Z kraju

Z kraju

Słaby wrzesień dla NG2

W I i III kwartale tego roku wynik spółki będzie zbliżony do zera - przynał członek zarządu NG2 Piotr Nowjalis. Na słabe wyniki III kwartału wpłynął ciepły wrzesień. Udział spółki w rynku w 2009 roku będzie na poziomie 12-13%. O planach i wynikach spółki rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Wstrzymane przejęcie Triona

Trion odstąpił od negocjacji związanych z przejęciem 100% akcji dewelopera TMB z powodu braku przejęcia wierzytelności. Rozmowy ws. przejęcia zostały zawieszone - mówił w "Dniu na rynkach" prezes Triona, Marek Grzona. Sprzedaż spółki nadal opiera się na stolarce drewnianej, natomiast transport generuje straty. O planach i wynikach spółki po III kwartale z prezesem spółki rozmawiał Mikołaj Kunica.

Konsekwencje opóźnień w płatnościach

Największe problemy z utrzymaniem dobrej kondycji finansowej mają małe i średnie firmy z Małopolski - aż co czwarte z przebadanych przedsiębiorstw z tego regionu w ciągu ostatniego roku doświadczyło utraty płynności. W najmniejszym stopniu dotknęło to stołecznych firm - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy INDOS.  Z dyrektorem finansowym firmy INDOS, Ireneuszem Glensczykiem rozmawiał w magazynie "90 minut" Marek Tejchman.

Topniejąca kasa Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na zdrowie. To efekt niższych wpływów ze składek zdrowotnych z KRUS i ZUS. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, zapowiedział, że w 2010 roku pieniędzy będzie mniej o około 1,5 mld złotych w porównaniu z bieżącym rokiem. O problemach Narodowego Funduszu Zdrowia rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Co czeka gliwicką fabrykę Opla?

We wrześniu 2009 roku wyprodukowano w Polsce 75 011 samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 81,5% mdm i spadek o 4,9% rdr - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Sytuacja przedsiębiorstw produkujących samochody jest nienajlepsza, ale fabryka Opla w Gliwicach jest niewątpliwie najlepszym zakładem w Europie - sądzi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar. W najbliższych dniach okaże się jaka przyszłość czeka zakłady Opla w Europie. O rynku motoryzacyjnym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Kruczki prawne w umowach bankowych

Polacy nadal nie czytają umów, które podpisują. Czy zatem możemy walczyć o swoje prawa w banku i jak negocjować warunki przedstawionej nam przez instytucję finansową umowy? W programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Michałem Macierzyńskim z portalu Bankier.pl.

Pociągowy konflikt

Przewozy Regionalne w poważnych tarapatach. Przewoźnik samorządowy nie tylko jest winien PKP Intercity ponad 100 mln złotych, w swojej kasie w sumie brakuje mu ponad 360 mln. Do tego dochodzą stare problemy. O szczegółach wojny pomiędzy PKO Przewozy Regionalne a PKP Intercity rozmawialiśmy z Adrianem Furgalskim, dyrektorem Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR".

Rozmowy kontrolowane

Rozmowy podsłuchiwane - przynajmniej te, które dotyczą sprzedaży spółek z udziałem Skarbu Państwa. Czy podsłuchuje się wszystko i wszystkich? Tego nie wiadomo, ale właśnie dlatego można zakładać, że szeroko zakrojony plan prywatyzacyjny będzie szeroko inwigilowany. Praktyka obnażona w ostatnich dniach w związku z poszukiwaniem inwestora dla stoczni polskiemu biznesowi się nie podoba. Zdaniem jego przedstawicieli zniechęca to potencjalnych inwestorów do wzięcia udziału w prywatyzacji. A może to, co dziś budzi tak wielkie emocje i sprzeciw powinno stać się normą?

Zielone światło dla GMO

Projekt ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych przyjęty przez rząd. Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa jest uporządkowanie nadzoru i kontroli między poszczególnymi instytucjami. Nowa ustawa dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Na nowe przepisy niecierpliwie czekają właściciele wysokotowarowych gospodarstw rolnych, którym zakaz uprawy GMO w Polsce nie pozwalał na sprawną konkurencję z rolnikami z pozostałych krajów Unii. Polscy rolnicy GMO chcą, polscy konsumenci już nie.

