Z kraju

Z kraju

OC będzie tańsze?

Kto zapłaci za leczenie ofiar wypadku?Przed rokiem wymyślono, że złożą się na to wszyscy kierowcy. Teraz resort zdrowia chce to zmienić. Nie będzie już podatku Religi, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie się zwracał bezpośrednio do firmy w której ubezpieczony był sprawca wypadku o zwrot kosztów leczenia ofiary drogowego zdarzenia.

Drogie tanie latanie

Linie lotnicze na całym świecie chcą też uzdrowić swoje finanse - to może dla podróżnych oznaczać tylko jedno. Będzie drożej. Za lot tanimi liniami w najbliższym czasie zapłacimy co najmniej 2 razy więcej niż rok temu.

Komórki: wojna o klienta?

Będzie można zrezygnować z usług operatora komórkowego zanim wygaśnie umowa, płacąc za to dodatkową opłatę. Jaką? Proporcjonalną...

Podatkowe propozycje

Bez ulgi meldunkowej za to z rozszerzeniem ulgi prorodzinnej - takie zmiany w podatkach szykuje nam ministerstwo finansów. Fiskus zapewnia, że chce przede wszystkim ulżyć podatnikom.

TFI - znowu lżejsze kieszenie inwestorów

Kolejna spadkowa sesja na warszawskiej giełdzie. To dziewiąta z rzędu spadkowa sesja w przypadku indeksu małych spółek, indeks średnich firm stracił szósty raz z rzędu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy mWIG40 stracił blisko 60%. Ile straciły te osoby, które zaufały funduszom inwestycyjnym? O wiele za dużo..

Zima będzie droga

... niestety długo nie musimy czekać na spektakularne wzrosty cen paliw. Zarówno w PKN Orlen jak i Grupie Lotos, benzyna i olej napędowy są najdroższe w historii. Teraz do rekordów dołączyła cena oleju opałowego. W hurcie trzeba zapłacić już 2 złote 64 grosze za litr, a to nie jest szczyt sezonu grzewczego...

Zarobić na Orlikach

Kto zarobi na Euro 2012? To się tak naprawdę dopiero okaże, tym bardziej, że dopiero na jesieni uzyskamy całkowitą pewność, że te mistrzostwa będziemy organizowali - wtedy UEFA, której szef Micheal Platini dzisiaj odwiedza Polskę - zdecyduje czy zdążymy się przygotować. Ale bez względu na tą decyzję - niektóre firmy już zarabiają na piłkarskiej modzie.

Wraca moda na LPG

Ponad dwa miliony samochodów na gaz - i zapewne będzie więcej. Drożyzna na stacjach benzynowych sprawia, że Polacy znowu częściej odwiedzają warsztaty, gdzie montuje się instalacje LPG. Przestała ich odstraszać nawewt wizja podwyżki akcyzy, planowanej od nowego roku. Co ciekawe - najlepszymi klientami takich warsztatów są posiadacze świeżo sprowadzonych aut.. ze stanów zjednoczonych.

Pilnuj swojej emerytury

Dla otwartych funduszy emerytalnych pierwsze półrocze było najgorsze w historii - ze względu na spadki na giełdzie straciły ponad 3 i pół miliarda złotych. Czyli średnio emeryci stracili prawie 9 procent swoich oszczędności. I chociaż eksperci uspokajają, że odkładanie na emeryturę to długoterminowa inwestycja i nie można jej efektów opierać na bieżących spadkach - my postanowiliśmy sprawdzić, gdzie i za ile można zapewnić sobie godną starość, bez oglądania się na OFE.

Podwyżki nieuniknione

4 procent - przynajmniej o tyle wzrosną ceny energii elektrycznej, czeka nas też podwyżka cen innych towarów produkowanych na przykład w cementowniach, papierniach czy hutach. Dlaczego znowu ma być drożej? Bo zakłady przemysłowe i elektrownie będą musiały zainwestować w ekologiczne technologie lub zapłacić za możliwość emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Emisji większej niż to wynika z przyjętego dzisiaj przez rząd podziały należnego Polsce limitu. Jak to się może odbić na naszych portfelach?

Co z tą ropą?

Ceny ropy na światowych rynkach biją kolejne rekordy. Czy to spekulacja czy rzeczywisty brak surowca? Od odpowiedzi na to pytanie zależy to, czy możemy się spodziewać znaczącego spadku cen ropy. Niestety - wygląda na to, że tanio już było. Bo wydobywać więcej można - ale nie zawsze się to opłaca.

