Z kraju

Z kraju

Energetyczne negocjacje

Polski rząd chce, by Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty. Czy są jeszcze szanse na negocjacje? Pytaliśmy Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego.

Kryzys w portfelu

Kryzys zza oceanu zdaniem ekspertów nie przekłada się znacząco na kieszenie Polaków. Uspokajają, że nasze pieniądze są bezpieczne a polskie banki uodpornione na kryzys. Czy na pewno...?

Sytuacja na europejskich rynkach

Marek Pokrywka, dyrektor wydziału operacyjnego DM BOŚ analizuje sytuację na rynkach europejskich, w tym także polskim. Uspakaja inwestorów twierdząc, że Polsce taki kryzys, jaki obserwowaliśmy w USA, nie grozi.

Rynki dla opornych 26.09.2008

Maleją szanse na przyjęcie przez Kongres planu pomocy instytucjom finansowym - nazwanego od nazwiska twórcy Planem Poulsona. Jak na te wiadomości zareagowały rynki.

Recesja w UE?

Europa znalazła się na krawędzi recesji. Spowolnienie gospodarcze jest bardzo wyraźne i znacznie silniejsze od prognoz ekonomistów. PKB całej Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o 0,1 procent. To jeszcze nie recesja ale są już kraje nią dotknięte. Co dalej z gospodarka UE - Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP i Krzysztof Rybiński Ernst&Young

Bankructwa banków

Za kryzys na rynkach finansowych zapłacimy wszyscy. Chociaż problem zaczął się za oceanem to czy na jego ratowanie pośrednio będą musieli złożyć się także Polacy.

Ekologiczne ulice

Jasno i nie drogo. Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy nakazujące modernizację oświetlenia ulicznego do 2017 roku, tak by uliczne latarnie były bardziej ekologiczne. Zanim będzie tanio, najpierw musi być drogo - ile ta inwestycja będzie nas kosztowała?

Banki pod presją

Przedstawiciele sektora bankowego na całym oczekują z niecierpliwością na decyzję Kongresu o 700 mln zatwierdzeniu planu wykupu toksycznych aktywów. Kończy się cierpliwość inwestorów, na giełdach zaczynają dominować spadki.

Irlandia pierwszą ofiarą recesji w UE

Recesja dotarła do Unii Europejskiej. Irlandia jest pierwszym krajem z piętnastki strefy euro, której sytuacja ekonomiczna spełnia szeroko akceptowaną definicję recesji.

Ogrzewanie będzie droższe

Wniosek o średnio 20-procentowe podwyżki złożyło ponad 200 ciepłowni w całym kraju. Większość z nich narzeka na drożejący węgiel i malejące zapasy surowca.

Samochód do 30 tys. zł

Samochód którym w najnowszym odcinku przygód agenta 007 będzie jeździć dziewczyna Bonda właśnie zaczął zjeżdżać z taśm fabryki samochodów w Tychach. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztował Ford Ka drugiej generacji - bo o nim mowa- ale wiadomo, że będzie się musiał zmierzyć z dość sporą konkurencją. Na rynku można bowiem już znaleźć nowy samochód za... niecałe 20 tysięcy złotych.

Decyzja w rękach Kongresu

Ratunkowy plan dla sektora finansowego Stanów Zjednoczonych spoczywa w rękach Kongresu. Amerykańscy prawodawcy mają zdecydować, czy przekazać w ręce Sekretarza Skarbu ponad 700 miliardów dolarów.

Kasa i sport

Sport i biznes to nierozerwalny tandem. Jeden napędza drugi i jedynie wspólnie mogą zajechać daleko.

Węgiel będzie droższy

Jak co roku pod śląskimi kopalniami ustawiają się ciężarówki. Jedyne zadanie: wydobyty i zapłacony węgiel dowieźć do odbiorcy. Tyle, że w tym roku może być trudniej, bo węgla powoli zaczyna brakować. A do tego drożeje.

Utrata pracy szansą

Blisko 50 tysięcy pracowników sektora finansowego straciło w tym roku pracę - tylko w Nowym Jorku. Podobnie trudna sytuacja dotyczy centrów finansowych świata, gdzie globalne banki redukują masowo zatrudnienie. Dla niektórych zwolnionych taka zmiana to wyzwanie, które pozwala zmienić ich życie.

Hiszpańscy windykatorzy

Szybko rośnie niewypłacalność hiszpańskich konsumentów. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba złych kredytów w bankach Hiszpanii wzrosła o 164 procent. Z trudnej sytuacji cieszą się tylko firmy windykacyjne, którym szybko przybywa klientów. Aby zwiększyć skuteczność, niektóre z nich stosują kontrowersyjne środki.

Konsument przyszłości

Bezrobocie ciągle spada - w sierpniu wyniosło 9,3 procent - o 0,1 mniej niż w lipcu. To dobra wiadomość, ale Główny Urząd Statystyczny podał dane, które są kolejną oznaką osłabienia polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 7,7 procent rok do roku, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o ponad 12 procent. To oznacza, że był to najniższy roczny wzrost sprzedaży od grudnia 2005 roku. Skoro więc sprzedaż spada - warto się zastanowić, na czym handlowcy będą zarabiać w przyszłości? Co będą chcieli kupić konsumenci za kilka lat? O to ich samych postanowił zapytać ośrodek badań TNS OBOP.