Płatnicy pod okienkiem

Teraz popularne okienko kasowe, wkrótce Biuro Usług Płatniczych. Z nowymi obowiązkami i dużo bezpieczniejsze niż do tej pory. Z gwarancją, że nasze pieniądze na pewno trafią do adresata. Czy za to dodatkowe bezpieczeństwo trzeba będzie dodatkowo zapłacić? I czy w takim okienku rozliczymy się także z fiskusem?

PKP bez pieniędzy, pasażerowie bez biletów?

Prawdziwa wojna o pieniądze między zarządzającymi PKP Przewozy Regionalne i PKP Intercity rozpętana. Chodzi dokładnie o 89 milionów złotych ze sprzedaży biletów, które przewoźnik regionalny... zatrzymał dla siebie, a które na mocy umowy powinien przekazać Intercity. Teraz nie ma dostępu nawet do złotówki, bo jego konta zajął komornik. Czy dostępu do możliwości kupna biletów w dworcowych kasach pozbawieni zostaną także pasażerowie? A PKP Przewozy Regionalne możliwości funkcjonowania, co w konsekwencji będzie oznaczało likwidację połączeń?

Karty pod ostrzałem

Masz karty kredytowe i płatnicze - sprawdź ostatnie operacje. Multibank i Pekao SA w weekend zastrzegały karty niektórym swoim klientom. Jak informują przedstawiciele samych banków większość zastrzeżeń miała charakter profilaktyczny. Klienci informowali banki, że mogło dojść do skanowania ich kart poza granicami kraju

PGE idzie na giełdę

Nawet 6 miliardów złotych może zebrać Polska Grupa Energetyczna z giełdowego debiutu. 85% tej kwoty zachowa Skarb Państwa. W zapisach dla inwestorów indywidualnych cena za jedną akcję wynosi 23 złote. Co stanie się w dniu debiutu? Czy popyt przekroczy podaż, czy wręcz odwrotnie. To ostatecznie wpłynie na wycenę papierów spółki w dniu debiutu. Jakie plany ma PGE w związku z giełdowym debiutem?

Sytuacja w Skyline Investments.

Grupa Kapitałowa Skyline Investment składa się z 5 podmiotów świadczących usługi w ramach trzech segmentów: działalności doradczej, inwestycyjnej oraz teleinformacyjnej. Jednak wyniki w ostatnich okresach nie były najlepsze. Na temat sytuacji w firmie rozmawiał z Robertem Stanilewiczem w programie "Dzień na rynkach", Jerzy Rey prezes Skyline Investments

Fota SA w restrukturyzacji

Fota, dystrybutor sprzętu samochodowego, prowadzi restrukturyzację swojej sprzedaży. Procesowi temu obecnie zostanie poddanych dziesięć sklepów, którym grozi zamknięcie, albo połączenie z innymi placówkami. Spółka zapowiada również utrzymanie większej dyscypliny kosztowej. Na temat sytuacji w spółce rozmawiał Paweł Gizicki, wiceprezes Fota SA.

Będzie więcej kredytów?

Narodowy Bank Polski chce pobudzić akcję kredytową w polskich bankach. O to, czy z ich strony wyrażane jest zainteresowanie odpowiednimi instrumentami NBP, oraz o prognozy dotyczące pobudzenia akcji kredytowej rozmawialiśmy z prof. Witoldem Kozińskim, wiceprezesem NBP.

Kara na PSB

PSB ma kłopoty – nałożona przez UOKiK kara 8 mln złotych może sprawić, że firma straci płynność finansową, a setki ludzi pracę. To 1 procent przychodu PSB, ale 1 procent to także zysk netto firmy, więc de facto mają zapłacić więcej niż rzeczywiście zarobili – jak tłumaczą. Według przedstawicieli PSB kara została nałożona niesłusznie...

Rumuńskie wino

Rumunia - piąty europejski producent wina ciągle nie przebił się ze swym produktem za granicę. Na wewnętrzny rynek trafia ponad 90 procent wina rodzimej produkcji. Według przedstawicieli sektora, kryzys nie przeszkodzi jednak w rozwoju branży i chociaż rumuńskie PKB ma skurczyć się w tym roku o 8,5 procent, produkcja wina ma wzrosnąć o 13 procent.

Dlugi weekend w Stanach a kurs złotego

Złoty zakończył piątek na nienalepszej pozycji. Do osłabień kursu walut regionu przyczyniły się w znacznej mierze wiadomości z Łotwy. Na temat problemu z wykonaniem fiskalnych założeń budżetowych. Na temat sytuacji naszej waluty na początku tygodnia rozmawiał Marek Wołos, analityk TMS Brokers.

