Z kraju

Z kraju

Kto zostanie prezydentem Ukrainy?

Trwa polityczna zawierucha na Ukrainie. Wyższy Sąd Administracyjny Ukrainy zawiesił decyzję Centralnej Komisji Wyborczej dotyczącą wyników wyborów prezydenckich i ogłoszenie ich zwycięzcą Wiktora Janukowycza. Zrobił to na wniosek pokonanej w drugiej turze Julii Tymoszenko. Na temat sytuacji politycznej na Ukrainie, z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Kupimy akcje Talex?

W jakie spółki warto inwestować by zarobić a nie stracić? O tym wszystkim w programie Rynki Dla Opornych.

Kryzys wyklarował rynek reklamy

Notowana na rynku New Connect agencja marketingowa EM Lab ma się dobrze. Ostatnio przejęła największy europejski holding reklamowy Shollz&Friends, a przewodniczący jej Rady Nadzorczej przekonuje, że z kryzysu wyszła silniejsza. Z Jackiem Olechowskim rozmawiamy o przyszłości jego spółki i kondycji rynku reklamowego.

6 lat minęło

W piątek Rada Polityki Pieniężnej zbierze się już w nowym składzie. W "Pieniądzach od rana" podsumowujemy wyzwania jakim musiała sprostać Rada II kadencji. Gościem Roberta Stankiewicza był jej członek, prof. Andrzej Sławiński.

Rok po Stimulusie

Plan ożywienia amerykańskiej gospodarki zapobiegł kolejnemu Wielkiemu Kryzysowi. Tak w rocznicę podpisania ustaw Barack Obama bronił planu wpompowania w gospodarkę 787 miliardów dolarów.

II Europejski Kongres Gospodarczy

Szybki powrót wzrostu gospodarczego i wspólne bezpieczeństwo energetyczne - to główne tematy rozpoczynającego się połowie kwietnia w Katowicach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego profesor Jerzy Buzek.

Plany ZA Tarnów

Zakłady Azotowe w Tarnowie zakończyły ostatni kwartał 2009 roku na plusie powiedział prezes ZA Tarnów. W całym roku zakłady raczej nie zanotują zysku, dodał Jerzy Marciniak. Tarnowskie Azoty i inne polskie firmy chemiczne narzekały wcześniej, że niskie ceny produktów rolnych, skłoniły rolników do oszczędzania na nawozach, co negatywnie wpływa na wyniki branży chemicznej.

Walne przez internet

Po zmianach w prawie handlowym można uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy przez internet, a także po zarejestrowaniu na walne wykonywać prawo głosu, nawet gdy później sprzeda się akcje. Poświęconemu tematowi zmian Kongresowi Prawników Spółek Giełdowych patronowała TVN CNBC Biznes. O szczegółach nowych przepisów w "Dniu na rynkach" mówiła prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Skargi sprzedawców oleju

Dystrybutorzy lekkiego oleju opałowego skarżą się na, ich zdaniem, nierzetelne kontrole podatkowe. Piszą w tej sprawie list do premiera i zamierzają interweniować u ministra finansów; planują też demonstracje. Żądania przedsiębiorców w "Pieniądzach od rana" przedstawiała Halina Pupacz z Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Oszuści czy poszkodowani?

Branża paliwowa kontra skarbówka. Przedstawiciele Polskiej Izby Paliw Płynnych skarżą się na uciążliwe kontrole i proszą o pomoc rząd. Według nich urzędnicy fiskusa wykorzystują nawet drobne uchybienia, aby nałożyć na paliwowe firmy milionowe kary, co ma doprowadzać poszczególnych przedsiębiorców do upadłości. Na jutro zaplanowano spotkanie z premierem w tej sprawie, a już dziś Łukasz Kijek sprawdzał, o co w tej sprawie faktycznie chodzi i czy jakakolwiek firma w konsekwencji ostatnich kontroli zbankrutowała.

Wyniki i plany NFI Empik

Powyżej 82 mln zł zysku netto w IV kwartale zanotowała spółka NFI Empik Media&Fashion. Spółka w tym roku pozbyła się kilku marek, ale zamierza rozwijać się - zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie. O wynikach i planach spółki w "Dniu na rynkach" mówił prezes grupy Empik Maciej Dyjas.

