Z kraju

Z kraju

Rozmywa się rządowa wizja wprowadzenia euro w 2012

Spadek stóp procentowych wymusza nie tylko gospodarcze spowolnienie, ale również harmonogram przyjęcia euro. Wyrównanie wysokości stóp procentowych w Polsce do poziomu obowiązującego w strefie euro to jedno z kryteriów z Maastricht. Tymczasem rząd, do niedawna twardo zapowiadający wymianę złotego na euro w roku 2012, teraz powoli zaczyna swoje stanowisko zmieniać.

Jaki kredyt na święta

Wielkie wydatki i wielkie zarabianie. Czas żniw dla sklepów i czas żniw dla banków, bo większość Polaków robiąc świąteczne zakupy - pierwsze kroki skieruje po pożyczkę. Gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt gotówkowy i ile naprawdę będzie on kosztował.

Frank poszukiwany

Było mało i trudno - będzie jeszcze mniej i jeszcze trudniej. Mniej banków oferujących kredyty we franku szwajcarskim na 100% wartości nieruchomości - trudniej - taki kredyt uzyskać. Dlaczego banki zmieniają zasady gry w trakcie gry?

Prezydent zawetował ustawę dotyczącą szpitali

Prezydent Lech Kaczyński odrzucił trzy z sześciu przedłożonych mu ustaw dotyczących restrukturyzacji służby zdrowia. Członkowie rządu przyjęli tę decyzję bez zaskoczenia. Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła swój plan reformy szpitali bez zawetowanych rozwiązań. Opozycja krytykuje pomysły Rady Ministrów, utrzymując, że nie zmieniają one sytuacji pacjentów.

Polska gospodarka upada?

Od zera do milionera, ale dziś to powiedzenie nabiera zupełnie innego znaczenia. Wyjątkowe niskie oceny kondycji polskiej gospodarki i polskich spółek mogą pozwolić zarobić miliony. Czy takie raporty powstają celowo - czy jak twierdzą ich twórcy są rzetelną oceną w czasach kryzysu?

Rada na kryzys

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, rządowe poręczenia na kredyty dla firm i wreszcie unijny plan ratunkowy dla europejskiej gospodarki - to wszystko ma pomóc polskiej gospodarce. Bo także ona ze względu na kryzys będzie rozwijać się znacznie wolniej. O tym jak smakuje kryzys po polsku i przepisach przygotowanych na tą okoliczność Łukasz Kijek.

Twarde lądowanie

Twarde lądowanie szkół latania. Decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego może sprawić, że przyszli piloci nie będą mieli szans na to, by zasiąść za sterami samolotu. Ile może kosztować ograniczenie lotów nad Bemowem? Czy to bloki zamiast samolotów staną na pasie startowym?

Nie będzie aż tak źle?

0,4 procent - tak według analityków BNP Paribas będzie wyglądał polski wzrost gospodarczy w przyszłym roku. To swoisty rekord w prognozach - największymi dotychczas pesymistami byli analitycy JP Morgan, którzy przewidują, że PKB wzrośnie u nas w przyszłym roku o półtora procent. Pesymistycznie w przyszłość patrzą też sami Polacy - według badań Pentora oceniamy stan gospodarki dużo gorzej niż jeszcze rok temu. Jednak zarówno złe nastroje, a tym bardziej coraz mniej wiarygodne oceny analityków nie oddają faktycznego stanu polskiej gospodarki. Dodatkowo, ten stan mogą poprawić sami Polacy. Jak?

Zbadają "zero" dla Lotosu

Wielka polska spółka - ofiarą wielkiej zagranicznej manipulacji, w której chodzi oczywiście o wielkie pieniądze?... Raport jednego analityka wyceniający wartość grupy LOTOS na zero złotych spowodował gwałtowną wyprzedaż akcji spółki. Jej prezes Paweł Olechnowicz zdecydowanie odrzuca tezy raportu, a Komisja Nadzoru Finansowego wzięła pod lupę UNIcredit, w którym dokument przygotowano.

Złapani w sieć

Przekręt nigeryjski - przez tak nazywany proceder klienci allegro stracili tysiące złotych. I to - można powiedzieć - na własne życzenie. Przed świętami oszuści internetowi działają ze zdwojoną siłą, licząc na naiwność kupujących - ale i sprzedających. Jak z głową kupować w sieci i jak bezpiecznie za te zakupy płacić?

