Z kraju

Z kraju

Topniejące unijne dotacje

Co raz silniejsza złotówka sprawia, że zmniejsza się pula środków, które mogą trafić do podmiotów ubiegających się o europejskie pieniądze.

Pułapka taniego franka

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim - może Ci zabraknąc pieniędzy na zakup nieruchomości. To realne zagrożenie dla tych osób którym pieniądze wypłacane są w transzach. Jak to możliwe, że kredyt hipoteczny w franku szwajcarskim, który dla jednych jest błogosławieństwem, bo co miesiąc płacą niższą ratę - dla innych może stać się przekleństwem i jak z tym przekleństwem sobie radzić.

Problemy amerykańskich banków

Po ogłoszeniu upadku przez kalifornijski Bank INdyMac amerykańska rezerwa federalna ujawniła,że na liście instytucji, które przechodzą kłopoty mieści się 90 banków. Lista jest tajna aby masowe wypłaty depozytów nie doprowadziły do kolejnych bankructw.

Drogi "pod klucz"

Uważaj! Wykończanie mieszkania przez developera może wykończyć Cię finansowo. W lokolau oddawanym pod klucz będziesz mógł zamieszkać szybciej ale zapłacisz dużo więcej. Promocje firm budujących mieszkania są bowiem znacznie droższe od usług zwykłych ekip remontowych.

Groźna płaca minimalna

Płaca minimalna będzie wyższa. Wzrośnie o około 150 złotych brutto i wynosić będzie 1300 złotych. Ekonomiści ostrzegają, że wyższa płaca minimalna niesie ryzyko spadku oficjalnego zatrudnienia i wzrostu cen. Tyle tylko, że płace minimalną w naszym kraju dostaje minimalna liczba pracowników. Co ta podwyżka oznacza dla pracodawców, a co dla pracowników?

Płać, albo czekaj!

W hotelowym holu na walizkach - często nawet 12 godzin - czyli urocze zakończenie urlopu. Zakończenie, które niestety bardzo często jest regułą w wyjazdach organizowanych przez polskie biura podróży, a które z wypoczynkiem nie ma nic wspólnego. Co zrobić by ostatni dzień urlopu nie zepsuł nam całego wyjazdu?

Tanie latanie - tylko z Dubaju?

Wygląda na to, że powstaje nowe centrum światowego lotnictwa. Podczas gdy zachodnie linie lotnicze zawieszają połączenia rekordowa liczba zamówień płynie z Bliskiego Wschodu. Na targach lotniczych w podlondyńskim Farnborough arabskie linie zamówiły samoloty o wartości blisko 30 miliardów dolarów.

Produkty mlekopodobne

Masło udaje masło, ser jest tylko seropodobny. To wynik kontroli inspekcji handlowej w ponad 60-ciu zakładach produkcyjnych, która zakończyła się ponad 40-toma mandatami. Producenci oszczędzają oszukując klientów. Grzech główny to pompowanie w nabiał tłuszczów roślinnych zamiast zwierzęcych.

Uwaga na leki z Azji

Jedziecie na wakacje na Daleki Wschód, nie kupujcie tam lekarstw – apeluje do Polaków Służba Celna. Z przeglądu walizek turystów wracających z Indii czy Chin celnicy wiedzą, że nasi rodacy kupują w tych krajach leki, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Kto i po co kupuje niebezpieczne dalekowschodnie podróbki lekarstw, a także jak dbać o swoje zdrowie podczas egzotycznych podróży

Czarne chmury nad stoczniami

Los polskich stoczni przesądzony? Wszystko wskazuje, że tak choć dopiero w poniedziałek dowiemy się czy przesłane przez ministra skarbu Aleksandra Grada dokumenty zyskają poparcie Komisji Europejskiej. Zdaniem obserwatorów szanse na takie rozwiązanie są niewielkie. Dodatkowo dziś ukraiński inwestor ISD zagroził, że wycofa się z prywatyzacji stoczni Gdynia jeśli do końca lipca nie zostaną zakończone negocjacje. Grozi również, że sprzeda udziały w stoczni Gdańsk jeśli spółka nie otrzyma wsparcia ze strony skarbu państwa. Czy takie wsparcie jest możliwe, a także jakie mogą być kolejne warunki Komisji Europejskiej?

