Z kraju

Z kraju

CO dalej z książeczkami mieszkaniowymi?

Przez dziesięciolecia gromadziliśmy środki na książeczkach mieszkaniowych, teraz możemy je wykorzystać. W zamian za nie otrzymamy od banku premię: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście nic nie ma za darmo i pewne warunki musimy spełnić. O tym jakie to warunki rozmawialiśmy z Arturem Smolarczykiem kierownikiem zespołu w Departamencie Wierzytelności i Depozytów Mieszkaniowych PKO BP SA .

Dotacje pomogą rozwinąć skrzydła

Osoby planujące własną działalność gospodarczą mają kilka możliwości pozyskania kapitału na start. Wśród nich są dotacje unijne i fundusze pożyczkowe, o które przyszły przedsiębiorca może się starać. Szczegóły programów przedstawia w "Pieniądzach od Rana" Katarzyna Sokolnicka z Fundacji MSP.

Zgoda na pakiet?

Są propozycje dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które miałyby dać ich zgodę na pakiet energetyczno-klimatyczny zaproponowany wcześniej przez Komisję Europejską. Szczegóły w "Pieniądzach od Rana" zdradza Maciej Nowicki, minister środowiska.

Analiza rynków 20.11.08

Razem z Marcinem Rupińskim analitykiem Domu Maklerskiego BOŚ , analizujemy wczorajsze gwałtowne spadki i staramy się przewidzieć co dziś przyniesie dzień na GPW.

Wyniki BBI Capital NFI

Złe wyniki BBI Capital NFI za III kwartał. Nie ma co ukrywać, że wszystko przez nie udane wyjścia inwestorów. Prezes BBI - Dawid Sukacz - jednak uspokaja i podkreśla, ze na koniec tego roku jeszcze spółka uzyska zysk dodatni.

Polskie wino - zagraniczne wino

Dziś we Francji święto wina - my również o winie. Przede wszystkim pytamy się o polski rynek win. Czy już dziś możemy w Polsce dostać każde wino? I za jaką cenę? Jak rozwinął się rynek win w Polsce i jak może się jeszcze potoczyć jego rozwój - mówili Grzegorz Jach z Centrum Wina oraz Tomasz Prange-Barczyński redaktor naczelny magazynu "Wino".

Rosną obroty na instrumentach pochodnych

Obroty na polskim rynku instrumentów pochodnych stale rosną. Są jednak pewne jego ograniczenia - w przeciwieństwie do rynków zagranicznych, w Polsce Otwarte Fundusze Emerytalne nie mogą inwestować w instrumenty pochodne. Więcej na temat tego rynku na antenie TVN CNBC Biznes mówi Jarosław Ziębiec, dyrektor Działu Rozwoju Instrumentów Finansowych.

Instrumenty pochodne a kryzys

Instrumenty pochodne, zwane też derywatami, wciąż wzbudzają wśród Polaków nieufność. Jednak obroty tymi instrumentami stale rosną. O polskim rynku derywatyw i światowym w kontekście kryzysu finansowego mówi w "Dniu na Rynkach" Przemysław Błotny z Barclays Capital.

Plany Piecobiogazu

Spółka Piecobiogaz zamierza wkrótce zadebiutować na warszawskim parkiecie.Czym spółka się zajmuje i jakie ma plany na przyszły rok mówiła w programie "Dzień na rynkach" prezes Piecobiogazu-Wiktoria Wiśniewska.

