michel Barnier i David Davis. Sfinalizowanie pierwszej fazy rozmów w sprawie brexitu przesuwa się tym samym na grudzień.