Z kraju

Z kraju

Tajemnice Ministerstwa Skarbu

Które spółki wypłacą dywidendę, które będą sprywatyzowane? Na temat spółek Skarbu Państwa rozmawiał z Markiem Tejchmanem w Katowicach, wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

Pełnoletnia GPW

18 lat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Urzędowa pełnoletność osiągnięta, ale można mieć poważne wątpliwości czy polski rynek jest w pełni dojrzały. Na osiemnaste urodziny inwestorzy przygotowywali się już od kilku tygodni i w tym czasie indeksy odrabiały straty. Cezary Królak przyglądał się sytuacji polskiej giełdy przez pryzmat prawie dwóch dekad jej działalności.

Niedostępne bogactwo?

Czarne złoto jest - i co z tego. Rosnące koszty wydobycia powodują, że węgiel, którego na Śląsku nie brakuje jest coraz droższy. Dodatkowym problemem jest fakt, że trzeba sięgać po złoża coraz głębiej położone, a przestarzałe technologie wydobycia nie pozwalają na efektywną i tanią eksploatację tych pokładów. Węgiel powoduje, że potencjalnie jesteśmy bogaczami, ale w dzisiejszych warunkach nie bardzo potrafimy z tego potencjału skorzystać.

Private equity w czasach kryzysu.

W co inwestować w czasach kryzysu? O tym czy kryzys to złoty czas dla firm z sektora private equity z prezesem spółki Enterprise Investors, Jackiem Siwickim, na Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiał Marek Tejchman.

Chemia na sprzedaż

Umowa prywatyzacyjna największych spółek chemicznych mogłaby zostać podpisana jeszcze w tym roku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek zarządu Nafty Polskiej, Wiesław Skwarko. Azoty Tranów, Kędzierzyn i Ciech mają trafić do jednego inwestora, ale jednocześnie mają zachować odrębność prawną. O szczegóły w "Biznes Lunchu" pytał Marek Tejchman.

Energia a kryzys gospodarczy

relacjonujemy to co się dzieje w katowicach - a tam trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Tym razem o polityce energetycznej Unii Europejskiej - w programie "Biznes Lunch" gościem jest Krzysztof Rożen szef zespołu ds. energii i zasobów naturalnych KPMG.

Chemia w obliczu prywatyzacji

Polski sektor chemiczny stoi przed wielką prywatyzacją. W grę wchodzą trzy spółki: Zakłady Azotowe Tarnów, Kędzierzyn i Ciech. Czy dołączy do nich Anwil? O szczegóły w "Biznes Lunchu" Marek Tejchman pytał prezesa Azotów Tarnów, Jerzego Marciniaka.

Euro 2012

1 stycznia ma pojawić się w portfelach, tak zakłada harmonogram przedstawiony przez rząd., Nie wiemy dokładnie czy taks się stanie, może będzie to 2013, 2014 - ale jeśli chodzi o 2012 - EURO PIŁKARSKIE będzie w polsce i na Ukrainie właśnie w 2012 roku. O tym rozmawiamy w programie "Dalszy ciąg poranka" z Grzegorzem Kitą, z Sport Management Polska.

Twój Brat PIT ku pomocy

do 30 kwietnia musimy rozliczyć się ze swoich przychodów uzyskanych w 2008 roku. Czas na brata PITa który pomoże w trudnych kwestiach. W programie "Pieniądze od rana" wraz z Wojciechem Sawickim z Accreo Taxand - mówimy o uldze rehabilitacyjnej.

Giełda już pełnoletnia

Polski rynek kapitałowy jest dojrzały i nie trzeba stosować zabiegów protekcjonistycznych - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Ludwik Sobolewski. Dziś polska giełda obchodzi 18-lecie istnienia. O to, jak prezes GPW ocenia te lata, a także o plany na przyszłość polskiego parkietu, gościa "Dnia na Rynkach" pyta Marek Tejchman.

