Z kraju

Z kraju

Tylko jedno okienko

Za oknami wiosna, za okienkiem firma. Od dziś zakładanie własnej działalności gospodarczej ma być jednym gestem, w jednym okienku, z jednym wnioskiem, za jedną opłatą. Jeden - Marek Klapa zakładał dziś jedną firmę - i nie on jeden wie, że jedno okienko - które wciąż jest teorią - to nie jedyna bariera dla rozwoju przedsiębiorczości.

Inflacja w marcu 3,5%

Wielkanoc – wielkie wydatki. Świąteczne życzenia na kartce pocztowej wysłane rodzinie - w tym roku będą droższe. Wizyta – także. PKP podnosi bowiem ceny biletów, a Poczta Polska wyżej ceni znaczek. Czy to znak, że ceny na święta – pójdą w górę? Bezcenne szacunki przedstawia Ministerstwo Finansów i marcową inflację ocenia na 3,5% rdr i 0,5% miesiąc do miesiąca. Jaka jest więc cena wesołych świat

Gospodarka w obliczu kryzysu

Płatne postojowe - nie jest to nowa nazwa biletu parkingowego ale jedno z lekarstw które mają chronić polską gospodarkę przed kryzysem. Dziś cała listę medykamentów przyjął rząd. Przede wszystkim zmienić ma się prawo i czas pracy. A dziś ratowaniem polskiej gospodarki zajmowali się w polsce prawie wszyscy: rząd, prezydent i szef banku centralnego. A przynajmniej dużo o tym mówili.

Deweloperzy sprzedają

Klient z gotówką - dawno niewidziany - pojawił się u drzwi deweloperów. Prawie nieruchomy rynek może więc rozruszać. Czy wywoła poruszenie? Czy ruch w nieruchomościach zacznie się na dobre i ile potrwa?

Rusza jedno okienko

Jedno okienko ma ułatwić założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nowe rozwiązanie nie przyniesie zapewne spaktakularnych rezultatów, ale może stanowić znaczne ułatwienie dla wszystkich, którzy chcą założyć własną firmę. O tych ułatwieniach w magazynie "bilans" Marek Tejchman rozmawiał z Adamem Ambrozikiem z KPP.

Czarno w Czarnogórze

Światowy kryzys gospodarczy nie omija najmniejszych krajów. Rząd Czarnogóry próbuje ratować opierającą się na turystyce gospodarkę i namawia właścicieli hoteli i restauracji do obniżenia cen. Według władz tegoroczne wakacje mogą być dla turystów tańsze nawet o 35 procent.

Galeria nad przepaścią

Galeria Centrum złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Powód? Długi i słaby złoty. A miało być tak pięknie. Grupa Vistula, która od stycznia 2007 roku jest właścicielem sieci 16-u sklepów Galerii Centrum, planowała otwarcie kolejnych 50-ciu do 2010 roku. Jakie losy czekają kultowe dla Warszawiaków domy towarowe przy Marszałkowskiej? Co dalej ze spółką Vistula Group?

Mniejszy - bezpieczniejszy?

W dobie kryzysu, małe i średnie przedsiębiorstwa stają cię coraz bardziej atrakcyjnymi klientmai dla banków - okazują się bowiem znacznie bezpieczniejsze od większych firm. O wpływie kryzysu finansowego na działalność małych i średnich firm rozmawialiśmy z Adamem Ambrozikiem z Konfederacji Pracodawców Polskich, Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich, oraz z Pawłem Majtkowskim, analitykiem Finamo.

Przyjemna podróż?

Nowy prezes Warsu, Krzysztof Supa chce przywrócenia alkoholu w pociągach. Jeśli Sejm zgodzi się na nowelizację ustawy, na większości tras Intercity, podróż będzie można spędzić nie tylko przy kawie. O to jaki nowy prezes ma pomysł na rządzenie i jak chce sfinansować inwestycje w Warsie pytał Robert Stankiewicz.

Kredyty leżą?

Co może pomóc w zwiększeniu akcji kredytowej. Czy środki wprowadzane przez NBP będą wystarczające i pobudzą polską gospodarkę? O tym rozmawialiśmy w studiu TVN CNBC Biznes z dr Krzysztofem Rybińskim, byłym wiceprezesem NBP.

