Z kraju

Z kraju

Czy są szanse na ratunek dla ZNTK Łapy?

Prezes ZNTK Łapy, zakładów które są obecnie w upadłości likwidacyjnej, walczy o możliwość zmiany formy upadłości. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezes Agatą Ciok, rozmawiał Rafał Hirsch.

Kolejny debiut na NewConnect

Spółka Szar, która zajmuje się produkcją komponentów używanych w przemyśle metalurgicznym po raz pierwszy notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. O debiucie spółki na GPW w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Szar Szymonem Rurarzem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Grecka lekcja gospodarki

W opiniach amerykańskich coraz głośniej słychać opinie na temat tego, że euro strefa się rozpadnie. Takie głosy rozgorzały po tym jak okazało się że Grecja ma duży problem z długiem publicznym. Na temat problemów w strefie euro rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, prof. Dariusz Rosati, ekonomista były poseł Parlamentu Europejskiego.

Ochrona roszczeń pracowniczych

Jeżeli pracodawca zaprzestał przez dwa miesiące wypłacania świadczeń z powodu trudnej sytuacji w firmie, a nie ma ogłoszonej upadłości wówczas osoby poszkodowane mogą zgłosić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz im pomoże. O tym rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, Paweł Krzykowski, prawnik w zespole prawa pracy kancelarii Salans.

Plany spółki LUG

Dobre wyniki na rynku NewConnect otwierają przed spółka perspektywę przejścia na rynek regulowany. Jednak rok 2009 kończy się dla spółki wyjątkowo pod kreską. Wzrost kursu euro, również miał nie korzystny wpływ na finanse firmy. Na temat sytuacji i wyników  spółki, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą,  prezes Ryszard Wtorkowski.

Kryzys strefy euro

FED podniósł stopę dyskontową do 0,75% z 0,5%. Czy to znak dla strefy euro, że Amerykanie wieszczą koniec kryzysu? Ekonomiści spierają się o przyszłość strefy euro - jedni uważają że kryzys ją wzmocni, inni że rozbije. Na temat sytuacji w Eurolandzie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Cezary Wójcik, Katedra Finansów Międzynarodowych SGH.

Sytuacja firm telekomunikacyjnych

W IV kwartale wyniki Neti nie powinny być zaskoczeniem. Firma oczekuje 2,5 mln zysku netto. Ważna dla akcjonariuszy będzie prognoza na rok 2010. Telekomunikacja Polska z kolei musi stawić czoła problemowi malejących przychodów ze sprzedaży. Na temat sytuacji w branży telekomunikacyjnej, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą, Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

Nie pierwszy już kryzys europejskiej unii walutowej

Wielu ekonomistów wieści rychły koniec strefy euro. Jednak patrząc w przeszłość możemy zauważyć że historia lubi się powtarzać i nie jest to pierwszy taki poważny europejski kryzys. Przypomnijmy sobie choćby historię łacińskiej unii monetarnej. O europejskich kryzysach walutowych w przeszłości i o kryzysie strefy euro z Mikołajem Kunicą w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał prof. Wojciech Morawski, Szkoła Główna Handlowa.

Kredyt pod IKE

Dobra wiadomość dla tych wszystkich którzy oszczędzają na swoją przyszłą emeryturę, chociażby w ramach trzeciego filaru, czyli oszczędzają w Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Takie osoby będą mogły czerpać z tego dodatkowe korzyści- chociażby wziąć kredyt. Ale czy to się opłaci? Na ten temat z Robertem Stankiewiczem rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Przemysław Gawlak, TU Allianz Życie Polska.

Sytuacja na rynku reklamowym

Po słabym 2009 roku gdzie rynek reklamy stracił ponad 13 %, rok 2010 ma być rokiem lepszym. Jak twierdzą eksperci, dużo zależy od największych medialnych graczy, gdyż ich dobra passa może przełożyć się na inne branże reklamowe. Na temat sytuacji na rynku reklamy w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiał Krzysztof Przybyłowski, prezes Cam Media.

Koniec kryzysu w Stanach ?