Coraz bliżej do eurowaluty

Wstąpienie Polski do ERM2 po 1 lipca nie przekreśla szans na przyjęcie eurowaluty w 2012 roku - przyznał w TVN CNBC Biznes Marek Rozkrut z ministerstwa finansów. Do końca kwietnia resort finansów ma opracować dokument, w którym szczegółowo zostaną przedstawione kolejne etapy realizacji mapy drogowej. O szczegóły gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Oszczędności Amerykanów stopniały

W ciągu półtora roku amerykanie stracili blisko 1/4 swoich oszczędności - mówił ekonomista Andrzej Lubowski, od kilkunastu lat mieszkający w USA. Jego zdaniem poprawa sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych zależy od tego, kiedy banki rozszerzą akcje kredytową.

Perspektywy dla Polski

Elastyczna linia kredytowa w MFW ma uwiarygodnić obraz Polski w oczach inwestorów. W magazynie "90 Minut" o elastycznej linii kredytowej a także o oczekiwaniach związanych z marcową inflacją w Polsce mówił dr Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku

PBG przy budowie narodowego

Jak poinformowało Narodowe Centrum Sportu, konsorcjum z udziałem PBG złożyło najlepszą, opiewającą na miliard 250 milionów złotych netto, ofertę w przetargu na budowę Stadionu Narodowego. O wynikach spółki, portfelu zamówień oraz kontraktach związanych z budową Stadionu Narodowego rozmawialiśmy z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Przemysł kryzysowy

Podczas forum ekonomicznego w Katowicach, rozmawialiśmy z Arkadiuszem Krężelem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Impexmetalu. O to, czy w dobie kryzysu przemysł może liczyć na zyski bez wsparcia państwa, pytał MArek Tejchman.

Kongres Gospodarczy 2009

Dzisiaj, w stolicy Śląska rozpoczyna Europejski Kongres Gospodarczy 2009, którego TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym. Obecni w Katowicach przedstawiciele biznesu, finansów, nauki i polityki będą dyskutować o wpływie kryzysu gospodarczego na poszczególne branże przemysłu. Gościem w porgramie "Biznes Lunch" był Robert Gwiazdowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Drogie euro podniosło ceny

Cenowa bomba z opóźnionym zapłonem może wybuchnąć już za moment. Na sklepowe półki już niebawem trafią towary zakupione przez handlowców za rekordowo drogie euro. Droższe i to nawet o 20 - 30% będzie nie tylko elektronika i sprzęt AGD, ale także kosmetyki czy ubrania. To może znacznie wpłynąć na wzrost inflacji w naszym kraju w kolejnych miesiącach.

Linia wiarygodności dla Polski

Polska wystąpiła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do mechanizmu elastycznej linii kredytowej z saldem nawet 20,5 miliarda dolarów. To prawie 4 razy więcej, niż wynosi planowany deficyt. Jak powiedziała w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes komisarz ds. polityki regionalnej - świadomość, że takie wsparcie może się pojawić jest dla Polski bardzo ważne. Z Danutą Huebner w programie "Dalszy Ciąg Poranka" rozmawiał Marek Tejchman

Czyste powietrze, czysty zysk

Dorób sobie w wakacje i zaproś letników na kwatery urządzone za unijne pieniądze. Rusza nabór wniosków o dotację na gospodarstwo agroturystyczne. Można dostać pieniądze na 50% inwestycji, maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Będzie taniej?

Wszystkie podwyżki tłumaczone są albo kryzysem albo wyjątkowo słabym złotym a wszystko po to żeby sięgać do naszych kieszeni. Czy tak jest faktycznie? Jeżeli tak, to co zrobić, by temu zapobiec i kiedy w końcu będzie taniej? Próbował wyjaśnić to Gość TVN CNBC Biznes dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia producentów AGA Wojciech Konecki

Katar z powikłaniami

Milion ton skroplonego gazu ziemnego z Kataru rocznie – PGNiG i katarska firma Qatargas podpisały dziś umowę, zgodnie z którą od 2014 roku przez 20 lat do Polski będzie trafiał gaz LNG. Problem w tym, że surowiec z Kataru jest najdroższy na świecie zatem zasadne wydaje się pytanie dlaczego kupujemy właśnie tam?