Drogi będą tańsze w budowie?

Wciąż nie jest znany wykonawca autostrady A2. GDDKiA równocześnie prowadzi przetargi na odcinki A1 i A2, oczekując zarazem korzystniejszych ofert. A te mogą się trafić, bo jak twierdzi w "Pieniądzach od Rana" p.o. dyrektora GDDKiA, Lech Witecki, ceny materiałów budowlanych spadają, co może wpływać na obniżenie kosztów budowy dróg i autostrad

Coraz ostrzej w bankach

Jest trudno, ale to nie koniec. Kolejne banki zaostrzają politykę kredytową związaną z finansowaniem zakupu nieruchomości w walutach obcych. Już niebawem kredyt na 100% ceny mieszkania odejdzie do lamusa, a posiadanie wkładu własnego będzie warunkiem bezwzględnie wymaganym przez banki. Gościem magazynu "Bilans" był Jarosław Sadowski, analityk Expander.

Najlepsza sesja na GPW w XXI wieku

Euforia w pierwszy dzień tygodnia na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 zakończył sesje wzrostem na poziomie ośmiu i pół procenta. Tym samym była to najlepsza sesja na warszawskiej giełdzie w tym roku i jednocześnie w całym XXI wieku. Udany dzień na wszystkich rynkach świata podsumowaliśmy w programie "90 minut" z Markiem Świętoniem wiceprezesem Ipopema TFI oraz Jarosławem Klepackim - dyrektorem departamentu gospodarki pieniężnej ECM.

Większa strata NTT System

Przychody NTT System w trzecim kwartale 2008 roku wyniosły 119,1 mln zł wobec 116,6 mln zł przed rokiem. Strata netto w III kwartale zwiększyła się do 3,3 mln zł z 0,14 mln zł przed rokiem. O wynikach spółki rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z wiceprezesem spółki Andrzejem Kurkiem.

Rekomendacja - manipulacja?

Zaskakująca rekomendacja UniCredit dla Lotosu. Analitycy włoskiej instytucji obniżyli cenę docelową akcji koncernu z 25 zł do zera i potrzymali rekomendację "sprzedaj". Raport wywołał zaskoczenie wśród analityków. Lotos zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Działania wyjaśniające zapowiedział też nadzór finansowy. W rozmowie z Markiem Tejchmanem sytuację komentowali Ludwik Sobolewski, prezes GPW i Piotr Woźniak, były minister gospodarki.

Wszyscy ludzie Obamy

Wszyscy ludzie prezydenta... a jeśli nie wszyscy to z pewnością ci, którzy będą mieli najwięcej do powiedzenia w sferze realnej gospodarki. Prezydent-elekt USA - Barack Obama przedstawił osoby, które w jego administracji będą odpowiadać za gospodarkę, a co za tym idzie będą musieli zmierzyć się z poważnym kryzysem, w którym pogrąża się Ameryka.

Więcej swobody w firmach

Sejm znowelizował ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa zakłada, że od marca przyszłego roku będzie można zarejestrować firmę w tzw. jednym okienku w gminie, a od 2011 roku przez Internet. Poza tym skrócić ma się czas kontroli w firmach - najbardziej tych małych i średnich. Nowelizacja jest realizacją rządowego planu upraszczania prawa dla biznesu.Ten temat omawialiśmy wspólnie z naszym gościem którym był Arkadiusz Protas -wiceprezes Business Centre Club.

Dobry początek tygodnia na GPW

Bardzo dobry początek tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Gościem programu "dzień na Rynkach" był Sebastian Buczek z Quercus TFI.

Na wirażu

Branża motoryzacyjna na zakręcie. I choć istnieje poważne ryzyko, ze niektórzy z wielkich na rynku mogą wypaść z drogi - to polskie firmy powinny wyjść na prosta. Tyle tylko, że będzie to wymagać od nich zmniejszenia prędkości. O hamowaniu samochodowego biznesu i polskiej mapie motoryzacyjnego kryzysu.

Podsumowanie nerwowego tygodnia...