Karalne podróbki

Wakacyjna podróż po krajach Europy Zachodniej to nie sejmowe korytarze. Więc jeśli ruszasz na wycieczkę po UE z podróbką torebki Chanel pod pachą i w podróbce koszuli Lacoste - uważaj, bo francuscy celnicy rozbiorą cię, zabiorą torebkę i wlepią mandat. To samo może spotkać Cię we Włoszech. Co ma jednak zrobić konsument, który kupił podróbkę w przekonaniu, że to produkt markowy, a potem musi za to płacić nerwami i mandatem?

Co dalej ze stoczniami?

Mimo deklaracji rządu i zapewnień o walce do końca, coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym stocznie będą musiały ogłosić upadłość. A to oznacza m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za tak złą sytuację polskich stoczni, a także winę za fiasko rozmów z Komisją Europejską?

Ciemne chmury nad Silesią

Prywatyzacja kopalni Silesia w prokuraturze. Już we wtorek TVN CNBC Biznes informował, że Kompania Węglowa, właściciel Kopalni Silesia unieważniła przetarg za zakup kopalni, a przedstawiciele związków zawodowych zamierzają w związku z tym skierować sprawę do prokuratury przeciwko władzom Kompanii.

Rekordowo silny złoty

A mocny polska waluta to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wybierają się na zakupy albo na zagraniczne wakacje. Rekordowo silny złoty powinien także cieszyć spłacających kredyty w walutach obcych. Czy może także skłonić do powrotu polskich emigrantów?

Polacy wracają

Część rodaków nie zamierza czekać 10-15 lat za granicą na wyrównanie zarobków i już teraz decyduje się na powrót do kraju. Dlaczego? Bo w Europie Zachodniej coraz wyraźniej widać spowolnienie gospodarcze, a tym samym coraz trudniej znaleźć tam dobrze płatną pracę. Problem w tym, że już niedługo także w Polsce może pod tym względem nie być wesoło.

Kiedy autostrady?

Setki kilometrów dróg zaplanowanych w naszym kraju nie zostaną zbudowane? Może tak się stać. Realizacja inwestycji współfinansowanych przez Unie Europejską została wstrzymana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na polecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jak napisała „Rzeczpospolita” powodem jest brak ustawy środowiskowej zgodnej z unijnymi przepisami. Czy lepiej chuchać na zimne jak twierdzą przedstawiciele ministerstwa, czy może resort rozwoju regionalnego chucha niepotrzebnie jak uważają posłowie z komisji infrastruktury i jak to chuchanie może wpłynąć na realizację drogowych inwestycji w Polsce sprawdzał Wojtek Kowalik.

Dywidendy 2008

Indeks największych spółek stracił w ciągu ostatniego roku ponad 35 proc. Mimo taniejących akcji, na giełdzie i tak dało się zarobić. Dekoniunktura nie przeszkodziła wielu spółkom na wypłatę dywidendy za 2007 rok. Zrobiła to prawie jedna trzecia firm z giełdowego parkietu.

Reforma na poczcie?

Sprawne dynamiczne przedsiębiorstwo, zdolne do konkurowania z innymi podmiotami, nie tylko na rynku polskim, ale też na rynkach krajów sąsiednich. Oto poczta marzeń wiceministra infrastruktury. Ale te marzenia, jeśli w ogóle spełnią się dopiero za 5 lat. W 2013 roku rząd chce uwolnić rynek usług pocztowych. Na tym ma także skorzystać Poczta Polska

Co z tym Euro?

Miało być Euro na Euro... Miało. Wprawdzie wypełniamy część kryteriów pozwalających przyjąć wspólną walutę - co potwierdza unijna decyzja o zdjęciu tzw. procedury nadmiernego deficytu, od której jutro formalnie nas Unia uwolni - jednak na drodze do wspólnej waluty znowu może stanąć polityka. Jak po raz kolejny to właśnie ona może zaszkodzić gospodarce.

Mobilny internet

Internetowa rękawica rzucona W starciu na ubitej ziemi mobilnego dostępu do sieci walkę o klientów rozpoczyna kolejny wojownik. Tym razem najmłodszy na rynku - Play. Głównym orężem, który ma pomóc odnieść mu zwycięstwo w starciu z Orange, Erą i Plusem jest cena. Czy to wystarczy i jakie są słabe punkty oferty? A przede wszystkim jakie korzyści dla portfeli polaków może mieć rywalizacja na arenie mobilnego internetu sprawdzał Wojciech Kowalik

OC będzie tańsze?

