Z kraju

Z kraju

Przemówienie Joaquina Almunii

Duży popyt krajowy i ostrożne podejście nadzoru finansowego - to właśnie dzięki temu Polska jest odporna na skutki kryzysu - stwierdził komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaguin Almunia. Na konferencji NBP z okazji 20-lecia transformacji chwalił polską gospodarkę za przemiany jakich dokonała po 89 roku.

Wartość zmian

Od tak zwanych szczęk i rękodzieła w przydomowych garażach po ekskluzywne sklepy i nowoczesne zakłady produkcyjne - tak rodziła się przez minione 20 lat polska przedsiębiorczość. I chociaż dzisiaj bardzo wiele, bo aż połowa Polaków uważa się za pokrzywdzonych przez gospodarczą transformację ustrojową, połowa wykorzystała możliwości, które dał jej przełom.

Przemówienie Vaclava Klausa

Ostatnie dekada to droga ku upadkowi - powiedział na konferencji Vaclav Klaus. Według prezydenta Republiki Czeskiej druga dekada transformacji charakteryzuje się całkowicie odmiennymi ideami, które pogrążają światowe gospodarki. Kryzys jest nieuniknionym rezultatem długofalowych ingerencji polityków w rynek - podkreślił prezydent Klaus. O 20 latach transformacji głos na konferencji NPB, której patronem jest TVN CNBC Biznes, zabrał Vaclav Klaus.

Polska odniosła sukces

Polskie przemiany gospodarcze po roku 1989 były sukcesem. Tak mówi Marek Belka, były premier, a teraz dyrektor działu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Marek Belka dodał, że jednym z kamieni milowych w polskiej przyszłości gospodarczej będzie wejście do strefy euro. Podczas konferencji Narodowego Banku Polskiego zorganizowanej w 20 lat po polskich przemianach z Markiem Belką rozmawiał Błażej Karwowski.

Wielki gospodarczy przełom

Jeśli dzisiaj wydaje nam się czasami, że ceny niektórych towarów i usług rosną to warto sobie przypomnieć, że dwie dekady temu inflacja była na poziomie prawie 600 procent. To, co działo się wtedy z cenami na powstającym dopiero wolnym rynku było poza wszelką kontrolą. A to tylko jeden element ówczesnej rzeczywistości ekonomicznej. Dwadzieścia lat gospodarki wolnorynkowej. Jak długi dystans udało się pokonać? I jak bardzo mylą się Ci, którzy uważają, że niewiele się zmieniło?

GPW pełnoletnia

Pięć spółek, kilkunastu maklerów, indeks WIG o wartości 1000 punktów i 112 złożonych zleceń - tak 18 lat temu wyglądała pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak przez te 18 lat zmieniła się giełda? Co się udało a co nie, pytaliśmy naszego gościa, Ludwika Sobolewskiego, prezesa GPW.

Transakcje wiązane

Cross-selling (sprzedaż krzyżowa) to coraz częściej wykorzystywana przez banki technika marketingowa, pozwalająca na zwiększenie sprzedaży towarów i usług. Sprzedając dodatkowe produkty swoim obecnym klientom, bank zwiększa dochody, a przede wszystkim zacieśnia relacje z klientami. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dodatkowe produkty bankowe? Co klienci mogą zyskać dzięki cross-sellingowi? Między innymi na te pytania w programie "Pieniądze od Rana" odpowiadała Katarzyna Siwek z Expandera.

Wspomnienie 20 lat wolnośći

Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - takimi słowami Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, rozpoczął piątkową konferencję poświęconą podsumowaniu ostatnich dwóch dekad po upadku komunizmu. Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie gospodarz konferencji zauważył jednocześnie, że, pomimo dobrych wyników na tle Unii Europejskiej, Polska musi przeprowadzić jeszcze wiele reform, które pozwolą jej gospodarczo dorównać unijnym sąsiadom.

Polskie PKB

PKB wzrósł w I kwartale bieżącego roku o 0,8%. Jak wynika z analizy danych Eurostatu, PKB Polski liczone w ujęciu kwartał do kwartału daje nam pozycję lidera w UE. O poziomie PKB w II kwartale roku rozmawialiśmy z wiceministrem finansów Ludwikiem Koteckim. W drugiej części programu "Bilans" rozmawialiśmy z naszym gościem o tym czy złoty jest w takim przedziale wahań że można by go bezpiecznie wprowadzić do ERM2.

Co z tym gazem?

Czy możemy czuć się bezpiecznie? Nie grozi nam zakręcenie "kurka" z gazem? jak przebiegają rozmowy z premierem Rosji Władimirem Putinem? O tym w programie "90 Minut" gościem Marka Tejchmana był doradca prezesa rady Ministrów Maciej Woźniak.

Tienanmen 20 lat po

20 lat temu chińskie wojsko dokonało masakry na placu Tienanmen i rozjechało studentów czołgami. 20 lat później reżim komunistyczny trzyma się dobrze. Jak chińska partia komunistyczna utrzymała się przy władzy a także jak uzależniła od siebie gospodarczo prawie cały świat, pytaliśmy naszego gościa Radosława Pyfela z Instytutu Studiów Polska-Azja.