Rewizja PKB może być kosztowna

Wzrost gospodarczy w Polsce może wynieść w 2009 r. ok. 3,8 proc PKB po rewizji Ministerstwa Finansów. Takie obniżenie prognozy kosztowałoby polski budżet ok. 5-7 mld zł. Z kolei rewizja do 2 proc. wymusiłaby uszczuplenie budżetu o ponad 20 mld zł. O danchy makroekonomicznych i polskiej gospodarce mówi w "Dalszym Ciągu Poranka" Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Kolejka po rządowe wsparcie

Prezesi koncernów motoryzacyjnych ustawiają się w kolejkę po rządowe pieniądze. Czy państwo powinno ratować upadające firmy? Także w Polsce? W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy z Marcinem Piasecki, redaktorem naczelnym "The Wall Street Journal Polska", Mateuszem Machajem, ekonomistą oraz Andrzejem Malinowskim z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Listonosze z e-commerce

Nowe umowy, rosnące zyski, malejące straty w spółkach zależnych, coraz bliżej strategicznego poziomu rentowności, i... zupełnie nowe przedsięwzięcie z sektora e-commerce: prezes spółki Integrer SA ma powody do zadowolenia. Z Rafałem Brzóską, prezesem Integrer, rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach".

Być albo nie być dla pomostówek

Gorący dzień dla przyszłych emerytów - zwłaszcza dla tych, którzy walczą o pozostawienie im prawa do korzystania z tzw. emerytur pomostowych. Analitycy są zaskoczeni formą, w jakiej upublicznia się kolejne rządowe zmiany. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" sejmowe utarczki podsumowaliśmy z Januszem Śniadkiem, przewodniczącym NSZZ Solidarność i Ryszardem Petru, ekonomistą.

Zmiany w zarządzie Gino Rossi

Głębokie zmiany w zarządzie Gino Rossi są konsekwencja działań prowadzonych od dawna: zakup Simple Products, rozwój nowej odzieżowej marki męskiej Cosimo Martinelli, konsolidacja marki - uniemozliwiły - zdaniem naszego gościa, nowego prezesa Gino Rossi, prace w dotychczasowym składzie. O wszystkich zmianach w firmie mówi prezes Gino Rossi, Paweł Kapłon.

eksport kryzysowy

Główni partnerzy handlowi Polski - jak np. Niemcy czy Rosja - borykają się z kryzysem - co już szkodzi naszym eksporterom. Może więc warto śladami premiera Donalda Tuska - który podąża z misją gospodarczą do Kuwejtu i Kataru zainteresować się partnerami, którym kryzys nie straszny? Jak szukać partnerów handlowych nad Zatoką Perską i jakim firmom się to może opłacić? Na te i inne pytania odpowiadali nasi goście którymi byli:Marek Kubicki-portal Arabia.pl oraz Zdzisiław Ingielewicz-biznesmen.

Taniej na wiosnę?

Idą dobre czasy dla kupujących mieszkania - twierdzą eksperci mimo, że developerzy zapewniają, że większych obniżek już nie mogą zaoferować. Czy warto czekać z decyzją o zakupie?

Taniej nie będzie

Ze względu na podatek podnieśli - po zniesieniu podatku nie obniżą - a jeżeli nawet, to minimalnie. Firmy ubezpieczeniowe - i polisy OC. Dziś w sejmie drugie czytanie nowelizacji prawa o świadczeniach zdrowotnych, która m.in znosi tzw. podatek Religi. Ale nawet jeżeli posłowie przegłosują zmiany to wcale nie oznacza, ze kierowcy będą płacić mniej. Dlaczego?

Impexmetal eksportuje i modernizuje

Działalność Impexmetalu opiera się głównie na eksporcie do krajów zachodniej części Unii Europejskiej. W gospodarkach, których dotyka recesja, widać pewne problemy z realizacją płatności. O działaniach spółki i modernizacji w ramach grupy mówi w "Dniu na Rynkach" Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu.

Mocni w eksporcie

Spółka Apator wciąż odrabia pierwszy kwartał. W "Dniu na Rynek" jej prezes, Janusz Niedźwiecki opowiada o wynikach finansowych spółki, planach zakupu 51 proc. udziałów w jednej z rumuńskich spółek, a także o planach eksportowych w Afryce i Ameryce Południowej.

