Z kraju

Z kraju

Ambitne plany Unibepu

2009 rok ma być dla Unibepu trudniejszy od poprzedniego. Co prawda rentowność giełdowego dewelopera nie powinna ulec zmianie, ale przychody będą o 10% niższe. Prezes Unibepu nie zapowiada jednak zwolnień, a niektórzy pracownicy firmy mogą liczyć na podwyżki. Firma po nie najlepszym pierwszym półroczu planuje odrobić straty. Dużą szansą może okazać się rynek norweski, gdzie Unibep chce sprzedawać domy szkieletowe a także Rosja. Prezes giełdowego dewelopera Jan Mikołuszko liczy na umowę na tamtym rynku o wartości nawet 50 milionów euro.

Stolica motoryzacji

753 wystawców z 30 krajów całego świata czyli 63. Międzynarodowy Salon Samochodowy we frankfurcie. Podczas show mają pojawić się 82 światowe premiery. Ponad połowa z nich to auta zaawansowane technologiczne i ekologicznie, o niskiej emisji dwutlenku węgla lub oszczędnym zużyciu paliwa. To plan oficjalny, ale nieoficjalnie głównym tematem rozmów jest przyszłość Opla w Europie. Podczas Salonu zostanie zaprezentowana Astra czwartej generacji, która ma między innymi zagwarantować przyszłość fabryce Opla w Gliwicach.

Pole do popisu

Pole golfowe - to nie tylko rozrywka. To także biznes, który jest z tym związany i to nie tylko przy okazji samej działalności klubu golfowego. Tereny wokół takiego przedsięwzięcia z pewnością mogą być ciekawą inwestycją. Ile można zarobić na takich nieruchomościach?

Królestwo Jagiełły

Zbigniew Jagiełło - nowym prezesem PKO BP. Nie jest bankowcem, ale szefował największemu TFI w Polsce. Teraz pokieruję jednym z największych banków w naszym kraju, a przy okazji banku, który przez rynek jest też uznawany za upolityczniony. Marek Klapa sprawdzał dziś, jakie zadania stoją przed nowym prezesem.

Microtech zadebiutował na NewConnect

Czas na setny debiut na rynku New Connect - tuż przed południem Microtech International zadebiutowało na rynku giełdowym. Prezes spółki Adam Handzlik - wyjaśnia nam na czym polega działalność spółki, jakie ma plany na kolejne lata i rozwój i u kogo szuka dofinansowania.

Kiedy poprawa na rynku pracy?

Spada zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Według najnowszych danych w ciągu roku zmniejszyło się o 2,2 procent. W tym samym czasie wynagrodzenia statystycznie wzrosły o 3 procent. ale przykładając do tego inflację to nasze zarobki spadają. W sierpniu średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosły prawie 3 tysiące 300 złotych. Jakie plany mają przedsiębiorcy na najbliższe miesiące i czego mogą spodziewać się pracownicy? O tym w magazynie "Bilans" Marcin Kowalski rozmawiał z Moniką Górską-Siuciak, menedżerem zespołu w Bigram.

Czy gorzi nam hiperinflacja?

Hiperinflacja jest to bardzo wysoka inflacja powodowana zwykle przez całkowite załamanie systemu finansowego kraju i ogromny deficyt budżetowy finansowany przez dodruk pieniędzy. Rekordzistą świata w hiperinflacji jest Zimbabwe, gdzie wynosi ona kilka milionów procent w skali rocznej. Czy światu w trakcie kryzysu gospodarczego grozi hiperinflacja? W "Biznes lunchu" na to pytanie starali się odpowiedzieć ekonomista BGK Konrad Soszyński i Piotr Ciżkowicz z Ernst&Young.

Inflacja w sierpniu

Ceny towarów i usług w sierpniu w górę o 3,7 procent licząc do tego samego miesiąca rok wcześniej. Wskaźnik inflacji był zatem nieco wyższy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 3,6 procent. W stosunku do lipca ceny spadły o 0,4 procent. Polska jako jedyny kraj w Europie notuje dodatni wzrost gospodarczy, ale jednocześnie jest jednym z pięciu krajów Unii z relatywnie wysoką inflacją. O komentarz do tych danych w magazynie "Bilans" poprosiliśmy głównego ekonomistę Noble Banku. Rozmawiał Marcin Kowalski

Fuzje i zmiany - eCard i TF SKOK S.A.

Spółka po ciężkim roku nie tylko pod względem gospodarczym, ale również różnych zawirowań pomiędzy akcjonariuszami. Od 23 czerwca kierownictwo nad eCard przejęła Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, obecna prezes Towarzystwa Finansowego SKOK S.A. - w programie "Rynki dnia" pytamy Panią prezes - o dalsze plany dla niezbyt dobrze rokującej spółki. Wyniki za I kwartał, pozostawiają dużo do życzenia - strata zarówno operacyjna jak i netto wyniosła ponad 5 mln złotych. II kwartał zapowiada się jeszcze gorzej niż pierwszy. Czy taki obraz spółki pozwala już na określenie konkretnej strategii dla eCardu?