Masakra na placu Tienanmen - 20 rocznica

4 czerwca to jednak nie tylko rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce. To także rocznica krwawych wydarzeń na Placu Tiananmen. Jednak od tamtego dnia cały świat, mimo oburzenia masakrą i działaniami komunistycznych władz - uzależnił się od Chin gospodarczo, jedną z najbardziej uzależnionych gospodarek są Stany Zjednoczone Ameryki. Zmiana nastawianie do kraju, który dziś nazywamy dość łagodnie Państwem Środka wiąże się głównie z tym, co stało się na przestrzeni ostatnich lat z chińską gospodarką.

Upadek komunizmu - 20 rocznica

Jeśli dzisiaj wydaje nam się czasami, że ceny niektórych towarów i usług rosną to warto sobie przypomnieć, że dwie dekady temu inflacja była na poziomie prawie 600 procent. To, co działo się wtedy z cenami na powstającym dopiero wolnym rynku było poza wszelką kontrolą. A to tylko jeden element ówczesnej rzeczywistości ekonomicznej. Dwadzieścia lat gospodarki wolnorynkowej. Jak długi dystans udało się pokonać? I jak bardzo mylą się Ci, którzy uważają, że niewiele się zmieniło? O tym Patrycjusz Wyżga.

Rosnące opłaty w bankach

Banki podwyższają opłaty i prowizje. Zdrożeje między innymi prowadzenie konta i opłaty za przelew. Czy możemy się przed tym jakoś obronić? Czy zmiana banku załatwi sprawę o tym w materiale łukasza Kijka.

PZU a AIG

PZU SA zainteresowane jest przejęciem AIG w Europie Centralnej i Wschodniej. Jak powiedział w programie "Rynki Dnia" prezes PZU SA Andrzej Klesyk - będzie to od 12 do ok 14 krajów. Na jakim etapie są rozmowy z właścicielem AIG czyli Skarbem Państwa Stanów Zjednoczonych, wypytywał naszego gościa Mikołaj Kunica.

Akcyza uderzy w wina?

Rząd aby załatać dziurę w budżecie zastanawiał się nad podniesieniem akcyzy na alkohol. Dla Ambry, spółki zajmującej się dystrybucją wina, nie jest to dobra informacja. Czy spółka się boi tej perspektywy, a także czy przygotowuje się na te ewentualność, pytaliśmy jej prezesa, Roberta Ogóra.

Lepsze czasy dla TFI?

Wraca zainteresowanie lokowaniem pieniędzy w TFI. Co ciekawe, fundusze zyskują coraz więcej nowych klientów. Prezes BPH TFI zwrócił uwagę w TVN CNBC Biznes, że większość nowych klientów towarzystwa to osoby, nie inwestujące do tej pory. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki dnia" był prezes BPH TFI Artur Czerwoński.

Jednogroszowa dywidenda Polimeksu

Co najmniej sześć złotych powinny być warte akcje Polimeksu-Mostostal, uważa prezes spółki. Zdaniem Konrada Jaskóły obecny kurs - ponad 3 złote 80-groszy za akcję - nie oddaje fundamentów spółki. Jaskóła podkreślił w TVN CNBC Biznes, że w tym roku sprzedaż będzie o 20 procent wyższa niż w ubiegłym roku. Solidnie ma też wzrosnąć zysk netto i zysk operacyjny. Prezes Polimeksu był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach"

Zmiany, które wyzwoliły przedsiębiorczość

Przedsiębiorcy wspominają czasy czerwca 1989 roku. Gospodarz Biznes Lunchu, Robert Stankiewicz rozmawia z gośćmi na temat biznesu w tamtych czasach, przeszkodach dla przedsiębiorców i zmianach, które wyzwoliły przedsiębiorczość. Gośćmi programu były Wojciech Warski z BCC, prezes Softexdata i Tadeusz Winkowski, prezes drukarni Winkowski.

Ten pierwszy rząd

To było absolutnie jasne, że w roku 89 narasta fala, która zmieni oblicze globu - powiedział w Biznes Lunchu Waldemar Kuczyński, były minister przekształceń własnościowych. Według Kuczyńskiego, który wówczas wracał z emigracji, zagranica wiedziała, że za wyborami w Polsce idą wielkie zmiany. O pierwszym rządzie i Leszku Blacerowiczu w rozmowie z Waldemarem Kuczyńskim byłym ministrem przekształceń własnościowych

Zagraniczne inwestycje w Polsce

Na ten rok zaplanowano 7 miliardów euro inwestycji zagranicznych. Czy inwestorzy chętnie patrzą na polskę? O tym jak będą wyglądać bezpośrednie inwestycje zagraniczne w bieżącym roku w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomirem Majmanem.