Poczta - podwyżki kontra obsługa

Na poczcie od dzisiaj drożej - o kilkanaście groszy. Ale - nawet płacąc więcej za przesyłkę nie możemy być pewni, że trafi ona do adresata w rozsądnym czasie. Kilka tygodni spóźnienia staje się w przypadku niektórych urzędów pocztowych normą. Powód - mimo podwyżek płac brakuje listonoszy i niektóre rejony kraju są obsługiwane raczej sporadycznie.

Kiepski debiut Azotów

Pierwszy raz od 18 miesięcu na warszawskiej giełdzie zadebiutowała państwowa spółka. Tarnowskie Azoty nie miały jednak szczęścia, bo trafiły na okres słabej koniunktury i od początku były wyceniane poniżej ceny emisyjnej.

Netia przejmuje Tele2

Zmiana na rynku telefonicznym w Polsce. Netia przejmuje spółkę Tele2. O tym, że szwedzki operator wystawi polską część firmy na sprzedaż mówiło się od dawna. Teraz wiadomo, kto kupi telekom, ale wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących przyszłej strategii dla przejmowanej firmy. Dzięki transakcji Netia powiększy swoją bazę klientów o 700 tysięcy abonentów. Przy okazji pojawia się też pytanie o to, czy równie zadowoleni z całej operacji będą dotychczasowi abonenci Tele2.

Darmowe czy płatne..bankomaty?

Kliencie- masz rachunek, masz bezpłatny dostęp do wielu bankomatów w Polsce to możesz mieć problem... Kolejny raz okazuje się, że dokładnie trzeba czytać warunki umowy prowadzenia rachunków bankowych, by potem, w trakcie wymarzonego urlopu nie okazało się, że to co miało być za darmo kosztuje całkiem sporo..

Inflacja pożera Ukrainę

Na Ukrainie inflacja w pełnym pędzie. Ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły już o połowę, tak samo jak paliwo. Nie rosną tylko pensje. W Kijowie miesięczne przychody potrafią wynosić równowartość 250 złotych.

Inni mają lepiej

Następne posiedzenie sejmu zdominuje dyskusja o drożyźnie, której domaga się opozycja. Na pewno będzie burzliwie - swój udział zapowiedział też prezes NBP Sławomir Skrzypek, oskarżany ostatnio przez ministra finansów o blokowanie podwyżek stóp procentowych, co - według Jacka Rostowskiego - doprowadziło do obecnej, wysokiej inflacji. Ale jednocześnie ekonomiści uspokajają - z poziomem cen w Polsce nie jest tak źle. To potwierdza najnowszy raport Eurostatu, chociaż jednocześnie wskazuje, że chociaż w Polsce żyje się lepiej - to w stosunku do innych krajów Unii wciąż jesteśmy na szarym końcu. 

Eksport rośnie?

Po wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej złoty znowu się umocnił, co sprawiło, że euro stało się rekordowo tanie. To oczywiście zmartwienie dla eksporterów, którzy od miesięcy narzekają na niskie kursy obcych walut, za które sprzedają swoje produkty. Ale - z drugiej strony - eksport ciągle rośnie. Jaka jest granica opłacalności polskiego eksportu?

Terapia szokowa?

Rata kredytu o 200 złotych wyższa? Tak, jeśli stopy procentowe będą dalej rosły. Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła koszt kredytu w Polsce i chociaż ta podwyżka była przewidziana, i banki już ją wliczyły w swoje oprocentowanie - to przyszłość nie wygląda ciekawie. Jeśli spełnią się przepowiednie pesymistów dotyczące rosnących dalej cen towarów i usług - kredytobiorcy mogą za to drogo zapłacić

Prąd znacznie droższy?

Kolejne podwyżki cen węgla, o które walczą polskie kopalnie, oznaczają kolejne podwyżki cen prądu dla odbiorców. Jeśli do tego dołożyć ograniczenie limitów emisji dwutlenku węgla - znacząco niższe od obecnych - to można się spodziewać wzrostu cen energii elektrycznej o więcej niż 20 procent. Czego jeszcze możemy się spodziewać w dziale energetycznym?

Fundusze na chronionym?

