Z kraju

Z kraju

Pieniądze od EBI w Polsce

Polska może liczyć w tym roku na 6 miliardów euro pożyczek od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. I jak zapowiadają władze banku, w kolejnych latach zaangażowanie inwestycje nie powinno spadać. EBI wspólnie m.in. z PKO BP powoła także fundusz kapitałowy o wartości co najmniej półtora miliarda euro. O zaangażowaniu EBI w te i inne projekty rozmawialiśmy z Martą Gajęcką, wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Prawo (z)bytu

Jak kryzys wpływa na konsumentów, i czy w dobie kryzysu, dobra luksusowe mają prawo bytu? O tym, jak wygląda polski konsument dóbr luksusowych rozmawialiśmy z doktor Jolantą Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i z Piotrem Szmidtem - członkiem zarządu Villeroy & Boch Polska.

Spadek inwestycji zagranicznych w Polsce.

16,5 miliarda dolarów warte były bezpośrednie inwestycje zagraniczne, jakie napłynęły do Polski w zeszłym roku - wynika z raportu przygotowanego przez Konferencje Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju. Podobnie szacuje NBP. W porównaniu do roku poprzedniego to spadek o prawie 1/3. Czy jest to tylko wina kryzysu finansowego czy jakiś innych czynników, pytaliśmy w programie "90 minut", przedstawiciela UNCTAD w Polsce, profesora Zbigniewa Zimnego.

Wzrost produkcji?

Dopiero grudzień przyniesie wzrost produkcji - prognozuje na antenie TVN CNBC Biznes główny ekonomista PKO BP. Zdaniem Łukasza Tarnawy do tego czasu produkcja będzie spadać. A co z inflacją? Które czynniki mogą sprawić, że wzrost cen przyhamuje? O szczegółach z Łukaszem Tarnawą w magazynie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Czy kryzys ominął sieć?

Czy kryzys dosięgnął sieci? Jak firmy prowadzące działalność przez internet radzą sobie z gospodarczym spowolnieniem? O tym w magazynie "Bilans" Rafał Wojda rozmawiał ze swoimi gośćmi: Michałem Grzechowiakiem i Rafałem Agnieszczakiem.

Budżet a pracodawcy cz 1

Budżet na 2010 rok zakłada rekordowy - 52 mld złotowy deficyt. Lwia część środków na pokrycie dziury budżetowej ma pokryć prywatyzacja, ale również minister finansów chce zabrać z Funduszu Rezerw Dewizowych 7 mld złotych. O tym jak przedsiębiorcy oceniają założenia budżetowe na 2010 rok z Dariuszem Witkowskim Z KPP w "Biznes lunchu" Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Prognozy dla złotego

Rekomendacja na wagę złota - a dokładniej wagę złotego. Tyle tylko, ze zbytniej wagi do niektórych rekomendacji przykładać nie należy. Albo trzeba bardzo uważać jeżeli taka rekomendacja ma wpływać na decyzję dotycząca naszych pieniędzy - dlaczego?

Bez grosza?

Jeden grosz - to ... 5 groszy - 5 groszy które kosztuje wybicie 1 grosza. Dlatego prezes Narodowego Banku Polskiego chce by jedno groszówki z obiegu zniknęły. Czy znikną także ceny takie jak 8.99?

Bój o przyszłość Enei

Bój o Eneę i jej przyszłość. Przyszłość, którą jasno określił minister Skarbu Państwa Aleksander Grad zapowiadając, że spółka zostanie sprywatyzowana bez względu na protesty. Zupełnie innej przyszłości oczekują przedstawiciele związków zawodowych, którzy grożą strajkiem. A w tle tych zmagań - aktorzy pierwszoplanowi czyli RWE - główny potencjalny nabywca akcji od skarbu państwa i Vattenfal, który w Enei już jest a od wczoraj jakby go nie było.

Reklama wizerunkowa w kryzysie

Reklama wizerunkowa – za granicą bardzo popularna, w Polsce nieco mniej, ostatnio zdecydowały się na nią Alior Bank, Commercial Union, PKO BP. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Iwo Zaniewski, dyrektor kreatywny PZL – odpowiada za kampanie między innymi Plusa, Żubra, piwa Okocim, Alior Banku.

Giełdowy debiut Delko

Delko jest siódmą spółką, która w tym roku zadebiutowała na warszawskim parkiecie. Prawa do akcji spółki wzrosły w piątek na debiucie na rynku głównym GPW o 10,60% do 10,51 zł. Spółka liczy na finalizację rozmów o akwizycji do końca roku, a po III kw. nie wyklucza podniesienia tegorocznych prognoz.

Kryzysowe strategie reklamowe

Jak prowadzić działania reklamowe przy niewielkim budżecie? W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy o rynku reklamowym, który od kliku miesięcy niestety dla całej branży a przede wszystkim dla firm działających na tym rynku kurczy się. My poruszyliśmy temat strategii. Jaką staregię powinny przyjąć polskie firmy by przetrwać ten trudny moment? Na pytania Roberta Stankiewicza odpowiadał Paweł Tyszkiewicz - dyrektor stowarzyszenia agencji reklamowych.

