Z kraju

Z kraju

Kryzys a Europa Wschodnia

W Europie Środkowej i Wschodniej kryzys skończy się już w tym roku - uważa dr Anders Aslund - profesor Georgetown University, członek Rosyjskiej Akademii Nauk Naturalnych. Zdaniem profesora w wyniku spowolnienia gospodarczego, największą transformację przejdzie branża motoryzacyjna. Anders Aslund jest pełen optymizmu i uważa, że rynki finansowe wkrótce powrócą na ścieżkę wzrostu. Z profesorem rozmawiał Marek Tejchman.

Pieniądz M3

Rosną depozyty gospodarstw domowych, wychamowuje spadek wartości depozytów firm - wynika z opublikowanych w piątek przez NBP danych o podaży pieniądza. Zdaniem prof. Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, świadczy to o stabilizacji w gospodarce i możliwych początkach odbicia jeszcze w tym roku. O danych NBP o podaży pieniądze i prognozach dla gospodarki, Mikołaj Kunica rozmawiał z profesorem Sławińskim w programie "Rynki dnia".

Pandemia

Cierpią Meksyk i Kanada, zyskują Egipt i Grecja. Polacy z powodu pandemii wirusa grypy, a także kryzysu rezygnują z wakacyjnych podróży do niektórych miejsc. Za to do tej pory ulubione wśród polskich turystów kraje zyskują na popularności jeszcze bardziej. Chętniej też wybieramy kierunki cieszące się do tej pory mniejszym zainteresowaniem. Mimo gospodarczej dekoniunktury zyskać może polska turystyka bo w tym roku znacznie więcej polaków spędzi urlop w kraju.

Ile kosztuje przerwa

Wakacje od kredytu mogą nie dać odpocząć. W każdym razie nie całkiem. Wiele banków proponuje swoim klientom krótki odpoczynek od spłacania finansowych zobowiązań. Warto takim ofertom przyjrzeć się dokładnie, bo może się okazać, że mogą być to wakacje wyjątkowo drogie. Szczególnie, że po powrocie trzeba będzie w wielu przypadkach zmierzyć się ze znacznie wyższą ratą.

Przyjaźń na krótko

Rosjanie rozpoczynają budowę drugiej nitki Bałtyckiego Systemu Rurociągowego czyli BTS-2. Zdaniem byłego ministra gospodarki Piotra Woźniaka to może oznaczać, że Przyjaźnią przestanie płynąć ropa, a polskie rafinerie będą zmuszone otrzymywać surowiec drogą morską. Dodatkowo jego zdaniem przestaniemy się liczyć jak kraj tranzytowy. Pojawiają się jednak opinie, że ropociąg Przyjaźń ma szanse pozostać czynny na wiele lat pod warunkiem, że podjęte zostaną strategiczne decyzje dotyczące chociażby stawek za przesył.

Wyższe ceny wyrównają straty?

Drugi kwartał zakończymy prawdopodobnie ze stratą - to prognozy prezesa spółki Wilbo, Leszka Stypułkowskiego. Wzrost kosztów firma planuje uzupełnić podwyżką cen. Nowe ceny mają wejść w życie w ciągu czterech miesięcy. O sytuacji spółki Wilbo rozmawialiśmy w Rynkach Dnia z prezesem Leszkiem Stypułkowskim.

Plany inwestycyjne spółki Skyline

Spółka Skyline Investment kupiła 100% akcji Semax- u który jest właścicielem takich marek odzieżowych jak Deep, Hot Oil oraz marki sieci wyprzedażowej VABBI Factory Outlet. Skyline, który jest akcjonariuszem między innymi giełdowego Konsorcjum Stali zamierza także zainwestować w spółkę z branży spożywczej. O szczegóły w programie "Rynki dnia" prezesa Skyline Investment Jerzego Reya pytał Mikołaj Kunica.

Z wiatrem w biznes

Źródła energii odnawialnej coraz popularniejsze w Polsce. Do Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej należy blisko 80 firm, a kolejnych chętnych nie brakuje. 15 razy więcej wiatraków powinniśmy mieć do 2020 roku - to rządowe wymagania stawiane przed inwestorami. O przyszłościowej branży energii odnawialnej rozmawialiśmy w Biznes Lunchu z Wiesławem Wójcikiem, prezesem Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej oraz Krzysztofem Prasałkiem, wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Energia z wiatru

Inwestowanie w energetykę wiatrową z pewnością jest opłacalne. Najlepszym przykładem są nasi zachodni sąsiedzi, którzy pokazali, że ten kierunek energetyki niesie ze sobą duże pieniądze ze względu na znaczenie jak i oczekiwania inwestorów. Polska ma dobre warunki dla rozwoju energetyki wiatrowej. Eksperci wskazują jednak na szereg barier, które utrudniają rozwój tej gałęzi przemysłu. Gośćmi Roberta Stankiewicza w programie Biznes Lunch byli Tomasz Zelek, RP Global i dr inż. Grzegorz Barzyk, DR Barzyk Consulting.