Grecja zaraźliwa?

Grecka zapaść może być zaraźliwa - oceniają ekonomiści. Rynki coraz bardziej boją się o stan gospodarki Hiszpanii i Portugalii. Tymczasem cały pomysł strefy euro krytykują Amerykanie. Jaka więc będzie przyszłość jej przyszłość? O to w "Pieniądzach od rana" zapytaliśmy Jacka Chwedoruka, prezesa Rotschild Polska.

Strategia Elektrobudowy

Branża budownictwa energetycznego czeka na silne odbicie, ale już teraz Elektrobudowa ma się nieźle. Spółka chce między innymi wypłacić dywidendę za 2009 rok. O tym i o innych planach Elektrobudowy rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach z jej prezesem, Jackiem Faltynowiczem.

Ochrona inwestorów

Ochrona inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce zwiększa się- mówi w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów. Należy liczyć się również z kolejnymi etapami regulowania rynku kapitałowego dodaje Dariusz Daniluk. O regulacjach na rynku kapitałowym z naszym gościem w programie ”Rynki Dnia” rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Odpowiednio dobrani pracownicy to połowa sukcesu firmy. Tylko jak sprawić, żeby właśnie do naszego przedsiębiorstwa zgłaszali się tacy ludzie, jakich potrzebujemy. O sztuce pisania ogłoszeń z ofertami pracy oraz o procesie rekrutacji w "Biznes lunchu" opowiada Aneta Szczygieł z portalu Pracuj.pl

ING Bank Śląski po czwartym kwartale

O wynikach ING Banku Śląskiego w czwartym kwartale i perspektywach dla sektora bankowego Robert Stanilewicz rozmawiał z naszym gościem Mirosławem Bodą, wiceprezesem ING Banku Śląskiego.

Zielona sesja na GPW

Po wczorajszych spadkach dziś warszawski parkiet był jedną z najlepszych giełd w Europie. WIG20 zyskał na zamknięciu 1,89%

Podsumowanie 2009 roku w KDPW

Nowa strategia rozwoju dla Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych została opracowana na cztery lata. Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia krótkiej sprzedaży. Chcemy również zwiększyć bezpieczeństwo obrotu na rynku kapitałowym- mówi w TVN CNBC Iwona Sroka, prezes KDPW.

Ślimak, ślimak, pokaż skrzela

Panie i Panowie - dzisiaj na stoły wędruje ślimak winniczek. Sprawa jest wagi międzynarodowej, bo mięczak pochodzi z Polski, a stoły są francuskie. Co więcej - na tych stołach polski mięczak awansował do miana ryby. Od razu uspokajamy - sprawa dotyczy także ślimaka winniczka z innych krajów. Francuzi uzyskali w Komisji Europejskiej zmianę definicji dzięki której dotacje na rybołówstwo śródlądowe będzie można wykorzystywać także na hodowle ślimaków. Tymczasem Polska jest największym ich eksporterem w Unii Europejskiej.

Skarb Państwa znajdzie miejsce dla inwestora w zarządzie

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 16,05 proc. akcji Enei za 1 mld 134 mln zł. Resort poinformował, że 80% oferty trafiło do krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Polskie fundusze emerytalne przejęły 60 procent akcji. Skarb Państwa poinformował, że po zakończeniu transakcji zaproponuje jedno miejsce w radzie nadzorczej Enei przedstawicielowi OFE. Nie dość, że Ministerstwo chce podobną politykę stosować przy ofertach kolejnych spółek to może znajdzie miejsce dla inwestora w ich zarządzie. Czy to dobry pomysł? O tym w magazynie "90 Minut" z byłym ministrem skarbu państwa Andrzejem Mikoszem, rozmawiała Jolanta Kucharska

Rok planu Obamy

Plan ożywienia amerykańskiej gospodarki zapobiegł kolejnemu Wielkiemu Kryzysowi. Tak w rocznicę podpisania ustaw Barack Obama bronił planu wpompowania w gospodarkę 787 miliardów dolarów. O tym - co udało się prezydentowi USA, a co nie w magazynie "90 minut" z prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej rozmawiała Jolanta Kucharska.