Kto zapłaci za leczenie ofiar wypadku?Przed rokiem wymyślono, że złożą się na to wszyscy kierowcy. Teraz resort zdrowia chce to zmienić. Nie będzie już podatku Religi, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie się zwracał bezpośrednio do firmy w której ubezpieczony był sprawca wypadku o zwrot kosztów leczenia ofiary drogowego zdarzenia.

Drogie tanie latanie

Linie lotnicze na całym świecie chcą też uzdrowić swoje finanse - to może dla podróżnych oznaczać tylko jedno. Będzie drożej. Za lot tanimi liniami w najbliższym czasie zapłacimy co najmniej 2 razy więcej niż rok temu.

Komórki: wojna o klienta?

Będzie można zrezygnować z usług operatora komórkowego zanim wygaśnie umowa, płacąc za to dodatkową opłatę. Jaką? Proporcjonalną...

Podatkowe propozycje

Bez ulgi meldunkowej za to z rozszerzeniem ulgi prorodzinnej - takie zmiany w podatkach szykuje nam ministerstwo finansów. Fiskus zapewnia, że chce przede wszystkim ulżyć podatnikom.

TFI - znowu lżejsze kieszenie inwestorów

Kolejna spadkowa sesja na warszawskiej giełdzie. To dziewiąta z rzędu spadkowa sesja w przypadku indeksu małych spółek, indeks średnich firm stracił szósty raz z rzędu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy mWIG40 stracił blisko 60%. Ile straciły te osoby, które zaufały funduszom inwestycyjnym? O wiele za dużo..

Zima będzie droga

... niestety długo nie musimy czekać na spektakularne wzrosty cen paliw. Zarówno w PKN Orlen jak i Grupie Lotos, benzyna i olej napędowy są najdroższe w historii. Teraz do rekordów dołączyła cena oleju opałowego. W hurcie trzeba zapłacić już 2 złote 64 grosze za litr, a to nie jest szczyt sezonu grzewczego...

Zarobić na Orlikach

Kto zarobi na Euro 2012? To się tak naprawdę dopiero okaże, tym bardziej, że dopiero na jesieni uzyskamy całkowitą pewność, że te mistrzostwa będziemy organizowali - wtedy UEFA, której szef Micheal Platini dzisiaj odwiedza Polskę - zdecyduje czy zdążymy się przygotować. Ale bez względu na tą decyzję - niektóre firmy już zarabiają na piłkarskiej modzie.

Wraca moda na LPG

Ponad dwa miliony samochodów na gaz - i zapewne będzie więcej. Drożyzna na stacjach benzynowych sprawia, że Polacy znowu częściej odwiedzają warsztaty, gdzie montuje się instalacje LPG. Przestała ich odstraszać nawewt wizja podwyżki akcyzy, planowanej od nowego roku. Co ciekawe - najlepszymi klientami takich warsztatów są posiadacze świeżo sprowadzonych aut.. ze stanów zjednoczonych.

Pilnuj swojej emerytury

Dla otwartych funduszy emerytalnych pierwsze półrocze było najgorsze w historii - ze względu na spadki na giełdzie straciły ponad 3 i pół miliarda złotych. Czyli średnio emeryci stracili prawie 9 procent swoich oszczędności. I chociaż eksperci uspokajają, że odkładanie na emeryturę to długoterminowa inwestycja i nie można jej efektów opierać na bieżących spadkach - my postanowiliśmy sprawdzić, gdzie i za ile można zapewnić sobie godną starość, bez oglądania się na OFE.

Podwyżki nieuniknione

4 procent - przynajmniej o tyle wzrosną ceny energii elektrycznej, czeka nas też podwyżka cen innych towarów produkowanych na przykład w cementowniach, papierniach czy hutach. Dlaczego znowu ma być drożej? Bo zakłady przemysłowe i elektrownie będą musiały zainwestować w ekologiczne technologie lub zapłacić za możliwość emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Emisji większej niż to wynika z przyjętego dzisiaj przez rząd podziały należnego Polsce limitu. Jak to się może odbić na naszych portfelach?