Z kraju

Z kraju

SLD poprze kominówkę?

SLD gotowe jest poprzeć uwolnienie zarobków prezesów państwowych spółek w zamian za uwolnienie pensji pracowników tych firm. Jak dowiedział się nasz reporter - za taką cenę SLD byłoby gotowe poprzeć koalicję w odrzuceniu weta prezydenta do ustawy znoszącej tak zwaną ustawę kominową. Na pierwszym po wakacjach posiedzeniu opinię o prezydenckim wecie omawiała komisja skarbu. Jakie są szanse aby prezesi państwowych firm zarabiali porównywalnie do prywatnej konkurencji?

Trudne wyzwanie?

Dzieci zasiadły już w ławkach, a studenci mają jeszcze miesiąc wakacji - miesiąc na znalezienie mieszkania. Jednak gwałtownie rosnące ceny najmu zmuszają ich do odświerzenia podstaw ekonomii i rozwiązania zadnia:wynająć czy może kupić mieszkanie?

Szkoła zarabiania

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce okroić program podstaw przedsiębiorczości w rozpoczętym dziś roku szkolnym. Uczniowie mają 60 godzin lekcji o przedsiębiorczości. Pierwszy dzwonek w szkołach powinien być dzwonkiem alarmowym dla tych wszystkich którzy marzą o tym żeby polska szkoła uczyła przedsiębiorczosci.

Niemiecka fuzja

Commerzbank za blisko 10 miliardów euro przejmuje Dresdner Bank. To jedna z największych transakcji w branży finansowej w Europie, dzięki której Commerzbank wyprzedzi Deutsche Bank pod względem liczby klientów indywidualnych. Fuzja nie spodobała się jednak inwestorom, Commerzbank na giełdzie we Franfurcie stracił ponad 10 procent.

Mieszkanie: Wynajem, czy kupno?

Dzieci zasiadły już w ławkach, a studenci mają jeszcze miesiąc wakacji - miesiąc na znalezienie mieszkania. Jednak gwałtownie rosnące ceny najmu zmuszają ich do odświeżenia podstaw ekonomii i rozwiązania zadania: wynająć czy może kupić mieszkanie?

Płynna posada?

Prezes największej polskiej spółki - PKN Orlen pożegna się ze stanowiskiem, nieoficjalnie dowiedziała się już wczoraj TVN CNBC Biznes. Rzecznik prasowy spółki zaprzecza, a sam prezes sprawę pozostawia bez komentarza.

Toyota obniża produkcję w Polsce i w Wielkiej Brytanii

Toyota sprzeda w 2009 roku, o siedem procent mniej samochodów, niż wcześniej zakładano. Japoński koncern zapowiedział w związku z tym obniżenie produkcji w Polsce i Wielkiej Brytanii. Rekordowe ceny ropy naftowej i spowolnienie gospodarcze wpływają na spadek globalnego popytu na auta, także tej marki

Kto wygra wybory prezydenckie w USA?

Jeśli prawdą jest, że pieniądze rządzą światem, to zadecydują też o tym, kto będzie rządził Ameryką. Według analityków notowania spółek indeksu Standard & Poor's przewidują kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie. Historyczną prawidłowość tej zasady sprawdzała reporterka TVN CNBC, Karolina Hytrek.

Hamowanie na kolei

Polska kolej stoi. Mimo, że do końca roku zostały tylko cztery miesiące, większość pieniędzy na jej unowocześnienie - nie została wykorzystana. Ministerstwo Infrastruktury ma jednak plan dla Polskich Kolei na najbliższych kilkanaście lat. Przedsiębiorcy tymczasem alarmują, że rząd nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami zaplanowanym na ten rok.