Nagroda Nobla z ekonomii

Już dziś dowiemy się kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Obserwując ostatnie lata można przypuszczać że będzie to amerykanin, bądź ktoś kto wykłada na amerykańskiej uczelni. Z kolei biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą na świecie, można przypuszczać, że będzie to człowiek praktyki, a nie teoretyk. Na temat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Anną Ząbkowicz, INE PAN.

"Rodzina na swoim" z pułapkami ?

Wielu Polaków skorzystało już z programu "Rodzina na swoim". Jednak niewielu czyta umowy które podpisuje. Zanim podpisze się umowę dobrze jest zorientować się czy ten sam kredyt w innym banku nie jest dostępny na dogodniejszych warunkach. O tym na co trzeba uważać przy braniu kredytów rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Marcin Krasoń, Open Finance.

Kryzys na morzu

Fala kryzysu nie ominęła także przemysłu okrętowego. O tym, w jaki sposób stocznie i przewoźnicy morscy radzą sobie podczas gospodarczego sztormu i kiedy branża odbije się od dna w studiu w Gdyni rozmawialiśmy ze Sławomirem Kalickim prezesem Inter Marine Sp. z o.o.

Biznes na fali

"Dzień z Morzem" w TVN CNBC Biznes. Dziś pytamy ludzi związanych z morzem pytamy o to, jak robić biznes na fali. Jak być na fali i ten biznes wykorzystać do osiągania wysokich zysków? Niestety biznes związany z morzem narażony jest na sztormy - nie tylko te pogodowe, ale i te gospodarcze. Niewątpliwie - sztorm nadszedł do polskich stoczni. O przyszłości przemysłu stoczniowego z dyrektorem Forum Okrętowego, Jerzym Czuczmanem rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Nobel dla Obamy

Wiadomość o przyznaniu pokojowego Nobla Barrackowi Obamie okazała się kompletnym zaskoczeniem dla większości mediów i obserwatorów. My pytamy o gospodarcze konsekwencje tej decyzji. Pytamy Romana Rewalda, prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej

Biznes na morzu

Czy można jeszcze zarobić na stoczniach jachtowych? Czy polscy producenci są konkurencyjni na rynku międzynarodowym? Gośćmi TVN CNBC Biznes byli Marek Wilanowski, prezes i założyciel Skipper Yachts, oraz Wojciech Kot, współwłaściciel Delphia Yachts.

Żegluga do prywatyzacji?

Polska Żegluga Bałtycka do prywatyzacji. Minister skarbu zaprasza na negocjacje. O plany dotyczące ewentualnej sprzedaży spółki, oraz o sytuację na rynku armatorów pytaliśmy prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Jana Warchoła.

Cała naprzód!

Nawet kilkanaście milionów euro. Tyle trzeba zapłacić za luksusowy dalekomorski jacht. Jednak w zamian za taką sumę można liczyć na najwyższą jakość. O rynku luksusowych łodzi i jachtów w "Biznes lunchU rozmawialiśmy z Maciejem Stompórem, dyrektorem sprzedaży w Sunreef Yachts.

Port jakich mało

Trzeci największy w Polsce, drugi pod względem przeładunku tonażu na Bałtyku. Port Gdyński, pomimo kryzysu i spadku obrotów ma się dobrze. Dzięki inwestycjom i środkom unijnym jest to jeden z najnowocześniejszych portów w regionie. O perspektywy portu i jego przyszłą rozbudowę w "Biznes lunchu" pytaliśmy jego prezesa, Janusza Jarosińskiego.

Wiatr w żagle, prąd w turbinę.

PGE chce zbudować farmę wiatrową na Bałtyku. Inwestycja może jednak nie dojść do skutku, ponieważ całe polskie wybrzeże objęte jest programem "Natura 2002". O polskiej energetyce wiatrowej w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Maciejem Jeziorskim, analitykiem rynku energetycznego Frost&Sullivan.

II półrocze spólek rybnych

I półrocze było słabe dla spółek przemysłu rybnego. Czy drugie półrocze będzie lepsze? Firmom zajmującym się przetwórstwem ryb, takim jak Seko, Wilbo czy Graal sprzyjać może kurs złotego oraz to, że IV kwartał to sezon zwiększonej sprzedaży konserw. O rynku producentów ryb w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Tomaszem Manowcem, analitykiem DM BGŻ.