Z kraju

Z kraju

Oszczędności od małego

Przyszłość dziecka - inwestycja długoterminowa. Pieniądze na studia bądź start w dorosłe życie związany chociażby z kupnem mieszkania - o tym wszystkim rodzice powinni zacząć myśleć na długo zanim ich pociechy same zaczną na siebie zarabiać. Na rynku nie brak finansowych produktów, które oferują kompleksowe programy oszczędzania w celu zabezpieczenia finansowej przyszłości dzieci. Jak odpowiednio je wybrać i na co trzeba koniecznie zwracać uwagę?

Giełdowe przejęcia

Czy niektóre przejęcia mogą stanowić zagrożenie dla drobnych inwestorów? Przykładem może być tu przypadek Prospera przejmowanego przez Torfarm czy banku BPH przejmowanego przez GE Money. O przejęciach z wykorzystaniem wehikułów inwestycyjnych, w programie Rynki Dnia Paweł Wielgus specjalista ds. interwencji i analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Centra usług wspólnych

Czym są centra usług wspólnych? Jak je ściągnąć do Polski? Ile pieniędzy i kto możne zarobić na takim centrum? W programie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Jerzym Kalinowskim z działu doradztwa gospodarczego. KPMG o tym dlaczego Polska ma szanse stać się europejskim liderem rynku usług wspólnych.

Co dalej z polskimi stoczniami?

Na temat nowego inwestora, ktory wykupił stocznię szczecińską, oraz gdyńską powstało wiele spekulacji. Większość zwolnionych stoczniowców z uwagą śledzą jego osunięcia i decyzje. Głównym nurtującym wszystkich pytaniem, jest to czy w stoczniach będą budowane statki.

Arabskie inwestycje w Polsce

Znaczące inwestycje krajów Arabskich w Polsce? Realna alternatywa czy mrzonka? Jak rozmawiać z Arabami? W jaki sposób podchodzą oni do zakupionych przez siebie aktywów? Na te tematy z dr Katarzyną Górak Sosnowską ze Szkoły Głównej Handlowej, oraz Markiem Kubickim, portal Arabia.pl, z programie "Biznes Lunch" Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Emisja w Redanie

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, 18 czerwca zdecyduje o emisji akcji po 2,5 zł dla biznesmena Sylwestra Cacka. Po emisji akcji S. Cacek będzie mieć 22% akcji spółki, 49,1% pozostanie w rękach założyciela firmy - R. Wiśniewskiego. Cacek obejmie akcje pod warunkiem, że banki nie wypowiedzą linii kredytowych spółce. NA temat emisji rozmawiał w programie "Dzień na rynkach", Piotr Kulawiński, prezes Redanu.

Prywatyzacja ZAK-u

Nafta Polska czeka na oferty od inestorów w sprawie prywatyzacji ZAK-u, Azotów Tarnów i Ciechu. Zainteresowani mają we wrześniu złożyć pierwsze wstępne propozycje. Na temat prywatyzacji rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes, Wiesław Skwarko, wiceprezes Nafty Polskiej.

Prywatyzacja Bogdanki

Od dziś do końca tygodnia potrwają zapisy na akcje Kopalni Węgla Kamiennego "Bogdanka". To nie będzie prywatyzacja lecz dokapitalizowanie Bogdanki przez rynek. O szczegółach z byłym ministrem skarbu państwa Andrzejem Mikoszem, w programie "Dzien na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kuszące obligacje

Rozpoczyna się nowy miesiąc, mamy nową serię obligacji Skarbu Państwa. Jest to najbezpieczniejsza forma inwestycji. Ministerstwo Finansów kusi atrakcyjnymi ofertami. W przypadku obligacji 10-letnich, w pierwszym roku odsetkowym, oferuje aż 7%. Na temat obligacji rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Dariusz Lasek, Union Inwestment.

Obniżki cen prądu

Śląsk od lipca będzie płacił mniej za energię elektryczną. Kiedy z obniżek cen prądu będzie mogła cieszyć się reszta kraju? Kto zasługuje a kto nie na taryfę socjalną? Rozmowa z Markiem Woszczykiem wiceprezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Konto młodzieżowe

Razem z Mateuszem Ostrowskim z Open Finance sprawdzaliśmy jakie jakie produkty finansowe można zaoferować dziecku.

