Z kraju

Z kraju

Miasta walczą o pieniądze z PIT

Ząbki na bilbordach wzywają do składania NIP 3, czyli aktualizacji miejsca zamieszkania. O nowych podatników walczą też Warszawa, Legionowo, specjalną akcję na przyszły rok przygotowuje Łódź, Toruń i Katowice. W Warszawie zameldowanych jest ok. 1,7 miliona osób, jednak władze miasta oceniają, że w rzeczywistości mieszka tu i pracuje nawet milion osób więcej. Gdyby nakłonić te osoby do płacenia podatków pewnie byłaby kasa na esktra most, lub drogę. Ząbki wyliczyły, że gmina traci nawet 12 mln zł rocznie, bo osiedlający się tu ludzie płacą podatki w rodzinnych miejscowościach. W Ząbkach w 2000 roku mieszkała 20 tys. ludzi, dziś mieszka 45 tys. z czego tylko połowa płaci w tej gminie podatki. Warszawskiej akcji boją się władze Łodzi. Bo miasto choć samo przyciąga mieszkańców mniejszych miejscowości, to wielu łodzian pracuje w Warszawie i może ulec pokusie rozliczania się w stolicy. Dlatego w Łodzi został już powołany specjalny zespół, który będzie opracowywał system zachęt do rozliczania się w Łodzi. Jakie to zachęty i ile dla budżetu miasta wart jest mieszkaniec zarabiający średnią krajową? Plus przypomnienia o ostatnim tygodniu na rozliczenie. Łukasz Kijek

Rynki Dla Opornych

Dziś zarobiliśmy 112 złotych, a nasz portfel urósł o 0,38 procent - nie jest to rewelacyjny wynik tym bardziej, że indeks szerokiego rynku WIG urósł o 2 procent. W programie zastanawialiśmy się także nad propozycją zakupu spółki BBI Development.

Marzec zaskoczył pozytywnie Apatora...

Marzec dla spółki Apator był bardzo dobry, a eksport powoli budzi się do życia, powiedział na antenie TVN CNBC Biznes prezes Janusz Niedźwiecki. Spółka Apator prognozuje 40 mln złotych zysku netto w 2010 roku. Analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK są bardziej optymistyczni i według nich prognoza jest konserwatywna, a spółka zarobi w tym roku 45 mln złotych. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem spółki Apator Januszem Niedźwieckim, rozmawiał Rafał Hirsch.

Inwestor w Amreście

Spółka Amrest wyemituje nowe akcje, które obejmie fundusz Warburg Pincus. Amrest sprzeda ponad 4,7 mln akcji, 25% w podwyższonym kapitale, po 65 złotych za sztukę. Warburg w ciągu roku będzie mógł dojść do 33% dokupując kolejne akcje po 75 złotych za sztukę. 307 mln złotych zysku z emisji spółka chce przeznaczyć na rozwój organiczny w Europie Środkowo-Wschodniej i zamierza otworzyć ponad 100 restauracji w 2011 roku. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z członkiem zarządu Amrestu, Wojciechem Mroczyńskim, rozmawiał Rafał Hirsch.

Firma 2 - Pierwszy milion. Doktorant biznesmenem

W tym wydaniu magazynu Firma historia o tym jak wychowanie w biznesowej atmosferze może pomóc doktorantowi zostać biznesmenem, mała firma w małej niszy zarabiająca na sprzedaży produktu, który w zasadzie jest bezpłatny oraz 17 tys. rowerów na sprzedaż tylko w tym roku.

Kup sobie działkę na greckiej wyspie

W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" podjęliśmy temat kupna działki na greckiej wyspie. Jak to zrobić? A także co zrobić, aby postawić na niej apartament lub hotel? Z Jarosławem Bartłomiejczykiem z firmy RE/MAX Poland, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Bardzo dobra sesja na GPW

Bardzo dobra sesja na warszawskiej giełdzie. Indeks największych spółek WIG20 zyskał na pierwszej sesji w tym tygodniu prawie 2,5 procent. O szczegółach dzisiejszej sesji Błażej Karwowski.

Zrób sobie bilans

Po co małe firmy powinny wykonywać żmudne bilanse? Katarzyna Stefańska przekonuje, że to dostarczy ich właścicielom wielu ważnych informacji. Dowiedzą się np. co się w firmie dzieje, będą mogli porównać się z konkurencją. Prowadząc prostą analitykę finansową, można analizować rentowność lub płynność.

