Z kraju

Z kraju

Nominacja do nagrody Hot Bird TV Awards

Telewizja TVN CNBC Biznes znalazła się w gronie 4-ech stacji nominowanych do międzynarodowej nagrody Hot Bird TV Awards w kategorii kanałów informacyjnych. W konkursie wystartowały w tym roku 144 kanały z różnych stron świata, w kategorii kanałów informacyjnych zgłoszeń było 9 - poza nominowaną czwórką wystartowały w niej stacje: BBC Arabic, Bloomberg, CNBC UK, włoski RaiNews 24 i rosyjska stacja RT TV Chanel. Jury złożone z niezależnych ekspertów rynku mediów ogłosi swój werdykt podczas gali finałowej w Wenecji, 20 listopada.

Jeszcze tańsze latanie

Bilet lotniczy za 1 grosz - albo lot z Warszawy do Sztokholmu za 30 złotych. Linie lotnicze na wszelkie sposoby starają się zachęcić do korzystania ze swoich usług - bo bez nowych klientów wiele z nich już wkrótce może nie wystartować. Szacuje się, że w tym roku linie lotnicze na całym świecie stracą w sumie aż blisko 28 miliardów dolarów. O niskich lotach branży lotniczej i wysokich upustach, które mają wspomóc podniebny biznes - Patrycjusz Wyżga

Zdrowy zysk

26 miliardów złotych - tyle Polacy wydali w zeszłym roku na prywatne leczenie. To już połowa tego, ile wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Polacy coraz częściej stosują się do zalecenia: pacjencie lecz się sam. A to oznacza, że rośnie nam kolejny wielki sektor w gospodarce. Jak się w tym sektorze robi biznes, kto i ile może na tym zarobić? O tym Łukasz Kijek

Nowoczesne płacenie

Bliskość popłaca. A wręcz płaci. Nowe, działające juz ale niezbyt rozpowszechnione technologie pozwalają płacić w sklepie, parkomacie czy automacie z napojami za pomocą zbliżenia naszego telefonu do czytnika. Specjalne pole wychwytuje sygnał i rachunek zapłacony. O tym jak to zrobić i czy to aby na pewno bezpieczne - Cezary Królak.

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych

Bardziej opłaca się budować własny dom niż kupować mieszkanie. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej działki. W przeciwnym razie na działkę i budowę domu w pobliżu wielkiego miasta można sporo zapłacić. Możemy zaobserwować również spadek cen usług firm budowlanych, oraz nieznaczny spadek cen materiałów. Na temat sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Zbigniew Kwapisz, Polskie Składy Budowlane.

Zysk i bezpieczeństwo w kopalniach

Nie będziemy kopać węgla tam, gdzie wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem dla życia górników - mówi premier Donald Tusk. Czy taka deklaracja może zostać zrealizowana? Co to oznacza dla polskiego przemysłu górniczego? Jak radzą sobie z tym inne kraje? Jak mądrze rozwiązać walkę o bezpieczeństwo i o zysk? O to w programie "Pieniądze od Rana" Jolanta Wiśniewska pytała byłego ministra gospodarki, Janusza Steinhoffa.

AXA TFI - co wniesie na rynek funduszy inwestycyjnych?

Nowe towarzystwo funduszy inwestycyjnych wchodzi na rynek. AXA TFI ma za sobą poważnego francuskiego ubezpieczyciela. W "Rynkach dnia" gościł jego prezes Adrian Adamowicz. Roberta Stanilewicz pytał gościa jakiej polityki inwestycyjnej można się spodziewać po zarządzających AXA TFI.

Pan-europejski nadzór finansowy

Bruksela bierze się za zacieśnianie nadzoru finansowego w Unii Europejskiej. Komisja Europejska ogłosiła szczegóły stworzenia pan-europejskiego nadzoru finansowego. Bruksela chce między innymi utworzyć osobny organ do spraw wczesnego ostrzegania o ryzyku w systemie finansowym. O pomyśle Unii oraz o szczycie G20, rozmawialiśmy z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP oraz byłym Generalnym Inspektorem Nadzoru Bankowego

Dobry czas dla papierów dłużnych

Za tydzień na warszawskim parkiecie zadebiutuje nowa możliwość inwestycji - rynek papierów dłużnych. Podobnie jak New Connect 2 lata temu, projekt cieszy się dużym zainteresowanie inwestorów. O nowych możliwościach inwestycji na GPW rozmawialiśmy w "Biznes Lunchu" z prof. Leszkiem Pawłowiczem, prezesem Rady Giełdy

Nowy rynek na GPW

Polski rynek kapitałowy będzie miał w końcu wszystkie segmenty jakie są w innych krajach- tak Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska podsumował powstanie nowego rynku obrotu papierów nieskarbowych. Jest szansa, że ten rynek zaskoczy, to bardzo potrzebna inicjatywa w czasie kiedy firmom wyraźnie brakuje dostępu do źródeł finansowania - dodał prezes Kowalski

Szczyt G20 w Pittsburghu

Ustalenie strategii wyjścia z kryzysu i utrzymanie w ryzach zagrożeń dla gospodarki i środowiska - to właśnie o tym mają decydować przywódcy 20 największych światowych gospodarek na szczycie a Pittsburghu. Według projektu ustaleń G20 do jakich dotarło BBC państwa mają jednak opracować transparentne i wiarygodne środki wycofywania państwowej pomocy.

Wojny franczyzowe

Mimo kryzysu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z franczyzy. Jednak nie zawsze takie układy dobrze się kończą. Na temat zagrożeń wynikających z tego typu układu biznesowego rozmawiał Krzysztof Szaniawski, prawnik, Chałas i Wspólnicy, Kancelaria Prawna.

Dobre wyniki Tella

Dom Maklerski IDMSA podtrzymał rekomendacje "kupuj" dla akcji Tella jednocześnie obniżył jednak cenę docelową akcji z 15 złotych do 14,5. Analitycy podkreślają, że przejęcie spółek Impol i ETI pozwoli na ekstra oszczędności w IV kwartale, co może dodatkowo poprawić wyniki Tella. O rynku usług telekomunikacyjnym w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy Tell Robertem Stempniewiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przyszłość rynków obligacji

Jakie perspektywy ma rynek obligacji? Jaki jest koszt emisji obligacji? Czy jest to rynek trudniejszy od rynku akcji? Między innymi na te pytania odpowiadał gość Dnia na Rynkach Marcin Bońka, ekspert HSBC ds. rynku papierów dłużnych.

Niższe rabaty na mieszkania

O ile mniej można dzisiaj zapłacić za mieszkanie i jak bardzo opłaca się targowanie na rynku nieruchomości? Niestety coraz mniej. Firma redNet sprawdziła jak bardzo sprzedawcy są skłonni dzisiaj obniżać ceny swoim klientom na rynku nieruchomości. Co z tych badań wynika? O to pytaliśmy w programie "Pieniądze od rana" Roberta Chojnackiego z redNet Property Group.

Biznes w chmurach

Lotnictwo dyspozycyjne staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Co prawda, żeby założyć taki biznes trzeba się liczyć z kosztami co najmniej kilkunastu milionów dolarów, jednak nie odstraszyło to firmy BlueJet. O przyszłość lotnictwa dyspozycyjnego w "Biznes lunchu" pytaliśmy Jakuba Benke, prezesa firmy.

Koniunktura - czy już nadeszła?

Dziś poznaliśmy dane dotyczące koniunktury w budownictwie, handlu i innych sektorach polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes komentuje je Maria Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Z rozmowy dowiemy się m.in., czy przed naszą gospodarką lepsze dni i kiedy nastąpi trwała poprawa koniunktury.

Konsumenci nie zwalniają

Małe powody do tańca radości mamy. Jak podał GUS mimo trwającego spowolnienia gospodarczego Polacy kupili w sierpniu o pięć i dwie dziesiąte procent towarów więcej niż rok temu...

Co z tą pracą?

Jak dziś wygląda sytuacja na rynku pracy? W programie "Pieniądze od rana" pytaliśmy o rynek pracy tymczasowej, po którego analizie widać od razu, co się dzieje z miejscami pracy w Polsce. Gościem Jolanty Wiśniewskiej była Agnieszka Bulik, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej.

Bioton i Cersanit

Analitycy wypowiadają się pozytywnie o Biotonie, a rynek czeka na nową strategię rozwoju firmy. Spółka skonsoliduje swoją działalność, pozbędzie się niepotrzebnych aktywów i skupi się na zaawansowanych pracach badawczych oraz na produkcji insuliny, stanowiącej blisko 80% aktywności firmy. Z kolei kwota długu netto Cersanitu jest szacowana na około 1,3 mld złotych. Niewykluczone, że jedyną formą pozyskania kapitału na inwestycje dla spółki będzie emisja nowych akcji. O polskich spółkach i ich kondycji z analityk Ipopema Securities  Magdaleną Komarecką w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Złoto nadal w górę?

Cena złota przekroczyła wartość 1000 USD za uncję. W TVN CNBC Biznes pytamy więc, czy zmienia się funkcja kursu tego kruszcu z zabezpieczenia wartości na inwestycyjną atrakcję. Zaproszeni do studia goście mają różne zdanie co do przyszłości  złota. Swoje opinie prezentują Piotr Kowalski z DI Investors i Maciej Bittner, analityk Wealth Solutions.

Odbicie w Interferii

Rośnie frekwencja w obiektach Interferii. Obłożenie hoteli w sierpniu wyniosło blisko 80% a przychody w tym czasie wzrosły o prawie 9% i osiągnęła prawie 5 i pół mln złotych. Na koniec roku spółka liczy na 3,5 mln złotych zysku netto, a przy obecnych wskaźnikach taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. O prognozy dla spółki i jej rozwój w przyszłości z prezesem Adamem Milanowskim w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wzrost sprzedazy detalicznej o 5,2%

W sierpniu 2009 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,2 procent rok do roku, zaś licząc miesiąc do miesiąca spadła o 4,2 procent. Stopa bezrobocia z kolei utrzymała się na lipcowym poziomie 10,8 procent. Na temat danych GUS-u rozmawiali w programie "Dzień na rynkach " Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska, oraz Marcin Mazurek, ekonomista BRE Banku.

Rynek nieruchomości w USA

W lipcu indeks cen domów w USA wzrósł o 0,3% w skali miesiąca i spadł o 4,2% w skali roku. Obecnie Indeks jest 10,5% poniżej swojego szczytu. O rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z Romanem Rewaldem – prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Inflacja bazowa bez zmian

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii bez zmian. Wyniosła w sierpniu 2,9% rok do roku - tyle samo co w lipcu - podał Narodowy Bank Polski. To wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reutera. Co te dane oznaczają dla gospodarki i dla kredytobiorców? Gościem Marka Tejchmana w magazynie "90 minut" był doradca zarządu BRE Bank, Wiesław Szczuka

Podwyżki cen prądu

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski 13 z 14 operatorów energetycznych o zmianę taryf cen na wyższą. Nie złożył Vattenfall, ponieważ wysłał wniosek pocztą i jeszcze do Urzędu nie dotarł. Wnioskowane podwyżki mieszczą się w przedziale od 16-22%. Jeden operator tylko, wnioskuje o 7% podwyżkę. Na temat podwyżek rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Kontrole

170 milionów złotych - tyle wydali Polacy w ubiegłym roku na przeglądy techniczne samochodów sprowadzanych z zagranicy. W ciągu siedmiu miesięcy tego już 67 i pół miliona złotych i więcej nie będą musieli... nie będą musieli także tracić czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz... Dlaczego nie będą musieli i kto na tym straci najwięcej... O tym Łukasz Kijek.

Jasny obraz

Jakość obrazu w telewizorze nie zawsze zależy od samego telewizora. Zwłaszcza jeżeli ten stoi w elektro-markecie a obok stoi inny, ale za to taki, na sprzedaniu którego pracownikom sklepu zależy szczególnie. O nowym spojrzeniu i wyraźnym obrazie handlowych praktyk w HD Patrycjusz Wyżga

Najdroższe handlowe ulice świata

Najdroższe handlowe ulice świata – dziś o ok. 20% tańsze niż przed rokiem. Na czele listy wciąż Piąta Aleja z roczną ceną wynajmu metra kwadratowego na poziomie 13 tys. euro. Ile zapłacimy za wynajęcie powierzchni handlowej w największych miastach Polski - sprawdzał Marek Klapa.