Niepełnosprawni w pracy

Zatrudnianie osób posiadających grupę inwalidzką coraz bardziej opłaca się firmie. Chce o tym fakcie przekonać pracodawców Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zachęcić mają korzyści finansowe, ale także przekonanie, że osoby niepełnosprawne mogą stanowić bardzo ważny element zespołu pracowników w danej firmie. O korzyściach z zatrudniania osób niepełnosprawnych Marcin Kowalski rozmawiał z Wojciechem Skibą, prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jakubas chce więcej Puław

Zbigniew Jakubas będzie znacząco zwiększał zaangażowanie w Puławach. Znany inwestor giełdowy powiedział w TVN CNBC Biznes, że interesuje go jak największy pakiet akcji tej spółki. Jakubas nie jest natomiast zainteresowany udziałem w jednym z najbardziej oczekiwanych debiutów w tym roku - emisji akcji Kopalni Bogdanka. Jego zdaniem, Bogdanką jest zainteresowanych zbyt wielu, by inwestorzy indywidualni mogli coś znaczącego nabyć. Zbigniew Jakubas był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach" w którym przypomnieliśmy także biznes Zbigniewa Jakubas z roku 1989.

GPW od podstaw

Zgłosiłem się na ochotnika, że chce budować giełdę - tak Wiesław Rozłucki , były prezes Giełdy Papierów Wartościowych wspomina na antenie TVN CNBC początki warszawskiej giełdy. "Wtedy nikt nie wiedział na czym polega giełda, a moja przewaga była niewielka" - podkreślił Wiesław Rozłucki. O GPW kiedyś i teraz rozmawiał gość Dnia na Rynkach, Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

Banki kontra RPP

Część banków komercyjnych jest zainteresowana tym, aby 3-miesięczny WIBOR rósł, mimo, że w Polsce obniżane są stopy procentowe - mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes NBP, Witold Koziński. Podejrzewa, że chcą dzięki temu uzyskać lepszą wycenę udzielanych kredytów. O sytuacji banków i wciąż zakręconym kurku kredytowym z Witoldem Kozińskim rozmawiał Robert Stanilewicz

Wolność, zmiany, kapitalizm

Ponad połowa Polaków jest zadowolona z demokracji - zauważył w TVN CNBC Biznes Eugeniusz Śmiłowski. Prezes Pentora jednocześnie podkreślił, że nadal zbyt wiele obywateli Polski uważa się za skrzywdzonych przez zmiany ustrojowe. W programie "Pieniądze od rana" Eugeniusz Śmiłowski podsumował ostatnie 20 lat wolnej Polski.

Pozytywny bilans wolnej Polski

Jest szansa, by dynamika PKB w tym roku była dodatnia - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Narodowego Banku Polskiego. Sławomir Skrzypek uważa, że skoordynowane działanie banku centralnego, ministerstwa finansów i komisji nadzoru finansowego może korzystnie wpłynąć na polską gospodarkę. Gość programu "Pieniądze od rana" zauważył również, że cel inflacyjny na poziomie około 2,5 punktu możemy osiągnąć już w 2010 roku. Ostatnie 20 lat wolnej Polski Sławomir Skrzypek podsumował wraz z Robertem Stankiewiczem.

Przedsiębiorcą być. Debata część 4

Czy przedsiębiorca to zawód - czy raczej pasja - o tym dyskutowali uczestnicy debaty w ramach inicjatywy "Przedsiębiorczość". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W debacie udział wzięli Leszek Czarnecki - założyciel Getin Holding, prof. Andrzej Blikle, Henryk Orfinger z Laboratorium Kosmetycznego dr Ireny Eris i Grzegorz Hajdarowicz z grupy Gremi. Moderatorem dyskusji był Roman Młodkowski, a TVN CNBC Biznes objęła imprezę patronatem medialnym.

Przedsiębiorcą być. Debata część 3

Czy przedsiębiorca to zawód - czy raczej pasja - o tym dyskutowali uczestnicy debaty w ramach inicjatywy "Przedsiębiorczość". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W debacie udział wzięli Leszek Czarnecki - założyciel Getin Holding, prof. Andrzej Blikle, Henryk Orfinger z Laboratorium Kosmetycznego dr Ireny Eris i Grzegorz Hajdarowicz z grupy Gremi. Moderatorem dyskusji był Roman Młodkowski, a TVN CNBC Biznes objęła imprezę patronatem medialnym.

Przedsiębiorcą być. Debata część 2

Czy przedsiębiorca to zawód - czy raczej pasja - o tym dyskutowali uczestnicy debaty w ramach inicjatywy "Przedsiębiorczość". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W debacie udział wzięli Leszek Czarnecki - założyciel Getin Holding, prof. Andrzej Blikle, Henryk Orfinger z Laboratorium Kosmetycznego dr Ireny Eris i Grzegorz Hajdarowicz z grupy Gremi. Moderatorem dyskusji był Roman Młodkowski, a TVN CNBC Biznes objęła imprezę patronatem medialnym.