Z kraju

Z kraju

spec - GPS

Dziś w "Programie" pokażemy i przetestujemy GPS do zadań specjalnych. Zobaczymy też, jak za pomocą internetu i odpowiedniego oprogramowania mieć dostęp do domowego komputera z dowolnego miejsca.

Kryzys w IT?

Dziś w "Programie" zastanawiamy się, czy kryzys finansowy może przenieść się do branży komputerowej. Powiemy też jak oglądać telewizję w wysokiej rozdzielczości, oraz jak łatwo przenieść dokumenty i ustawienia pomiędzy komputerami.

Cyberprzestępczość

W dzisiejszym wydaniu przyjrzeliśmy się problemowi cyber-przestępczości. Okazuje się bowiem, że Polska przoduje w niechlubnych rankingach. Obejrzymy również najnowsze modele monitorów oraz sprawdzimy, jak zdalnie sterować swoim komputerem.

Geodezja XXI wieku

Dziś w "Programie" przyjrzeliśmy się najnowocześniejszym technologiom i urządzeniom wykorzystywanym w dzisiejszej geodezji. Sprawdziliśmy również, jak nowe telefony radzą sobie z funkcją odtwarzaczy muzyki. Zobaczymy również, jak ochronić swój komputer przed atakami z internetu.

BOŚ z nową strategią

Pozyskanie 100 tysięcy klientów w ciągu trzech lat i zwiększenie sumy bilansowej do 20 mld złotych - to główne założenia nowej strategii Banku Ochrony Środowiska. W środę rusza kampania, której celem jest pozyskanie depozytów, nowych klientów i zmiana wizerunku, o tym mówi Prezes BOŚ Mariusz Klimczak.

Sytuacja PTE Polsat

Wg donisień PTE Polsat sprzedał akcje, ze stratą. Jednak Wojciech Olszewski, dyrektor departamentu inwestycji PTE Polsat, twierdzi że jest to strata wirtualna i że możliwość dopłat jest mało prawdopodobna. Na temat sytuacji PTE Polsat rozmawialiśmy z nim w studiu TVN CNBC Biznes.

Co dalej ze złotym?

Czy umacnianie się złotego to stała zmiana trendu czy mamy do czynienia tylko z korektą kursu? O tym rozmawiamy w TVN CNBC Biznes z Markiem Wołosem, analitykiem TMS Brokers.

Sytuacja na giełdzie

Ostatnie wzrosty, które widzimy nic nie zmieniły, dalej jesteśmy w trendzie spadkowym. Inwestorzy nie powinni być zbyt optymistyczni. Gościem programu był Piotr Szulec, dyrektor ds. rozwoju holdingu Skarbiec AMH.

Brak zainteresowania walorem Interferii

Wg. opublikowanego raportu za IV kwartał, spółka Interferie zanotowała stratę o ponad 24% w stosunku do roku poprzedniego. Według prezesa spółki jest to m.in. wynikiem osłabienia kursu euro. O sytuacji spółki, w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z jej prezesem, Wojciechem Kuderą.

Z opcjami można wygrać w sądzie

Czy można unieważnić umowy na opcje walutowe oraz wyjaśnić wszystkie okoliczności ich podpisywania? O pojawiających się pomysłach na poradzenie sobie z opcjami w studio TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Michałem Krawczykiem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Jak inwestować?

Coraz gorsze wyniki pokazują fundusze inwestycyjne. W magazynie "Portfel" staramy się wyśledzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Zastanawiamy się również, jak bezpiecznie inwestować.

Diamenty są.. wieczne?

Dziś w "Portfelu" przyjrzymy się diamentom. A konkretnie - zastanowimy się, czy będą dobrą inwestycją. Oczywiście to nie wszystko...

Świętym być...

W dzisiejszym odcinku, obok dyskusji o prognozach dla rynku pracy na 2009 rok, przyjrzymy się perspektywom dla absolwentów budownictwa. Przekonamy się również, na czym właściwie polega praca Świętego Mikołaja.

Jak oszczędzić?

W dzisiejszym wydaniu zastanowimy się nad tym, w jaki sposób korzystnie kupić mieszkanie. Przyjrzymy się również bankowym pożyczkom i powiemy, jak wybrać najkorzystniejszą.