Wydajemy zgodnie z planem

W 2009 roku możemy wykorzystać więcej niż planowanych 17 miliardów złotych pochodzących z unijnych środków. Mimo niewielkich opóźnień z wypłatami zaliczek, unijne pieniądze będą wydawane zgodnie z planem - zapewniła w programie "Pieniądze od Rana" minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

Rynki dla opornych, 31.03.2009 r.

Pan Sebastian z Gydyni poleca zakup spółki Nepentes, która zajmuje się dystrybucją leków dermatologicznych dostępnych tylko w aptece, tzw. OTC. Spółka ma solidne fundamenty i cały czas zwiększa swoje zyski.

Biznes w Chinach

Czy warto i jak można otworzyć firmę w Chinach. Jak zarabiać na sprowadzaniu różnych towarów i jak przygotować się do prowadzenia negocjacji z partnerami w Chinach? O tym w programie "Fakty, ludzie, pieniądze" rozmawialiśmy z dr Maciejem Gaca, sinologiem i doradcą biznesowym oraz dr Sylwestrm Szafarzem, dyrektorem Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej.

Ile masła w maśle?

Inspekcja handlowa skontrolowała zgodność zawartości produktów z ich opisem. Aż 1/5 produktów była niezgodna z deklaracją producenta bądź z oznakowaniem na opakowaniach. Jak sprawdzić czy produkt który kupujemy jest faktycznie tym który chcielibyśmy kupić a nie jest nim tylko z nazwy? Jak najczęściej oszukują sprzedający i producenci rozmawialiśmy z Grzegorzem Wrzoskiem z Inspekcji Handlowej.

Comarch rozbudowuje sieć swoich oddziałów za granicą.

Interesują ich nie tylko Niemcy. Niedawno uruchomili oddział w Finlandii, mają swoje przedstawicielstwo w Grenoble, Dreźnie i Frankfurcie. Szukają tam znaczących klientów w segmencie telekomunikacyjnym. Naszym gościem w TVN CNBC Biznes był Piotr Piątosa - wiceprezes Comarch SA.

Wydajemy zgodnie z planem

W 2009 roku możemy wykorzystać więcej niż planowanych 17 miliardów złotych pochodzących z unijnych środków. Mimo niewielkich opóźnień z wypłatami zaliczek, unijne pieniądze będą wydawane zgodnie z planem - zapewniła w programie "Pieniądze od Rana" minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

Połączenie MNI i PPWK

Spółka MNI będzie negocjować zakup do 20% akcji PPWK. Obie firmy współpracują ze sobą od IV kw. 2008 przy usługach dodanych. Połączenie zasobów MNI i PPWK spowoduje, że staną się drugim największym alternatywnym operatorem w Polsce. "Myślę, że zmierzanie do tego, aby być numerem jeden jest całkiem słusznym celem". Gościem w Dniu na Rynkach był Andrzej Zieliński, prezes PPWK.

Na problemy finansowe- upadłość konsumencka.

O tym co tak naprawdę oznacza upadłość konsumencka i jakie są konsekwencje jej ogłoszenia rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Piotrem Zimmermanem, prawnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Zetkama kupi część Tory

Do końca kwietnia Zetkama chce przejąć część Toora Poland za maksymalnie 11 milionów złotych. Chodzi o zakład produkujący elementy metalowe. Prezes Zetkamy Leszek Jurasz powiedział w TVN CNBC Biznes, że jego spółka może zainwestować w zakład minimum kilka milionów złotych.

Razem będzie taniej

Im większa różnica między dochodami, tym większa korzyść ze wspólnego opodatkowania. Małżonkowie, którzy mają wspólność majątkową, zapłacą fiskusowi mniej, jeśli rozliczą się razem. O tym kiedy i jak obniżyć podatek we wspólnym rozliczeniu rocznym rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jedno okienko otwiera się

Wchodzi w życie już jutro po to, by je ułatwić. Jedno okienko dla przedsiębiorców. Czy rzeczywiście skończy się na rozmowie z jednym urzędnikiem i jak w praktyce będzie wyglądało uproszczenie procedur rejestracji firmy? Czy rzeczywiście to właśnie jedno okienko jest najbardziej wyczekiwanym przez biznesmenów ułatwieniem? Rozmawialiśmy z Małgorzatą Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Upadłość konsumencka.