To jak z tym PKB?

Dane o PKB mogą podlegać rewizjom, jeśli mam spekulować będą one w dół - tak dane o produkcie krajowym brutto komentuje Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas. Według Dybuły różnica wynieść może od 0,3 do 0,5 punktu procentowego. Jestem umiarkowanym optymistą - podkreślił Konrad Sowszyński, ekonomista BGK, według niego wzrost gospodarczy w przyszłym roku może stymulować Euro 2012 oraz poziom polskiej waluty. O PKB w 2009 jaki i 2010 rozmawialiśmy w Biznes Lunchu z Michałem Dybułą, ekonomistą BNP Paribas oraz Konradem Soszyńskim ekonomistą BGK.

W branży tworzyw sztucznych nie widać spowolnienia.

ERG S.A. to jeden z czołowych w kraju przetwórców tworzyw sztucznych, którego wyroby trafiają głównie do odbiorców przemysłu hutniczego i spożywczego. W tej branży nie widać spowolnienia. Od początku 2009 roku produkcja spółki ERG.S.A rośnie. Spadek przychodów wynika ze sprzedaży jednej ze spółek zależnych i spadku cen produktów. Gościem Marka Tejchmana w programie "Rynki Dnia" był Maciej Błasiak, prezes ERG SA.

Jak się miewa rynek reklamy?

Która branża najbardziej ucierpiała z powodu kryzysu? W programie "Rynki dnia" Marek Tejchman rozmawiał z prezesem Internet Group, Janem Ryszardem Wojciechowskim , który powiedział, że jeżeli następują turbulencje w gospodarce to najpierw odczuwa to rynek reklamy bo to są koszty, które w pierwszej kolejności zwykle menadżerowie tną.

Marvipol nie widzi kryzysu

Kryzysu nie widać w spółce developerskiej Marvipol. Wiceprezes Marvipolu powiedział, ze wyniki za pierwszy kwartał są lepsze niż te z przed roku. Jak mówi - nie zauważają spadku a jedynie wzrost. Jest trudniej ale nie można nazwać tego kryzysem - mówił w programie "Rynki dnia" wiceprezes Marvipolu Andrzej Nizio.

Komentarz do danych PKB, część 2

0,8% rok do roku - w takim tempie rozwijała się w pierwszym kwartale polska gospodarka. To nieco gorzej niż oczekiwali ekonomiści, ale lepiej niż w większości krajów europejskich. PKB Unii Europejskiej skurczył się w I kwartale o 4,4% rok do roku. Kolejne kwartały mogą przynieść pogorszenie sytuacji. Pod koniec roku polska gospodarka może wyraźnie przyspieszyć. Zdaniem członka RPP, profesora Andrzeja Sławińskiego, 2009 rok zamkniemy na plusie, a w 2010 roku wzrost PKB może wynieść 2 procent. Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Komentarz do danych PKB, część 1

0,8% rok do roku - w takim tempie rozwijała się w pierwszym kwartale polska gospodarka. To nieco gorzej niż oczekiwali ekonomiści, ale lepiej niż w większości krajów europejskich. PKB Unii Europejskiej skurczył się w I kwartale o 4,4% rok do roku. Kolejne dwa kwartały mogą przynieść pogorszenie sytuacji. Pod koniec roku polska gospodarka może wyraźnie przyspieszyć. Zdaniem członka RPP, profesora Andrzeja Sławińskiego, 2009 rok zamkniemy na plusie, a w 2010 roku wzrost PKB może wynieść 2 procent. Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Komentarz do danych o PKB

0.8% - tyle wyniósł polski PKB w pierwszym kwartale tego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To od danych za pierwsze miesiące w dużej mierze zależy PKB w całym 2009 roku. O GUSowskich danych rozmawialiśmy w Dniu na Rynkach z Ryszardem Petru, ekonomistą SHG oraz Maciejem Relugą, głównym ekonomistą Banku Zachodniego WBK.

Przepisy chroniące drobnych akcjonariuszy

Wezwania na sprzedaż akcji Prospera i Torfarmu pokazały, że z niekorzyścią dla drobnych akcjonariuszy można obejść przepisy dotyczące wezwań. Komisja Nadzoru Finansowego chce te przepisy poprawić, aby skuteczniej chronić niewielkich akcjonariuszy. Jakie będą nowe przepisy? Czy zmiana będzie duża? Na te pytania odpowiadał gość "Dnia na Rynkach" Robert Wąchała, dyrektor departamentu nadzoru obrotu KNF.