FIAT z Polski do Ameryki

Fiat z Chryslerem - kierownica w kierownice. Nowy sposób na rozwiązywanie gigantycznych kłopotów sektora motoryzacyjnego. Włoski koncern udostępni instrumenty do produkcji małych i średnich samochodów w zamian za ponad 30% akcji  amerykańskiego giganta. Czy właśnie takie mariaże będą jedyna szansa dla przemysłu motoryzacyjnego i o kolejnych firmach branży na zakręcie śmierci.

Wyższe raty kredytów i wyższe zabezpieczenia

Bankowcy mogą żądać dodatkowych gwarancji od kredytobiorców - wszystko dlatego, że spada wartość nieruchomości i drastycznie drożeje frank szwajcarski - waluta, w której Polacy zapożyczali się najchętniej, by kupić nieruchomość. Jakich zabezpieczeń może oczekiwać bank i ile będziemy za to płacić.

Ostatnia stolica bez autostrady

Jest dobrze - w końcu ma zostać sfinalizowana budowa odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa i doprowadzić do tego, że Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Jest dobrze - tak oceniany jest obecny poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Może być dużo gorzej - bo wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych wybojach i ostrych zakrętach na drodze do powstania dróg ekspresowych i autostrad

40 miliardów odszkodowania

Takiego odszkodowania jeszcze niedawno chciało Eureko od Skarbu Państwa w sporze o PZU. Teraz już nie chce.

Już niedługo będziemy mieli autostradę do Warszawy

Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce oceniany jest jako dobry. Jednak wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych przeszkodach na drodze i tak już pełnej zakrętów do autostrad i dróg ekspresowych.

Rząd dopłaci do kredytów

Kredyt bardziej dostępny i łatwiejszy do spłacenia. Rząd chce ulżyć kredytobiorcom i samym bankom. O planie pomocy przygotowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szansach na wprowadzenie go w życie.

Tańsze kredyty w pln.

Stopy procentowe w dół, wibor w dół, w dół także raty kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o redukcji głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do poziomu 4,25%, a zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec. Kończy się natomiast szansa na wysoko oprocentowane lokaty.

Niezapowiedziany deficyt

Mniej niż zaplanowano, więcej niż się spodziewano. Mowa o deficycie budżetu za ubiegły rok. Z jednej strony nie przekroczył on zapisanych w ustawie 27 miliardów złotych, ale za to wyniósł więcej niż wcześniej szacowano. Według analityków nagły wzrost deficytu pod koniec 2008 roku jest kolejnym, złym prognostykiem na najbliższe miesiące w polskiej gospodarce.

Firmy już zwalniają

30 tysiecy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło prace pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok stał będzie pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie?W jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie?

Polska produkuje mniej

Zwalnia gospodarka, a jeszcze mocniej zwalnia jeden z jej najważniejszych silników, czyli produkcja przemysłowa. Zwalnia choć zdaniem wielu analityków powinna się zatrzymać czy nawet zacząć cofać. Jednak mimo osłabienia impetu to Polska gospodarka będzie w dalszym ciągu jedną z niewielu, która w Europie będzie się rozwijać.

Zmiana amerykańskiej warty

44. prezydent Stanów Zjednoczonych zaprzysiężony. Większość amerykanów i światowych obserwatorów nie ma wątpliwości - to będzie jedna z najtrudniejszych kadencji w historii Ameryki i globalnej gospodarki. Gospodarki, bo to właśnie ona w dużej mierze zdominuje prezydenturę Obamy. Jaki jest pomysł pierwszego ciemnoskrógo prezydenta Stanów zjednoczonych na walkę z kryzysem, potężnym zadłużeniem i co raz większym niezadowoleniem samych Amerykanów?

Zarobić na ropie

Choć cena ropy od kilku miesięcy nieustannie pikuje w dół, co raz więcej jest inwestorów, którzy decyduję się w inwestycje związane z tym surowcem. W naszym materiale o tym, w jaki sposób zainwestować w ropę, która do czasu aż nasz zysk urośnie odpowiednio wysoko, będzie przechowywana na tankowcu.

Złoty coraz słabszy

Z dnia na dzień kurs polskiej waluty jest coraz słabszy. W naszym materiale o tym, co deprecjacja złotego oznacza w praktyce dla polskiej gospodarki.

Pierwsi emeryci w kolejce

Pierwsze wnioski o wypłaty emerytur kapitałowych i pierwsze rozczarowania, bo ewentualne świadczenia będą wyjątkowo niskie. Dlaczego nie zawsze opłaca się być pierwszym?