Z kraju

Z kraju

Rynki dla opornych

W programie "Rynki dla Opornych" nasz widz zaproponował nam kupno spółki Amrest. W ostatnim czasie spółka bardzo wyraźnie traci zwłaszcza w ostatnich dniach.

Czego komornik nie może

8 miliardów 600 milionów złotych - to łączna kwota zaległych płatności Polaków. To o prawie 40 procent więcej niż rok temu. W temacie dnia wraz z Stefanem Gintowtem przewodniczącym Rady Izby Komorniczej w Warszawie mówiliśmy jak poradzić sobie z długami i co zrobić gdy problemy nasz przerosną.

Stopy a gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje - a rynek krytykuje. Nie wszyscy są zgodni co do obniżek stóp procentowych przez RPP. Niektórzy krytykują politykę Rady. Razem z profesorem Janem Czekajem z Rady Polityki Pieniężnej analizujemy sytuacje na rynku międzybankowym i walutowym, komentując decyzję rady i ewentualne dalsze jej kroki.

Nie tylko hobby

Żeglowanie to nie tylko hobby - to pretekst do spotkań biznesowych, ale też sposób na zarabianie pieniędzy. Na regatach RC 44 Puerto galero Isla Canaris Coup 2009 jest nasz kolega redakcyjny Mikołaj Kunica, który rozmawiał dzisiaj z Igorem Lahem - trzecim najbogatszym mieszkańcem Słowenii i właścicielem funduszu operującego na rynku nieruchomości w Słowenii, Chorwacji i Rumunii - o biznesie w czasach kryzysu pod żaglami....

TVN CNBC na regatach

TVN CNBC jest patronem medialnym jedynego na tym poziomie profesjonalnego teamu regatowego Organika. Jacht jest własnością Macieja Nawrockiego kontrolującego Organikę. Zatrudnia Karola Jabłońskiego, który po sezonie 2008 zastąpił na stanowisku skipera Mateusza Kusznierewicza. Na temat regat oraz sytuacji w tym sporcie Mikołaj Kunica rozmawiał z Maciejem Nawrockim, właścicielem holdingu Organika.

Projekcja inflacyjna NBP

3,2 procent - tyle według szacunków Narodowego Banku Polskiego ma wynieść tegoroczna średnioroczna inflacja. Z kolei w przyszłym roku miałaby zejść do 2 procent. Tempo wzrostu gospodarczego ma się obniżać do końca trzeciego kwartału tego roku. Rozmawialiśmy z autorem projekcji inflacyjnej banku centralnego i członkiem zarządu NBP - profesorem Zbigniewem Hockubą

Podsumowanie dnia na GPW

Razem z Ryszardem Rusakiem, zarządzającym Union Investment TFI podsumowujemy dzień na rynkach. Czy notowania przyniosły dziś choć trochę radości niektórym inwestorom? Jakiego otwarcia możemy spodziewać się kolejnego dnia?

Wyniki i plany spółki Infovide-Matrix

Prezes spółki Borys Stokalski komentuje wyniki za IV kwartał zeszłego roku. Niedawno spółka informowała o powołaniu nowej firmy, która będzie zajmowała się otwieraniem placówek gastronomicznych przy głównych drogach w naszym kraju. Czy plan jest nadal aktualny? O dalsze plany pytamy prezesa Infovide.

Razem Łatwiej

Pozwy zbiorowe - także w Polsce. Projektem ustawy zajmował się dziś Komitet stały Rady Ministrów. Według założeń, dzięki nowym rozwiązaniom konsumenci oszukani na przykład przez nieuczciwe biura podróży, deweloperów, czy koncerny farmaceutyczne będą mogli skuteczniej i taniej dochodzić swoich praw. Czy jednak ta forma nie stanie się sposobem na wyłudzanie pieniędzy i czy nie skorzystają na nim głównie firmy prawnicze, a nie osoby poszkodowane.

Dobry rok dla TP SA?

Zapowiada się dobry rok mimo kryzysu? W samym 2008 spółka zanotowała dość dobre wyniki, a na pewno zgodne ze wszystkimi zapowiedziami. Na tym się nie skończy. W tym roku spółka chce zainwestować w nowe strategie i nowe rozwiązania dla klientów. Czy jej się to uda? Gościem TVN CNBC Biznes był Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej SA

40% więcej złych długów

190 mld zł - tyle pożyczyli Polacy na zakup mieszkań do końca 2008 roku. Zadłużamy się jednak nie tylko na zakup nieruchomości. Mamy przy tym coraz większe problemy z regulacją swoich zobowiązań. Osób, które nie spłacają swoich długów jest już prawie milion 300 tysięcy. Blisko połowa z nich zalega jednak z niewielkimi płatnościami nie przekraczającymi dwóch tysięcy złotych. Za co nie płacimy w pierwszej kolejności i jaki jest portret polskiego dłużnika?

Plany i wyniki spółki PKN Orlen

 Wyniki za IV kwartał ubieglego roku nie są najlepsze - PKN Orlen zanotował 3 miliardy złotych straty netto wobec 634 milionów złotych zysku netto w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak zapewnia prezes PKN Orlen Jacek Krawiec gorsze wyniki koncernu są związane ceną ropy i wzrostem kursu złotego a nie z działalnością operacyjną. Czy przez gorsze wyniki spółki, stracą konsumenci? Co zamierza w tym roku prezes PKN Orlen

Ukraina się pogrąża

Sytacja gospodarcza Ukrainy ciągle się pogarsza. Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła o dwa poziomy rating długu po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił wypłaty kredytu. Na ulicach Kijowa protestują klienci banków, którzy stracili dostęp do depozytów. Według gości programu "Biznes Lunch" na sytuację ekonomiczną kraju przekłada się tak samo rywalizacja między premier Tymoszenko a prezydentem Juszczenko jak i światowy kryzys finansowy. Rozmawialiśmy z dr Tomaszem Kapuśniakiem z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Wojciechem Paczyńskim, ekspertem CASE oraz dr Maciejem Rasiem z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Sprzedaż spada, podobnie jak koszty

Grupa Ambra uzyskała w czwartym kwartale 2008 roku najwyższy w historii grupy zysk netto, na poziomie 22 milionów złotych. Gorzej nieco wypadają inne wyniki, m.in. zysk obrotowy. O szczegółowych danych finansowych i planach spółki mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes, Robert Ogór.

