Z kraju

Z kraju

Handlowe kary

Były mandaty, teraz będzie areszt. Członkowie komisji Przyjazne Państwo proponują, żeby w ten sposób karać nielegalnych handlarzy, którzy blokują ulice i chodniki. Zaostrzenie kary ma wynikać z nieskuteczności 500 złotowych mandatów, które w praktyce nie zniechęcają do ulicznych handlarzy. Dodatkową karą miałaby być konfiskata towaru. Cieszą się całkiem legalni sklepikarze, ponieważ dla nich oznacza to likwidację nieuczciwej konkurencji. Kłopot jednak w tym, że coraz bardziej rygorystyczne przepisy spowodują, że coraz mniej ludzi będzie miało szansę na rozpoczęcie biznesu w jego najprostszej formie.

Kto kupuje złotego?

4 złote i niespełna 10 groszy za euro. Złoty wciąż rośnie w siłę. Jak wielką siłę mają na tym rynku fundamentalne dane z gospodarki a jaką spekulacyjny kapitał? Jaki kurs złotego do euro zobaczymy w najbliższym czasie? Kto dziś kupuje naszą walutę? I kiedy będzie ją sprzedawał? – o tym rozmawialiśmy z naszym gościem Adamem Narczewskim - analitykiem X-Trade Brokers.

Ubezpieczeni się skarżą

W pierwszej połowie 2009 roku do rzecznika ubezpieczonych wpłynęło ponad 4 tys. skarg na umowy ubezpieczeniowe i ich wykonanie. Ponad 40 procent interwencji w sprawie tych skarg kończy się sukcesem - powiedziała w TVN CNBC Biznes dyrektor biura rzecznika ubezpieczonych, Krystyna Krawczyk. Na co najczęściej się skarżą ubezpieczeni i jak mogą dochodzić swoich spraw, w programie "Pieniądze od Rana" pytała Jola Wiśniewska.

Prognozy dla regionu

WIG20 na koniec roku osiągnie poziom 1910 punktów - prognozują analitycy ING Securities. Ich zdaniem jesień będzie czasem korekty na warszawskim parkiecie. Zdaniem gościa programu "Dzień na rynkach" Tomasza Bardziłowskiego, wiceprezesa UniCredit CAIB cena docelowa na 12 m-cy WIG-u 20 to 2100.

Pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy rządu. Pakiet antykryzysowy udostępnia szereg możliwości które mają pomóc przedsiębiorcom, oraz pracownikom. Jednym z takich sposobów są szkolenia dla pracowników znajdujących się na przymusowych urlopach. Na temat pakietu w programie "Biznes Lunch" rozmawiała Edyta Garlicka, menadżer Deloitte, oraz Iwona Trzcińska, kierownik działu rynku pracy Urzedu Pracy Warszawa.

Recepta na sukces w branży meblowej

Kler - jedna z najbardziej profesjonalnych i luksusowych polskich marek mebli. Mimo, że sektor meblowy boleśnie odczuwa skutki, firma Kler S.A nie boi się zapaści rynku. Gościem magazynu "90 minut" był po raz pierwszy Piotr Kler, prezes spółki Kler S.A.

Tańszy urlop za granicą

Słaby złoty miał być szansą dla polskich przedsiębiorstw turystycznych – więcej turystów zza granicy, więcej wewnątrz krajowych, dla których wojaże zagraniczne stały się zbyt drogie. Tymczasem złoty właśnie w wakacje się umocnił. Czy to znaczy ze wakacje za granica staną się tańsze? Czy z braku zagranicznych turystów potanieją wczasy w Polsce?

Umowa podpisana

Energetyczne manewry Moskwy. Rosjanie właśnie podpisali umowy, które pozwolą na rozbudowę rurociągów. Rozbudowa infrastruktury pozwoli na przesył większej ilości gazu na południe Europy. W Polsce coraz częściej pojawia się pytanie, czy takie posunięcie sprawi, że Rosjanom mniej będzie zależeć na dodatkowych dostawach surowca do naszego kraju. Tymczasem już od 2010 roku nasz rynek będzie potrzebował zwiększonych dostaw gazu. Rząd zapewnia, że odpowiednia umowa będzie na czas, ale polski przemysł na wszelki wypadek powinien już teraz przygotować się na inny scenariusz.

Luksus w czasie kryzysu

Na zlecenie portalu Golf Properties.pl pytano zamożnych Polaków, czy zamierzają inwestować w luksusowe nieruchomości. Na pytanie czy planują w tej chwili - w czasach kryzysu - zakup nieruchomości, twierdząco odpowiedziało 65 procent przepytanych osób. Najbogatsi najchętniej kupią w Polsce. Ponad 13 procent z nich chętnie zdecydowałoby się na zakupy poza naszym krajem, ale w Europie. Ponad sześć procent sprawiłoby sobie nieruchomoć poza starym kontynentem.