Wynagrodzenie za sierpień - przed  danymi GUS.

Wzrost wynagrodzeń o 3% w sierpniu w sektorze przedsiębiorstw prognozuje Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium Bank. Czy w kolejnych miesiącach pensje będą nadal rosły? Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Zalety i wady PayBack

Program PayBack w przeciwieństwie do innych programów lojalnościowych oferuje możliwość uzyskania premii za zakup towarów lub usług z kilku branży jednocześnie. Wszystko to będzie tylko na jednej karcie. Na temat programu PayBack rozmawiała w studiu TVN CNBC Biznes Sylwia Pyśkiewicz, prezes Loyality Partner Polska

Płynność ochroną przed kryzysem

Rok światowego kryzysu gospodarczego z perspektywy dyrektora pionu bankowego Komisji Nadzoru Finansowego. W rocznicę upadku Lehmann Brothers Andrzej Stopczyński opowiada w TVN CNBC Biznes o tym, jak polskie banki radziły sobie z kryzysem i co jego zdaniem uchroniło polski system bankowy przed popadnięciem w sytuacją znaną choćby ze Stanów Zjednoczonych.

Czy inflacja jest rzeczywiście za wysoka?

3,7%- tyle,porównując rok do roku wyniosła inflacja w sierpniu, w lipcu była na poziomie 3,6%. Czy rzeczywiście inflacja jest za wysoka? Czy dane GUSu powinny nas martwić, skoro Polska jako jedyny kraj w Europie ma PKB na plusie? O inflacji i polskiej gospodarce z Mikołajem Kunicą rozmawiali: Ryszard Petru, główny ekonomista BRE BANK oraz Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank.

Polacy niechętni bankom

Z opublikowanych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy nie chcą wpłacać do banków nowych oszczędności. W sierpniu wartość depozytów gospodarstw domowych obniżyła się o pół miliarda złotych do 365,6 mld zł. Czy to jest zmiana, którą powinniśmy się martwić? Między innymi o to w programie"Pieniądze od rana" Robert Stankiweicz pytał Pawła Majtkowskiego - głównego analityka Finamo.

Nowe projekty Skyline investment

Skyline Investment specjalizująca się w przejęciach i ratowaniu spółek, kupiła za symboliczne 600 złotych producenta odzieży - Semax. Firma już została zrestrukturyzowana i inwestor ma nadzieje, że za kilka lat Semax będzie można wprowadzić na giełdę i sprzedać z zyskiem. O projektach Skyline Investment w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z członkiem zarządu spółki Pawłem Majem.

Guru marketingu o rynku reklamy

Philip Kotler, człowiek uważany przez wielu uczestników branży za guru marketingu odwiedził Polskę. Skorzystaliśmy z tej okazji, by porozmawiać z Kotlerem o aktualnych trendach w branży marketingu i przede wszystkim o tym jak reklama radzi sobie w czasie kryzysu.

Ipopema wypłaca dywidenda

Wyniki spółki co prawda nie są aż tak dobre, żeby spodziewać się dużych zysków, ale spółka zdecydowała się przeznaczyć na wypłaty dywidend 10 mln złotych. W drugim półroczu firma zanotowała lepsze wyniki a firma jeszcze w tym roku planuje jedną dużą transakcję typu IPO. Z prezesem Ipopemy Jackiem Lewandowskim w "Dniu na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz

Rok po....

Niedziela, 14 września 2008 roku. Świat obiega szokująca wiadomość - inwestycyjny gigant z Wall Street, Lehman Brothers, stoi na krawędzi bankructwa. Po północy, już 15-go września, Lehman Brothers ogłasza upadłość. I nic nie jest już takie samo. Jak zmieniła się światowa gospodarka przez ten rok? O kryzysie, po roku w magazynie "Bilans" z partnerem w Ernst&Young, byłym wiceprezesem NBP, prof. Krzysztofem Rybińskim rozmawiał Marcin Kowalski.  

Młode banki w trudnych czasach

Jak się zakłada bank w trudnych czasach? Na co stawiają nowe banki jak Alior Bank, czy powstający FM bank? O założenia w tworzeniu nowych instytucji finansowych w Polsce w programie "Rynki Dnia" Henryka Pietraszkiewicza, kandydata na prezesa FM Banku i Cezarego Smorszczewskiego, wiceprezesa Alior Banku pytał Robert Stanilewicz

Perspektywy dla złotego i inflacji

Złoty po wyjątkowo słabym wczorajszym dniu dziś nie traci już gwałtownie na wartości. Zdaniem ekonomistów goszczących w TVN CNBC Biznes, nasza waluta wciąż jeszcze niedoszacowana, wkrótce więc możemy spodziewać się na niej obicia. Najczęstsze prognozy mówią, o umocnieniu złotego przed końcem tego roku. To zdanie podziela między innymi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA, który był gościem programu "Pieniądze od rana"

Bohaterowie kryzysu

Mija rok od upadku czwartego co do wielkości banku inwestycyjnego na świecie - Lehmann Brothers. W programie " Biznes Lunch" poszukujemy kandydata na największym bohatera kryzysu. Na liście kandydatów jest m.in. Barrack Obama, Gordon Brown i Bernard Madoff. Na ten temat rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers, oraz Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Pieniądze emerytów do budżetu?