Prywatne "klikanie" w pracy a dobro firmy

Polacy coraz chętniej sięgają do portali społecznościowych. Czy zatem zablokować dostęp do portali na służbowych komputerach, a może postarać się wykreować wizerunek firmy na przykład na Twitterze? O to w "Biznes Lunchu" Rafał Wojda pytał Katarzynę Borowczyk z Bigramu i Hannę Więcewicz, kierownik Manpower Professional Executive.

Jaki stan rynku pracy?

Zarabiamy mniej niż w grudniu i realnie mniej niż rok temu, za to zatrudnienie choć spada to mniej niż oczekiwali analitycy. O polskim rynku pracy w programie "90 Minut" rozmowa z dr Jakubem Borowskim SGH, głównym ekonomistą Invest Banku oraz Anną Wichą, dyrektor generalny Adecco Poland.

Zielińska - Głębocka: do końca marca stopy proc. będą bez zmian

Jest za wcześnie na podnoszenie stóp procentowych - mówiła prof. Anna Zielińska-Głebocka, członek Rady Polityki Pieniężnej. Do końca marca RPP nie powinna podnosić stóp procentowych - dodała. Na temat stóp procentowych, inflacji i zysku Narodowego Banku Polskiego w "90 minutach" w rozmowie Jolanty Kucharskiej z prof. Anną Zielińską-Głębocką.

Prognozy dla chemii

- Police są niewolnikiem rynku nawozów wieloskładnikowych - powiedział w TVN CNBC Biznes analityk Działu Analiz i Rekomendacji DM IDMSA. Z Łukaszem Prokopiukiem o nowych rekomendacjach dla sektora chemicznego w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Prawo cytatu

Uwaga na internetowe treści. Szczególnie te znalezione w internecie, a później zamieszczone na własnej stronie jako tzw. przedruk. Kopiowanie na przykład artykułów prasowych po to, aby pojawiły się później w innym miejscu może okazać się prostą drogą do sądu. Przykładem może być wydawca portalu Sfora.pl, który został pozwany przez Franfurter Algemeine Zeitung. Według gazety jego treści są publikowane bezprawnie. Tymczasem twórcy mniejszych portali chcą wprowadzenia licencji publicznych. Mogłoby to ucywilizować kwestię korzystania z cudzych materiałów w sieci.

Euroimplant z NewConnect na GPW

Biotechnologiczny Euroimplant z NewConnect wybiera się na GPW. Spółka kończy rozmowy na temat finansowania budowy laboratorium w Klaudynie, w nim będzie powstawać m.in. substytut skóry wykorzystywany m.in. w leczeniu poparzeń. O planach spółki Robert Stanilewicz w "Dniu na rynkach" rozmawiał z prezesem Euroimplant Piotrem Mierzejewskim.

Czy kupimy akcje PGE?

We wtorek straciliśmy 58 złotych. W naszym portfelu znajduje się pięć spółek Apator, Arctic Paper, Polimex, Rafamet i Vistula. Pani Maria nasz widz zaproponowała zakup akcji PGE. Nad kupnem zastanawiają się wspólnie Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

Agencie: Zgłoś się!

Czas na agentów specjalnych. I choć nie będzie to agent jej królewskiej mości nr 007 czyli James Bond w którego wcielał się m.in. Pierce Brosnan – to historia jest z jak dobrego sensacyjnego filmu czyli służby specjalne wezwane do walki ze spekulantami i o czyhająca sfora finansowych wilków.

Pracownik 50+ poszukiwany

Pracownicy po 50 poszukiwani. Pracodawcy cenią ich doświadczenie i lojalność. Ich zdaniem mogą na nich bardziej polegać niż na młodszych i bardziej skłonnych do częstej zmiany. Dodatkowo atutem potencjalnego pracownika może być posiadanie rodziny oraz kredytu hipotecznego. Poszukiwanie takich osób jest trudne z formalnego punktu widzenia. Pracodawca musi bardzo uważać jak formułuje ogłoszenie oraz o co pyta podczas rozmowy kwalifikacyjnej.