Z kraju

Z kraju

Polaków portfel własny

Kupić więcej, ale tańszych produktów czy może mniej - droższych, ale lepszej jakości. A może mniej i tańszych, bo wszystko jest co raz droższe. Takiego wyboru zdaniem CBOSU dokonuje ponad 60% Polaków. Te wyniki dziwą z kolei sprzedawców, bo według nich dalej kupujemy chętnie i dużo. Jaki jest więc zakupowy portret własny Polaków sprawdzał Marek Klapa

LIBOR kłamie

Wszyscy możemy odczuć skutki błędu popełnionego przez brytyjskich bankierów - z powodu nierzetelnych informacji dotyczących oprocentowania kredytów, miesięczne raty, którymi spłacamy własne pożyczki, mogą wzrosnąć. Wszystko to z powodu błędnego wyliczenia wskaźnika LIBOR, który był sukcesywnie zaniżany, aby nagle powrócić do właściwego stanu.

Hakerzy atakują

Symbol bezpiecznego połączenia podczas przeprowadzania operacji bankowych za pomocą Internetu wcale nie musi gwarantować bezpieczeństwa transakcji. Internetowi włamywacze wymyślają coraz to nowe sposoby aby obejść bankowe systemy zabezpieczeń, uśpić naszą czujność i wyczyścić konta.

LOT w dół

Drożejące paliwa ciążą LOT-owi. W pierwszym kwartale tego roku, przewoźnik odnotował ponad 100 milionów złotych straty. Jakie działania podejmie LOT, aby bezpiecznie dolecieć do lepszych czasów?

Kolej na kolej?

Miały jeździć z prędkością 200 kilometrów na godzinę, a wszystko wskazuje na to, że nie będą jeździć wcale. Mowa o pociągach, ale nie tylko - także o nowych inwestycjach kolejowych. Do mistrzostw Europy w 2012 roku wyremontowanych i wybudowanych miało być 1200 kilometrów linii kolejowych. Tyle, że do realizacji tych planów może zabraknąć nawet 20 miliardów złotych. Co stało się z tymi pieniędzmi i czy jest szansa, na to, że na mecze euro 2012 pojedziemy jednak szybkimi pociągami?

Produkcja przemysłowa niższa od oczekiwań

Produkcja przemysłowa przez długie majowe weekendy okazała się znacznie niższa od oczekiwań analityków. Ile Polska gospodarka straciła przez majowe lenistwo i czy faktycznie to długie weekendy sprawiają, że polski przemysł mniej produkuje?

Wzrost produkcji w maju poniżej oczekiwań

Mocny spadek dynamiki produkcji przemysłowej w maju. Wzrosła ona o zaledwie 2,3 procent w ujęciu rocznym. Ale w porównaniu z kwietniem, gdy produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym wzrosła o prawie 15 procent, spadek dynamiki jest znaczący. Dane skomentował na naszej antenie Rafał Benecki, ekonomista ING.

Co jeszcze zdrożeje?

Drożej drożej i jeszcze raz drożej. Wszystko oczywiście dlatego by system się rozwijał a ludziom żyło się lepiej - wszystkim. Tym razem lepiej ma żyć się mieszkańcom Warszawy, których czeka rekordowa podwyżka cen wody. Rekordowa - bo ponad 30% Nie oznacza to jednak, że mieszkańcom innych miast będzie żyło się gorzej. Ich także czekają podwyżki. Jak duże i co jeszcze podrożeje sprawdzał Cezary Królak.

Jazda koleją tańsza niż jazda samochodem?

InterCity chce przekonać pasażerów do korzystania ze swoich usług. .Szczególnie teraz gdy podczas wakacyjnych wyjazdów rozpoczyna się walka o klienta. Walka i próba przekonania go, że jazda koleją jest bardziej opłacalna niż samochodem. Argumentami mają być cena i wygoda. Tyle tylko, że promocyjne ceny obowiązują na nielicznych trasach a wygodny z pewnością jest tabor - promocyjny.

Kolejna podwyżka stóp procentowych?

Nasze pensje znów rosną - przynajmniej statystycznie i przynajmniej licząc rok do roku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w maju wyniosło 3069 PLN. To o 10,5% więcej niż w maju zeszłego roku, ale mniej o ponad 2% niż w kwietniu tego roku.