Liczymy PKB

PKB - jeden z najważniejszych wskaźników gospodarczych, który zdradza informacje o kondycji ekonomicznej. Co się na niego składa i jak go liczyć? Jakie informacje jest nam w stanie przekazać? Te i inne pytania postawiliśmy Andrzejowi Raczko - byłemu ministrowi finansów.

Przed sesją na GPW

Jak rozpocznie się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych? Które spółki mają szansę na wzrosty? Z dyrektorem 4DF, Pawłem Boguszem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Fundusze strukturalone za i przeciw

Fundusze strukturalne coraz popularniejsze. Jednak wciąż bardzo niebezpieczne. O tym, kto i kiedy powinien wybrać taką formę inwestycji, z prezesem Wealth Solutions, Maciejem Kossowskim, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Rzeczoznawcy do wymiany

Rzecznik Praw Ubezpieczonych chce ograniczyć uprawnienie rzeczoznawców zajmujących się wypadkami komunikacyjnymi. Wyceny dokonywane przez zakłady ubezpieczeń różnią się bowiem znacznie od wycen certyfikowanych rzeczoznawców - kierowcy często skarzą się na zaniżanie przez zakłady odszkodowań. Gościem Roberta Stanilewicza w programie "Pieniądze od Rana" był Bartłomiej Chmielowiec z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Regaty na austriackich wodach

Wielkie sportowe emocje... i wielkie pieniądze. W Austrii trwają kolejne regaty, w których udział bierze jacht Organika. Patronem jest TVN CNBC Biznes. Wielkie pieniądze, jak się okazuje, zarabiają także polskie firmy. Szczegóły sprawdzała Karolina Hytrek.

LOT Charters - kto na nim skorzysta?

Jednym ze sposobów na fatalną sytuację LOT może być powrót do czarterów - i nowa usługa z nimi związana. Od lipca bowiem każdy będzie mógł kupić bilet na przelot w samolotach z nowym logo "LOT Charters" omijając biuro podróży. Przewoźnik na gruzach Centralwings postanowił stworzyć biznes, który zapewni niewielki, ale pewny zysk. Skorzystają pasażerowie - ale czy rzeczywiście zyska LOT? Sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Wielkie prywatyzacje

Stocznie już niemalże sprywatyzowane. Czy jednak proces ten nie zakończył się zbyt późno? Czy nie lepiej byłoby przeprowadzić prywatyzację już trzy lata temu? O tym problemie, a także o kłopotach Lot-u, a może raczej ich zakończeniu, rozmawialiśmy w programie "90 minut" z byłym ministrem skarbu, partnerem w PwC, Jackiem Sochą.

Kondycja sektora bankowego

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała wczoraj o obniżeniu poziomu rezerwy obowiązkowej z 3,5% do 3%. Wpływ tej decyzji na kondycję polskiego sektora bankowego analizował dr Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Banku.

Towarzystwa Emerytalne obradują

Czwartek był pierwszym dniem międzynarodowej konferencji "Inwestycje i wypłaty świadczeń w kapitałowych systemach emerytalnych" organizowanej przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Najgorętsze debaty spotkania podsumowała na antenie TVN CNBC Biznes prezes Izby - Ewa Lewicka - Banaszak.

LOT Czarters i co dalej?

Polskie Linie Lotnicze mają pomysł na załatanie swojego budżetu. Lot Czarters to nowa marka polskiego przewoźnika, dzięki której już za 350 złotych będzie można polecieć czarterem do słonecznego kurortu i z powrotem. Czy LOTowi uda się pokonać kryzys, w programie "Bilans" rozmawialiśmy z Bartoszem Głowackim ze "Skrzydlatej Polski".

Ceny ropy bez zmian

Podczas czwartkowego posiedzenia Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową zadecydowała o utrzymaniu dotychczasowego poziomu wydobycia surowca. Na antenie TVN CNBC Maciej Gierej - były dyrektor Nafty Polskiej tłumaczył, jak ta decyzja może przełożyć się na ceny benzyny.