Ze świata

Ze świata

W urzędach po angielsku. Pierwsze takie miasto w Finlandii

W Espoo, drugim pod względem wielkości ośrodku miejskim Finlandii, język angielski stanie się po fińskim i szwedzkim, trzecim językiem do załatwiania spraw urzędowych - zapowiedziały władze. Będzie to pierwsze takie miasto w kraju. Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie powszechnej edukacji w języku angielskim.

Wystartował Oktoberfest. Cena kufla może odstraszyć

Bawarskie stroje, namioty z ławami oraz litrowe kufle z piwem - to cechy charakterystyczne Oktoberfest. Ruszyła 184. edycja święta smakoszy piwa, które gromadzi tłumy ludzi, a wśród nich między innymi piłkarzy Bayernu Monachium z Robertem Lewandowskim na czele. Impreza w tym roku jest objęta nadzwyczajnymi środkami bezpieczeństwa. Wszyscy smakosze muszą przygotować się ponadto na wyższe niż przed rokiem ceny złotego trunku. Za kufel trzeba zapłacić 10,5 euro.

Chiny zaniepokojone planami Brukseli dotyczącymi inwestycji

Władze Chin wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie proponowanym przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ograniczeniem Chinom możliwości przejmowania europejskich firm w takich sektorach jak infrastruktura, nowoczesne technologie i energetyka.

Tani przewoźnik odwołuje loty. Na liście są też połączenia z Polski

Zrujnowane wakacje, odwołane spotkania biznesowe i liczne problemy pasażerów - to efekt niespodziewanej decyzji Ryanaira o odwołaniu setek lotów w ciągu najbliższych tygodni. Tani przewoźnik z Irlandii twierdzi, że chodzi o poprawę punktualności. Ale to nie przekonuje zdenerwowanych podróżnych. Czy przyczyna tej przykrej niespodzianki może leżeć gdzie indziej?

"Soczewica z trzęsienia ziemi". Przysmak trafi na stoły

Do sklepów we Włoszech i za granicą trafią wkrótce pierwsze partie cenionej przez koneserów soczewicy z terenów zeszłorocznego trzęsienia ziemi w okolicach Nursji w Umbrii. To, że udało się ją tam zasiać i zebrać uważa się za symbol odrodzenia tych stron.

Nowy "ogrodnik" Trumpa. Ma 11 lat

11-letni Frank skosił najsłynniejszy w Ameryce trawnik i przy okazji spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Chłopiec listownie zaproponował swoje usługi Białemu Domowi, który skorzystał z jego oferty. Za koszenie Frank nie chciał zapłaty. Po skończonym zadaniu, miał okazję spotkać się z prezydentem.

Merkel: mogę sobie wyobrazić europejskiego ministra finansów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po spotkaniu z premierem Francji Edouardem Philippe'em w piątek w Berlinie, że może sobie wyobrazić utworzenie stanowiska europejskiego ministra gospodarki, jednak taka zmiana musiałaby być połączona z konkretnymi reformami.

Brexitu się nie boją. Ekskluzywna brytyjska marka ma się lepiej

Zdaniem Christophera Bailey'a, dyrektora domu mody Burberry, potencjał brytyjskiego handlu po brexicie jest "ogromny". - Świat jest dzisiaj o wiele mniejszy niż kiedykolwiek, co ma przełożenie na handel - stwierdził. Firma zaskoczyła latem analityków, notując wzrost przychodów w kraju i za granicą.

Blisko porozumienia w sprawie praw Polaków po Brexicie

Wielka Brytania jest bardzo blisko osiągnięcia porozumienia z Unią Europejską w sprawie praw, jakie będą przysługiwały obywatelom po brexicie - zapewnił brytyjski minister finansów Philip Hammond po rozmowach w Budapeszcie, gdzie obecny był też wicepremier Mateusz Morawiecki.

Sonda Cassini ulegnie zniszczeniu. Koniec misji

Po kilkunastu latach kończy się misja Cassini-Huygens, której celem było badanie Saturna. W piątek sonda wejdzie w atmosferę planety i ulegnie zniszczeniu. Naukowcy z NASA mają nadzieję, że wcześniej Cassini prześle jednak unikatowe dane zebrane podczas tego manewru. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

"Godna ubolewania". Rosjanie o decyzji rządu USA

Decyzja rządu USA, który postanowił zaprzestać korzystania z produktów firmy Kaspersky Lab jest "godna ubolewania" i oddala perspektywę odbudowy relacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją - oświadczyła rosyjska ambasada w Waszyngtonie.

"W Unii nie może być pracowników drugiej kategorii". Sześć wyzwań stojących przed Europą

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu w Parlamencie Europejskim o stanie Unii Europejskiej kreślił wizje, jaką stawia przed Wspólnotą. Poruszył najbardziej palące kwestie, jak temat pracowników delegowanych, oddzielny budżet strefy euro, cyberbezpieczeństwo. Jak deklarował, "mamy dwa wybory, albo połączymy się we wspólnocie europejskiej, albo każdy wycofa się do swojego narożnika".