Kredyt technologiczny dla przedsiębiorstw

Dobre informacje dla przedsiębiorców. 1,7 miliarda złotych do wykorzystania na inwestycje właśnie przez przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm. Kto i dlaczego może uzyskać kredyt technologiczny? O tym w programie Pieniądze od Rana, Robert Stankiewicz rozmawiał z Bogusławą Skomską z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Co się stało z opcjami?

PIS, PSL i Lewica złożyły projekty swoich ustaw, które miałyby rozwiązać problem opcji. Jednak Komisja Finansów Publicznych chce odrzucenia wszystkich trzech projektów. Zdaniem Platformy Obywatelskiej problem opcji się zakończył. Nie jesteśmy jednak pewni czy rzeczywiscie - o to czy to możliwe, by sprawa skończyła się "po kościach" pytamy w magazynie "90 minut" Jacka Chwedoruka - prezesa Rothschild Polska.

Czeski pomysł na kryzys

Gospodarka Czech w mniejszym stopniu odczuła oznaki globalnego spowolnienia. Pomimo negatywnych danych o spadającej produkcji przemysłowej nastroje społeczne nie wskazują na panikę. W jakiej sytuacji jest i będzie czeska gospodarka? O tym rozmawialiśmy w naszym studiu ze znawcą naszego sąsiada - Tomaszem Maćkowiakiem z Tygodnika "Forum".

Hiperinflacja a inwestycje

Obawa że inflacja przyjdzie i to już niedługo bo pod koniec tego roku albo na początku następnego coraz silniejsza. Marek Tejchamn w programie "90 minut" rozmawiał z Pawłem Majtkowskim - główny analityk Finamo i dr Michałem Macierzyńskim analitykiem Bankier.pl o tym czy Polsce grozi Hiperinflacja?

Kredyty na nowoczesne technologie

Kredyt, którego w 3/4 można nie spłacić. Już niedługo będzie można go dostać w sześciu polskich bankach. To kredyt na wyposażenie firm w nowoczesne technologie. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby dostać i później za zgodą pożyczkodawcy nie spłacić kredytu - o to zapytaliśmy Piotra Czarneckiego, prezesa Raiffeissen Bank Polska.

Co nas uchroni przed inflacją?

W co lepiej inwestować - w grunt czy w nieruchomości? Na czym więcej można zarobić? Czy nieruchomość to inwestycja odporna na inflacje? W programie "Bilans" rozmawialiśmy z prezesem spółki Polanowscy Nieruchomości Adamem Polanowskim.

Bank dowie się wszystkiego

Monitoring klienta, czyli nowa broń banków. Otrzymanie kredytu to koniec tylko jednego etapu sprawdzania zdolności kredytowej Polaków. Banki chcą wiedzieć, jak klient radzi sobie z innymi finansowymi zobowiązaniami na co dzień oraz na jakim poziomie są jego aktualne zarobki. Rachunki za telefon i energię elektryczną, a także opłaty za czynsz czy nawet termin zapłaty mandatu - chcą wziąć pod lupę. Warto, a nawet trzeba wszystko płacić w terminie, jeśli nie chcemy mieć kłopotów z bankiem, za którego pieniądze kupiliśmy na przykład mieszkanie.

Jak obniżyć koszt roamingu.

W lipcu wchodzą nowe regulacje dotyczące cen połączeń w Unii Europejskiej. Jak korzystać z telefonu za granicą i nie zapłacić horendalnych rachunków, pytaliśmy naszego gościa: Grzegorza Bernatka - kierownik Działu Analiz firmy Audytel.

Spółki Skarbu Państwa

Jak wysoką dywidendę wypłaci KGHM i czy spółka planuje akwizycje? Na jakim etapie jest spór z Eureko w sprawie PZU? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, wiceminister skarbu państwa, Zdzisław Gawlik.

Dywidenda w PKO BP

PKO BP zadeklarowało przeznaczeniu całego zysku na wypłatę dywidendy. Taka decyzja została podjęta, mimo rekomendacji KNF, że banki powinny zyski zatrzymać. Andrzej Mikosz - partner w kancelarii Hogan&Hartson tłumaczył, jakie są biznesowe konsekwencje tego kroku.