Kredyt podatkowy, to pułapka

Twierdzi Mirosław Barszcz z kancelarii prawnej Grynhoff Woźny Maliński. Jak mówi, ten kredyt tylko fajnie wygląda, bo nie trzeba płacić podatków rok po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Potem jednak trzeba ten podatek państwu oddać, a ilość obowiązujących przy udzieleniu kredytu obostrzeń jest tak duża, że niewielu przedsiębiorców się kwalifikuje.

Umowa na zastępstwo

O takiej umowie pracodawca może myśleć, gdy ma do czynienia z usprawiedliwiona nieobecnością innego pracownika w pracy. Czyli np. różnego rodzaju urlopy. Jakie są prawa szefa, pracownika i jego czasowego zastępcy tłumaczy mec. Patrycja Zawirska z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Co mówią giełdowe wykresy?

Po 9 tygodniach wzrostów na giełdzie, w czwartek zanotowaliśmy spadek. Jak jednak twierdzi Marcin Lachowski nadszedł czas na kupno, bo jego zdaniem nastąpią 4-5% wzrosty. Podobne wzrosty przewiduje za oceanem.

Czarna lista barier

To spis barier, które przeszkadzają polskim przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. PKPP stworzył listę składającą się z 270 pozycji. Jednak jak zastrzega dyrektor generalny PKPP LEWIATAN Lech Pilawski, to nie wszystkie bariery, a tylko te najbardziej dokuczliwe. Jedne znikają i w ich miejsce pojawiają się następne. Dotyczą m. in. prawa pracy, funduszy unijnych, rozwoju infrastruktury, procesu inwestycyjnego itd.

Debiut PZU coraz bliżej

Debiut giełdowy polskiego ubezpieczyciela coraz bliżej. Skarb Państwa prawdopodobnie zdecyduje się na sprzedaż dodatkowych pięciu procent akcji PZU. O szczegółach debiutu z ministrem Aleksandrem Gradem rozmawiał Jan Niedziałek.

Pieniądze dla Grecji

Niemcy będą największą pomocną dłonią dla Grecji, ale jak na razie się do tego nie palą mówi Michłą Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas. Dlatego jego zdaniem będą się domagać istotnych reform i zapewnienia, że dług znowu nie wymknie się Grekom spod kontroli.

Spadek po wzrostach. Co dalej z GPW?

Bardzo dobry tydzień na rynku za oceanem przyćmił pozostałe rynki. Blado wypadła GPW, która po 9 tygodniach wzrostów z rzędu zeszły tydzień zakończyła na czerwonym kolorze. Rynki rozwijające się dużo słabiej wypadają niż te stare. Zdaniem Jarosława Lisa z Union Investment TFI być może to skutek chęci realizacji zysku. Twierdzi, że w najbliższych tygodniach nie należy się spodziewać spektakularnych zmian.

Centrozap walczy z Państwem o swoje pieniądze

42 mln złotych. To kwota nienależycie naliczonych podatków Centrozapowi. Z odsetkami to w sumie około 80 mln złotych i będziemy walczyć o odzyskanie tych pieniędzy, mówi Ireneusz Król, prezesa Centrozapu.

Dobre wyniki gospodarki a złoty

Marcowe dane o naszej gospodarce wyglądają dobrze, ale zdaniem Marka Polańskiego, dilera walutowego XTB nie wpłynęły znacząco na umocnienie złotego. Nasza waluta mimo wszystko jest najbardziej wrażliwa na dane o zatrudnieniu płynące z USA.

Pomoc dla Grecji

Państwa strefy Euro są gotowe do udzielenia pomocy finansowej Grecji, która poprosiła o nią zastrzyk w piątek. Niemcy nie są w tym wyjątkiem, bo także zależy im na stabilności waluty twierdzi prof. Cezary Wójcik, INE PAN, SGH

Twój brat PIT

Zyski i straty kapitałowe. Jeden z naszych widzów pyta o zasady rozliczenia strat z inwestycji kapitałowych z kilku kolejnych lat. Jak twierdzi Jarosław Żemantowski z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, przepisy umożliwiają odliczenie strat z 5 ostatnich lat. Jednak w jednym roku odliczenie straty nie może przekroczyć 50% straty poniesionej w 1 roku.

