Z kraju

Z kraju

Chorobowe sposobem na pracę

194,5 mln dni spędzili Polacy w 2008 roku na zwolnieniu lekarskim. Średnio każdy z nas chorował 23 dni w roku. O tym, jak na nieobecność pracownika w pracy wpływa wiek, płeć i... gospodarka, rozmawiali w "Biznes Lunchu" Kazimierz Sedlak, prezes Sedlak & Sedlak Personnel Consulting, Przemysław Przybylski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także dr Dariusz Sarti, lekarz i ekspert KPP. O szczegóły pytała Jola Wiśniewska.

Rynek pracy - rynek trwogi?

Coraz więcej bezrobotnych i coraz gorsze warunki pracy - z niecierpliwością czekamy na marcowe wyniki - kluczowe dla oszacowania sytuacji na rynku pracy. W ciężkiej sytuacji pracowników, pojawił się pakiet antykryzysowy pracodawców i pracowników. I to właśnie on może okazać się najlepszy dla stron zainteresowanych jak i dla budżetu państwa - twierdzi wiceminister pracy i polityki społecznej Agieszka Chłoń-Domińczak. O rynek pracy w dalszych miesiącach tego roku, a także o stan budżetu państwa i naszych emerytur, pytał Robert Stankiewicz w pragramie "Pieniądze od rana".

Stocznie na sprzedaż

Rozpoczyna się najważniejszy etap prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie - otwarcie przetargu. Wartość obu stoczni szacowana jest łącznie na ok. 400 mln zł. O to, kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty i kto może wziąć w nim udział, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, Wojciecha Dąbrowskiego.

Rodacy za granicą rozliczają podatki

Podwójne podatki nie - ale większy procent tak. Nie musimy rozliczać się z dochodów uzyskanych w innym kraju - podatek płacimy w danym państwie w którym uzyskaliśmy pieniądze - jednak musimy wykazać i połączyć dochody z polski i z innego kraju w zeznaniu podatkowym. O to dlaczego tak się dzieje oraz jaką stawkę w takim razie zapłacimy, pytał Robert Stankiewicz w rozmowie z Joanną Narkiewicz - Tarłowską, doradcą podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Nowe prawo telekomunikacyjne

Międzynarodowe Targi komunikacji elektronicznej w Łodzi określają wyzwania, ale i nadzieje stawiane przed komunikacją. Wśród wielu dyskusji prowadzonych na targach ma być poruszona przede wszystkim kwestia nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Pierwsza jego część już jest rozpatrywana - druga a zarazem ważniejsza dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie - w drugiej połowie tego roku. O nowe rozwiązania i uprawnienia które chce uzyskać UKE, prezes Annę Streżyńską w programie "Dzień na rynkach" pytał Robert Stanilewicz.

Złoty najgorsze ma za sobą

Czas największego osłabienia polskiej waluty już za nami i nawet jeśli dojdzie do kolejnego, nie będzie ono już tak mocne - przyznał w TVN CNBC Biznes Marek Wołos z TMS Brokers. Razem z Przemysławem Kwietniem z X-Trade Brokers rozmawiali na temat złotego na rynku walutowym. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Robert Stanilewicz.

Podatkowe pytania...

Jak odliczyć podatek za internet a jak za samodzielne składki zdrowotne? Który druk wybrać przy sprzedaży nieruchomości? Jak rozliczyć wojsko? Na te i inne pytania odpowiadał Wojciech Sawicki, starszy konsultant w Accreo Taxand.

Mniej mieszkań

Około 80 proc. inwestycji na rynku mieszkaniowym może zostać wstrzymanych w 2009 roku. Co spowoduje, że za dwa- trzy lata zaczną rosnąć bardzo szybko ceny mieszkań. Gościem programu "90 Minut" był Mirosław Barszcz były minister budownictwa, były wiceminister finansów.

Jakie fundusze?

Jakie fundusze inwestujące w jakie aktywa teraz warto było by wziąć na celownik? odpowie nam w TVN CNBC Biznes Tomasz Piotrowski Analityk DWS Polska TFI.