Jak zarobić na turystyce?

Zamiast Morza Bałtyckiego południe Europy dzięki silnemu złotemu. Kurs polskiej waluty umacnia się,a to oznacza, że polscy turyści zapłacą mniej za zagraniczne wakacje. Jakie oferty wybierać i na ile przed wylotem o tym w rozmowie z gościem Rynków Dnia Marcinem Przybylskim, prezesem Travelplanet.  

Kiedy nastapi ożywienie?

Ożywienie gospodarcze w strefie euro może nastąpić w przyszłym roku - prognozuje Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Możemy zobaczyć początek odbicia niebawem - ocenia Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas - ale na pozytywne tempo wzrostu gospodarczego w stosunku rocznym będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. O sytuacji Polski na tle Europy rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Szkoły wyższe - ile z nich przetrwa na rynku?

Nawet połowa wyższych uczelni może już niedługo zniknąć z rynku - alarmują eksperci do spraw szkolnictwa wyższego. W Polsce jest najwięcej wyższych uczelni w Europie. Zdaniem ekspertów w ciągu kolejnych 6 lat może zniknąć około 200 szkół wyższych - głównie prywatnych. O tym, czy na rynku przetrwają najlepsi, czy najtańsi w magazynie "90 minut" z profesorem Jerzym Woźnickim z Fundacji Rektorów Polskich rozmawiał Marek Tejchman.

Polski sektor bankowy

Wynik netto sektora bankowego w I półroczu spadł o 50% rdr do 4,33 mld zł. Słabe wyniki banków są efektem większych rezerw na ryzyko i zwiększenia kosztów działalności. Z raportu KNF wynika, że kilka banków komercyjnych miało stratę w II kw. z powodu utworzenia dużych odpisów, ale żaden z banków nie miał problemów z osiągnięciem minimum kapitałowego. Jak zapewniał w programie "Dzień na rynkach" Andrzej Stopczyński - dyrektor pionu bankowego KNF nie było też realnego zagrożenia że któryś z banków w Polsce może upaść.

Ile kosztuje dziecko?

300 tysięcy dolarów wyda amerykańska rodzina klasy średniej na wychowanie swojego dziecka - tak wynika z szacunków przedstawionych przez Departament Rolnictwa USA. Koszt wychowania dziecka do momentu gdy osiągnie pełnoletność z uwzględnieniem inflacji wynosi dokładnie 291 570 dolarów wyliczają amerykanie. Ile kosztuje, utrzymanie, wychowanie dziecka w Polsce? To pytanie zadaliśmy w "Biznes Lunchu" Andrzejowi Sadowskiemu z Centrum im. Adama Smitha

Coraz ciaśniej w mobilnym internecie

Na rynek wchodzi dzisiaj kolejny operator mobilnego internetu - bezprzewodowy dostęp do sieci zaoferuje Netia. Mobilny internet Netii będzie dostępny jako usługa dodatkowa do łącza stacjonarnego w dwóch taryfach - z pakietem danych 100 MB lub 1 GB. Na temat oferty Netii i sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Witold Tomaszewski, Telepolis.

Banki ostro hamują

Wynik sektora za 6 miesięcy tego roku jest o połowę słabszy niż w tym samym czasie rok temu. Polskie banki zarobiły 4 miliardy 330 milionów - podała Komisja Nadzoru Finansowego. O tym, co dzieje się w sektorze bankowym, a także o tym - co oznaczają dla Polski dobre rekomendacje zagranicznych instytucji - w magazynie "90 minut" z dr Andrzejem Raczko, głównym ekonomistą KNF rozmawiał Marek Tejchman.

Kontrole pod specjalnym nadzorem

Zwiększona czujność fiskusa może załatać dziurę budżetową - tak uważają przedstawiciele firmy doradczej Deloitte. Według projektu nowelizacji budżetowej na ten rok wpływy z CIT wyniosą około 24 miliardy złotych - to o ponad 1/4 mniej niż w ubiegłym roku. Zdaniem ekspertów najprostszą metodą na zmniejszenie deficytu budżetowego jest zaostrzenie kontroli podatkowych. W magazynie "90 minut" z dyrektorem w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, Tomaszem Konikiem, rozmawiał Marek Tejchman.

Łatwiej o kredyt?

Kryteria udzielania kredytów mogą być nadal zaostrzane - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego. Czy na takie zapowiedzi można patrzeć optymistycznie? Okazuje się, że tak. Pozytywnych prognoz w ankiecie NBP doszukuje się zastępca dyrektora Departamentu Systemu Finansowego.

Polska gospodarka lepiej

Przy obecnych danych gospodarczych nie należy oczekiwać obniżki stóp procentowych - ocenia w TVN CNBC Biznes Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem gościa programu "Rynki Dnia" cel inflacyjny osiągniemy w II kwartale przyszłego roku. O szczegóły pytał Robert Stanilewicz.

Ekologicznie, czyli zdrowo?

Kupując ekologiczną żywność płacimy za poczucie, iż w ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska. Czy to wystarczy, by płacić za ekologiczne produkty dwa razy więcej niż za normalną żywność? O tym rozmawialiśmy w programie "Bilans" z naszymi gośćmi: dr inż. Urszulą Sołtysiak, dyrektor Agro BioTest i Andrzejem Gantnerem - Polska Federacja Producentów Żywności.

LOT musi ciąć koszty

Bez szybkich działań kosztowych trudno będzie utrzymać spółkę przy życiu - tak o sytuacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes Deloitte, Wojciech Roman. Polski przewoźnik traci klientów na rzecz konkurencji, a jego sytuację dodatkowo komplikują relacje między zarządem a związkami zawodowymi. O szczegóły w "Bilansie" pytał Marcin Kowalski.

Instrumenty pochodne na GPW

Rynek instrumentów pochodnych w Polsce rozwija się dynamicznie. Wciąż jednak nie funkcjonuje na polskiej giełdzie krótka sprzedaż. O tym, co krótka sprzedaż mogłaby zmienić i kim jest "grubas" na rynku, Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z Jarosławem Ziębcem, szefem działu instrumentów pochodnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dopłaty do kredytów hipotecznych - start!

Ruszają dopłaty do kredytów dla osób bezrobotnych. Wnioski o pomoc można składać od dzisiaj. Rządowi analitycy uważają, że problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego może w najbliższym czasie dotyczyć ok. 50 tysięcy z ponad miliona Polaków, którzy w ten sposób sfinansowali zakup nieruchomości. Co ten pomysł oznacza dla branży budowlanej i dla banków? W magazynie "90 minut" byłego ministra budownictwa Mirosława Barszcza - pytał Marek Tejchman.

Wojna Lot-u

Związkowe zamieszanie w Locie. Prezes przewoźnika zwolnił dyscyplinarnie dwoje liderów związków zawodowych - Elwirę Niemiec i Grzegorza Kossakowskiego. Związkowcy zarzucają władzom spółki, że - wbrew prawu - zwolniły liderów związkowych. LOT tłumaczy, że powodem zwolnienia było opuszczenie stanowisk pracy. Sprawa coraz bardziej wygląda na otwartą wojnę zarządu ze związkami zawodowymi w strukturach Polskich Linii Lotniczych.

Droższe czy zdrowsze?

Zdrowa organiczna żywność. Czy rzeczywiście zdrowsza czy tylko droższa? Po raporcie brytyjskich naukowców którzy stwierdzili ze organiczne jedzenie wcale nie jest zdrowsze od tego normalnego postanowiliśmy dokładnie sprawdzić czy wysoka cena organicznej kiełbasy warzyw czy owoców oznacza jakość i zdrowie.

Pomoże rząd

Rząd zapłaci raty kredytów hipotecznych za bezrobotnych. Ale tylko za tych którzy prace stracili w związku z kryzysem. Rusza bowiem kolejny element antykryzysowego pakietu. Pomoc dla bezrobotnych i dla banków jednocześnie? To brzmi dobrze. Ale jak sprawdził Marek Klapa to mocne antykryzysowe uderzenie może być wielkim pudlem. A pomoc jeżeli trafi to do nielicznych.

Konkurencja dla PKP ?

PKP jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Gdyby doszło do prywatyzacji znalazłoby się wielu chętnych. Na temat sytuacji w PKP, ewentualnej prywatyzacji, oraz pojawieniu się konkurencji na rynku rozmawiali w programie "Biznes Lunch" Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, oraz Damian Grabowski wiceprezes Arriva PCC.

Inwestycje w energię

Jakie będą wyniki PGNiG po II kwartale? Co z rekomendacją DM BGŻ "kupuj" dla spółki CP Energia. I co ze sprzedażą pakietu kontrolnego Enei? O tym rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia" z analitykiem Domu Maklerskiego BGŻ Tomaszem Dumałą.

PKP szuka oszczędności

Już od września PKP chce zlikwidować kilkadziesiąt połączeń między największymi miastami. Ta likwidacja dotknie kilkanaście procent połączeń PKP Interciti. O PKP Interciti i o sytuacji rynku kolejowego w Polsce Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Adrianem Furgalskim - Zespół Doradców Gospodarczych TOR.