Słabsza brytyjska gospodarka

Jest ciężko, mówi Sławomir Rutkowski, przedsiębiorca, właściciel „7offices” działający w branży meblarskiej w Anglii. W ostatnich kilkunastu miesiącach obserwuje się tam spadek sprzedaży. Branża liczy na to, że w tym roku koniunktura się poprawi. Teraz klient jest w b. komfortowej sytuacji, bo konkurencja w branży meblarskiej jest duża.Rutkowski przyznaje jednak, że w Anglii inaczej niż w Polsce otwarcia firmy to kwestia zaledwie 15 minut, nawet przez internet.

Polski handel morski

Na transporcie morskim da się zarobić, przekonuje Paweł Szynkaruk dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak jednak dodaje, nie każdy segment tej branży jest tak stabilny jak rynek przewozów masowych ładunków suchych, czyli: zbóż, węgla, nawozów fosforowych. PŻM to także lider światowy w transporcie płynnej siarki.

Dzień z transportem i logistyką

Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal, tłumaczy, na czym polega współczesny transport kolejowy, kiedy jest najbardziej ekonomiczny. W tym roku spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje 40 mln zł, głównie na budowę nowego terminalu przeładunkowego. Spółka rozważa też uruchomienie przewozów z Polski na Ukrainę lub do Czech.

System poboru opłat. Nowy musi być lepszy

Marzymy i o to zabiegamy, by nasza administracja podpisała takie porozumienie z administratorem nowego systemu, by jak najwięcej pieniędzy trafiało na drogę - mówi Jan Buczek, prezes ZMPD. Jego zdaniem w Niemczech system nie zdał egzaminu, bo lwią cześć pieniędzy z opłat pochłania administracja. Liczy na to, że nowy system będzie bardziej elastyczny niż obecnie winiety.

Twój Brat Pit

Ostatnie dni akcji TWÓJ BRAT PIT. Pomagamy Państwu rozliczyć się z fiskusem. W programie "90 Minut" rozmowa z Andrzejem Dmowskim - BDO Numerica.

Polski handel morski

Na transporcie morskim da się zarobić, przekonuje Paweł Szynkaruk dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak jednak dodaje, nie każdy segment tej branży jest tak stabilny jak rynek przewozów masowych ładunków suchych, czyli: zboża, węgla, nawozów fosforowych. PŻM to także lider światowy w transporcie płynnej siarki.

Rynki Dla Opornych

Zyskaliśmy trochę mniej niż rynek. WIG20 na ponad 1 proc. plusie. Nasz portfel 0,75%, ale od początku roku nasz portfel może się okazać 10% stopą zwrotu. Zarabiamy na Auxilium, Relpolu, i ponad 8% na Telestradzie. Jednak IDM SA radzi już sobie gorzej, podobnie jak Polaqua i Eneropol.

TFI po I kwartale

Zdecydowanie najwięcej zarobiliśmy na skoncentrowanym funduszu inwestycyjnym zamkniętym mówi Piotr Rzeźniczak, szef zespołu inwestycji Legg Mason TFI. Jak dodaje, długo oczekiwany debiut, ma szansę znaleźć się we wszystkich możliwych indeksach bardzo wcześnie.

Milion w portfelu

Spora dywersyfikacja, którą proponuje nam Rafał Lerski - doradca inwestycyjny CFA Expander, zapewni nam inwestowanie m.in. na całym świecie. Inwestycje głównie w fundusze inwestycyjne. Nasz ekspert pozostawiłby sobie 400 tys. złotych w portfelu.

Sztuka inwestycji w sztukę

Dzieła sztuki i zarabiające na nich galerie sztuki to świat dużych pieniędzy, przekonuje Iwona Buchner, prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Kryzys nie był tak dotkliwy, a ceny już powoli wzrastają. Adam Chełstowski Dyrektor Sieci Galerii Desa Unicum opowiada o wpływie sytuacji na giełdzie na rynek sztuki i nieznanych artystach, których dzieła mogą osiągać w niedługiej przyszłości ceny.

Pieniądze w podróży

"Nie trzeba jechać na koniec świata, by poczuć zagrożenie z powodu braku gotówki. Udowodnił to ostatni paraliż transportu lotniczego, który uziemił wielu turystów. Podróżnik Marek Śliwka przekonuje, że warto mieć przy sobie pas biodrowy, a w nim ok. 400 dolarów, lub 300 euro. Podczas podróży koniecznie trzeba mieć ze sobą kartę kredytową.