Plany Grupy ATM

Na początku przyszłego roku Grupa ATM rusza z budową studia w Warszawie - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes spółki, Maciej Grzywaczewski. Wiceprezes potwierdził, że na początku 2010 roku studio powinno być już gotowe.

obligacje w cenie

Październik dla Ministerstwa Finansów był rekordowy pod względem sprzedaży obligacji. Czy Polacy na nowo w trudnych czasach odkryli obligacje detaliczne sprzedawane przez skarb państwa? Jak powiedziała w TVN CNBC Biznes Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów największym zainteresowaniem spośród obligacji detalicznych cieszą się obligacje 10-letnie.

deweloperski kryzys

Branża deweloperska bez wątpienia jest w kryzysie. Słabsze od oczekiwań wyniki, wstrzymane projekty i problemy z pozyskaniem kredytów to oblicze Ganta, jednego z polskich deweloperów. O tym jak przetrwać w tych trudnych czasach Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem spółki, Henrykiem Feliksem.

Podatki - zgroza dla przedsiębiorców

Według raportu Doing Bussines Polska jest na 145-tym miejscu pod względem warunków sprzyjających do otwarcia własnego biznesu. Dlatego na początku swojej biznesowej drogi -tajemnice podatków warto dokładnie zgłębić.

Enea debiutuje na GPW

Oferta grupy Enea, która powstała w 2003 roku warta jest blisko 2 miliardy złotych - jest trzecią co do wielkości w historii polskiej giełdy. I choć w spółkę zainwestował koncern Vattenfall - kupił prawie 19 proc. akcji - a pozostali inwestorzy dostali 5 procent - to Enea wciąż pozostaje w rękach państwa. Ministerstwo skarbu ma ponad 76 proc. udziałów.

Znikające poczty

Wiele placówek Poczty Polskiej jest zamykanych. Tymczasem konkurencja choć cały czas niewielka, nie śpi, i szykuje swój oręż, również cenowy do starcia z gigantem, który jak widać gdzieniegdzie mimo wszystko słabnie.

Za późno?

Globalny nadzór finansowy, przejrzyste zasady sporządzania sprawozdań finansowych, specjalne regulacje dla agencji ratingowych oraz zmiana działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego - to główne obszary działań wskazane przez uczestników szczytu G-20. I choć wiadomo co trzeba zrobić, to nie do końca wiadomo jak.

Za późno - za drogo?

W przeddzień uruchomienia przez NBP trzytygodniowych pożyczek we frankach szwajcarskich banki deklarują małe zainteresowanie tą pomocą, twierdząc, że są za one zbyt drogie i przyszły zbyt późno.

Nie odpuszczą?

Rozumiemy się nieco lepiej, ale pozostaliśmy przy swoich zdaniach - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. Związkowcy nie godzą się m.in. na pozbawienie uprawnień nauczycieli czy znacznej części pracowników kolei. Czy mosty na wspólnej drodze do pomostówek zostały spalone?

Kiedy wyższe gwarancje?

Był pośpiech, dużo dyskusji i w końcu przeszło. Zmiany w ustawie o bankowym funduszu gwarancyjnym, podnoszące kwotę gwarantowaną do 50 tysięcy euro trafiły na biurko prezydenta.... i - jak się okazuje - wciąż tam leżą. Prezydent ma czas na jej podpisanie do 24 listopada. Tymczasem większość krajów europejskich wprowadziła te zmiany dosłownie z dnia na dzień.

Czekają nas zmiany

PKP INTERCITY przejmuje. Pasażerowie czekają na zmiany. Eksperci ostrzegają. To najkrótszy opis tego co wydarzy się po 1 grudnia. To właśnie wtedy wszystkie przewozy międzywojewódzkie, czyli głównie połączenia pospieszne zostaną wchłonięte przez PKP Intercity. Czy w związku z tą zmianą - zmienią się także ceny biletów i co może okazać się największym zagrożeniem?