Z kraju

Z kraju

Kredyty już nie dla nas

Kolejne banki - Multibank i mBank od dzisiaj podnoszą wymagany wkład własny klienta w przypadku kredytu we frankach szwajcarskich. Niemiła niespodzianka może spotkać również singli - po zmianach - nawet jak mają wysokie dochody - nie mają szansy na kredyt. Jest jednak nadzieja. Kredyty z dopłatami w złotówkach - tańsze niz we frankach.

Zmiany na GPW

Badając sprawę tzw. cudofixingu warto zastanowić się, kto miał złożyć przeciwstawne zlecenie do tego z JP Morgan - mówi na antenie TVN CNBC Biznes Ludwik Sobolewski. Prezes GPW potwierdza także planowane zmiany m.in. wydłużenia dogrywki.

Domena, czyli firma w internecie

Domenę może zarejestrować każdy, a jeśli jest zajęta, możemy próbować ją odkupić. W przypadku, gdy jej nazwa jest identyczna ze znakiem firmowym firmy, przedsiębiorca może dochodzić praw do domeny przed sądem arbitrażowym. Szczegóły w "Pieniądzach od Rana" zdradza Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen w NASK.

Brytyjska promocja

Chwyty marketingowe znane z supermarketów pojawiają się już u dealerów samochodowych. W Wielkiej Brytanii można już kupić - to nie żart - dwa auta w cenie jednego. Kupców z Polski może tylko zniechęcić kierownica zamontowana po prawej stronie.

Cudofixing dla KNFu

KNF skierował sprawę cudofixingu do prokuratury. Zdaniem Komisji zlecenie kupna wszystkich spółek z WIG20 z 12 listopada mogło być manipulacją instrumentami finansowymi. Wiadomo, że zlecenie zostało złożone przez JP Morgan Securities Limited z Wielkiej Brytanii i miało wartość 130 milionów złotych. O tym co się stało i co dalej zamierza zrobić Komisja nadzoru finansowego rozmawialiśmy z dyrektorem departanmtu nadzoru obrotu KNF, Robertem Wąchałą.

Cudofixing na GPW

Wiadomo kto jest sprawcą słynnego „cudofixingu”, który po koniec sesji 12 listopada doprowadził do zmniejszenia strat na WIG20. Sprawa gwałtownej zmiany kursu z poprzedniego tygodnia została przez Komisje Nadzoru Finansowego przekazana do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Cała nadzieja w URE?

Regulator przywróci regulacje? Tak może się stać by skutecznie walczyć ze zmonopolizowaniem rynku dostawców energii elektrycznej w Polsce. Urząd Regulacji Energetyki rozważa możliwość ponownego wprowadzenia taryfikacji cen dla dostaw do zakładów przemysłowych. Co oznacza to dla odbiorców i czy taka decyzja może wstrzymać inwestycje branży energetycznej?

Efekt amerykański

Ograniczenie inwestycji, kłopoty eksporterów - wreszcie znaczące spowolnienie gospodarcze. Takie mogą być efekty amerykańskiego kryzysu w Polsce.

Zbyt cenne kredyty

Casus Triton Development pokazuje dobitnie, jakie trudności są udziałem spółek deweloperskich w obliczu kryzysu na rynku finansowym: wyższe marże w bankach przekładają się na decyzje klientów, których w mniejszym stopniu stać na nowe mieszkania. O wynikach i planach Triton Development rozmawialiśmy z TOMASZEM ZGANIACZEM, prezesem firmy.

Manipulacja na PGW?

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa JP Morgan Securities o próbę manipulacji WIG20. Podejrzenie dotyczy wydarzeń z 12 listopada, gdy WIG20 w czasie fixingu wzrósł o ok. 4,5%. KNF złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jednak JP Morgan pozostawia to zdarzenie bez komentarza. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy z były prezesem GPW, Wiesławem Rozłuckim.