Rynki dla Opornych 16.03.2009

Nasz portfel jest na plusie w skali tego roku, zyskujemy 0,65%. Najwięcej tracimy na Komunikacji Polskiej, zaś jedną z najlepszych spółek wydaje się być na tę chwilę KGHM. Kolejną spółką, która być może pojawi się w naszym portfelu, jest Orco Property Group, czyli spółka deweloperska.

Gdzie dziś dostaniesz kredyt?

Kredyt coraz bardziej jak... Yeti. Podobno gdzieś jest i podobno ktoś udziela. Jednak warunki stawiane przez banki sprawiają, ze w praktyce otrzymanie pieniędzy na własne mieszkanie jest co raz trudniejsze - i coraz droższe. Dodatkowo możemy nie dostać tylu środków ile byśmy chcieli mimo, że mamy taką zdolność kredytowa. Dlaczego i w których bankach nie ma sensu składać wniosku o pożyczkę?

Początek

Wszystko zaczęło się dokładnie przed rokiem. Równo 12 miesięcy temu Wall Street wstrząsnęła informacja o upadku inwestycyjnego giganta, banku Bear Stearns. Była to pierwsza potężna instytucja, która nie wytrzymała załamania na rynku kredytowym. Upadek Bear Stearns traktuje się jako symboliczny początek globalnego kryzysu finansowego.

Kiedy sprzedaż Bankiera?

MCI wstrzyma emisję swoich akcji do momentu gdy kurs spółki będzie wyższy - powiedział w programie "Dzień na Rynkach" prezes spółki Tomasz Czechowicz. Zdaniem Czechowicza emisja akcji jest bardziej prawdopodobna pod koniec tego roku.

Zgoda jest, pieniędzy brak?

Połowa pensji dla pracownika zagrożonego zwolnieniami grupowymi i 400 zł dofinansowania zamiast wypowiedzenia, ruchomy czas pracy i uzależniony od zapotrzebowania, a zapomogi i bony towarowe nie byłyby opodatkowane. To niektóre z elementów pakietu antykryzysowego zaproponowanego rządowi przez pracodawców i pracowników. Czy jednak ten pakiet faktycznie mógłby ograniczyć liczbę zwolnień w polskich firmach i skąd wziąć pieniądze na jego realizację?

Kulisy upadku Swarzędza

Dalszy ciąg sprawy związanej z upadłością spółki Swarzędz. Arka twierdzi, że nie dostała żadnej poważnej propozycji zakupu akcji Swarzędza od inwestora giełdowego - Mariusza Patrowicza, który w TVN CNBC Biznes powiedział, że można było uratować spółkę. W programie "Dzień na rynkach" Łukasz Marach, analityk Arka BZ WBK TFI.

Frank szwajcarski wraca do Polski

Banki powoli zaczynają na nowo udzielać kredytów we franku szwajcarskim. Klienci jednak nie mają co liczyć na warunki, na jakich mogli otrzymać kredyt przed kryzysem finansowym. W "Biznes Lunchu" o akcję kredytową w walucie Szwajcarii Jola Wiśniewska pytała Michała Macierzyńskiego z Bankier.pl i Pawła Majtkowskiego z Finamo.

Dochody małoletnich

W cyklu "Twój Brat PIT" mówiliśmy o tym, jak rozliczyć dochody małoletnich. Gościem programu "Biznes Lunch" była Dominika Dragan-Berestecka z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

NFI Progress sprzedaje nieruchomości 

Jedna nieruchomość w portfelu jest więcej warta niż wszystkie aktywa wycenione na koniec roku. Chodzi o spółkę NFI Progress i jej 8-hektarową działkę przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. O planowanych transakcjach w programie "Dzień na Rynkach" z prezes NFI Progress, Robertem Fijołkiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Jak przedsiębiorca może obronić się przed bankiem?

