Z kraju

Z kraju

Co z tym złotym?

Mocny złoty - wciąż żyłą złota dla importerów. I mimo, że w ostatnim czasie obce waluty nieco się umocniły to zdaniem specjalistów już pod koniec tego roku zarówno dolar jak i euro ponownie zaczną tanieć. Czy tak samo będzie wyglądała sytuacja z frankiem szwajcarskim, w którym wielu polaków zaciąga kredyty hipoteczne - i czy ci, którzy spłacają raty właśnie takich kredytów powinni zacząć się martwić.

Drogie okienko

Chcesz zapłacić rachunki w bankowym okienku - uważaj teraz taka usługa będzie znacznie droższa. Jak twierdzą bankowcy - to.... uwaga - zachęta do korzystania z bankowości elektronicznej. Dlaczego bank PKO BP chce ograniczyć obsługę klientów w oddziałach i co mają zrobić ci wszyscy, którzy właśnie w ten sposób regulowali swoje należności.

Polityka energetyczna?

Polityka kontra gospodarka. Jaką cenę za poparcie Gruzji i budowę tarczy antyrakietowej w Polsce będzie musiało zapłacić Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z końcem 2009 roku wygasa jeden z długoterminowych kontraktów na dostawę gazu ze Wschodu do Polski. Przed podpisaniem nowej umowy Rosja z pewnością wykorzysta swoją mocną pozycję negocjacyjną. Czy twarde warunki, postawione przez Rosjan sprawią, że w naszym kraju zabraknie gazu.

Mamo-kup!!

Królem wciąż jest Kubuś Puchatek! Świetnie radzi sobie Krecik. Niezwykle zacięta rywalizacja Spidermana z Batmanem. Jednym słowem marketingowa olimpiada szkolnych wyprawek. Jak moda i gust młodych ludzi wybierających się do szkoły przekłada się na grubość portfeli ich rodziców.

Wartość ubezpieczenia

2 tysiące zniszczonych budynków; 5 tys. 600 uszkodzonych samochodów - to wg szacunków PZU -efekt wichur i burz, które przeszły nad Polską podczas minionego weekendu. Setki rodzin w łódzkim, śląskim i opolskim straciły cały dorobek życia. To co przeraża to fakt, ze wielu spośród poszkodowanych nie ubezpieczyło swojego mienia.

Rachunek mało oszczędnościowy

0%- to nie kolejna reklama oferty ratalnej - a oprocentowanie konta osobistego w wielu bankach. Dlaczego popularny ROR czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy - oszczędnościowy jest już tylko z nazwy. I gdzie w takim razie powinniśmy trzymać nasze pieniądze - których , jak wylicza GUS zarabiamy już prawie 12 procent więcej niż przed rokiem

Krauze sprzedaje Bioton

Bioton sprzedany Polpharmie zaskoczyła rynek a okoliczności towarzyszące tej transakcji były dla wielu drobnych inwestorów bolesną lekcją tego że duży może więcej.

Mandaty w góre

5 razy większy mandat za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych i nawet 2000 złotych za przekroczenie dozwolonej prędkości. Między innymi takie zmiany wysokości kar zakłada projekt przygotowywany w Komendzie Głównej Policji. Za co jeszcze kierowcy łamiący przepisy zapłacą więcej i kiedy nowe regulacje wejdą w życie?

Co z tym złotym?

Waluty obce drożeją - drożeją także zaciągnięte w nich kredyty. Warto zatem zadać pytanie o przyszłość. Czy to pora na wcześniejszą spłatę kredytu walutowego, zanim podrożeje jeszcze bardziej? A może należy spokojnie poczekać, bo obecne osłabienie złotego to jedynie przejściowa sytuacja?

ON coraz brudniejszy

Benzyna na polskich stacjach jest z roku na rok bardziej czysta - niestety, coraz częściej "chrzczony" jest olej napędowy. Gdzie najbezpieczniej tankować?

Ochronią przed drożyzną?

System ochrony dla najbiedniejszych - obowiązkowy dla firm dostarczających energię elektryczną. Projekt przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki zakłada, że pomoc będzie należała się tylko tym, którzy już teraz korzystają z miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Supertaryfa?

Potrzebujesz szybko pieniędzy i chcesz zaciągnąc kredyt SMS-em. Uważaj! Oprocentowanie takiej pożyczki może wynieść nawet - uwaga - 20 tysięcy procent.

Wiedza kosztuje

Masz dziecko w wieku szkolnym - nastaw się na poważne wydatki. Inflacja sprawia, ze drożeje coraz więcej produktów - drożeją także artykuły szkolne. Robiąc ostatnie zakupy przed pierwszym dzwonkiem - nastaw się na to, że najwięcej zapłacisz za podręczniki.

Prawdziwa cena franka

Spread - różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty, która sprawia, ze banki zarabiają dodatkowo nawet do 8% na każdym kredycie. Jak zminimalizować różnice kursowe i płacić mniej?

Diesel tańszy?

Kiedyś były droższe ale można je było taniej zatankować - teraz samochody z napędem diesla znacznie staniały tyle że ich tankowanie jest zdecydowanie droższe. A wiec przed polakami trudna alternatywa - co wybrać - diesla czy benzyniaka, szczególnie, że ceny tych samochodów są u niektórych dealerów już równe - argumenty za i przeciw zebrał Marek Klapa.