Wynagrodzenia rosną powoli

Wynagrodzenia rosną... ale powoli. Jeszcze do niedawna , w latach 2005 - 2008 m, przyzwyczajeni byliśmy nawet do 25% wzrostu płac. Tymczasem, od 2009 roku, płace stoją w miejscu a w niektórych segmentach rynku, nawet maleją. A ceny rosną. Dlatego w programie "Biznes lunch" rozmawiamy z ekspertem rynku wynagrodzeń - dr Kaziemirzem Sedlakiem z firmy Sedlak&Sedlak, , która monitoruje  na bieżąco to co dzieje się na Polskim rynku pracy i wie doskonale ile w Polsce można zarobić.  

Kryzys a plany EFH

- Ostatnie operacje w spółce mają na celu restrukturyzację naszego zadłużenia krótkoterminowego - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceprezes Europejskiego Funduszu Hipotecznego Marcin Podobas. Ponadto, wiceprezes EFH zaznaczył, że spółka realizuje swoją strategię i prowadzi rozmowy z inwestorem strategicznym. O szczegółach z Marcinem Podobasem w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Media w służbie reklamy część 3

Podczas kryzysu firmy często jako jedne z pierwszych tną wydatki na reklamę. Na szczęście w Polsce ten scenariusz nie sprawdza się w każdym przypadku. Nie jest więc na rynku reklamowym tak źle, i już niedługo może być lepiej – takie są wnioski panelu dyskusyjnego „Media w służbie reklamy – prognozy ekonomiczne na 2010”, która odbyła się 15 września w Warszawie. Patronem medialnym tej debaty była telewizja TVN CNBC Biznes.

Inwestycja w złoto

Złoto najdroższe w historii! Moda, czy też znak nadchodzących trudnych czasów? Co trzeba wiedzieć by zarabiać na złocie? O tym w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" opowiadał Andrzej Krzymowski z Mennicy Polskiej.

Sytuacja w Marvipolu

Do końca tego roku Marvipol powinien sprzedać 350 mieszkań. Dobrze rozwija się też biurowy segment działalności firmy. Podpisano już listy intencyjne na blisko połowę powierzchni biurowca Prosta Tower. Co więcej warszawski deweloper uzyskał wyłączność na sprzedaż na terenie naszego kraju samochodów marki Aston Martin. Deweloper stawia na luksusowe samochody i... zwiększa zatrudnienie. Same dobre informacje. Czy spółka rzeczywiście radzi sobie tak doskonale na rynku? Z wiceprezesem Marvipolu Andrzejem Niziołem rozmawialiśmy w programie " Dzień na rynkach".

Zwycięstwa NFI Victoria

NFI Victoria wyszła ze spółki Anti. Inwestycja przyniosła funduszowi ponad 30% zysku i firma zaczęła szukać nowych możliwości. Może się nią okazać Internity. Victoria już planuje wprowadzenie spółki na główny parkiet warszawskiej giełdy i liczy na podobne, jak w przypadku Anti zyski. Z Grzegorzem Golcem, przewodniczącym Rady Nadzorczej NFI Victoria rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach".

Najgorsze za Polską?

Inflacja rośnie niezależnie od działań Rady Polityki Pieniężnej - mówił w TVN CNBC Biznes prezes NBP, Sławomir Skrzypek. Za inflację odpowiada jego zdaniem sytuacja zewnętrzna i wzrost cen regulowanych. Przypomnijmy, że w sierpniu inflacja wyniosła 3,7% rok do roku.

Raport rynku OFE

Jak wygląda rynek emerytalny po dziesięciu latach od wprowadzenia reformy? Z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć? W jakim kierunku powinny zmierzać zmiany planowane przez ustawodawcę? Na te wszystkie pytania próbowali odpowiedzieć goście programu "90 Minut" Krzysztof Lutostański - ekspert rynku emerytalnego i dr hab. Wojciech Otto z Uniwersytetu Warszawskiego

Zarabiać na funduszach zamkniętych

Fundusze zamknięte nie odkupują na bieżąco swoich jednostek uczestnictwa od ich posiadaczy, ale czynią w sytuacjach określonych w statucie. Fundusz zamknięty może więc stanowić inwestycję znacznie mniej płynną. Ale właśnie dzięki temu, zapewniają one znacznie większą stabilność kapitału i mogą sięgać po znacznie szerszą paletę instrumentów inwestycyjnych. Czy mogą się okazać korzystną inwestycją? Między innymi na to pytanie w magazynie "90 minut" odpowiadali przez TFI Status Mariusz Borowiec i Tomasz Publicewicz z Analizy Online.