Cudofixing do prokuratury

KNF opublikowała raport o niedawnym kontrowersyjnym fixingu na warszawskiej giełdzie. O wnioskach płynących z dokumentu rozmawialiśmy z Michałem Masłowskim z biura zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Przedsiębiorcą być

Jerzy Łęczycki, właściciel zakładu blacharsko-lakierniczego i Witold Buczyński, przedsiębiorca ZRP - to biznesmeni z długoletnim stażem. W programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się sytuacja przedsiębiorców. Czy obecny rząd wywiązuje się z obietnic składanych przed wyborami?

Tańszy kredyt we frankach?

Szwajcarski bank centralny obniżył stopy procentowe. O tym czy oznacza to, że rata naszego kredytu we frankach automatycznie spadnie rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Karolem Wilczko z Comperia.pl.

Kraje arabskie zainteresowane Polską

Kuwejt i Katar - to na razie 2 kraje zainteresowane polskimi przedsiębiorstwami. Branże elektroenergetyczne, chemiczne, gaz i GPW - to sektory, które interesują Kuwejt i Katar. Co minister skarbu Aleksander Grad wynegocjował z krajami arabskimi?

Kopex wystąpił o zawieszenie notowań akcji

Co się dzieje z Kopexem? Szczegółowe informacje poznamy prawdopodobnie w poniedziałek. O komentarz do tej informacji oraz o analizę porannych notowań na warszawskim parkiecie poprosiliśmy zarządzającego Union Investment TFI Ryszarda Rusaka.

Egzekwowanie swoich należności

Ponad 800 dni, czyli blisko dwa i pól roku - statystycznie musi czekać przedsiębiorca w Polsce na wyegzekwowanie należności od spóźniających się kontrahentów. Tak długotrwałe procedury egzekucyjne mogą podciąć skrzydła nawet najlepiej zarządzanym firmom. Jakie są najskuteczniejsze i najszybsze sposoby na odzyskanie należności, o tym w Biznes Lunchu mówili Grzegorz Błachnio z Euler Hermes i mec. Sylwester Pieckowski z sądu arbitrażowego przy PKPP Lewiatan.

Zbyt cenne kredyty

Casus Triton Developement pokazuje dobitnie, jakie trudności są udziałem spółek deweloperskich w obliczu kryzysu na rynku finansowym: wyższe marże w bankach przekładają się na decyzje klientów, których w mniejszym stopniu stać na nowe mieszkania. O wynikach i planach Triton Developement rozmawialiśmy z Tomaszem Zganiaczem, prezesem firmy.

Jak egzekwować płatności?

Ponad 800 dni, czyli blisko dwa i pól roku statystycznie musi czekać przedsiębiorca w Polsce na wyegzekwowanie należności od spóźniających się kontrahentów. To jedna z głównych barier hamująca przedsiębiorczość w naszym kraju. O tym dlaczego odzyskiwanie należności trwa tak długo, jak uchronić się przed niewypłacalnymi partnerami w biznesie rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Koziaczy wiceprezesem Creditreform i Andrzejem Osińskim szefem działu analiz D&B.

Lotos i Statoil w jednym stali... szelfie

Lotos zaczyna współpracę ze statoilem. Narazie spółki będą współpracować wspólnie przy 3 projektach. Ponad to Lotos zaczyna poszukiwanie ropy na szelfie morza norweskiego. O współpracy ze statoilem a także o inwestycjach w 2009 roku rozmawialiśmy z prezesem Lotosu, Pawłem Olechnowiczem rozmawialiśmy w programie "Dzień Na Rynkach".

Ropa poniżej 50 dolarów

Rynek ropy cały czas spada. Kiedy stanieje gaz? Do jakich poziomów może zejść benzyna? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Andrzejem Szczęśniakiem ekspertem rynku paliwowego.

Raport Unicredit CA IB

- W spółki, które mają dużo gotówki - można inwestować - to główna konkluzja inwestycyjna raportu Unicredit CA IB. Raport mówi o prognozach dla polskiego rynku i spółek akcyjnych. Wg autorów jesteśmy blisko dna bessy, ale nie należy się spodziewać szybkiego odbicia. W "Dniu na Rynkach" o szczegółach raportu rozmawialiśmy z wiceprezesem UniCredit CA IB Tomaszem Bardziłowskim.

