Z kraju

Z kraju

Plany i przyszłość PC Guard

 -Mamy dobry plan, który przełoży się na dobre wyniki w przyszłości - powiedział w TVN CNBC Biznes Dariusz Grześkowiak. Z prezesem PC Guard rozmawiał Marek Tejchaman.

Wyniki Bakalland

W III kwartale spółce Bakalland udało się osiągnąć zysk operacyjny zbliżony do tego sprzed roku - powiedział Marian Owerko. Prezes spółki nie ukrywa, że to przełom w stosunku do tego co działo się w pierwszej połowie roku.

Plany Polic

Jest wysokie prawdopodobieństwo, że w IV kw. 2009 roku będziemy mieli zysk operacyjny - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Police. Ze Zbigniewem Miklewiczem w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Marek Tejchamn.

Jak naprawić polską piłkę?

Gorzej już być nie może, jesteśmy na dnie, możemy już tylko się od niego odbić - są eksperci branży, którzy wierzą w świetlaną przyszłość polskiego biznesu piłkarskiego. O tym, czy bojkot kibiców może uderzyć w PZPN i jak naprawić ten system rozmawialiśmy z Grzegorzem Kitą, prezesem Sport Management Polska i Krzysztofem Sachs, partnerem Ernts&Young.

Lepsze dane z polskiej gospodarki

Lepsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki. Według danych GUS we wrześniu polska produkcja przemysłowa spadła o 1,3 procent rok do roku, ekonomiści spodziewali się spadku o 2,2 procent. Czemu zawdzięczamy tak dobre dane o produkcji? Rozmowa z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą banku Citi Handlowy.

Bukmacherzy sponsorami polskiej piłki nożnej?

Co dalej z pieniędzmi dla piłki nożnej? Po ostatnich zapowiedziach, że część sponsorów wycofuje się z finansowania reprezentacji dzisiaj głos zabrali przedstawiciele PZPN. Nie wykluczone, że wśród sponsorów pojawią się teraz firmy bukmacherskie, które dysponują sporymi środkami. W obliczu coraz bardziej skomplikowanej sytuacji na linii sponsorzy – PZPN, władze związki zaczynają na bukmacherów spoglądać przychylnym okiem. Łukasz Kijek.

Czy warto zaciągać kredyt na PGE?

Prywatyzacja PGE i prognozowany wzrost ceny akcji tej spółki rozpala wyobraźnię nawet tych inwestorów, którzy nie koniecznie posiadają odpowiednio dużo środków, aby akcje nabyć. I tutaj z pomocą przychodzą banki, które proponują specjalną ofertę. Na czym taka specjalność polega i czy w ogóle warto zaciągać kredyt na giełdową inwestycję - o tym Cezary Królak.

Wyprzedaż rocznika 2009

W tym sezonie wyprzedaż rocznika 2009 rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie i od razu z bardzo atrakcyjnymi ofertami. Modele niektórych marek można kupić z rabatem w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jaka jest rynkowa oferta i czy z takim zakupem warto jeszcze poczekać sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Co z tą ropą?

Ropa naftowa jest już bardzo blisko poziomu 80 dolarów za baryłkę, jednocześnie dolar jest na rekordowo niskim poziomie. Czy czeka nas wzmocnienie amerykańskiej waluty i w konsekwencji przebicie 80 dolarów za baryłkę. Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Michał Michalski, analityk rynków surowcowych BRE Banku.

Polska gospodarka

Ostatnie dane dotyczące polskiej gospodarki były dość optymistyczne, inflacja utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, rosną płace także produkcja przemysłowa jest na niewielkim plusie. Jakie perspektywy czekają polską gospodarkę, pytaliśmy profesora Mariana Nogę, członka Rady Polityki Pieniężnej.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym

115 tys. mieszkań oddanych w tym roku - w stosunku do roku ubiegłego jest to wzrost aż o 7 %. Pod koniec roku sezonowo wzrasta liczba mieszkań oddanych do użytku, jednak sytuacja może gorzej wyglądać w przyszłym roku. Obecnie możemy już zauważyć, mniejszą ilość wydawanych zezwoleń co oznacza mniejszą liczbę mieszkań. O sytuacji na rynku mieszkaniowym z Robertem Stankiewiczem, w programie " Biznes Lunch" rozmawiali Mirosław Barszcz, były minister budownictwa, BCC, oraz Monika Dybciak, Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych BGŻ.

TFI we wrześniu

Wrzesień był kontynuacją trwającej od siedmiu miesięcy dobrej passy dla krajowego rynku funduszy inwestycyjnych. Aktywa funduszy wzrosły o 2,2 mld zł do poziomu 88,2 mld zł. Na temat sytuacji w TFI w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał z Mikołajem Kunicą, Leszek Jedlecki, prezes ING TFI.