Alfabet Kryzysu

Miał być wzrost jest spadek. Polskie firmy w sierpniu produkowały mniej niż rok temu, ale niewiele - tylko o dwie dziesiąte procent. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie plus 0,3%. Mimo, że gospodarka pokazała minus to powodów do smutku nie ma...

Co z cenami towarów i usług?

Szczęśliwi Ci, których waluta rośnie. 15 września Polska waluta zyskuje na wartości - dziś też poznamy poziom inflacji w sierpniu tego roku. Dlatego w programie "Biznes Lunch" porozmawiamy o tym, co się dzieje z cenami towarów i usług. Według prognozy ekonomistów wzrost cen w sierpniu wyniesie 3,6%, według resortu finansów - 3,7%. Czy te dane mogą się sprawdzić? Dyskutuje z nami Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Produkcja wciąż na minusie

Polskie firmy produkują coraz mniej. Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 0,2% podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu tego, ważnego dla gospodarki, wskaźnika. Pocieszeniem może być fakt, że z miesiąca na miesiąc widać poprawę sytuacji, w lipcu notowaliśmy spadek aż o 4,4% porównując ten sam miesiąc w roku ubiegłym. O komentarz do tych danych poprosiliśmy gości programu "Rynki dnia" -  głównego ekonomistę Fortis Banku Marcina Mroza i głównego analityka BRE Banku Ernesta Pytlarczyka.

Październikowa korekta

Na przełomie października i listopada warszawską giełdę czeka korekta a impulsem, który wystraszy inwestorów będzie sygnał z banków centralnych o zaostrzeniu polityki pieniężnej - optymizm rządzących okazuje się dla jednych dobrą passą, dla innych ostrzeżeniem. Jakie wyzwania dla rynku postawi nadchodzącą jesień - czy upłynie pod znakiem korekty, jak rok temu? Jak jeszcze w tym roku uda się przetrwać inwestorom na światowych rynkach? Zapraszamy na drugą część analizy rynków przeprowadzonej z Wojciechem Białkiem - głównym analitykiem Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A

Czekając na dane o produkcji

W oczekiwaniu na dane GUS dotyczące tego, co działo się z naszą produkcja przemysłową w sierpniu - zadajmy pytania. Przede wszystkim o to, czy złoty dalej będzie zyskiwał na wartości. Oby tak skoro prognozy ekonomistów są raczej optymistyczne i zakładany jest wzrost w kolejnych miesiącach. Śmiało możemy  powiedzieć: dość tych 9-miesięcznych spadków - Polska gospodarka potrzebuje odbudowy, przede wszystkim odbudować zaufanie i przedsiębiorców i konsumentów. Jak to zrobić? Rozmawiamy z programie "Biznes Lunch" z  prof. Elżbietą Adamowicz dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH i Andrzejem Arendarskim prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Zarządzanie restrukturyzacją w Polsce

Jak wygląda restrukturyzacja polskich firm? Odpowiedź na tak postawione pytanie postanowiła poznać Komisja Europejska. Na jej zlecenie powstał raport przygotowany przez BPI Polska. Gościem programu "90 Minut" była autorka polskiej części raportu dr Anna Kwiatkiewicz z BPI Polska.

Kiedy nastąpi poprawa?

Wzrost płac jest nieodczuwalny, a firmy wciąż zwalniają. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w sierpniu licząc rok do roku o 3%. W ujęciu miesięcznym płace spadły srednio o 2,8 procent do 3 269 złotych. Przeciętne zatrudnienie spadło w ciągu roku o 2,2% rdr. Czy możemy liczyć na poprawę sytuacji? O tym w programie "90 minut" Marek Tejchman rozmwiał z Martą Petką Zagajewską, ekonomistką Raiffeisen Bank.

Aston Martin w Polsce

Aston Martin wjeżdża na polskie drogi za sprawą giełdowej spółki Marvipol. To już drugi w tym roku luksusowy samochód, który będzie można kupić w polskim salonie. Wcześniej otwarcie salonu Ferrari zapowiedział znany biznesmen i mistrz kierownicy Sobiesław Zasada. Podobnie jak w tym przypadku, również Aston Martin z Marvipolu ma dać zarobić nie tyle na sprzedaży drogich samochodów, co na serwisie tych, które już jeżdżą i to nie tylko po polskich drogach. Łukasz Kijek.

Ambitne plany Unibepu

2009 rok ma być dla Unibepu trudniejszy od poprzedniego. Co prawda rentowność giełdowego dewelopera nie powinna ulec zmianie, ale przychody będą o 10% niższe. Prezes Unibepu nie zapowiada jednak zwolnień, a niektórzy pracownicy firmy mogą liczyć na podwyżki. Firma po nie najlepszym pierwszym półroczu planuje odrobić straty. Dużą szansą może okazać się rynek norweski, gdzie Unibep chce sprzedawać domy szkieletowe a także Rosja. Prezes giełdowego dewelopera Jan Mikołuszko liczy na umowę na tamtym rynku o wartości nawet 50 milionów euro.