Wakacje z dzieckiem za jaka cenę?

Dziecko jak dorosły. Przynajmniej jeżeli chodzi o zapłatę za wyjazd na wakacje. Wyjazd z jednym z rodziców. W takich przypadkach biura podróży nie stosują zniżek i za pociechę przyjdzie nam zapłacić tyle samo co za osobę dorosłą. Dlaczego samotni rodzice muszą płacić więcej i czy mają szanse na korzystanie ze zniżek?

Samochód na wodór

Samochód napędzany wodą to marzenie każdego kierowcy. Marzenie, które zrealizowali konstruktorzy z Japonii. Tyle tylko, że na razie jest to jeden samochód. Zdecydowanie więcej ekologicznych aut, bo seryjną produkcję rozpoczęła dziś honda. Będą to auta napędzane wodorem. Konstruktorzy nie ustają w wysiłkach, by wykorzystywać alternatywne źródła energii tym bardziej, że ropa bije kolejne cenowe rekordy, a w ślad za tym rekordy biją ceny paliw na stacjach beznynowych.

Stocznie za broń?

Jest szansa na współpracę gospodarczą z Wenezuelą - nasze stocznie miałyby produkować dla tego kraju sprzęt wojskowy, potrzebny do rozbudowy wenezuelskiej floty. Moglibyśmy również stać się miejscem docelowym dla części transportów ropy, płynącej z tego równikowego kraju.

Wpływ giełdy na fundusze

Giełda nie przestaje dostarczać nam emocji - dzisiaj sesja na plusie, ale niepewność jutra jest ciągle duża. Inwestorzy zadają sobie pytanie, czy to już teraz jest czas, by kupować, ale większość analityków ostrzega - rynek jest bardzo trudny i trzeba mieć nie lada doświadczenie i kapitał, by teraz skorzystać z niskich kursów.

Nowa elektrownia na Śląsku

Kilkaset zupełnie nowych megawatów mocy. Na południu kraju powstanie nowa elektrownia. Inwestycje w tego typu infrastrukturę są konieczne, ponieważ już teraz odbiorcy energii elektrycznej muszą liczyć się z czasowymi przerwami w dostawach. Jak zgodnie mówią eksperci - elektrownia na Śląsku - chociaż niezbędna - stanowi kroplę w morzy potrzeb.

Najniższe płace w górę

Najniższa płaca - w górę. Od przyszłego roku podstawowa pensja, którą pracodawca będzie musiał wypłacić wzrośnie o kilkadziesiąt złotych. Jednak prawie 10 procentowa podwyżka nie satysfakcjonuje przedstawicieli związków zawodowych. Ich zdaniem taka decyzja nie podąża za tym, co dzieje się na rynku pracy.

OFE nie zarobią?

Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych mogą budzić niepokój. Rok 2008 może okazać się pierwszym, w którym OFE nie pomnożą kapitału na nasze emerytury.

Będą podwyżki cen gazu?

Międzynarodowa Agencja Energii zgłasza gotowość do uwolnienia rezerw ropy. Gazprom rzuca prognozę „250 dolarów za baryłkę za rok” – czy to wstęp do ogłoszenia podwyżek cen gazu, także dla Polski? Przed PGNiG negocjacje w sprawie dostaw i cen na rok 2010. Poza tym kontrakt z Gazpromem dopuszcza renegocjację ceny raz na trzy lata, ostatnia była w 2006 – więc lada chwila może być kolejna.

Hiszpańskie strajki na polskim rynku

Strajki hiszpańskich kierowców TIR-ów mają bezpośrednie przełożenie na polski rynek. Duża część towarów dostępnych w naszych sklepach pochodzi bowiem z Hiszpanii. Nawet strajk polskich kierowców, związany z winietami, pozostawał w cieniu wydarzeń z Hiszpanii.

Łatwe rachunki

W tej chwili w Polsce wystawianych jest około 800 milionów faktur rocznie. W bankach elektronicznych otwartych jest ponad 10,5 miliona rachunków. Niedługo wystarczy jedno kliknięcie, by rachunki za energię czy telefon również zobaczyć po zalogowaniu się do elektronicznego rachunku bankowego. Innowacyjny system za pośrednictwem Bilixu - czy ma on jakieś wady?