Emisja akcji PKO BP

Czy emisja akcji PKO BP to nowy oręż Skarbu Państwa w walce z Eureko? MIędzy innymi na to pytanie na antenie TVN CNBC odpowiedział Paweł Szpunar - dyrektor departamentu systemu finansowego NBP

Rynek nieruchomości komercyjncyh

Rynek nieruchomości komercyjnych jest jednym z najbardziej wrażliwych na zmiany koniunktury. O trendach i perspektywach tego rynku mówiła na antenie TVN CNCB Joanna Mroczek - dyrektor działu badań rynku nieruchomości CB Richard Ellis

Miliardy złotych dla firm

Ponad półtora miliarda złotych dla małych i mikro-przedsiębiorstw do wzięcia od 1 lipca. Bank Gospodarstwa Krajowego właśnie podpisał umowy z sześcioma bankami komercyjnymi na uruchomienie "kredytów technologicznych". Za te pieniądze najmniejsze przedsiębiorstwa będą mogły sfinansować wdrażanie nowoczesnych technologii. Co najważniejsze będzie można liczyć na umorzenie nawet 75 procent zaciągniętego kredytu. Jak po pieniądze sięgnąć i co zrobić, aby oddać jak najmniej

Rynek medyczny z perspektywami

EMC Instytut Medyczny prowadzi rozmowy z potencjalnymi spółkami - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki, Piotr Gerber. EMC działa na rynku medycznym i liczy, że uda jej się osiągnąć plany rozwojowe wraz ze zwiększaniem jednostek sieci, nie tylko na obszarze obecnej działalności, ale w skali całego kraju. O szczegóły tych planów w programie "Dzień na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

NG2 ma dobre perspektywy

Drugi kwartał będzie co najmniej dobry dla NG2 - prognozuje w TVN CNBC Biznes wiceprezes spółki, Piotr Nowjalis. Firma zarządza m.in. obuwniczymi salonami sieci CCC, Boti i Quazi. W pierwszym kwartale tego roku NG2 zanotowała 20-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży wobec pierwszego kwartału 2008 roku. O szczegóły działalności w programie "Rynki Dnia" pytał RObert Stanilewicz.

Dewaluuacja Łata

Rynki obawiając się że może dojść do dewaluacji węgierskiej waluty. Jeśli Łotwa zdewaluuje Łata to pojawią się obawy czy to samo nie stanie się w Estonii na Litwie czy w Bułgarii. O tym czy pomoc z MFW uchroni Łata od dewaluacji rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia" z Bartoszem Pawłowskim - strategiem do spraw rynków wschodzących BNP Paribas.

Unibep tnie koszty

Spółka Unibep stara się obniżyć koszty tak aby dopasować się do aktualnych warunków panujących na rynku. Dzięki tej reorganizacji spółka chce zwiększyć swój udział w rynku. O planach na najbliższe miesiące z prezesem spółki Unibep Janem Mikołuszką w programie Dzień na Rynkach rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wizerunek w czasach kryzysu

Nie wszystkie firmy są chętne do wykorzystywania kampanii wizerunkowych. Spółka CAM Media, która działa w branży reklamowej, zanotowała ponad 1,5 miliona zł straty brutto po pierwszym kwartale tego roku. O to, jak kształtuje się rynek reklamowy i wizerunkowy w Polsce, prezesa spółki, Krzysztofa Przybyłowskiego, w programie "Dzień na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Wyniki Drewexu za I kwartał

Spółka przedstawiła swój plan finansowy na ten rok. Zakłada w nim wzrost dochodów o 9,5 procent. Ma to związek z wprowadzeniem do sprzedaży nowych artykułów oraz prowadzeniem intensywnej kampanii marketingowej. Czy w czasach kryzysu da się zwiększać sprzedaż i czy warto prowadzić kampanię reklamową? O tym w programie "Dzień na Rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem spółki Drewex Piotrem Polakiem

Dzień wolności podatkowej...

W tym tygodniu przypada w polsce dzień wolności podatkowej. Czyli dzień w którym zaczynamy pracować na siebie. W zeszłym roku dzień wolności podatkowej przypadł na 14 czerwca, w tym roku ma być wcześniej. Kiedy dokładnie? O tym w programie Pieniądze od Rana Robert Stankiewicz rozmawiał z Andrzejem Sadowskim z Centrum imienia Adama Smitha.

Eko-samochody

Ropa drożeje na światowym rynku, a to oznacza, że ceny na stacjach paliwowych mogą iść w górę. Rozwiązaniem mogą być samochody z silnikami hybrydowymi - będzie tanio i ekologicznie. Zakup jednak pojazdu już taki tani nie jest. O szczegóły Robert Stankiewicz pytał w "Biznes Lunchu" prof. Antoniego Szumanowskiego z Politechniki Warszawskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych.