Z kraju

Z kraju

Na czym zarobią budowlańcy?

Kontrakty drogowe niewątpliwie są jednymi z najbardziej atrakcyjnych obecnie dla branży budowlanej. Eksperci ostrzegają, że po Euro 2012 i wykorzystaniu środków unijnych ta sytuacja diametralnie się zmieni. Na czym więc branża będzie zarabiała po kontraktach strukturalnych? Energetyka? A może kolejnictwo? Drugi Europejski Kongres Gospodarczy był odpowiednim miejscem do szukania odpowiedzi na te pytania. Gościem Marka Tejchmana był uczestniczący w Kongresie prezes Budimeksu, Dariusz Blocher.

Jest prospekt Taurona

Cena emisyjna papierów Taurona zostanie ustalona 22 czerwca, a debiut możliwy jest 30 czerwca – poinformowała spółka w opublikowanym prospekcie emisyjnym. Zapisy na akcje inwestorów indywidualnych odbędą się między 9 a 18 czerwca, a instytucjonalnych - w dniach 22-24 czerwca. Tauron może także wejść do indeksu WIG20. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Giełdy Papierów Wartościowych - Ludwik Sobolewski, zmiana w indeksie jest bardzo prawdopodobna.

Biznes sięga kosmosu

250 miliardów euro, czyli ponad bilion złotych - to kwota dla wielu z nas abstrakcyjna. Ale chyba bardziej pasuje określenie „kosmiczna”, bo właśnie tyle jest wart kosmiczny rynek. Teraz, dzięki polskim przedsiębiorczym naukowcom także nasz kraj ma szanse z tych pieniędzy skorzystać.

Rynki Dla Opornych

Portfel Rynków Dla Opornych na nieznacznym plusie, jednak na tle warszawskiej giełdy, która zakończyła dzień na ponad 1,5 procentowych minusach, to dobry wynik. W programie zajęliśmy się także propozycją zakupu spółki Mieszko.

Odbicie w Private Equity

Sektor Private Equity odczuwa zdecydowanie lepszy rok od poprzedniego. Krzysztof Kulig, partner w Innova Capital, uważa, że zeszły rok był rokiem straconym dla inwestycji. Wpływ to miała głównie niepewność na rynkach. Ten rok jest już zdecydowanie spokojniejszy. Czy za spokojem na rynkach pójdą inwestycje w Private Equity?

Spadki na GPW

Wtorek na warszawskiej giełdzie zakończył się na minusach. Indeks WIG20 poszedł w dół o prawie 1,80 procent a indeks szerokiego rynku WIG na niemal 1.5 procentowym minusie. O szczegółach dzisiejszej sesji Błażej Karwowski.

Nasze pięć minut

Polska obroniła pierwszą pozycję wśród najatrakcyjniejszych inwestycyjnie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. „Mamy swoje pięć minut” – mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Według najnowszych danych, w pierwszym  kwartale inwestycje zagraniczne w Polsce wzrosły aż o 250%!  Inwestorów przyciąga do Polski przede wszystkim stabilność gospodarcza, która bez wątpienia błyszczy od roku na tle innych krajów regionu.

Przyszłość polskiej branży budowlanej

Zyski budowlanego biznesu zapewnią w najbliższej przyszłości budowa dróg, autostrad, modernizacja linii kolejowych, projekty na rzecz ochrony środowiska i energetyka - mówi Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

Milion w portfelu

Dużo akcji, mało obligacji - czyli portfel inwestycyjny dla osób lubiących ryzyko. Jak najlepiej zainwestować milion złotych zastanawialiśmy się z naszym gościem Błażejem Bogdziewiczem z Caspar Asset Management 

Fundusze zagraniczne

Egzotyka kusi – nielicznych. Zagraniczne fundusze inwestycyjne czyli zaledwie jedna trzydziesta krajowego rynku i cały świat możliwości – co widać przez inwestycyjne okno na świat dla polskiego klienta dopytywał w programie "Godzina dla pieniędzy" Robert Stanilewicz Michała Duńca z Analiz Online.