Upadłeś - powstań... Każda osoba fizyczna, po wpłaceniu 200 złotych wpisowego będzie mogła złożyć w sądzie rejonowym wniosek o upadłość. Są jednak warunki: jej zobowiązania nie mogą być większe niż majątek i koszt postępowania, a kłopoty finansowe ma nie z własnej winy. O nowym prawie, oraz tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów broni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków, rozmawialiśmy z Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, prezes UOKiK-u.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na trzecią, podsumowującą część Wielkiej Debaty zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes pod tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić".

Upadłość konsumencka

Według szacunków w Polsce jest 60 tysięcy osób które skorzystają z ustawy o upadłości konsumenckiej z prawie 1,2 mln mających kłopoty z zaciągniętymi zobowiązaniami. Zdaniem naszych gości, Krystyny Skowrońskiej z PO, wiceprzewodniczącej Komisji Finansów Publicznych oraz Wiesława Janczyka z PiS, trzeba przyznać że ustawa jest skonstruowana bardzo bezpiecznie.

Własna marka, własna jakość.

Po zakupy... do dyskontu. 20 procent Polaków z powodu kryzysu - zmieniło swoje sklepowe zwyczaje. Coraz częściej chodzimy do hipermarketów i dyskontów, rezygnując z osiedlowych sklepów i delikatesów. Sięgamy też po tańsze towary pod własną marką sklepów. Półka niższa, a towar... gorszy. Za mało ryby w rybie, czekolada orzechy ma na rysunku a oliwa z oliwek stała się olejem.

NBP rozszerza swój pakiet

Polska zarażona jest już chorobą pod nazwą kryzys. Światowa epidemia dotarła do naszego kraju - zgodzili się w tej sprawie uczestnicy Wielkiej Debaty w TVN CNBC Biznes. Postawili diagnozę i powiedzieli - jak leczyć? Czy tę samą kurację przewiduje Narodowy Bank Polski?

Skutki kryzysu są już widoczne.

Bank Citi Handlowy obniżył w raporcie prognozę dotyczącą pierwszego kwartału 2009 roku. Trudna sytuacja z IV kwartału 2008 roku ma swoje odbicie w pierwszym kwartale tego roku. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem Citi Handlowego Sławomirem Sikorą.

Deweloperskie odbicie?

Rynek deweloperski powoli wychodzi z kryzysu. Choć zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest już nieco wyższe, rynek kredytów hipotecznych nadal jest w złej kondycji - zauważył na antenie TVN CNBC Biznes Jarosław Szanajca. Prezes Dom Development zapewnił jednak, że spółka jest przygotowana na roczny czy nawet dwuletni zastój.

Czerwone światło dla General Motors i Chryslera.

Nie pozwolimy aby amerykański przemysł motoryzacyjny po prostu zniknął - zapewnił Barack Obama. Ale równocześnie amerykański prezydent ogłosił, że dotychczasowe plany restrukturyzacji, przedstawione przez General Motors i Chryslera są nie do zaakceptowania. Rząd przez kilka tygodni ma zapewniać płynność obu firmom, ale jeśli w tym czasie nie przygotują głębszej restrukturyzacji - dalszej pomocy rządowej nie będzie. O chwiejących się potęgach z Detroit, a także o niektórych efektach wsparcia sektora motoryzacyjnego w innych krajach - Cezary Królak.

Eko-biznes po Polsku

Coraz częściej mamy dość szumu miasta. Podejmujemy decyzję o tym, aby przenieść się na wieś. Czy każdy może to zrobić, a jeśli tak co powinniśmy zrobić aby zostać rolnikiem? O tym w Temacie z Bliska rozmawialiśmy z Krzysztofem Mościckim, z-cą dyrektora Centrum Doradztwa Regionalnego. A skoro postanowiliśmy zostać rolnikami może zajmiemy się produkcją zdrowej żywności? Ile na tym możemy zarobić i jak zostać producentem zdrowej żywności o tym pytaliśmy Pawła Krajmasa, członka zarządu Stowarzyszenia "Polska Ekologia".