Coraz odważniej mówi się o zbliżającym końcu kryzysu. Wczoraj FED podniósł stopę dyskontową z poziomu 0,5% do 0,75%. Czy oznacza to faktycznie koniec kryzysu w Stanach Zjednoczonych? Na ten temat w programie "Dzień na rynkach", z Giełdy Papierów Wartościowych z Mikołajem Kunica rozmawiał  Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company.

Zła passa portów lotniczych?

Początek tego roku oraz końcówka roku 2009 to ciężki okres dla portów lotniczych. Sroga zima co jakiś czas paraliżowała loty na lotniskach, 3 godzinna awaria wieży kontrolnej na Okęciu w tym tygodniu oraz awantura w sprawie terminu remontu pasów startowych -o tym wszystkim w rozmowie z Michałem Marcem, naczelnym dyrektorem P.P. "Porty Lotnicze", w programie "Pieniądze od rana" .

Euroland w kryzysie - czy rzeczywiście?

Wczoraj FED podniósł stopę dyskontową do 0,75%. Taka informacja wystarczyła by euro straciło na wartości do amerykańskiego dolara. Dolar jest najmocniejszy od maja 2009 roku. Jednak to za euro nadal trzeba więcej płacić. Czy faktycznie strefa euro jest w kryzysie? O tym rozmawiał z

Rynki Dla Opornych

W jakie spółki warto inwestować tak by nie stracić? To wszystko w programie „Rynki Dla Opornych”  w TVN CNBC Biznes.

Odwilż w gospodarce

Rozgrzana gospodarka w środku zimy. Zaskakujące 8,5% wzrostu produkcji w styczniu. W programie "90 Minut" na temat polskiej gospodarki Robert Stanilewicz rozmawiał z głównym ekonomistą BRE Banku - Ryszardem Petru.

Piramidalne oszustwo

W ciągu ostatnich tygodni - TVN CNBC Biznes wykryła 2 przypadek stron internetowych kuszących niewiarygodnymi zyskami. Jednak po bliższym przyjrzeniu okazywały się to piramidy finansowe. Najpierw był to portal GoGo20, w czwartek zajmowaliśmy się sprawą portalu Plus500. Kiedy powinna nam się zapalać czerwona lampka? W magazynie "90 minut" z psychologiem biznesu, dr Leszkiem Mellibrudą rozmawiał Robert Stanilewicz.

Nie wiesz co masz robić? Powołaj komisję

USA ma nową komisję, która będzie kontrolować deficyt budżetowy i starać się go ograniczać. Prezydent Barack Obama powołał do życia specjalną komisję w skład której wejdą zarówno Republikanie jak i Demokraci. Amerykański deficyt ma sięgnąć w tym roku fiskalnym rekordowej sumy prawie biliona 600 miliardów dolarów. Co to oznacza dla rynków? O tym w magazynie "90 Minut" z Piotrem Kuczyńskim głównym analitykiem Xelion, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Na celowniku kontrolerów skarbowych

Transakcje Allegro, paragony, akcyza i VAT - to tegoroczne cele kontrolerów skarbowych. Ministerstwo Finansów, jak co roku sugeruje urzędom kontroli skarbowej zalecenia odnośnie przedmiotów kontroli na ten rok. Ale na zalecenia czekają nie tylko urzędnicy fiskusa. Szczegóły chcą znać także przedsiębiorcy.

GUS: wzrost produkcji

Dobre dane z polskiej gospodarki. Styczniowy wzrost produkcji przemysłowej wyższy od oczekiwań analityków. Mimo wysokich mrozów i dużych opadów śniegu polskie firmy wyprodukowały w pierwszym miesiącu tego roku o 8,5 procent więcej niż przed rokiem. Rozmowa z głównym analitykiem BNP Paribas Fortis.

Prognozy dla LPP

Spółka odzieżowa LPP miała 83,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto w IV kw. 2009 roku wobec 73,93 mln zł zysku rok wcześniej. Poprawa obrotów to głównie skutek otwarcia nowych placówek. O prognozach dla LPP na 2010 rok Mikołaj Kunica rozmawiał z analitykiem BDM SA Marcinem Stebakowem.