Okazuje się, że popularne ostatnio fundusze z ochroną kapitału nie do końca w 100% chronią powierzony im kapitał. Tym funduszom przyjrzała się Komisja Nadzoru Finansowego...

Pieniężna awaria na wakacjach

Wyjeżdżamy na wakacje np. za granicę. Cieszymy się słońcem i ciepłym morzem i... nagle okazuje się, że gubimy lub kradną nam pieniądze i karty... Co wtedy zrobić?

Praca. Czy ktoś ją chce?

Mamy powody do zadowolenia. Stopa bezrobocia jest obecnie na najniższym poziomie od listopada 1998 roku, czyli od blisko 10 lat. Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju bez pracy było milion 525 tysiące osób, co oznacza, że stopa bezrobocia spadła do zaledwie 10%. Maj był piątym z rzędu miesiącem spadku liczby bezrobotnych. Ale ten niski poziom bezrobocia oznacza już od jakiegoś czasu, że w Polsce brakuje rąk do pracy. Jak to zmienić?

Autostrada dla.... rowerzystów

W Polsce ma powstać autostrada przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. Trasa ma liczyć dwa tysiące kilometrów, przebiegać przez teren od Kielc do Mazur. Jadąc tą autostradą, rowerzyści będą mogli zwiedzać zabytki oraz podziwiać widoki tak naturalne, jak i miejskie.

Poszukiwanie winnych

Ponad 30 procent - o tyle w ciągu roku wzrosły koszty ponoszone przez firmy transportowe. Największy w tym udział miał wzrost cen oleju napędowego, który jest teraz od kilku tygodni droższy niż benzyna. Głównie dlatego, że popyt na diesla znacząco rośnie. Czy można coś z tym zrobić? Poza interwencją u samych dystrybutorów - raczej niewiele...

Z prądem..

Kilka dni temu informowaliśmy państwa o tym, że do produkcji trafia napędzana wodorem Honda. Tamten samochód nie jest jednak dobrym wyjściem dla wszystkich - bo jest bardzo drogi. Ratunkiem dla portfeli polskich kierowców może być samochód w pełni elektryczny, który już za dwa miesiące ma trafić do sprzedaży w naszym kraju. A gdyby się znalazły pieniądze - taki podobny pojazd moglibyśmy produkować także w kraju.

Beczka prochu?

Nie więcej niż trzystu zamiast tysięcy protestujących - manifestacja wypadła więc blado - czyli jaki premier taka manifestacja można powiedzieć zwłaszcza po tym, co o rządzie Tuska napisał The Economist - najważniejszy na świecie tygodnik piszący o gospodarce i polityce. A napisał: Tusk ujmujący, ale mało zdecydowany i nie przetestowany przez żaden poważny kryzys. No to dzisiaj Donald Tusk doczekał się chyba pierwszego kryzysu - chociaż odpowiedź na zadane dzisiaj na ulicach Warszawy pytania na razie nie padła.

Rekordowy diesel

Podwyżka na chińskich stacjach paliw - nadzieja dla kierowców w Polsce? Niewykluczone, ze tak jeśli rzeczywiście podniesienie przez CHINY ustalanych przez państwom cen paliw przystopuje niebywały pęd Chińczyków i chińskiej gospodarki do konsumowania paliw. Zanim jednak niższy popyt w Chinach poczujemy dzięki niższemu popytowi mamy ogromny problem z droższym od benzyny olejem napędowym.

Batalie o emerytury

Reforma systemu emerytalnego zostanie zmieciona przez falę protestów? Jako pierwsi batalię o emerytury pomostowe rozpoczęli dziś kolejarze. Jutro pod kancelarią premiera chcą protestować m.in. nauczyciele i górnicy. A to dopiero początek. Związkowy zapowiadają bowiem, że jeżeli ministerstwo pracy nie zmieni ustawy o wcześniejszych emeryturach to fala protestów zamieni się w powódź strajków.

Polaków portfel własny

Kupić więcej, ale tańszych produktów czy może mniej - droższych, ale lepszej jakości. A może mniej i tańszych, bo wszystko jest co raz droższe. Takiego wyboru zdaniem CBOSU dokonuje ponad 60% Polaków. Te wyniki dziwą z kolei sprzedawców, bo według nich dalej kupujemy chętnie i dużo. Jaki jest więc zakupowy portret własny Polaków sprawdzał Marek Klapa