Sztuka szukania ofert last minute

Ofert last minute trzeba szukać ze świecą. Biura podróży w tym roku sprzedawały wakacyjne wyjazdy jak świeże bułeczki. Ale czasem można jednak coś wyłuskać - jak to zrobić? Podpowiada reporterka TVN CNBC Karolina Hytrek.

Benzyna nadal droga

Taniejąca ropa nie oznacza, że natychmiast spadną ceny także na naszych stacjach detalicznych. Ich właściciele muszą odbić sobie wcześniejsze straty. Kiedy zapłacimy mniej za tankowanie?

Przetrwać zimę

Firma LOT wpadła w dramatyczne turbulencje.Wczoraj poznalismy raport wieszczacy upadek lotu jeszcze w tym roku. Straty firmy są coraz większe - dziś poznaliśmy plany awaryjnego lądowania finansowego. Czy się powiedzie?

Wraca czas funduszy?

Tańsza ropa to nie tylko nadzieja dla kierowców - to również szansa dla giełdy - miejsca gdzie zainwestowane są pieniądze milionów polaków. Ale do skorzystania z tej szansy mało kto zachęca - towarzystwa funduszy inwestycyjnych nie reklamują się tak często jak przed rokiem kiedy to skusiły setki tysięcy osób które potem musiały pogodzić się ze stratami.

Taniej na komórkę

Telefonowanie ma być dwa razy tańsze. Chce do tego doprowadzić Anna Streżyńska - szefowa urzędu komunikacji elektronicznej. Jej pomysł zakłada dwukrotnie zmniejszenie stawek połączeń międzyoperatorskich. I to właśnie operatorzy przeciw tym rozwiązaniom protestują najbardziej - twierdząc że buisnes przestanie się im opłacać. Czy my - konsumenci - rzeczywiście możemy liczyć na to że w portfelach pozostanie nam więcej pieniędzy?

Smutna rocznica

500 miliardów dolarów strat, spowolnienie gospodarcze, załamanie rynków na całym świecie - takiego scenariusza nie spodziewali się rok temu najwięksi pesymiści. Początek sierpnia to pierwsza rocznica kryzysu na rynku subprime, rocznica, której nikt nie zamierza celebrować.

Jeździć jeszcze taniej

Tanieje ropa - tanieje benzyna na stacjach, ale - jak się okazuje - nie wszędzie w takim samym stopniu. Różnice w cenach na stacjach nawet tych samych firm - sięgają prawie 40 groszy za litr!!!A na stacjach różnych koncernów - cena za litr różni się jeszcze bardziej. I to w jednym mieście - i to za dokładnie takie samo paliwo.

Zmień dostawcę energii

Po pierwsze oszczędzaj energię. Po drugie szukaj tańszego dostawcy - to rady Urzędu Regulacji Energetyki dla płacących coraz wyższe rachunki za prąd.

Prawie jak TGV

Wsiąść do pociągu...NIE bylajakiego. PKP Intercity ogłosiło wart półtora miliarda złotych przetarg na super nowoczesny tabor. Mknące nawet 250 km na godzinę pociągi mają ruszyć jeszcze przed Euro 2012.

Metkowi oszuści

Plaga kradzieży w hipermarketach spędza sen z powiek handlowcom tym bardziej, że pomysłowość złodziei nie zna granic. Krakowska policja zatrzymała studentów którzy oszukali budowlane supermarkety na tysiące złotych przeklejając metki z cenami. Wpadli gdy na kosiarkę wartą ponad tysiąc złotych nakleili cenę w wysokości 200-tu.

Na co wydawać unijne euro

Na kolejnych pięć lat, od 2007 do 2012 roku Polska otrzymała z unijnej kasy ponad 67 mld euro. Ile za tę sumę uda się nam zbudować, wyremontować i odświeżyć, zależy juz tylko od nas.

Kontenery bez loga PCK

Nie będzie metra na euro. Nie będzie też loga PCK na kontenerach, do których zbierano niepotrzebną odzież dla najbardziej potrzebujących. Dlaczego i czy jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Stopy procentowe bez zmian

Masz kredyt w złotówkach - oprocentowanie na razie nie wzrośnie - Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Do nie dawna część ekonomistów była dość zgodna, że rosnąca inflacja zmusi RPP do podniesienia oprocentowania w tym roku co najmniej jeszcze jeden raz. Jednak napływające z gospodarki sygnały o spowolnieniu gospodarczym każą postawić pytanie o sens takiej podwyżki.

Strajk w locie?

W szczycie sezonu turystycznego samoloty LOT-u mogą zostać uziemione jeśli dyrekcja firmy nie spełni żądań pilotów. Chcą więcej zarabiać i krócej pracować. Tymczasem zdaniem ekspertów LOT musi ostro ciąć koszty, bo jeśli tego nie zrobi, może nie wytrzymać zagranicznej konkurencji.

Biznes weselny

Wspólna przyszłość i pierwsza wspólna inwestycja - ślub. Młode pary, które zamierzą wstąpić na nową drogę życia, często rozpoczynają spacer po tej drodze w kierunku bankowego okienka. Czyli o najszczęśliwszym i najważniejszym dniu w życiu na kredyt.