Z kraju

Z kraju

Nowi kandydaci na wiceprezesów NBP

Profesor Witold Koziński kandydatem na nowego wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. To drugi po Piotrze Wiesiołku przyszły zastępca Sławomira Skrzypka. Obaj kandydaci czekają teraz na zgodę premiera Donalda Tuska. Zmianę wiceprezesów wymusiły styczniowe rezygnacje wiceprezesów NBP - Krzysztofa Rybińskiego i Jerzego Pruskiego.

Komisja walczy z prawnymi bublami

Prawie półtora tysiąca prawnych bubli i pracująca pełną parą sejmowa komisja Przyjazne Państwo, która ma się zająć ich likwidacją. Pierwsze efekty mają ujrzeć światło dzienne za nieco ponad miesiąc. Takie obietnice składa przewodniczący komisji Janusz Palikot. Jakie są szanse na ich realizację i nad czym posłowie muszą pochylić się szczególnie?

Defraudacja w Pekao SA

Około pięciu milionów złotych – taka suma zniknęła z kont klientów private bankingu w PEKAO S.A. w Sopocie. Sprawczyni – pracownica banku zniknęła razem z nimi. Czy na pewno w całym zamieszaniu nie ucierpieli klienci?

Podatek od spadku

Dostałeś spadek, nie ciesz się za wcześnie. Przepisy wprowadzające zwolnienie podatkowe od spadku otrzymanego w ramach najbliższej rodziny mają jeden haczyk. Jeśli w ciągu miesiąca nie zgłosisz fiskusowi nabycia spadku, ze zwolnienia nie skorzystasz.

VAT na dziecięce ubranka - 22%

Małe dziecko - duże wydatki. Tę prawdę poznają wszyscy rodzice. A wydatki na dziecięce ubranka i to te najmniejsze, z których dzieci najszybciej wyrastają - wzrosną, gdy Polska podniesie z 7 na 22% podatek VAT na nie.

Gadu-biznes

Zastosowania polskiego komunikatora Gadu Gadu – wbrew nazwie - wykracza poza przyjacielskie pogawędki...

Nowe superlokaty na rynku?

Lokata na sześć procent - o tej ofercie PKO BP słyszeli prawie wszyscy. Nie wszyscy za to słyszeli o wątpliwościach, które tej ofercie towarzyszą, a o których coraz częściej i coraz głośniej mówią konkurenci. Czy słowa zmienią się w czyny i na rynku pojawią się oferty, na których Polacy będą mogli zarobić jeszcze więcej?

Cięcie projektów

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zweryfikowało listę projektów kluczowych, które mają być dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Lista liczy 433 projekty o wartości ponad 166 mld złotych. Ministerstwo przeznaczy na nie jednak 105 mld...

Wartości odżywcze

Kto by liczył kalorie w tłusty czwartek.... a jednak ktoś policzyć będzie musiał. Chce tego Komisja Europejska, która proponuje podliczać wartości odżywcze według ściśle określonego przepisu.

Skrzypek przed komisją

Komisja Finansów nie zajęła żadnego stanowiska w sprawie sytuacji w NBP, nikt głośno nie wspomniał o podejmowaniu kroków w sprawie odwołania Skrzypka

Warszawska giełda liderem regionu?

Największe autorytety rynku kapitałowego, szefowie ponad 50-ciu spółek publicznych, a także ponad 800 inwestorów debatowało nad tym co zrobić, aby warszawska giełda stała się już nie tylko największą giełdą w regionie, ale jego prawdziwym centrum finansowym.

FED obniża stopy

Znamy decyzję Rezerwy Federalnej. FED po raz kolejny obniżył stopy procentowe, tym razem o 50 punktów bazowych. Czy ożywi to osłabioną amerykańską gospodarkę, a jeśli nie to co może nas czekać? W magazynie rozmawiamy z prof. Dariuszem Filarem, oraz Tomaszem Sikorą (Senior Trader Calyon) w Londynie.

Czy będzie strajk w ZUSie?

W ZUSie na razie trwa codzienna praca. Ale i tu wkrótce ten spokój może się skończyć. Choć szef związków zawodowych w zakładzie ma nadzieję na pokojowe wynegocjowanie podwyżek, to pracownicy w ZUSie nie wykluczają protestu.

Davos lekarstwem dla gospodarki

Davos 2008 to już historia. Tegoroczny szczyt ekonomiczny był wyjątkowy. Problemy światowej gospodarki sprawiły że najwięcej panelów dyskusyjnych poświęconych było szukaniu lekarstwa na uzdrowienie kulejącej gospodarki światowej.