Bessa i olbrzymia zmienność - tak ostatni tydzień na giełdach opisali goście programu "90 minut", Piotr Kuczyński z Xelion Doradcy Finansowi i Grzegorz Zalewski, analityk techniczny BOŚ. Analitycy podkreślają - borykanie się z obecnym kryzysem może jeszcze trochę potrwać...

Polska potrzebuje przemian?

Polsce potrzebne są przemiany strukturalne. Trzeba pomóc młodym ludziom, którzy chcą tworzyć swoje przedsiębiorstwa. Jak to zrobić? O to pytaliśmy naszych gości dr Wiktora Wojciechowskiego wicedyrektora Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz prof. Andrzeja Blikleprezesa Blikle sp. z o. o.

Telekomunikacja: ciekawa i wymagająca

Jest zainteresowana konsolidacją rynku telekomunikacyjnego - komentuje informacje o chęci połączenia z Mediatelem Piotr Majchrzak, prezes MNI. Parkiet spekuluje, że Telekom - "ramię" telekomunikacyjne MNI, chce dokonać fuzji z NFI Magna Polonia, żeby połączyć się właśnie z Mediatelem. O hipotetycznym scenariuszu takiego połączenia rozmawiamy z prezesem Piotrem Majchrzakiem w "Dniu na Rynkach".

Manipulacja na fixingu?

KNF wydał komunikat o podejrzeniu manipulacji na fixingu na sesji giełdowej w dniu 12 listopada 2008 r. Zlecenia kupna zostały złożone z rachunku JP Morgan Securities Limited. Zarząd spółki nie komentuje komunikatu KNF. Według gości programu "Fakty Ludzie Pieniądze", Tomasza Dumały z BGŻ i Kamila Gaworeckiego, Nordea PTE, timing wydania raportu JP Morgan NT polski nie był przypadkowy...

Ludzie Obamy wybrani

Nowa ekipa Baracka Obamy - szansą na nowe otwarcie w światowej gospodarce? O tym Rozmawialiśmy z naszymi gośćmi dr Andrzejem Kunickim z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marcinem Piątkowskim z Akademii Leona Koźmińskiego.

Rynki dla opornych 24.11.2008

Proponuje zakup akcji spółki NFI Magna Polonia napisał do nas Pan Michał. Czy to dobra propozycja dla naszego wirtualnego portfela?

Złe posunięcie Erbudu

Erbud stracił na kontraktach walutowych. W piątek kurs był kilkakrotnie zawieszany, Erbud tracił nawet ponad 47%, ostatecznie stracił 37,7%. Zarząd Erbudu mówi, że straty na kontraktach walutowych można szacować na 50 mln zł. O sytuacji spółki mówił gość programu "Dzień na Rynkach", członek zarządu spółki -Dariusz Grzeszczak.

Kuriozalne "0" Lotosu

Włoska grupa Unicredit wydała opinię dla koncernu paliwowego LOTOS. W raporcie Unicredit cena docelowa Lotosu spadła z 25 do zera złotych a rekomendacja "sprzedaj" podtrzymana. Padają opinie, że obniżenie ceny gdańskiego koncernu do zera to ewenement na skalę światowa. Raportem zajęła się już Komisja Nadzoru Finnasowego. Niewykluczone, że doszło do próby manipulacji ceną akcji.

UOKiK na tropie kredytów hipotecznych

Aż 300 wzorów umów i wiele nieprawidłowości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się kredytom hipotecznym i umowom z nimi związanym. Jak zapewnia na antenie TVN CNBC Biznes Małgorzata Krasnodębska -Tomkiel, prezes UOKiK - plusem jest to, że banki chętnie zmieniają złe klauzule i dostosowują się do sugestii urzędu.

Sytuacja na rynkach 24.11.08

Citi jest w poważnych opałach - lecz wszyscy mówią, że jest za wielki by upaść. Czy nie ma już żadnej instytucji która mogłaby się oprzeć kryzysowi? Jak to wpłynie ponownie na polski rynek? Analizę przeprowadzamy razem z Adamem Drozdowskim , dyrektorem w PZU Asset Management.

Rynek samochodowy w Polsce i na świecie

O problemach branży motoryzacyjnej słyszymy już od dłuższego czasu. Jakie aspekty globalnego kryzysu są najsilniej odczuwane na tym rynku? Gościem "Biznes Lunchu" był Enrico Pavoni, prezes Fiat Auto Poland.