Co może zrobić przedsiębiorca, któremu bank wypowiada umowę kredytową? Prawie 800 firm - klientów Kredyt Banku - może stracić dostęp do linii kredytowych, z których teraz finansują bieżącą działalność - wynika z dokumentu do którego dotarło TVN CNBC Biznes. O sposobach radzenia sobie w takiej sytuacji w programie "Pieniądze od rana" mecenas Beatę Karaś,wspólnika w kancelarii Brudkowski i Wspólnicy pytał Robert Stankiewicz.

Polskie giganty w dobie kryzysu

Polski sektor finansowy bardzo dobrze wykorzystuje sytuację związaną ze światowym kryzysem - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu państwa, Michał Chyczewski. O sytuację finansową i plany akwizycyjne dwóch największych podmiotów na polskim rynku: PKO BP i PZU, gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Nieletni u fiskusa

Nieletni do pracy, rodzice do PITów. Na ogół to rodzice lub opiekunowie prawni doliczają do swoich dochodów to, co zarobiły ich dzieci. Są jednak pewne wyjątki, o które w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz zapytał doradcę podatkowego MDDP, Annę Misiak.

Ceny biletów w górę

Jeszcze w marcu wzrosną ceny biletów PKP Intercity. Przewoźnik zdecydował się na podwyżkę ze względu na rosnące koszy związane z opłatami za energię i użytkowanie torów. O to, które bilety o ile wzrosną i jakie plany PKP Intercity ma na najbliższe miesiące, w programie "Pieniądze od Rana" prezesa spółki Krzysztofa Celińskiego pyta Robert Stankiewicz.

Kredyt Bank będzie płacił?

Z Kredyt Banku wyciekła wewnętrzna instrukcja, zgodnie z którą bank ma ograniczać kredytowanie firm, które znalazły się w finansowych kłopotach. TVN CNBC Biznes ujawniła dokument, a już dzień po tej sytuacji - zaprosiliśmy do studia prezesa Kredyt Banku. O sytuacji Kredyt Banku i przede wszystkim o ujawnionej instrukcji mówił w magazynie "90 Minut" Maciej Bardan

Zła sytuacja banków?

Banki wcale nie są w złej sytuacji. Raporty publikowane potwierdzają, że sytuacja nie jest najgorsza. Kredyty od początku roku wzrosły o ok 5 %. Na temat sytuacji banków i kredytów rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK.

Neuromarketing

Dziś w "Programie" przyjrzymy się zagadnieniu neuromarketingu - czyli pokażemy, jakie sztuczki stosują reklamodawcy, aby przekonać nas do swoich produktów. Pokażemy też, jak skompletować własną bibliotekę internetowych multimediów... za darmo.

Sytuacja na giełdzie

O tym jak przebiegnie dzisiejsza sesja i jakie panują nastroje na rynku mówi w "Dniu na Rynkach" analityk niezależny Piotr Szulec.

Polska gospodarka mocna?

Inflacja w styczniu - niższa. Po zweryfikowanych danych wyniosła 2,8 procent a nie 3,1%. Czy to wystarczający sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że spokojnie może kontynuować serię obniżek stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki? Jak będzie wyglądała sytuacja polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach?

Propozycje antykryzysowe dla rynku mieszkaniowego

Udzielanie gwarancji państwowych dla kredytów mieszkaniowych oraz przyznawanie kredytów na wkład własny - to niektóre z działań, które proponuje Kongres Budownictwa w celu przeciwdziałania kryzysowi na rynku mieszkaniowym. W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Romanem Nowickim, przewodniczącym Kongresu Budownictwa

Twarde dno

Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować łagodną politykę w odniesieniu do stóp procentowych - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga. Zdaniem profesora, następny rok będzie w Polsce wejściem na ścieżkę wzrostu. W tym roku Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone osiągną tzw. twarde dno, od którego się odbiją, a Polska na ich wzroście gospodarczym skorzysta - ocenił Marian Noga

Inflacja w lutym 3,3%

Ministerstwo finansów prognozuje że w lutym był ostatnim miesiącem szybkiego wzrostu cen. Tak sądzą też ekonomiści.. Jacek Wiśniewski - główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska uważa ze największy wpływ na spadającą inflację w najbliższych miesiącach będą miały ceny żywności.