Z kraju

Z kraju

Czy czeka nas stabilizacja cen żywności?

W tym roku żywność może już nie zdrożeć - coraz więcej ekspertów twierdzi że galopada cen się skończyła. A to dlatego że już teraz niektóre produkty są w Polsce najdroższe w całej Europie.

Hiszpańskie problemy budowlane.

Mieszkania w Polsce mogą być tańsze bo hiszpańskie firmy budowlane wpadły w kłopoty. Teraz wyprzedają domy które stawiały w Polsce. Pytanie tylko jak długo będziemy mogli się cieszyć zanim kłopoty trafią do Polski.

Szukanie winnego drożyzny

Posłowie postanowili znaleźć winnych drożyzny i szykują się do politycznej rozgrywki pomiędzy koalicją, opozycją a prezesem NBP. W sejmie dziś debatowano o wzroście cen. Czy polityczna gra pomoże czy zaszkodzi?

Inflacja oczami Polaków

Ekonomiści twierdzą, że przed rosnącymi cenami bronią nas jeszcze szybciej rosnące pensje. Problem w tym, że ceny rosną dla wszytkich tak samo, ale płace już niekoniecznie. Komu w czasach drożyzny powodzi się naprawdę źle, a kto jej nie czuje?

Drożej, wolniej, gorzej.

Tak właśnie wygląda latanie w czasach drogiej ropy naftowej. Linie lotnicze szukają oszczędności dosłownie wszędzie - od bagażu pasażerów, poprzez serwowane na pokładzie posiłki, aż do oszczędności na samym locie.

Zdrowy urlpo z kartą

Spokojna głowa w podróży - zupełnie za darmo. Wybierając się do krajów Unii Europejskiej warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument w razie potrzeby pozwoli na bezpłatne korzystanie z publicznej opieki medycznej w każdym z krajów wspólnoty choć nie w pełnym zakresie.O tym jak zdobyć taką kartę oraz jak w razie wypadku z niej korzystać?

Produkcja w czerwcu

Produkcja w czerwcu wzrosła - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do ubiegłego roku o ponad 7%. W porównaniu do maja produkcja wzrosła o 5%. Mimo tych danych ekonomiści ostrzegają - polska gospodarka zwalnia.

Rolnicza kosmetyka

Minister Rolnictwa - kpiarzem czy kosmetyczką? Zaproponowana przez Marka Sawickiego reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sprawia, że pod jego adresem padają właśnie takie określenia. I to ze strony środowiska pracodawców - przychylnych rządowi i koalicyjnego partnera. Czy reforma KRUS to faktycznie kpina i kosmetyka sprawdzał

O lotniczym szantażu - kosztem pasażarów

Znieście opłaty lotniskowe, albo nie będziemy latać z waszych lotnisk - takie ultimatum postawiły tanie linie lotnicze Ryanair władzom portów lotniczych w Krakowie i Rzeszowie. A ponieważ te nie ugięły się przed żądaniem przewoźnika,- ten z dnia na dzień postanowił zawiesić loty.

Gaz i ropa w Polsce znacznie droższe?

Wszystko na to wskazuje, bo polskim koncernom - Orlenowi, Lotosowi i Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu z końcem przyszłego roku wygasną duże kontrakty na zakup surowców z Rosji. A ta z pewnością wykorzysta sytuację i będzie dyktować warunki. Jak trudne mogą być to warunki ?

Noc pod gwiazdkami?

Jedna gwiazdka, równa się pół słonika, albo dwa słoneczka - czyli jak wybrać hotel, którego standard nas zadowoli i pozwoli w pełni wypocząć.

Topniejące unijne dotacje

Co raz silniejsza złotówka sprawia, że zmniejsza się pula środków, które mogą trafić do podmiotów ubiegających się o europejskie pieniądze.