Chiński syndrom

Polski minister walczy z polskim przedsiębiorcami za pomocą swojej tajnej broni -chińskiej broni. Minister sportu uważa, że europejskie firmy stadiony chcą wybudować za drogo i ratunkiem dla finansów państwa i planów Euro 2012 będą firmy z państwa środka. I tymi słowami wywal wściekłość polskich przedsiębiorców

Na mundurkach nie zarobią

Były szyte na miarę, ale dzisiaj uwierają - mundurki szkolne - Przywrócony do łask za czasów Romana Giertycha obowiązek noszenia w szkołach specjalnych strojów - po wyjątkowo krótkim okresie zostaje zniesiony. Problem mają szkoły, które podpisały kilkuletnie umowy z dostawcami, ale jeszcze większy kłopot mają te firmy, które swoje plany na najbliższe lata oparły właśnie na mundurkowym biznesie

Puste rurociągi?

Rosja właśnie rozpoczęła grę, której zakończenie jest nie przewidywalne. Jeden ze scenariuszy zakłada puste rurociągi w kierunku krajów Unii Europejskiej. Czy wspólnota potrafiłaby poradzić sobie z zakręconym kurkiem na wschodzie? Czy w Rosji rzeczywiście polityczne animozje mogą wziąć górę nad ekonomicznym rachunkiem?

Nielegalne czy nieuczciwe

Router, urządzenie które pozwala rozprzestrzeniać drogą radiową dostęp do internetu. Kupując router możemy mieć dostęp do internetu w całym mieszkaniu.

Za co płacimy?

Przyczyną awarii jest awaria - tak mniej więcej można podsumować tłumaczenie powodów zeszłotygodniowego odcięcia prądu dla połowy Warszawy. Rozwiązanie kłopotów to inwestycje a te będą kosztowały sporo - nas wszystkich. 

Geografia cenowa

To się w głowie nie mieści - za ten sam towar w sklepach tej samej sieci handlowej, leżących w tym samym mieście płacimy nawet o 1000 złotych więcej. Jednym słowem wydatek na bilet autobusowy i wyprawa do innej dzielnicy może przynieść nawet tysiąc złotych oszczędności.

Za dużo zachodu?

Z pięciuset milionów złotych wykorzystać tylko jeden - taką skutecznością wykazały się szpitale sięgając po pieniądze z podatku Religi. Tłumaczenie - podobno zbyt skomplikowane procedury. Ile jest w tym prawdy a ile zaniedbań?

Sposób na długi

60 miliardów złotych - tyle wynoszą niespłacone długi Polaków. Według innych badań, które dotyczą tylko długów konsumentów - zagrożone należności do 7 miliardów złotych. Niezależnie jednak od metody badań i ich wyników - te długi są olbrzymie a powodów ku nim mnóstwo - niespłacone rachunki, kredyty, mandaty czy podatki by wymienić tylko kilka. I możliwości poradzania sobie z tymi kłopotami też jest wiele, choć nie wszyscy o nich wiemy. Bo z każdym komu jesteśmy winni pieniądze możemy negocjować, aby zapłacić tańszym kosztem.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Prezes JW construction - jednej z największych firm developerskich w Polsce odchodzi ze stanowiska. Jerzego Zdrzałkę zastąpi, przynajmniej chwilowo, właściciel firmy - Józef Wojciechowski. I będzie musiał uporać się z problemami, z którymi zmaga się coraz więcej firm budowlano-mieszkaniowych, czyli ze spadającymi przychodami, mniejszymi zyskami i niesprzedanymi mieszkaniami. Co dalej z JW?

Przed kolejną olimpiadą

Zakończone Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczynają odliczanie do kolejnych sportowych zmagań w Londynie, które zaplanowano na 2012 rok. Chociaż na wyspach nie brakuje entuzjastów olimpiady, organizacja największego na świecie wydarzenia sportowego jest sporym obciążeniem dla przechodzącej kłopoty brytyjskiej gospodarki.

Czas na kupno mieszkania

Jak mają wyglądać certyfikaty energetyczne ciągle jeszcze nie wiadomo, wiadomo natomiast, ze w najbliższych miesiącach ceny nieruchomości nie powinny iść w górę. Co więcej - mieszkania mogą zacząć tanieć bo liczba potencjalnych kupujących nie rośnie, przybywa za to nowych nieruchomości. Czy to już czas na zakup własnego m?

