Z kraju

Z kraju

Tajemnica jeszcze bardziej tajemnicza

Kim jest tajemniczy inwestor, który kupił stocznie w Gdyni i Szczecinie? Co zamierza ze stoczniami zrobić? Rząd ma nadzieję, że nowy właściciel będzie produkował statki. Może się okazać, że aby nadzieje te się ziściły potrzebny będzie.... cud.

Dobry pierwszy kwartał w Infovide Matrix

Infovide Matrix, wbrew tendencjom całego rynku, odnotowała pozytywne wskaźniki finansowe w pierwszym kwartale. Spółka spodziewa się równie pozytywnych wiadomości po drugim kwartale. W szczegółach o sytuacji spółki z prezesem Infovide Matrix, Borysem Stokalskim, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Getin Holding po I kwartale.

Getin Holding w I kwartale tego roku pokazał wyniki lepsze od oczekiwań: wynik odsetkowy wyniósł 248,26 milionów złotych wobec 165,81 milionów złotych rok wcześniej. Wynik z opłat i prowizji wyniósł 118,87 milionów złotych wobec 56,29 milionów złotych w 2008 roku. Zysk netto to blisko 103 milionów złotych. O sytuacji Getin Holding, planach na przyszłość i strategii na kryzys Mikołaj Kunica rozmawiał z gościem Dnia na Rynkach prezesem Getin Holding, Krzysztofem Rosińskim.

Kryzys finansowy, a banki

Po pierwszym kwartale banki pokazały wyniki. Jak mówi gość Dnia na Rynkach, Marta Jeżewska, analityk DI BRE, wyniki były niejednorodne, jedne na plus, inne niestety zawiodły. O kondycji banków, a także o możliwości przejęcia przez Getin Holding AIG w Dniu na Rynkach gościem była Marta Jeżewska, analityk DI BRE.

Kondycja polskich banków

Wyniki banków po I kwartale pokazują, że sektor bankowy jest silny i stabilny. Ale jak podkreślił w programie "Biznes Lunch" doradca prezesa NBP Wojciech Kwaśniak wyniki banków w następnych kwartałach będą zapewne gorsze, ponieważ będzie m.in. narastał poziom ryzyka kredytowego skumulowanego w czasach dobrej koniunktury.

Trudny I kwartał Azotów

Prezes Azotów Tarnów, który był gościem programu "Dzień na rynkach" Jerzy Marciniak jest zadowolony z wyników spółki w pierwszym kwartale, ale uważa, że w całym 2009 roku przychody mogą spaść w porównaniu z 2008 rokiem. Bardzo trudny dla spółki będzie drugi i trzeci kwartał ze względu na planowane przerwy w produkcji - Azoty Tarnów będą remontować instalacje nawozowe.

Banki po I kwartale

Mimo gorszych wyników niż te z pierwszego kwartału roku 2008, wszystko wskazuje na to, że polskie banki jak na razie trzymają się lepiej niż wiele innych banków amerykańskich i europejskich. W programie "Dzień na rynkach" o sytuacji polskich banków rozmawialiśmy z dyrektorem zarządzającym Rothschild Polska Jackiem Chwedorukiem, który podkreślił, że na polskie banki czeka jeszcze wiele niebezpieczeństw w tym i przyszłym roku. Prawdopodobnie będzie gorzej.

Bony na innowacje

Ruszył program "bon na innowacje" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Do kogo jest ten bon skierowany? I ile taki bon będzie zawierać zer. O tym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z naszym ekspertem z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Aleksandrem Wasiak-Radoszewskim.

Przed poniedziłkową sesją

Piątkowe wyniki kwartalne największych spółek GPW komentuje w programie "Dzień na rynkach" Artur Wolak prezes Asset Allocation. Ponadto w programie Mikołaj Kunica rozmawiał z byłym prezesem Vistula&Wólczanka Rafałem Bauerem, który przekroczył 5% w akcjonariacie Próchnika.

Ubezpieczona utrata pracy

Utrata pracy może być mniej bolesna, a już na pewno nie musi oznaczać utraty płynności finansowej. Bieżące zobowiązania może regulować ubezpieczyciel - przyznał w TVN CNBC Biznes analityk rynku ubezpieczeń, Marcin Broda. Polisa od utraty pracy to nowy produkt ubezpieczeniowy, który może chronić Polaków przed konsekwencjami utraty pracy - nawet przez dwa lata. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Początek końca piractwa komputerowego?