Plany IDMSA

Dom Maklerski IDMSA wybrał niedobry moment na emisje swoich akcji. Spółka jest notowana poniżej wartości księgowej. W związku z tym IDMSA Planuje skupić swoje akcje. Jak będzie wyglądał ten skup akcji pytaliśmy prezesa Domu Maklerskiego IDMSA, Grzegorza Leszczyńskiego.

Arabskie oferty dla Polski

-Myślę, że współpraca z krajami arabskimi będzie układała się dobrze - mówił w "Dalszym Ciągu Poranka" ekspert KPP Adam Ambrozik. Rząd stara się pozyskać inwestorów z Kuwejtu i Kataru. Branże elektroenergetyczne, chemiczne, gaz i GPW - to sektory, które interesują te dwa kraje.

Akcje Redanu - czy to dobra inwestycja?

Chciałbym polecić zakup akcji spółki Redan - napisał do nas Pan Grzegorz. Czy to dobra propozycja dla naszego portfela? Wraz z MArcinem Kowalskim sprawdził to Jan Niedziałek.

Sposób na dochodowy interes

Własna działalność gospodarcza wymaga determinacji, dobrego pomysłu i nakładów finansowych. Skąd młodzi przedsiębiorcy mogą je pozyskać? Jakie problemy mogą stawać na drodze do pomnażania zainwestowanych pieniędzy? Gośćmi programu Fakty Ludzie Pieniądze byli doświadczony przedsiębiorca, właściciel firmy Grycan, Zbigniew Grycan oraz prezes portalu turystycznego Amin.pl, Michał Kołtyś.

Drogie urlopy

Urlopy i wakacje coraz cenniejsze. Biura podróży podwyższyły ceny wycieczek. Co jest przyczyną zmian cen?  Czy korzystniejsze dla polskiego turysty jest korzystanie z oferty last czy first minute? Jak pod względem finansowym mogą wyglądać urlopy Polaków w nadchodzącym sezonie wakacyjnym oraz o tym, co może dziać się z polskim złotym i jak będzie wyglądała sytuacja na rynku walutowym, mówił główny ekonomista X-Trade Brokers,Przemysław Kwiecień.

Sprzeczne informacje z rynku - sprzeczne prognozy.

O tym, jaki będzie wzrost gospodarczy w przyszłym roku, ekonomiści spierają się nie od dziś. Wiadomo jedno: rządowej prognozy oscylującej około 4 procent nie da się zrealizować. Eksperci jednak mówią o scenariuszu o wiele gorszym.Z ekonomistami: Jackiem Wiśniewskim z Raiffeisen Banku i Marcinem Mrowcem z Pekao SA na temat zanikającego wzrostu gospodarczego w tym roku rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach".

Recesja i co z niej wynika

Spadki i wahania światowych indeksów oraz konsekwencje ponoszone przez poszczególne branże w wyniku recesji komentuje Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI

Fuzja się oddala

W grupie Bakalland zmiany. Podstawowym projektem grupy jest fuzja ze spółką Atlanta. W toku rozmów ustalono parytet, następnie podważono go, a prognozy Atlanty zostały zmienione. Strony spierają się, upragniona fuzja się oddala. O przyczynach wahania firm w sprawie decyzji o połączeniu i o parytecie fuzji rozmawiamy z Marianem Owerko, prezesem Bakalland S.A.

Emerytalne zamiesznie

Korzystny dla nauczycieli projekt ustawy o tzw. pomostówkach zaproponowany przez minister pracy trafi do kosza. Szefowie PO i PSL odrzucili propozycję minister Fedak, która chciała złożyć poselski projekt. I jednym głosem zapewniają, że o żadnym konflikcie w koalicji nie ma mowy, a sprawę wcześniejszych emerytur dla nauczycieli ma uregulować nowy, rządowy projekt.