Z kraju

Z kraju

W resorcie finansów zgrzyta

W Ministerstwie Finansów – nieciekawie. Po dymisji szefa resortu, wszyscy zastanawiają się, kto stanie w jego miejscu. Zastanawiamy się i my. W magazynie „Ostatnie Piętro” przyjrzymy się również nowemu prezesowi PKO BP.

Jak rekrutują?

Dziś, w magazynie „Praca” przyjrzymy się bliżej strategiom rekrutacyjnym. Sprawdzimy czego można się nauczyć na japonistyce, oraz przekonamy się, na czym tak naprawdę polega praca agenta ubezpieczeniowego.

Zatrudniają mniej

Duże i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają mniej pracowników. Wskazują na to dane PKPP Lewiatan. W dzisiejszym magazynie „Praca” zastanowimy się, czym taki stan rzeczy jest spowodowany. Sprawdzimy również, jaka przyszłość czeka absolwentów dyplomacji.

Umowy przedwstępne

Umowy przedwstępne mogą spowodować wiele problemów. Szczególnie wtedy, gdy jedna ze stron nie do końca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jak uniknąć kłopotów z tego rodzaju umowami? Zapraszamy na magazyn "Cywilne na co dzień".

Przepraszam, pomyłka…

Co robić, gdy nasze pieniądze omyłkowo trafią na cudze konto? Problem taki na pewno ma swoje prawne rozwiązanie. Jakie? Zapraszamy na kolejną odsłonę magazynu „Cywilne na co dzień”.

Za darmo?

W dzisiejszym wydaniu magazynu „Cywilne na co dzień” zajmiemy się problemem niewypłacania należności przez pracodawcę. Zobaczymy również, co zrobić po kupieniu towaru, który okazał się być wadliwy.

Rząd i kredyty hipoteczne

Pomysł rządu, żeby pomagać w spłacie kredytów, budzi wiele kontrowersji. Ingerencja w umowy między bankami, a kredytobiorcą może nie wyjść na dobre. Na kredytów i pomocy rządowej rozmawiali w studiu Krzysztof Oppenheim, ekspert kredytowy Oppenheim Enterprise i MArcin Krasoń, analityk Open Finance.

OFE kontra Ministerstwo Pracy

Czternastu na jednego. Tym jednym jest ministerstwo pracy - tymi czternastoma Otwarte Fundusze emerytalne. Właśnie na tej linii rozgorzała prawdziwa bitwa. Resort zamierza dobrać się do dochodów funduszy zarządzających naszymi emeryturami.

Możesz płacić mniej

Kolejny etap przepychanek z rynkami finansowymi - czy walka o pieniądze emerytów. Otwarte Fundusze Emerytalne pobierają aż 70 złotych prowizji od każdego tysiąca odłożonego na emeryturę w drugim filarze. O rządowych propozycjach zmian i o tym co oznaczają one dla portfeli emerytów rozmawialiśmy z Agnieszką Nogajczyk-Simeonow, prezesem PTE Allianz Polska.

Plany PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w ciągu najbliższych tygodni zdecyduje czy przejąć notowaną na jednej z zagranicznych giełd spółkę z dostępem do złóż ropy. Ewentualną transakcję PGNiG ma przeprowadzić wspólnie z PKN Orlen. Na ten temat rozmawialiśmy z Radosławem Dudzińskim, wiceprezesem ds. strategii PGNiG.

Dobry IV kwartał 2008 dla Pekao SA

Mimo zawirowań na rynkach finansowych Bank Pekao pokazał lepsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał 2008 roku. W całym ubiegłym roku zysk netto grupy przekroczył 3,5 mld złotych. O wynikach spółki w programie „Dzień na rynkach” mówił prezes Banku  Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki.

Zwrócą podatek VAT bez odsetek

Masz samochód z kratką? Możesz odliczyć sobie VAT. Ministerstwo finansów nie będzie już blokować zwrotu pełnego podatku VAT od paliw i samochodów z homologacją ciężarową. Przesłana do izb i urzędów skarbowych interpretacja przepisów może jednak pozbawić przedsiębiorców odsetek od zwracanych kwot. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Bank tracą na opcjach walutowych

Banki, które kosztem wielu polskich firm zarabiały gigantyczne kwoty na opcjach walutowych - teraz na tych samych opcjach tracą. Tracą, bo sprzedawały, a teraz bankrutujące przedsiębiorstwa nie mają jak zapłacić i tracą, bo pośredniczyły - a to może okazać się jeszcze gorsze. Dlaczego i jaki jest mechanizm, który już kosztował instytucje finansowe co najmniej 720 milionów złotych, sprawdzała Karolina Hytrek.

Czy Unia wesprze Europę Wschodnią?

Słaby złoty to jedna z oznak kryzysu. Jak z niego wyjść - nad tym wciąż zastanawia się rząd, ale swoją troskę pokazuje też prezydent. Złotemu zagrażają spekulanci. Goldman Sachs ogłosił, że na razie kończy spekulowanie na złotym, bo to zbyt ryzykowne, ale są przecież inni potężni gracze.