Pułapka taniego franka

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim - może Ci zabraknąc pieniędzy na zakup nieruchomości. To realne zagrożenie dla tych osób którym pieniądze wypłacane są w transzach. Jak to możliwe, że kredyt hipoteczny w franku szwajcarskim, który dla jednych jest błogosławieństwem, bo co miesiąc płacą niższą ratę - dla innych może stać się przekleństwem i jak z tym przekleństwem sobie radzić.

Problemy amerykańskich banków

Po ogłoszeniu upadku przez kalifornijski Bank INdyMac amerykańska rezerwa federalna ujawniła,że na liście instytucji, które przechodzą kłopoty mieści się 90 banków. Lista jest tajna aby masowe wypłaty depozytów nie doprowadziły do kolejnych bankructw.

Drogi "pod klucz"

Uważaj! Wykończanie mieszkania przez developera może wykończyć Cię finansowo. W lokolau oddawanym pod klucz będziesz mógł zamieszkać szybciej ale zapłacisz dużo więcej. Promocje firm budujących mieszkania są bowiem znacznie droższe od usług zwykłych ekip remontowych.

Groźna płaca minimalna

Płaca minimalna będzie wyższa. Wzrośnie o około 150 złotych brutto i wynosić będzie 1300 złotych. Ekonomiści ostrzegają, że wyższa płaca minimalna niesie ryzyko spadku oficjalnego zatrudnienia i wzrostu cen. Tyle tylko, że płace minimalną w naszym kraju dostaje minimalna liczba pracowników. Co ta podwyżka oznacza dla pracodawców, a co dla pracowników?

Płać, albo czekaj!

W hotelowym holu na walizkach - często nawet 12 godzin - czyli urocze zakończenie urlopu. Zakończenie, które niestety bardzo często jest regułą w wyjazdach organizowanych przez polskie biura podróży, a które z wypoczynkiem nie ma nic wspólnego. Co zrobić by ostatni dzień urlopu nie zepsuł nam całego wyjazdu?

Tanie latanie - tylko z Dubaju?

Wygląda na to, że powstaje nowe centrum światowego lotnictwa. Podczas gdy zachodnie linie lotnicze zawieszają połączenia rekordowa liczba zamówień płynie z Bliskiego Wschodu. Na targach lotniczych w podlondyńskim Farnborough arabskie linie zamówiły samoloty o wartości blisko 30 miliardów dolarów.

Produkty mlekopodobne

Masło udaje masło, ser jest tylko seropodobny. To wynik kontroli inspekcji handlowej w ponad 60-ciu zakładach produkcyjnych, która zakończyła się ponad 40-toma mandatami. Producenci oszczędzają oszukując klientów. Grzech główny to pompowanie w nabiał tłuszczów roślinnych zamiast zwierzęcych.

Uwaga na leki z Azji

Jedziecie na wakacje na Daleki Wschód, nie kupujcie tam lekarstw – apeluje do Polaków Służba Celna. Z przeglądu walizek turystów wracających z Indii czy Chin celnicy wiedzą, że nasi rodacy kupują w tych krajach leki, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Kto i po co kupuje niebezpieczne dalekowschodnie podróbki lekarstw, a także jak dbać o swoje zdrowie podczas egzotycznych podróży

Czarne chmury nad stoczniami

Los polskich stoczni przesądzony? Wszystko wskazuje, że tak choć dopiero w poniedziałek dowiemy się czy przesłane przez ministra skarbu Aleksandra Grada dokumenty zyskają poparcie Komisji Europejskiej. Zdaniem obserwatorów szanse na takie rozwiązanie są niewielkie. Dodatkowo dziś ukraiński inwestor ISD zagroził, że wycofa się z prywatyzacji stoczni Gdynia jeśli do końca lipca nie zostaną zakończone negocjacje. Grozi również, że sprzeda udziały w stoczni Gdańsk jeśli spółka nie otrzyma wsparcia ze strony skarbu państwa. Czy takie wsparcie jest możliwe, a także jakie mogą być kolejne warunki Komisji Europejskiej?