Celnicy protestują, firmy liczą straty

Strajk równa się strata. Celnicy protestują, a przedsiębiorcy cierpią. I tak już przeciążone przejścia graniczne na wschodniej granicy teraz są sparaliżowane. Stoją przed nimi kilometrowe kolejki TIRów, na odprawę trzeba czekać po 3-4 dni. Wszystko przez strajk celników, którzy domagają się podwyżek i uprawnień emerytalnych - w tej sprawie rozmawiali dziś z rządem. A straty liczą już zarówno firmy transportowe jak i powiązani z nimi eksporterzy i importerzy.

Trudna sytuacja na giełdzie sprawdzianem dla doradców finansowych?

Jeszcze kilka miesięcy temu doradcy finansowi zachęcali Polaków do kupowania jednostek funduszy inwestycyjnych, teraz - w obliczu spadających giełdowych indeksów - oszczędności topnieją. A ponieważ w większości zarabiają na prowizjach od sprzedanych produktów, pojawiają się pytania czy rady doradców rzeczywiście są bezstronne.

Zgubiony 1% podatku?

Miało być łatwiej, będzie jak zwykle. Na podatkowym torze przeszkód, pojawiła się kolejna, która może utrudnić życie zarówno podatnikom jak i samemu fiskusowi. Tym razem problemem okazała się lista instytucji na rzecz których można przekazać jeden procent płaconych podatków.

Banki centralne działające razem?

Na giełdach mnóstwo niepewności i wahań - co widać po notowaniach w Warszawie. Czy banki centralne wspólnie mogłyby zapanować nad sytaucją na rynkach?

Nadzwyczajna komisja sejmowa Przyjazne Państwo

Od happeningu politycznego, rozpoczęło się drugie posiedzenie nadzwyczajnej komisji sejmowej Przyjazne Państwo - przewodniczący komisji Janusz Palikot dostał koszyk tanich win, ale zadanie komisji jest trochę poważniejsze - znoszenie barier dla polskiej gospodarki.

Budma 2008

Cegły, pustaki, izolacje, kleje, zaprawy, płytki, okna, drzwi – od liczby wystawców i wystawianych na tegorocznej Budmie produktów może rozboleć głowa. Problem zaczynają mieć też organizatorzy

Huśtawka na giełdzie

Huśtawka na giełdzie, wojna nerwów i wyjście ewakuacyjne. Co nie zawsze oznacza - najlepsze wyjście z sytuacji w jakiej znaleźli się inwestorzy.

Studniówka

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej w ubiegłym roku do matury podeszło ponad 400 tysięcy uczniów. Studniówka każdego z nich to w sumie średni 1500 zł. Dla rynku oznacza ponad pół miliarda złotych.

Pogrom na giełdach

Rzeź niewiniątek, Dramat w kilku aktach, O jeden włos od tragedii - tak o sytuacji na warszawskiej giełdzie w ostatnich dniach mówią sami inwestorzy oraz maklerzy. Niestety poniedziałek przyniósł im kolejne srogie rozczarowanie.

Problemy z kartami Visa

Po zamieszaniu i wielokrotnym powielaniu przez system - transakcji kartami VISA - multibank zwraca (ale tylko na razie) wszystkie pieniądze także te rzeczywiście wypłacone przez klientów piętnastego stycznia.

Domowe certyfikaty na energię

Już wkrótce każda nieruchomość będzie musiała posiadać certyfikat klasy energetycznej. Jak na razie jednak nie ma rozporządzenia do prawa budowlanego, które określałoby wzór certyfikatu oraz to, jak dokładnie liczyć energochłonność budynków.

W inwestować, kiedy giełda traci?

W czasie, kiedy indeksy giełdowe tracą po kilka procent dziennie do łask inwestorów wracają dużo bardziej bezpieczne instrumenty alternatywne.

Sokół wędrowny

Długa noc w długiej kolejce, Tak było miedzy innymi w Warszawie. Aż trudno uwierzyć, że powodem mogą być te kolekcjonerskie monety NBP z corocznej serii „Zwierzęta świata”.

Inflacja

Jak widać na sklepowych wystawach, ceny w Polsce lecą w dół na łeb na szyję. Ale niestety - to tylko wycinek prawdy o naszej gospodarce.

VAT dla WOŚP?

Czy fiskus dorzuci swoją cegiełkę i zrezygnuje z podatku VAT z smsów i telefonów wykonanych na specjalną linię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?