Ze świata

Ze świata

Dziewiczy rejs największego pasażerskiego statku świata. Prawdziwe "pływające miasto"

Waży 230 tysięcy ton, ma długość ponad 360 metrów, czyli więcej niż wysokość wieży Eiffla. "Symphony of the Seas" ("Symfonia mórz") to największy pasażerski statek świata, którego dziewiczy rejs rozpoczął się w sobotę. Jego 18 pokładów pomieści ponad sześć tysięcy pasażerów. Koszt budowy tego giganta to niemal 1,5 miliarda dolarów, a cena biletu waha się w przeliczeniu od 3 do 16 tysięcy złotych. W tym pływającym mieście nie sposób się nudzić. Pasażerowie mają do dyspozycji między innymi 20 restauracji, teatr, kino, dziesięciopiętrową zjeżdżalnię, lodowisko, boiska do siatkówki i koszykówki, kasyno, spa, klinikę, a nawet... więzienie. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Szykują się zmiany w "niemieckim 500 plus". Polacy mogą stracić duże pieniądze

194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne dziecko. Przy czwórce dzieci daje to 813 euro, czyli w przeliczeniu ponad 3,4 tysiąca złotych. Taki zasiłek - Kindergeld - otrzymują wszyscy pracujący na terenie Niemiec. Nawet jeśli ich dzieci mieszkają w innym kraju, na przykład w Polsce. Teraz niemiecki rząd chce to zmienić i uzależnić wysokość dopłat od kosztów utrzymania w kraju, w którym dzieci mieszkają. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Gigantyczne pieniądze dla szefa Tesli. Trzeba jednak spełnić pewne warunki

Miliarder i założyciel Tesla Motors Elon Musk może zarobić prawie 56 miliardów dolarów w ciągu dziesięciu lat. Warunkiem jest między innymi wzrost wartości spółki na amerykańskiej giełdzie do poziomu 650 miliardów dolarów. Na taką formę wynagrodzenia zgodzili się akcjonariusze producenta samochodów. Plan jest ambitny, bo obecna wartość Tesli to około 54 miliardy dolarów.

Zielone światło dla gigantycznego przejęcia

Komisja Europejska poinformowała w środę o warunkowej zgodzie na przejęcie amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer. Fuzja stworzy największą na świecie firmę zajmującą się pestycydami i nasionami.

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w górę

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,50-1,75 procenta - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed wciąż oczekują trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 roku. W górę zrewidowano również prognozy dla amerykańskiej gospodarki.

Europosłowie uderzają w Nord Stream 2. "Teraz wszystkie oczy będą skierowane na Radę UE"

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego (ITRE) przyjęła w środę stanowisko popierające przygotowany przez Komisję Europejską projekt zmian w dyrektywie gazowej wymierzony w gazociąg Nord Stream 2. - Wszelkie wysiłki, które pozwolą na to, aby tę inwestycję wstrzymać, są dla Polski bardzo ważne - ocenił minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński. Eksperci przypominają jednak, że kluczowa będzie decyzja Rady UE.

Departament Stanu: USA są przeciwne budowie Nord Stream 2

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2. Dodała, że przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje". Stanowisko władz USA na Twitterze skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Bruksela rozważa odwet za cła Trumpa. "Nie będą to dobre wiadomości dla USA"

Jeśli Biały Dom wprowadzi cła na import stali i aluminium, Bruksela może nałożyć też cła na niektóre produkty sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Komisja Europejska pracuje nad przeglądem regulacji dotyczących ewentualnych retorsji wobec USA. - My w tych dyskusjach bierzemy udział - powiedziała dziennikarzom w poniedziałek szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem, oficjalne stanowisko Komisji mamy poznać w najbliższych tygodniach.

Ważne informacje dla Polaków na Wyspach. Bliżej porozumienia w sprawie brexitu

Jest porozumienie w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych - poinformował unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier po zakończeniu kolejnej rundy rozmów w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Politycy muszą jeszcze dojść do porozumienia w kwestii granicy irlandzkiej, ale i tak już mówią o znacznym postępie w negocjacjach.

Na co iść do kina? "Ten film mówi o dewastacji rodziny i upadku elit"

Na jakie filmowe premiery warto wybrać się do kina? Co nowego wydarzyło się w świecie muzyki w ostatnim tygodniu? O tym, w kulturalnym przeglądzie w TVN24 BiS, opowiedziała Ewelina Woźnica z TVN24. - Film "Happy End" w reżyserii Michaela Hanekego, który w skali mikro skupia się na dewastacji rodziny a w skali makro na upadku europejskich elit - mówiła Ewelina Woźnica.

Najdroższe miasta świata. Lider od lat ten sam

Singapur piąty rok z rzędu został uznany za najdroższe miasto świata. Tak wynika z najnowszego raportu Worldwide Cost of Living, przygotowanego przez Economist Intelligence Unit. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Paryż i Zurych.

Grupa amerykańskich senatorów przeciw Nord Stream 2. Napisali specjalny list

W wysłanym w czwartek liście do ministra skarbu USA Stevena Mnuchina 39 amerykańskich senatorów - republikanów i demokratów - zadeklarowało swój sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Senatorowie uważają, że projekt może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej i wzywają administrację Donalda Trumpa do jego zablokowania.

Nowy doradca Trumpa: Chiny zasłużyły na cła

Mianowany przez Donalda Trumpa nowy doradca prezydenta USA do spraw ekonomicznych Larry Kudlow powiedział w środę, że Chiny zasłużyły na ostrą odpowiedź Ameryki, a zatem na cła na ich towary eksportowe. Reuters przypomina, że wcześniej był on przeciwny taryfom.

Tusk apeluje do Trumpa o powrót do rozmów. "Czyń handel, nie wojnę"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował w środę do prezydenta USA Donalda Trumpa "o powrót do rozmów" między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w sprawie handlu. Amerykański prezydent w ubiegłym tygodniu podpisał rozporządzenie nakładające cła na stal i aluminium. Bruksela protestuje przeciwko tej decyzji i zapowiada cła na wybrane produkty ze Stanów Zjednoczonych.

Dom na rajskiej wyspie do kupienia za grosze

Marzysz o tym, aby mieć dom na Karaibach? Jest na to szansa. Możesz zostać nowym właścicielem willi na jednej z panamskich wysp. Wystarczy kupić specjalny kupon za 10 dolarów, czyli równowartość około 34 złotych, i wziąć udział w loterii. Na oryginalną metodę sprzedaży posiadłości zdecydowała się amerykańska para.