Pomysł, który może pozbawić przyszłych emerytów ich pieniędzy, a którym rząd chce ratować nadwyrężony budżet w 2010 roku. Chodzi o 6,5 miliarda złotych czyli środki odkładane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. To pieniądze na tzw. czarną godzinę czyli moment, gdy zabraknie środków na wypłaty świadczeń, bo będzie co raz więcej emerytów, a co raz mniej pracujących. I to właśnie te pieniądze rząd chce wykorzystać już teraz. Czy to oznacza, ze za 10 czy 15 lat nie będzie z czego wypłacać emerytur i co z przyszłością tych, którzy teraz tak ciężko pracują. Patrycjusz Wyżga.

Pracownicy Enei nie chcą prywatyzacji spółki

Związkowcy energetycznej spółki Enea weszli w spór zbiorowy z rządem, co otwiera im drogę do legalnego strajku. Chcą wstrzymania prywatyzacji. To może poważnie zakłócić realizację ambitnego planu prywatyzacji, który chce realizować Aleksander Grad. Na pieniądze ze sprzedaży państwowych spółek liczy także minister finansów. Skąd tak duży opór związkowców przed prywatyzacją i jak resort skarbu zamierza ten opór przełamać? Marek Klapa.

Dziura budżetowa 2010

Przyszłoroczny budżet może wyglądać zupełnie inaczej niż deklaruje minister finansów. Wiele wskazuje na to, że wpływy do budżetu w 2010 roku będą wyższe niż zakłada się dzisiaj. Więcej pieniędzy może być nie tylko dzięki PKB, który może być wyższy niż prognozowane 1,2 procent. Ponadto bardzo prawdopodobny jest kilkumiliardowy zysk z NBP. To wszystko nie oznacza jednak, że deficyt będzie niższy niż zakłada resort finansów. O dziurze budżetowej w 2010 Łukasz Kijek.

Co dalej ze stoczniami?

Pieniędzy z kataru nie ma: wracamy do punktu wyjścia. Nadziei na na to, że w Szczecinie i Gdańsku w niedługim czasie ruszy produkcja stoczniowa też nie ma. Nie ma jej także premier Donald Tusk.

Ziemia na sprzedaż

Rząd postawił sobie wysoką poprzeczkę. Załatać budżet miliardami z prywatyzacji. A źródłem tych wpływów ma być wyprzedaż energetyki. Jednak nie wszyscy w rządzie popierają te plany. Według wicepremiera Pawlaka lepiej od energetyki sprzedawać ziemię.

Problemy Opla

55% udziałów w Oplu ma trafić do Magny, austryjacko kanadyjskiego producenta części samochodowych - poinformował General Motors. Magna zapowiada zmiany w Oplu, na początek zwolnienie blisko 10 tysięcy spośród 50 tysięcy pracowników GM Europe

Wahania polskiego złotego

Osłabienie polskiej waluty nie ma nic wspólnego z dziurą budżetową Polski w 2010 roku - stwierdził prof. Witold Orłowski, ekonomista PricewaterhouseCoopers. Dobre prognozy dla polskiej gospodarki płynące z Komisji Europejskiej tez nie wpłyną na nasz rynek walutowy. O kondycji polskiej waluty rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch".

Futbol - romantyzm czy zysk? (cz.2)

Piłka nożna to sport, który porywa miliony ludzi na całym świecie - wśród nich biznesmenów i wielkich przedsiębiorców. Czy inwestują swoje pieniądze w futbol tylko z miłości do widoku piłki w siatce, czy też widzą w tym realny zarobek? Czy piłkarską pasję można pogodzić z chłodnym rachunkiem zysków i strat? Jakie są szanse, że pompowanie środków w polskie kluby sportowe nie będzie tylko filantropią? Nad tym zastanawiali się uczestnicy debaty panelowej XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. (cz.2)

Jest jeszcze szansa dla polskich stoczni?

Komisja Europejska zgodziła się dać polskiemu rządowi więcej czasu na znalezienie inwestora dla polskich stoczni. Czy istnieje jeszcze szansa, że resort skarbu znajdzie chętnych na zakup majątku zakładów w Szczecinie i Gdyni. Na Forum Ekonomicznym w Krynicy z Januszem Lewandowskim, eurodeputowanym, rozmawiał Cezary Królak.