Nadużycia w polskich firmach

Łapownictwo i korupcja - to najczęstsze nadużycia w polskich firmach. Prawie 3/4 prezesów największych polskich spółek uważa, że nieprawidłowości w przedsiębiorstwach stanowią poważny problem i zagrożenie dla całej gospodarki - to główne wnioski z raportu "Nadużycia 2008" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Jakie są inne najczęstsze nadużycia i jak można się z nimi uporać?

Znamy szkic budżetu 2009

Minister finansów ma juz gotowe założenia do przyszłorocznego budżetu. Wzrost gospodarczy ma wynieść 5 procent, inflacja średnioroczna 2,9 procent. Dzięki większym wpływom z podatków o ponad 20 miliardów wzrosnąć mają dochody budżetu. Deficyt budżetowy w 2009 roku zaplanowano na poziomie 18 miliardów 200 milionów złotych.

Składka zdrowotna w górę

Minister Finansów zapowiedział podniesienie składki zdrowotnej, jednak nie ma perspektyw na obniżenie podatków, czy zwiększenie możliwej do odliczenia kwoty tytułem składki zdrowotnej. Obniżanie podatków, czy też wprowadzenia podatku liniowego to wciąż niestety tylko mgliste zapowiedzi.

Metra nie będzie?

Nie ma gwarancji, że nowa nitka metra powstanie przed rokiem 2012. Władze Warszawy wciąż nie mają planu na zagospodarowanie blisko 3 miliardów złotych, które chciały przeznaczyć na tę inwestycję. Inwestorzy, w obawie przed karami za niewykonanie projektu na czas, podnoszą ceny, a za kwotę 3 miliardów można dokonać wielu modernizacji i remontów infrastruktury na terenie miasta.

Telefony na reklamy

Nowe oferta sieci Plus, skierowana do nastolatków, daje możliwość odpłatnego wysłuchiwania reklam w celu doładowania konta. Czy docelowi klienci uznają ją za atrakcyjną?

Rewolucja w biurach podróży

Ministerstwo Sportu pracuje nad projektem ustawy, która miałaby zapewniać większe bezpieczeństwo osobom korzystającym z usług biur podróży. Biura podróży miałyby przeznaczać część środków na ubezpieczenie podróżnych przed skutkami bankructwa biura. Zmiana ta może jednak spowodować podwyżki cen za usługi touroperatorów.

Gotowi na zyski?

Od wielu godzin, dni, a nawet tygodni do meczu Polska-Niemcy przygotowują się nie tylko kibice, ale także ci, którzy będą próbowali przy tej okazji zarobić - i to tutaj w Polsce. Ile kibice zjedzą i wypiją oraz kto na tym zarobi najwięcej - policzył Marek Klapa.

Kredyt w jenach

Kredyty w szwajcarskich frankach to już bankowa codzienność, ale czy podobną popularność zdobędą kredyty w japońskiej walucie. Obecnie na rynku są to jedne z najtańszych kredytów, ale do tej pory oferują je nieliczne banki i w dodatku tylko najlepszym klientom.

Nieugięty....

Minister finansów Jacek Rostowski nie ugiął się presji posłów PiS, którzy złożyli w Sejmie wniosek nieufności wobec niego. Ministerstwo nie obniży akcyzy na paliwa, twierdząc, że nie może tego zrobić, bo zyskałyby koncerny paliwowe, a nie klienci. Tymczasem o cenie detalicznej decydują właściciele stacji, które są w ogromnej większości niezależne pod tym względem od koncernów...

Jak wybrać lokalizacje swoich inwestycji?

Poznań czy Bukareszt, Wrocław, czy może Bombaj? W jaki sposób firmy decydują się na lokalizacje swoich inwestycji? Szczególnie teraz gdy globalizacja przyspiesza, a świat zdaje się kurczyć? Jak się okazuje znajomość tych zasad może się przydać, bo walka o inwestycje cały czas trwa. Właśnie o tym rozmawiają uczestnicy konferencji organizowanej właśnie w Poznaniu przez Europejska Fundację Na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy. Patronat nad imprezą ma TVN CNBC Biznes.