Ubezpieczenie eksportowe

Bezpieczny handel obejmie prawie cały świat. Gość programu "Biznes Lunch" prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Zygmunt Kostkiewicz zdradził, że na jutrzejszym posiedzeniu KUKE wprowadzi nową uchwałę, która zwiększy listę krajów objętych ochroną, o między innymi: Albanię czy Bośnię i Hercegowinę. Kostkiewicz dodał, że KUKE nadal do limitów kredytowych dla kontrahentów z Grecji podchodzi z dużą rezerwą, ale nie wyklucza możliwości ubezpieczenia kontrahentów z tego kraju.

Różnicowanie cen?

Stara zasada kupiecka mówi: obniżyć cenę aby zyskać, czyli obniżyć cenę, aby zwiększyć obroty i zyski. Ale może to być tylko jedno z narzędzi polityki cenowej. Nowoczesna firma powinna różnicować ceny, dopasowywać je do struktury rynku, czy też uzależniać ceny od terminów płatności i kanałów dystrybucji. Profesor Robert Kozielski z Uniwersytetu Łódzkiego i firmy Questus tłumaczył, o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy ustalając ceny.

Złe prawo gospodarcze

Jak poprawić prawo gospodarcze w Polsce i dlaczego cały czas projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych znajduje się w ustaleniach międzyresortowych? Z tym pytaniem prowadzący program "Biznes Lunch" Paweł Blajer skierował się do prezesa Instytutu Allerhanda Arkadiusza Radwana.

Kredyt ... pod dywidendę?

Duży majątek i całkowity brak zdolności kredytowej? Jak bierze kredyt ktoś, kto żyje z tego co ma i skąd ma zdolność kredytową, skoro nie ma pensji? W Godzinie dla pieniędzy - pożyczanie dużych pieniędzy – jak to się robi w Private Banku? Gościem Roberta Stanilewicza była Arleta Sikora z BRE Banku.

Polityka PKO BP

Kredyty dla mas – w wielkim banku. Czy wciąż jest i będzie coraz szybciej pędząca lokomotywa rynku hipotecznego? Czy wystarczy siły, by nie dać się zatrzymać ograniczeniom nakładanym przez nadzorców rynku i przez coraz niższe marże na kredyty na nieruchomości w polskich bankach?W Godzinie dla Pieniędzy Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

PARP:pieniądze dla przedsiębiorców

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i szerszy krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez PARP – zakłada projekt zmian w ustawie o Agencji, który przyjęła Rada Ministrów. W projekcie poszerzany jest zakres działań, na które można przeznaczyć pomoc finansową dla przedsiębiorców. Pomoc - poza wspieraniem inwestycji - będzie mogła trafić również na szkolenia i usługi doradcze. Agencja będzie mogła też wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. Gościem programu "Biznes Lunch" była Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Energetyka kusi spółki

Śląsk w centrum uwagi. Czy ze spotkań towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach wynikają konkretne projekty? O perspektywach wzmocnienia portfela Energomontażu Południe mówił prezes spółki Andrzej Hołda, który był gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach".

Zarządzanie w kryzysie

TVN CNBC Biznes jest patronem II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W panelu dotyczącym zagadnienia zarządzania pracownikami w czasie kryzysu bierze udział m.in. gość programu "Dzień na rynkach" Andrzej Głowacki, prezes DGA. Jak zauważa Głowacki kryzys uwidocznił potrzebę zmian modelu biznesowego wielu firm. Dodaje, że przedsiębiorcy w Polsce boją się ryzykować w biznesie.

Droższy gaz

Nasze rachunki za gaz będą wyższe. Dziś zaczyna obowiązywać nowa taryfa gazowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Miesięczne rachunki wzrosną średnio od 50 groszy do prawie 3 złotych. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Opłacalne przewozy cargo?

Trwający II Europejski Kongres Gospodarczy jest dla PKP Cargo idealną okazją do zaprezentowania nowego wizerunku spółki - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki Wojciech Balczun. Firma łapie oddech i rzeczywiście, jak podkreśla prezes PKP Cargo spółka jest największym polskim graczem na rynku przewozów kolejowo-towarowych i drugim co do wielkości przewoźnikiem w Unii Europejskiej. Z Wojciechem Balczunem, prezesem PKP Cargo w specjalnym wydaniu programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rynki już po kryzysie?