Idzie zima?

Boże Narodzenie i sylwester pod palmą, albo na alpejskich stokach? Jeżeli tak to już ostatni moment by za taki wyjazd nie przepłacić. Polacy co raz częściej są mądrzy przed szkodą i z wyprzedaniem rezerwują zimowe wycieczki. Ile na takich wczesnych rezerwacjach wczasów można zaoszczędzić i czy faktycznie już teraz warto wybrać się do biura podróży?

Drogie certyfikaty

Masz mieszkanie - możesz mieć problem. Jeżeli planujesz jego sprzedaż po nowym roku musisz mieć certyfikat energetyczny. Wymóg dotyczy nie tylko nowych mieszkań, ale także używanych. Problem w tym, że cały czas nie zostało sprecyzowane jak taki certyfikat miałby wyglądać. Co więcej - ustawa nie przewiduje żadnej konkretnej ceny dokumentu, tylko pozostawia to wolnemu rynkowi a to moze oznaczać, ze za certyfikat zapłacimy krocie.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Jeszcze niedawno fundusze inwestycyjne intensywnie promowały instrumenty oparte na inwestycjach w surowce. Ci, którzy się na nie skusili, dzisiaj mają kłopoty. W naszym materiale o ryzykach związanych z inwestowaniem w surowce.

Darmowe jabłka w szkołach

Komisja Europejska chce, żeby dzieci w szkołach za darmo otrzymywały świeże owoce. Ten projekt może okazać się korzystny nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale i rolników.

Iphonemania made in Poland

Sprzedająca w Polsce IPhony sieć Orange postanowiła skorzystać z nietypowej formy reklamy - przed swoimi salonami ustawiła sztuczne kolejki. W naszym materiale o tym, dlaczego sztandarowy produkt Apple'a stał się nieomal przedmiotem kultu.

Czy ufać crash-testom?

Kolizja drogowa przy prędkości 80 kilometów na godzinę jest dużo bardziej niebezpieczna niż przy prędkości 64 kilometów na godzinę, przy której przeprowadza się typowe crash testy. W naszym materiale o tym, czy możemy w pełni ufać crash-testom.

Życie bez baterii byłoby trudne

...ale życie ze zużytymi bateriami, porzuconymi na pastwę losu może być jeszcze trudniejsze. Nawet te najmniejsze, stosowane w zegarkach to bomby ekologiczne i to wcale nie w skali mikro.

LOT rentowny już za dwa lata?

Jesteś pod pewnymi skrzydłami - przynajmniej według planu naprawczego przygotowanego dla Lotu. Według niego narodowy przewoźnik ma być rentowny już za dwa lata. Tyle tylko, że to już kolejny plan i kolejne dwa lata. Dwa lata, których przetrwanie może być dla lotu niezwykle trudne. I likwidacja niektórych połączeń, a także planowane zwolnienia w spółce mogą nie wystarczy. Na ile program naprawczy to jedynie pobożne życzenie prezesów, a na ile realna szansa dla lotu na nowy start sprawdzała Karolina Hytrek

Stolica bez prądu

Mała awaria spowodowała wielki problem. Wielki także dlatego, że  to może być dopiero przedsmak tego co czeka mieszkańców dużych polskich miast. Jak poważne napięcia może spowodować brak napięcia w sieci energetycznej i dlaczego do tej pory nie powstał system, który mógłby rozwiązać problem badał Patrycjusz Wyżga.

Co z tym złotym?

Mocny złoty - wciąż żyłą złota dla importerów. I mimo, że w ostatnim czasie obce waluty nieco się umocniły to zdaniem specjalistów już pod koniec tego roku zarówno dolar jak i euro ponownie zaczną tanieć. Czy tak samo będzie wyglądała sytuacja z frankiem szwajcarskim, w którym wielu polaków zaciąga kredyty hipoteczne - i czy ci, którzy spłacają raty właśnie takich kredytów powinni zacząć się martwić.