Karalne podróbki

Wakacyjna podróż po krajach Europy Zachodniej to nie sejmowe korytarze. Więc jeśli ruszasz na wycieczkę po UE z podróbką torebki Chanel pod pachą i w podróbce koszuli Lacoste - uważaj, bo francuscy celnicy rozbiorą cię, zabiorą torebkę i wlepią mandat. To samo może spotkać Cię we Włoszech. Co ma jednak zrobić konsument, który kupił podróbkę w przekonaniu, że to produkt markowy, a potem musi za to płacić nerwami i mandatem?

Co dalej ze stoczniami?

Mimo deklaracji rządu i zapewnień o walce do końca, coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym stocznie będą musiały ogłosić upadłość. A to oznacza m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za tak złą sytuację polskich stoczni, a także winę za fiasko rozmów z Komisją Europejską?

Ciemne chmury nad Silesią

Prywatyzacja kopalni Silesia w prokuraturze. Już we wtorek TVN CNBC Biznes informował, że Kompania Węglowa, właściciel Kopalni Silesia unieważniła przetarg za zakup kopalni, a przedstawiciele związków zawodowych zamierzają w związku z tym skierować sprawę do prokuratury przeciwko władzom Kompanii.

Rekordowo silny złoty

A mocny polska waluta to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wybierają się na zakupy albo na zagraniczne wakacje. Rekordowo silny złoty powinien także cieszyć spłacających kredyty w walutach obcych. Czy może także skłonić do powrotu polskich emigrantów?

Polacy wracają

Część rodaków nie zamierza czekać 10-15 lat za granicą na wyrównanie zarobków i już teraz decyduje się na powrót do kraju. Dlaczego? Bo w Europie Zachodniej coraz wyraźniej widać spowolnienie gospodarcze, a tym samym coraz trudniej znaleźć tam dobrze płatną pracę. Problem w tym, że już niedługo także w Polsce może pod tym względem nie być wesoło.

Kiedy autostrady?

Setki kilometrów dróg zaplanowanych w naszym kraju nie zostaną zbudowane? Może tak się stać. Realizacja inwestycji współfinansowanych przez Unie Europejską została wstrzymana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na polecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jak napisała „Rzeczpospolita” powodem jest brak ustawy środowiskowej zgodnej z unijnymi przepisami. Czy lepiej chuchać na zimne jak twierdzą przedstawiciele ministerstwa, czy może resort rozwoju regionalnego chucha niepotrzebnie jak uważają posłowie z komisji infrastruktury i jak to chuchanie może wpłynąć na realizację drogowych inwestycji w Polsce sprawdzał Wojtek Kowalik.

Dywidendy 2008

Indeks największych spółek stracił w ciągu ostatniego roku ponad 35 proc. Mimo taniejących akcji, na giełdzie i tak dało się zarobić. Dekoniunktura nie przeszkodziła wielu spółkom na wypłatę dywidendy za 2007 rok. Zrobiła to prawie jedna trzecia firm z giełdowego parkietu.

Reforma na poczcie?

Sprawne dynamiczne przedsiębiorstwo, zdolne do konkurowania z innymi podmiotami, nie tylko na rynku polskim, ale też na rynkach krajów sąsiednich. Oto poczta marzeń wiceministra infrastruktury. Ale te marzenia, jeśli w ogóle spełnią się dopiero za 5 lat. W 2013 roku rząd chce uwolnić rynek usług pocztowych. Na tym ma także skorzystać Poczta Polska

Co z tym Euro?

Miało być Euro na Euro... Miało. Wprawdzie wypełniamy część kryteriów pozwalających przyjąć wspólną walutę - co potwierdza unijna decyzja o zdjęciu tzw. procedury nadmiernego deficytu, od której jutro formalnie nas Unia uwolni - jednak na drodze do wspólnej waluty znowu może stanąć polityka. Jak po raz kolejny to właśnie ona może zaszkodzić gospodarce.