Oszuści 500

Namierzyliśmy bardzo podejrzaną firmę zarejestrowaną na Belize, która łowi w Polsce klientów obiecując im wysokie zyski. Firma ma źle zrobione analizy finansowe, na pierwszy rzut oka wygląda, że to oszuści. Dlaczego interesuje się nią policja, a Komisja Nadzoru Finansowego po informacjach od TVN CNBC Biznes wpisała ją na listę ostrzeżeń publicznych.

GUS: produkcja I 10/09 +8,5%

Zima zamroziła działalność części polskich przedsiębiorstw, a mimo to produkujemy o 8,5 % więcej niż rok temu i zdecydowanie więcej niż oczekiwali ekonomiści. Jak to możliwe i czy w związku z tym finansowa odwilż zawita także do portfeli Polaków.

Jaki będzie 2010 rok dla BetacoMu?

Prognozy dla spółki BetacoM na 2010 rok są lepsze od oczekiwań rynku. Poprawia się zysk operacyjny i netto. Czy są to już trwałe tendencje? O tym w programie "Rynki Dnia" w rozmowie z Mikołajem Kunicą mówił prezes Betacomu Mirosław Załęski.

MF o paliwowym proteście

Oszukują na potęgę czy kontrolujący ich pracownicy skarbówki nadużywają kompetencji ? Milionowe kary za podpis w złym miejscu, to faktyczna walka z szarą strefą? Dostawcy Paliw Płynnych apelują o pomoc do premiera. Na ten i inne tematy w rozmowie z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów.

Jak zastrzec znak handlowy?

Zakładając własną firmę, dobrze jest się upewnić czy ktoś inny nie wpadł już wcześniej, na pomysł takiej samej nazwy jak nasz. O tym jak zastrzec znak handlowy w programie "Biznes Lunch" z Rafałem Wojdą, rozmawiała Alicja Adamczyk, prezes Urzędu Patentowego RP.

Znak towarowy

Zakładając swój własny biznes, dobrze jest mieć swoją, oryginalną nazwę, dzięki której klienci będą kojarzyć nasz produkt. Trzeba jednak uważać, bo konkurencja nie śpi... O tym co zrobić aby nie dać sobie podebrać znaku towarowego, rozmawiała w programie "Biznes Lunch" z Rafałem Wojdą, Anna Korbela, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Izolacja Jarocin-wyniki po IV kwartale

Czwarty kwartał był dla spółki całkiem niezły. Przychody ze sprzedaży wzrosły w porównaniu z analogicznym kwartałem roku ubiegłego o 1,6%. Pomimo tego, spółka nadal ponosi stratę i nie może wyjść powyżej zera. Na temat wyników spółki rozmawiał z Mikołajem Kunicą prezes Izolacji Jarocin, Piotr Widawski.

Kontrola w firmie

Przedsiębiorcy kontra organy skarbowe, czyli co może szef firmy podczas kontroli skarbowej. Rozmowa z Rafałem Mikulskim, ekspertem kancelarii podatkowej MDDP.

Produkcja w styczniu

Analitycy zgodnie oceniają, że na styczniowe dane o produkcji mogła mieć wpływ ostra zima. W wyniku niespotykanych o wielu lat opadów śniegu i niskich temperatur duże straty mógł ponieść zwłaszcza cały sektor budowlany - zarówno indywidualny, przemysłowy jak i infrastruktura drogowa. Na temat tego jaka będzie produkcja przemysłowa w grudniu z Robertem Stankiewiczem w programie " Pieniądze od rana" rozmawiał Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Wyniki Energoaparatury

Spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży z 47 mln zł do 56 mln zł, co oznacza wzrost o prawie 20%. Kolejnymi pozytywnymi informacjami są zysk z działalności operacyjnej i zysk netto, które zwiększyły się o ponad 80% r/r. Na temat wyników i planów spółki na 2010 rok  rozmawiał z Mikołajem Kunicą w programie "Dzień na rynkach" prezes Energoaparatury, Tomasz Michalik.