Oprogramowanie, filmy, gry, piosenki - to najczęściej ściągane rzeczy z sieci. Wielkie korporacje informatyczne tracą rok rocznie grube miliony wskutek nielegalnego ściągania oprogramowania z Internetu. Na temat piractwa komputerowego rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Krzysztof Janiszewski, Ochrona Własności Intelektualnej Microsoft, oraz Michał Kiciński, współzałożyciel CD Projekt.

Nieudany kwartał Fortis Banku

I kwartał nie był dla Fortis Banku udany. Przez pierwsze 3 miesiące bank stracił 52 mln zł netto. Bank głównie został dotknięty stratami, które wiążą się z osłabienie złotego. O dalszych planach rozmawialiśmy z Janem Bujakiem, wiceprezes Fortis Bank Polska.

Prognozy inflacyjne

Inflacja sięgnęła poziomu 4%. Można więc powiedzieć, że prognoza Ministerstwa Finansów była trafiona. Jednak według profesora Mariana Nogi, jest to najwyższy poziom jaki został osiągnięty w tym roku. Jak dodaje już od maja jej poziom powinien spadać, a w sierpniu może wynieść 2,5%. Właśnie na temat inflacji w programie "90 Minut" gościem był profesor Marian Noga, członek RPP.

Dzień danych - prognozy

Piątek to dzień nowych danych makroekonomicznych. Ministerstwo Finansów przedstawi wykonanie budżetu po pierwszym kwartale 2009 roku, zaś Narodowy Bank Polski opublikuje obliczenia na rachunku odbrotów bieżących. Jak nowe statystyki wpłyną na decyzje Rady Polityki Pieniężnej? Według Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Societe Generale, RPP nie będzie skłonna do kolejnych obniżek stóp procentowych przy obecnych oczekiwaniach inflacyjnych.

Dopłaty bezpośrednie

Jedna czwarta gospodarstw nie złożyła wniosków o dopłaty bezpośrednie - szacuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizaci Rolnictwa. Rolnicy mogą składać wnioski w biurach powiatowych Agencji od godziny 8 rano, do przyjęcia wniosku ostatniego oczekującego Klienta. Ile dotąd wnisków zostało złożonych i co grozi rolnikom, którzy spóźnili się ze swoimi wnioskami, pytaliśmy Jolantę Dobiesz, zastępcę dyrektora płatności bezpośrednich ARiMR.

Coraz drożej

Kwietniowa inflacja w górę bardziej niż spodziewał się rynek. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny rosną już trzeci miesiąc z rzędu. Chociaż nie wszystko drożeje w równym tempie. Ponadto są artykuły których ceny są spadają. W kwietniu mniej niż rok wcześniej płaciliśmy za odzież i obuwie oraz paliwo, za to zdecydowanie więcej za żywność.

Inflacja będzie spadać?

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek dane o kwietniowej inflacji. Wzrost cen był wyższy niż spodziewali się analitycy i Ministerstwo Finansów - wyniósł 4% rok do roku i 0,7% miesiąc do miesiąca. Według prof. Andrzeja Sławińskiego z Rady Polityki Pieniężnej wzrost inflacji jest przejściowy. W programie "Rynki Dnia" rozmawialiśmy z gościem o tym, czy ostatnie dane skłonią Radę do kolejnych zmian stóp procentowych.

Sytuacja w polskiej gospodarce

Korekta prognoz ministerstwa finansów dotycząca poziomu PKB nikogo nie zaskakuje. Wiceminister finansów Ludwik Kotecki prognozuje wzrost gospodarczy od zera do jednego procenta. Zdaniem głównego ekonomisty Raiffeisen Bank Polska, Jacka Wiśniewskiego w Polsce PKB sięgnie od zera do minus dwóch procent. Dodatkowo gościem programu "Biznes Lunch" był członek RPP, profesor Dariusz Filar. Komentował prosto z Londynu przebieg konferencji European Economic Policy oraz sytuację w polskiej gospodarce.

Wyniki Huty Szkła Irena

Huta Szkła Irena wraca do gry. Jeszcze w grudniu 2008 groziła jej upadłość. Obecnie złożone zamówienia pozwalają na 3 miesiące produkcji. Wyniki za pierwszy kwartał są zgodne z oczekiwaniami prezesa. Emil Senska zapowiedział jednak, że już jesienią można się spodziewać powrotu płynności w spółce. Z prezesem Huty Szkła Irena, Emilem Sneską w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Drogi w budowie

Jeszcze przed wakacjami rząd ma przyjąć nową ustawę gwarantującą pozyskanie środków na budowę dróg spoza budżetu. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk przyznał w TVN CNBC Biznes, że uda się uzyskać w ten sposób co najmniej 11 miliardów złotych. Resort rozpoczyna nową serię przetargów na blisko 800 km dróg i autostrad. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

UEFA wybrała

UEFA ogłosiła miasta, w których rozegrane zostaną mecze Euro 2012. Polskę będą reprezentować Gdańsk, Poznań, Wrocław i Warszawa. Czy polacy będą w stanie ukończyć wszystkie inwestycje przed turniejem? Według naszego gościa, profesora Janusza Czapińskiego, właśnie tak się stanie, gdyż terminu mistrzostw nie da się juz przesunąć. O tym, co zyskamy jako społeczeństwo z profesorem rozmawiał w programie "Fakty Ludzie Pieniądze" Rafał Wojda.