Przyszedł czas na Tauron. Jak debiut spółki zmieni GPW i kogo Tauron wypchnie z WIG20 Mikołaj Kunica pytał prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Ludwika Sobolewskiego podczas trwającego w Katowicach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przypomnijmy cena emisyjna papierów spółki Tauron zostanie ustalona 22 czerwca, a debiut możliwy jest 30 czerwca. Zapisy na akcje inwestorów indywidualnych odbędą się między 9 a 18 czerwca, a instytucjonalnych - w dniach 22-24 czerwca. Tauron, może wejść do indeksu WIG20.

Podatki dla powodzian

Przedsiębiorcy będą mogli pomóc powodzianom nie narażając się na kłopoty z fiskusem. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie zwolnienia z VAT od materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz powodzian. Zwolnieni mieliby być wszyscy: producenci i dystrybutorzy. Konsultacje międzyresortowe w sprawie zmiany przepisów przebiegły błyskawicznie, bo zaledwie w jeden dzień – z jakim skutkiem? O to w programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer pytał wiceministra finansów odpowiedzialnego za podatki Macieja Grabowskiego.

Czas na innowacje

Czemu polskie firmy wciąż nie są innowacyjne? Co trzeba zrobić, aby nauczyć je dobrze wprowadzać nowe pomysły? W programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer pytał o to uczestnika drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezydenta Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu Krzysztofa Pawłowskiego.

Zaprojektować zyski

Choć brzmi to nieprawdopodobnie to można zaprojektować swoje zyski. Dobrze przemyślany design naszych towarów może poprawić rentowność biznesu. O tym jak współpraca z projektantem przekłada się na zysk producenta w programie "Pieniądze od rana" tłumaczył Krzysztof Bielski z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Firma 2: podsumowanie serii wiosennej

W ostatnim odcinku wiosennej serii magazynu "Firma 2.0". Przeanalizowaliśmy 33 biznesy: od pomysłu przez koszty uruchomienia aż po sytuację po I kw. 2010 roku. W tym wydaniu pokażemy 3 firmy, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie.

Wzrost gospodarczy polski

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Czy dzisiejsze dane o wzroście gospodarczym były dobre czy złe? A także jaka jest przyszłość naszej gospodarki? O tym w rozmowie z głównym ekonomistą Noble Bank, Radosławem Cholewińskim.

Centroprawica na czele Czech

Jakie są pomysły na ożywienie Czeskiej gospodarki i polepszenie stosunków handlowych z sąsiadami czeskiej Centroprawicy? Rafał Morawiec z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych twierdzi, że nowy czeski rząd będzie miał siłę i możliwość wprowadzenia zmian. Dobrym zwiastunem jest umocnienie się korony w stosunku do euro.

Inwestycje RWE

RWE nie jest zainteresowana zakupem akcji ani Enei ani Taurona. W tym ostatnim do inwestorów strategicznych trafią pakiety mniejszościowe. Jak tłumaczy Filip Thon, prezes RWE Polska nie jest to zgodne z założeniami inwestycyjnymi spółki. Jego zdaniem duża przyszłość to inwestycje w elektrownie gazowe.

Nie chcemy zakładać firm

Polacy boją się prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zniechęcają podatki, biurokracja i problemy z pozyskaniem kapitału. A może coś jeszcze? Odpowiedzi szukaliśmy w rozmowie z dyrektorem generalnym AIP Group, Grzegorzem Święchem.

Gaz w Pakistanie

PGNiG znalazło gaz w pierwszym odwiercie wykonanym na pakistańskim obszarze objętym koncesją. Wciąż jednak nie wiadomo, jak dużo jest tego gazu jest i czy opłaca się to złoże eksploatować? Gdzie jeszcze PGNiG ma koncesje na poszukiwanie gazu i jaka jest szansa znalezienia go? Między innymi o tym w rozmowie z prezesem PGNiG, Michałem Szubskim.