Spekulantom mówimy - NIE!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprasza - Polska zaproszenie przyjmuje. Nasza zgoda oznacza dostęp do wartej 20 miliardów dolarów linii kredytowej, która będzie stanowić polisę ubezpieczeniową dla naszej gospodarki. Tzw. platynowy klub ma według MFW pokazywać, że jego kraje-członkowie mają stabilne gospodarki i są odporne bardziej niż inni na zawirowania związane z kryzysem na Świecie.

PGNiG ma umowę z Katarem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę ramową z Qatargas Operating Company Ltd. na dostawę gazu skroplonego. Umowa, która zacznie obowiązywać od 2014 r., gwarantuje dostawę ok. 1 mln ton gazu rocznie. Zdaniem byłego wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego, umowa z Katarem ma niewątpliwie dużo zalet, jednak jest możliwe wydobycie większej ilości gazu w Polsce.

Europejski Kongres Gospodarczy czas start!

3 dni obrad, 20 paneli tematycznych oraz 2000 gości z Polski i zagranicy - a to wszystko w Katowicach. Dziś w stolicy Śląska rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy 2009, którego TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym. - Śląsk to idealne miejsce do tego spotkania - podkreślał jeden z organizatorów Kongresu, redaktor naczelny miesięcznika "Nowy Przemysł", Wojciech Kuśpik. Rozmawiał Marek Tejchman.

Czy rząd zatwierdzi pomysły pracodawców i pracowników?

Komisja Trójstronna będzie obradować dziś nad pakietem antykryzysowym. Zawiera on 13 postulatów dotyczących zmian w prawie pracy uzgodnionych w połowie marca przez stronę związkową i pracodawców. Zawiera on projekty uelastycznienia czasu pracy, zmiany zasad regulujących zawieranie umów na czas określony, zniesienia opodatkowania zapomóg i bonów towarowych. Jak rząd przyjmuje te propozycje - w magazynie "Pieniądze od Rana" prezydent PKPP Lewiatan, Henrykę Bochniarz pytał Robert Stankiewicz.

Kongres Gospodarczy 2009

Dziś rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy 2009. Obecni w Katowicach przedstawiciele biznesu, finansów, nauki i polityki będą dyskutować o wpływie kryzysu gospodarczego na poszczególne branże przemysłu. Byłego premiera Jerzego Buzka, Marek Tejchman pytał m.in. o cele Kongresu, a także o rolę Śląska w polskiej gospodarce.

Linia kredytowa na inflację?

Inflacja w marcu wzrosła do 3,4% w skali rocznej z 3,3% w lutym, szacują ekonomiści. O tym, czy ceny w Polsce będą rosły dalej i jak na naszą gospodarkę wpłynie umocnienie złotego spowodowane informacją o wystąpieniu Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przyznanie elastycznej linii kredytowej w programie "Pieniądze od rana" pytaliśmy Marcina Mrowca, głównego ekonomistę Banku Pekao SA.

Przygotowania do Euro 2012

Wiadomo już kto zbuduje Stadion Narodowy w Warszawie - najlepszą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum z udziałem firmy PBG. Wrocławski stadion zbuduje polsko-greckie konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa, z udziałem firm J&P Avax, wrocławskiego przedsiębiorstwa "Wrobis" oraz Modern Construction Design. Koszt inwestycji to blisko 730 mln zł. O przygotowaniach do Euro 2012 rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Bochenkiem z Deloitte.

Polska przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

unijny trybunał rozstrzygnie czy nakładanie restrykcji na fundusze emerytalne jest legalne. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami fundusze emerytalne nie mogą inwestować w zagraniczne aktywa więcej niż 5 proc swoich środków. Zdaniem Komisji Europejskiej takie rozwiązanie narusza zasadę swobodnego przepływu kapitału obowiązującą w Unii Europejskiej. Gościem Marcina Kowalskiego w programie 90 minut był zygmunt Kostkiewicz, wiceprezydent PKPP Lewiatan.

Elastyczna linia kredytowa Polski

Jak poinformował we wtorek rząd, Polska chce otwarcia w MFW elastycznej linii kredytowej. Czy oznacza to, że nasz kraj wymaga zewnętrznej pomocy finansowej? Jest to nowy instrument, stworzony specjalnie dla liderów stabilizacji regionalnych, który zapewnia dodatkową wiarygodność finansową - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów, Dominik Radziwiłł.