Bony na innowacje

Bony na innowacje czyli pomoc na rozwiajanie firmy. Czym są w rzeczywistości bony innowacyjne, ile pieniędzy można dzięki nim zdobyć oraz jak je dostać, pytaliśmy Aleksandra Wasiak Radoszewskiego z Zespołu Badań i Rozwoju PARP.

Wydatki na Euro 2012

Decyzją europejskiej centrali piłkarskiej arenami Euro 2012 będą stadiony czterech polskich miast – Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Jak idą przygotowania a także skąd wziąć na to pieniądze pytaliśmy naszych gości: wiceprezydenta Warszawy, Jacka Wojciechowicz oraz prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Odetną piratów?

Francuski rząd przyjął ustawę o odłączaniu od internetu osób, które ściągają z sieci nielegalne oprogramowanie. W Polsce problem piractwa komputerowego jest jeszcze większy. Czym jest to spowodowane? Dlaczego polacy masowo ściągają z sieci nielegalne oprogramowanie? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Wituckim z Business Software Alliance.

Wyniki ING Banku Śląskiego

ING Bank Śląski opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Co prawda zysk spadł o 50 procent rok do roku, jednak wyniki pozytywnie zaskoczyły analityków. Jak wygląda sytuacja w ING Banku Śląskim? O tym w programie "Rynki Dnia" z prezesem banku Brunonem Bartkiewiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Inwestycje WSiP

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne opublikowały wyniki za pierwszy kwartał. Spółka zainwestowała duże pieniądze w promocję oraz marketing przed zbliżającą się reformą edukacyjną. Jaki wpływ miało to na wyniki? O tym w programie "Rynki Dnia" z prezesem WSiP Stanisławem Wedlerem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Wyniki finansowe grupy Ciech

W pierwszym kwartale zysk netto Ciechu przekroczył oczekiwania analityków i wyniósł 31,9 mln złotych. W II kwartale ma być jeszcze wyższy. Opcje walutowe uderzą w wyniki Ciechu jeszcze w II kwartale, ale już w niewielkim stopniu. Gościem "Rynków Dnia" był Ryszard Kunicki, prezes CIECH.

Redan: słaby kwartał

Nikt na rynku odzieżowym nie spodziewał się aż takiego załamania. Klienci mniej chętniej kupują nową odzież, osłabienie złotówki powoduje wzrost kosztów czynszu w galeriach handlowych. Wynik pierwszego kwartału spółki Redan w dużej części obciążony jest rezerwami na planowane w tym roku zamknięcia nierentownych sklepów. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był prezes Redan Piotr Kulawinski.

Cztery polskie miasta na Euro 2012

Kraków i Chorzów poza listą gospodarzy Euro 2012 - ogłosił dziś Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Federacji Piłkarskiej. 4 miasta polskie i 4 ukraińskie zorganizują Euro. Zdaniem UEFA Polska jest dobrze przygotowana, gorzej strona Ukraińska. Do 30 listopada UEFA daje naszym wschodnim sąsiadom czas na przygotowanie, w innym razie grozi zmianami. Czy Kraków i Chorzów wrócą do gry? Czy dzisiejsza decyzja UEFA była zaskoczeniem? Gośćmi Biznes Lunchu byli Rafał Kapler, wiceprezes spółki PL.2012 oraz Grzegorz Kita, prezes zarządu Sport Management.

Cztery miasta na Euro

Cztery miasta - Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Poznań - będą gospodarzami Euro w 2012 roku. Marek Michałowski, prezes spółki Budimex - jednej z firm, która realizuje inwestycje przed tą imprezą, powiedział w TVN CNBC Biznes, że teraz najważniejsze jest by zbudowano infrastrukturę między tymi miastami. Co z miastami, które do organizacji się nie załapały? Kto najbardziej na Euro skorzysta? Gośćmi w Biznes Lunchu byli Marek Michałowski, prezes spółki Budimex oraz Krzysztof Milski, Prezes Polskiej Izby Hotelarstwa.