Czas stagflacji

Świat wchodzi w okres staglfacji, ale Polska sobie poradzi - uważa ekonomista, prof. Jan Winiecki. Gość programu "Dalszy Ciąg Poranka" zwraca uwagę na branżę usługową w naszej gospodarce i jakie ma znaczenie dla wzrostu Produktu Krajowego Brutto.

Nowe kuchenki

W dzisiejszym wydaniu magazynu „Nieruchomości” przyjrzymy się kuchenkom gazowym i elektrycznym. Zastanowimy się również, czy opłaca się kupować mieszkanie w stanie surowym. Obejrzymy również apartament na Woli.

Laboratorium fotograficzne

Dziś w „Programie” dowiemy się, jak samodzielnie drukować swoje zdjęcia. Zobaczymy również, jak przenieść te stare – z klisz – na nośniki cyfrowe.

E-learning

Dziś w „Programie” przyjrzymy się z bliska zagadnieniu E-learningu, czyli pobierania nauki za pośrednictwem sieci Internet. Obejrzymy również najnowsze modele laptopów.

Halo? Tu Google…

Dziś w „Programie” przyjrzymy się nowemu telefonowi komórkowego od Google’a. Sprawdzimy też, czy warto kupować uniwersalnego pilota „do wszystkiego”.

Iphonomania

Iphone – najnowszy gadżet od Appl’a jeszcze przed premierą zyskał miano kultowego. Czy słusznie? Dziś w „Programie” pokażemy też, jak każdy może współtworzyć telewizję – czyli słów kilka o platformie Kontakt TVN.

Technologie sportowe

W dzisiejszym „Programie” przyjrzymy się technologiom, które pomogą zachęcić nas do.. uprawiania sportu. Zobaczymy również technologie wykorzystywane w rozrywce, czyli najnowsze akcesoria dla graczy.

Wakacyjne zabezpieczenia...

Dziś dowiemy się, jak na czas wakacyjnych wyjazdów zabezpieczyć swój sprzęt elektroniczny. Sprawdzimy również, jak połączyć dwa komputery za pomocą Wi-Fi.

Mission Impossible?

Dziś w „Programie” przyjrzymy się technologii znanej do niedawna jedynie z filmów – czyli zabezpieczeniom telemetrycznym. Przyjrzymy się również ciekawym cyfrowym kamerom i aparatom fotograficznym.

Wzrost gospodarczy według RPP

Projekcja zakłada wzrost gospodarczy w 2009 roku na poziomie 1,1 procent PKB. Jednak prof. Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej jest większym optymistą. Więcej o tym, ile może wynieść wzrost gospodarczy, a także co było przedmiotem lutowego spotkania RPP z ministrem finansów, gość mówi w programie "Pieniądze od Rana".

Niespokojna Ukraina

Sytuacja gospodarcza Ukrainy cały czas się pogarsza. Agencja ratingowa Standard and Poor's o dwa poziomy obniżyła rating długu po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił wypłaty kredytu. Na ulicach Kijowa protestują klienci banków, którzy stracili dostęp do depozytów. Jak z tą sytuacją poradzi sobie Ukraina i czy stadiony zostaną wybudowane na czas? Anna Górska z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważyła w TVN CNBC Biznes, że mimo kryzysu Ukraincy mają pieniądze, by dokończyć budowę. Gorzej sytuacja wygląda z infrastrukturą.

Stopy po cięciach

Stopy obniżone o 25 punktów bazowych, ale klienci banków nie muszą tego odczuć. O tym, dlaczego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na cięcie stóp, co miało na to wpływ i czy możemy się spodziewać kolejnych obniżek, mówi w programie "Pieniądze od Rana" członek RPP, prof. Marian Noga.

Kolejne cięcie..

Rada Polityki Pieniężnej obnizyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jest to kolejne cięcie, jednak analitycy spodziewali się bardziej znaczącego ruchu. O sytuacji w polskiej gospodrace rozmawialiśmy z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Banku.

Trudne decyzje w kryzysie?

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do poziomu 4 procent. Po czwartej z rzędu obniżce, główna stopa procentowa znalazła się na najniższym poziomie w historii. O dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej a także o tym jak ostatnie wahania kursu złotego wpłynęły na decyzje Rady, pytaliśmy naszego gościa - profesora Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej.

Multimedia na plusie

Multimedia opublikowała wyniki za IV kwartał 2008 roku. Spółka wciąż na plusie, choć mniejszym niż przed rokiem. Więcej o wynikach finansowych Multimedia i planach związanych z działalności, mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes, Andrzej Rogowski.

Plany na zagranicę

Połączenie z zagranicznym deweloperem, przejęcia na rynku i budowa osiedla z przeznaczeniem na wynajem mieszkań to plany deweloperskiej spółki J.W.Construction. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes główny akcjonariusz dewelopera, Józef Wojciechowski, rynek najgorszy okres ma już za sobą. Deweloper sprzedaje średnio 4-5 mieszkań dziennie.