Na Łapy czeka 150 wagonów

Spółka ZNTK Łapy ma szansę na kolejny poważny kontrakt. Po podpisaniu umowy z Polimeksem - Mostostalem na konstrukcje stalowe - która dzięki swojej skali wystarczy, by w ramach spółki utworzyć oddzielne przedsiębiorstwo - prezes spółki Ryszard Ekiert zapowiada poważny kontrakt na modernizację 150 wagonów kolejowych. Redukcja zatrudnienia jednak będzie - jak zapowiada prezes ZNTK Łapy Ryszard Ekiert, w przedsiębiorstwa nie stać na utrzymanie całego 700-osobowego zespołu.

INTERMODAL wchodzi na giełdę

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Intermodal. Do tej pory zarząd spółki nie spieszył się z giełdowym debiutem. Pieniądze pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na częściowe sfinansowanie budowy terminalu przeładunkowego w Kutnie. O planach PCC Intermodal w programie "Dzień na rynkach mówił prezes Dariusz Stefański.

Jak pomóc polskiej gospodarce?

O propozycjach rządu na działania antykryzysowe rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z Markiem Kłoczko - sekretarzem generalnym Krajowej Izby Gospodarczej.

Wejście do ERM2 w '09 niebezpieczne?

Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący wejścia Polski do strefy Euro. Czy wejście do ERM2 w 2009 roku jest dla naszego kraju ryzykowne? W programie "Dzień na rynkach" dyrektor Biura do Spraw Integracji ze Strefą Euro Paweł Kowalewski powiedział, że wejście mechanizmu poprzedzającego przyjęcie euro w tym roku jest dla nas niebezpieczne.

Polska gospodarka wyraźnie hamuje

Fatalne dane o produkcji przemysłowej. Jak podał Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa w styczniu spadła aż o 14,9% rdr. Pierwszy kwartał bieżącego roku będzie najgorszy - mówiła na antenie TVN CNBC Biznes Maja Goettig, główna ekonomistka BPH.

Wykorzystywanie funduszy europejskich

Polska jest w czołówce państw wykorzystujących dotacje unijne. Czy mamy szansę na zachowanie trzeciej pozycji w rankingu wykorzystywania funduszy z UE? O to pytaliśmy w studiu TVN CNBC Biznes Krzysztofa Hetmana, wiceministra rozwoju regionalnego.

Po Davos

Davos 2007 powoli dobiega końca. W tym roku, niestety Polska nie miała w Szwajcarii swojego przedstawicielstwa. Co ważnego wydarzyło się na kolejnym forum ekonomicznym?

Będzie abolicja?

Polacy pracujący za granicami kraju – wracajcie! Rząd planuje abolicję podatkową. O głównych założeniach rządowego planu opowiemy dziś w magazynie „Ostatnie piętro”. Zajmiemy się również kwestią malejącej opłacalności reklam sportowych.

Co z tą Rosją?

Coraz gorsze perspektywy dla rosyjskiej gospodarki. Produkt krajowy brutto tego kraju ma się skurczyć aż o 2,2%. W styczniu w Rosji znacząco pogorszyły się wszystkie wskaźniki gospodarcze. O tym, czy kłopoty potężnego sąsiada odstraszają inwestorów z całego regionu i czy nie przygniotą polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Iwoną Wiśniewską, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich.

Plan Tuska okiem przedsiębiorcy

Premier Donald Tusk zapowiedział dziś że chce, aby kredyty hipoteczne osób bezrobotnych były spłacane przez Fundusz Pracy. Jak pomysł Premiera wygląda oczami przedsiębiorcy, pytaliśmy Jeremiego Mordasewicza z PKPP Lewiatan

Świadectwo uczciwości

Certyfikat energetyczny przez internet - tak i to zgodnie z prawem, a w dodatku znacznie taniej. Dokument opisujący energooszczędność nieruchomości może w znaczący sposób podnieść lub obniżyć jej wartość. Czy jednak można sprawdzić energooszczędność budynku na odległość i jaka jest prawdziwa wartość tak wydanego certyfikatu?

Mobilny internet

Dziś w "Programie" sprawdzimy, czy internet mobilny może konkurować z tradycyjnymi rozwiązaniami. Przyjrzymy się również nowoczesnym lustrzankom cyfrowym, oraz przetestujemy multimedialne słuchawki.

Sezon na wirusa

Jak uchronić komputer przez wirusami? Dziś w "Programie" zajmiemy się tym problemem. Pokażemy również najnowsze odtwarzacze MP3 oraz niewielkie dyski o wielkiej pojemności.

Logistyka farmaceutyczna

Co dzieje się z przeterminowanymi lekami? Jakie problemy logistyczne mogą powodować? Dziś w magazynie "Logistyk" postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Sprawdzimy również, jak zostać technikiem logistyki.

Wielka Bessa - czy to koniec?

W dzisiejszym wydaniu magazynu "Inwestuj" zastanowimy się, czy wielka bessa, którą obserwujemy od dłuższego czasu ma się ku końcowi. Naszymi gośćmi byli: Adam Dakowicz, członek zarządu BRE Wealth Management, oraz Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion.

Dwudziestu wspaniałych

Trzeci kwartał zakończony, czas więc na podsumowanie. Dziś, zaprezentujemy 20 najlepszych spółek na giełdzie.