Ze świata

Ze świata

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

W trzeci poniedziałek stycznia wypada tak zwany Blue Monday. Uważa się, że to najbardziej depresyjny dzień w roku. Nie brakuje jednak krytyków tej teorii, którzy twierdzą, że to idea pseudonaukowa. Część sklepów wykorzystuje jednak ten dzień i zachęca "do poprawienia sobie humoru" oferując specjalne promocje.

Jutro szczyt w Davos. Długa lista nieobecnych

Spory handlowe, napięte stosunki międzynarodowe, brexit i spowolnienie wzrostu. To tylko niektóre tematy, które zdominują Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. W Szwajcarii zabraknie jednak wielu liderów.

Mundial zamieszał w rankingu. Największe lotniska w Europie

Londyńskie Heathrow było najbardziej obleganym lotniskiem w Europie w 2018 roku - wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg. Do pierwszej dziesiątki wskoczyło moskiewskie Szeremietiewo, które jednocześnie było najszybciej rozwijającym się portem lotniczym na Starym Kontynencie.

Minister: parlament nie może przejmować kontroli nad brexitem

Brytyjski parlament nie ma prawa przejmować kontroli nad brexitem - oświadczył minister handlu Liam Fox. Według doniesień prasy ponadpartyjna grupa posłów próbuje doprowadzić do wydłużenia brexitu i uniknięcia wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez umowy.

Dzieło Banksy'ego sprzedane za "sześciocyfrową sumę"

Graffiti tajemniczego twórcy street artu Banksy'ego - przedstawiające dziecko cieszące się spadającym śniegiem, który w rzeczywistości jest resztkami palących się odpadków ze śmietnika - zostało sprzedano za kilkaset tysięcy funtów.

Izba Reprezentantów za sankcjami na rosyjskie firmy

Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów Kongresu USA opowiedziała się w czwartek przytłaczającą większością głosów za utrzymaniem sankcji przeciwko firmom należącym do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski. Administracja Trumpa zamierza je znieść w piątek.

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za 1 euro

Niecałe 5 złotych - zaledwie tyle trzeba zapłacić za nieruchomości na uroczej Sycylii. Władze Sambuca di Sicilia wystawiły właśnie na sprzedaż kolejne domy za symboliczną kwotę, by walczyć z wyludnieniem. Nie brakuje jednak dodatkowych wymogów wobec nowych mieszkańców.

Kongres USA szykuje kolejny cios. Dla Chin to przejaw "histerii"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oświadczyło w czwartek, że przedstawione przez amerykański Kongres projekty ustaw wymierzone w Huawei, ZTE i innych chińskich producentów urządzeń technologicznych to przejaw "histerii". Resort wezwał amerykańskich ustawodawców do wycofania projektów.

Wielka Brytania już nie nęci. Bogaci się wyprowadzają

Zbliżający się wielkimi krokami termin brexitu sprawia, że Europejczycy coraz częściej pakują walizki i wyprowadzają się z Wielkiej Brytanii. Już teraz firmy przeprowadzkowe widzą wzmożony ruch, zwłaszcza wśród najbogatszej klienteli.

Cameron: nie żałuję zwołania referendum w sprawie brexitu

Były brytyjski premier David Cameron powiedział w środę, że "nie żałuje" zwołania referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale przyznał, że ubolewa z powodu "trudności i problemów, które mamy próbując wcielić jego wynik w życie".

Branża lotnicza ostrzega przed turbulencjami. Ryzyko wzrostu cen

"Twardy brexit" może doprowadzić do zatrzymania wzrostu liczby lotów między Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej, ograniczenia możliwości rozwoju gospodarczego oraz wzrostu cen dla pasażerów - uważa Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA).

Co brexit oznacza dla ciebie? Lista najważniejszych pytań

Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał ewentualny rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ani czy w ogóle do niego dojdzie. Ale już mamy pewność, że zmieni oblicze Europy. Jaki wpływ na życie przeciętnego obywatela Unii Europejskiej będzie miało wyjście Wielkiej Brytanii? Oto lista pytań, na które każdy z nas chciałby poznać odpowiedź.

Fundusze zależne od praworządności. Symboliczne głosowanie w PE

Parlament Europejski pracuje nad tym, jak karać kraje, w których zagrożone będzie niezawisłe sądownictwo. Na ostatniej prostej są prace nad stanowiskiem ws. propozycji powiązania dostępu do funduszy Unii Europejskiej ze stanem praworządności. Najprawdopodobniej europosłowie przegłosują je w czwartek.

Umowa w sprawie brexitu odrzucona. Co dalej?

Dymisja premier Theresy May i nowe wybory, nowa umowa rozwodowa z Unią Europejską, przedłużenie okresu na wystąpienie Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty lub organizacja drugiego referendum - to najbardziej prawdopodobne scenariusze po wtorkowym głosowaniu w sprawie brexitu.