Kredyt po czterdziestce

Rata kredytu hipotecznego nawet o 1 tys. złotych wyższa. Dodatkowo bank może skierować kredytobiorcę na szczegółowe badania. To wszystko czeka osoby po pięćdziesiątce, które będą chciały zaciągnąć kredyt hipoteczny. Ile kosztuje wiek i czy faktycznie życie zaczyna się po pięćdziesiątce, sprawdzała Karolina Hytrek.

Pierwsze okazje w salonach

12 tysięcy złotych taniej, 27% upust, 10% mniej. Jesienna walka dilerów o klienta rozpoczęta. Walka na ceny i wyposażenie. Jaki samochód kupimy tej jesieni znacznie taniej i na co zwrócić uwagę w rabatowym kuszeniu.

Energooszczędny kościół

Kościół anglikański zabiera się za ekologię. W wydanej ostatnio książce, wydanej właśnie przez narodowy kościół Anglii, autorzy stwierdzają, że Kościół anglikański odpowiada za taką samą emisję dwutlenku węgla, jak sieć supermaketów. Publikacja wzywa kler do oszczędzania energii i do zamieszczania ekologicznych akcentów w kazaniach.

Bankowa wojna na lokaty

10,5 procent na lokacie. To najnowsza broń banku PKO BP, który chce nową ofertą pokonać konkurentów i zaciągnąć z rynku jak najwięcej pieniędzy. Przyznać trzeba, że tym ostatnim trudno będzie pobić taką ofertę, ale klienci mogą się czuć rozczarowani. Bo 10,5 na lokacie tak, ale nie rocznie tylko - po półtora roku. Czyli rocznie - 7.

Czekają nas nowe regulaje KNF

Kredyt którego miesięczna rata nie przekroczy połowy pensji czy pożyczka tylko w tej walucie, w której się zarabia - to tylko niektóre z możliwych rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo banków i ich klientów. Komisja Nadzoru Finansowego do końca tego roku chce zakończyć pracę nad nowymi regulacjami.

Spadek inwestycji

10 miliardów euro - aż tyle czy tylko tyle. Zdaniem specjalistów tylko tyle wyniosą zagraniczne inwestycje w naszym kraju. To znacznie mniej niż rok temu i znacznie mniej niż dwa lata temu. Co sprawia, że inwestorzy ograniczają zakres swoich przedsięwzięć w Polsce i czy będzie to stała tendencja.

Zarobić na spadkach

A takie dni jak w ostatnim tygodniu to wymarzone czasy dla zarządzających funduszami headgingowymi które zarabiać mogą nie tylko na wzrostach ale i spadkach cen akcji.

Bezpiecznie jak w banku?

100% w ciągu dwóch lat - o tyle wzrosło zadłużenie Polaków. Banki pożyczały chętnie, nie zawsze w sposób właściwy określając zdolność kredytową klientów. Sytuacja na tyle zaniepokoiła Komisję Nazdoru Finansowego, że postanowiła wprowadzić regulacje ostrożnościowe. Czy ta decyzja może oznaczać zbliżające się kłopoty polskich banków i zdecydowaną zmianę ich polityki?

Lloyds kupi HBOS

Od kilku dni rynek bankowy zmienia się jak w kalejdoskopie. Dziś świat zelektryzowała wiadomość o tym, że brytyjski Lloyds kupi giganta wyspiarskiego rynku hipotecznego, bank HBOS. Transakcja opiewa na 22 miliardy dolarów, a bank, który powstanie w jej wyniku, będzie miał jedną trzecią udziału w brytyjskim rynku kredytów hipotecznych. Na zakup HBOS przez Lloyds naciskał brytysjki rząd.

Spadek produkcji w sierpniu

Gorzej. I to znacznie gorzej od oczekiwań. Produkcja przemysłowa blisko cztery procent w dół. Tak złych danych nie było od 2005 roku. Co sprawiło, że produkujemy mniej i co te dane oznaczają dla całej polskiej gospodarki?

Kiedy wychodzić z TFI?

Zainwestowałeś pieniądze w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych i z przerażeniem patrzysz na to co dzieje się na rynkach kapitałowych - nie panikuj, bo to najgorsze co możesz teraz zrobić. Z nadzieją patrzysz na rosnące ceny złota i to właśnie w kupnie tego kruszcu widzisz szansę na odrobienie strat. Poczekaj, bo stara zasada inwestorów mówi by nie kupować na tzw górce. Co zrobić w tych trudnych dla inwestorów czasach?

Trudniej o kredyt

Mieszkania tańsze nawet o 1/3 i duży problem z otrzymaniem bankowego kredytu. Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzić regulacje, które mają zaostrzyć sposób obliczania zdolności kredytowej klientów przez banki. Jak zmiany które mają wejść w życie do końca roku, utrudnią życie przyszłym kredytobiorcom, co zmieni się dla tych, którzy już mają zaciągnięte pożyczki, i w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na biznes prowadzony przez developerów..

Luksusy w Indiach

Powiew prawdziwego luksusu aż z Indii. W New Delhi otwarto właśnie pierwszy w kraju luksusowy dom towarowy. Biznesmeni stojący za budową centrum liczą na rosnące apetyty Hindusów na towary ekskluzywne.