NFZ ma mniej pieniędzy

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na zdrowie. To efekt niższych wpływów ze składek zdrowotnych z KRUS i ZUS. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową. Jacek Paszkiewicz zapowiedział, że w przyszłym roku będzie mniej środków o około 1,5 mld złotych w porównaniu z bieżącym rokiem. O tym w materiale Łukasza Kijka.

Inflacja we wrześniu

Ceny wciąż w górę - ale coraz wolniej. We wrześniu za codzienne zakupy, usługi czy utrzymanie mieszkań płaciliśmy w sumie 3,4 procent więcej niż rok temu.

Private banking dla zamożnych

Jesteś bogaty i szukasz banku, któremu powierzysz swoje pieniądze? Pod uwagę możesz wziąć dwie nowe instytucje. Swoje usługi private banking w Polsce wkrótce otworzy Credit Suisse. A od pięciu miesięcy działa już warszawski oddział luksmeburskiego banku KBL.

Topniejąca kasa Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na zdrowie. To efekt niższych wpływów ze składek zdrowotnych z KRUS i ZUS. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, zapowiedział, że w 2010 roku pieniędzy będzie mniej o około 1,5 mld złotych w porównaniu z bieżącym rokiem. O problemach Narodowego Funduszu Zdrowia rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Numizmatyka - zarobić na hobby

Numizmatyka to przede wszystkim hobby. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by czasem na tym hobby zarobić. Monety i medale - czy warto w nie inwestować? Jak to robić? O tym opowiadał w TVN CNBC Biznes Dariusz Leśniak ze sklepu internetowego Sklepkolekcjonera.pl

Atrakcyjne TFI?

Przy obecnym oprocentowaniu lokat nie zarobimy na nich wiele. Nasze zyski pomniejszy inflacja i tzw. podatek Belki. Czy więc powierzenie swoich oszczędności funduszom inwestycyjnym jest dobrą alternatywą? Wzrost wartości aktywów TFI świadczy o tym, że Polacy w nie wierzą. O tym, czy w najbliższej przyszłości warto będzie zaufać funduszom inwestycyjnym rozmawiamy z Pawłem Sataleckim, analitykiem Finamo.

Prywatyzacji Enei ciąg dalszy

Filip Thon, prezes RWE Polska uważa kurs akcji Enei na GPW nie odzwierciedla jej rzeczywistej wartości. RWE nie jest przekonane, czy będzie drugi raz starało się o przejęcie kontroli nad firmą. O prywatyzacji Enei, oraz jej dalszych planach w programie " Dzień na rynkach" rozmawiał z Mikołajem Kunicą prezes Enei, Maciej Owczarek

BGK wypłaci fundusze

Od 1 stycznia beneficjenci dotacji unijnych, będą mogli je wypłacić tylko za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowa ustawa wprowadza trzy zmiany; m.in. budżet środków unijnych wyjęty zostaje z budżetu centralnego. O zmianach w wypłacaniu funduszy unijnych z Augustynem Kubikiem, wiceministrem rozwoju regionalnego w "Pieniądzach od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nowa emisja akcji PKO BP

Pieniądze do Skarbu Państwa za akcje PKO BP będą mogły wpłynąć już jutro. Bank BGK chce stworzyć wspólną strategię z PKO BP. Dodatkowo o emisji obligacji infrastrukturalnych z prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, Ireneuszem Fąfarą, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Energia z siły wiatru

Polska nie posiada potencjału, by wybudować elektrownie odnawialne o mocy 30 000 MW. Dodatkowo plan aby do 2020 15% całej energii było pozyskiwane ze źródeł odnawialnych jest niewykonalny. Kiedy polskie farmy wiatrowe złapią wiatr w ramiona? Z ekspertem ds. energetyki odnawialnej PIGEO, Michałem Ćwilem, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jak USA walczą z korupcją?

Do roku 1977 nie uważano przekupienia zagranicznego urzędnika w celach biznesowych za przestępstwo. Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który zakazał takich praktyk. W 1977 roku uchwalono Foreign Corrupt Practices Act. Czym dokładnie jest Foreign Corrupt Practices Act i czy stosuje się go także w Polsce? Między innymi o to Rafał Wojda pytał Krzysztofa Kycię -z DLA PIPER.

Nowa emisja Centrum Klima

Spółka chce pozyskać z emisji do 3 milionów akcji serii C. Pozyskane środki mają w zostać przeznaczone głównie na budowę nowego zakładu magazynowo–produkcyjnego. Z wiceprezesem Centrum Klima w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

PKP Przewozy Regionalne bez pieniędzy

Na kolejowym dworcu Gdańsk Główny kasa Przewozów Regionalnych jest tuż obok kasy Intercity. Bilety na pociągi obu spółek kupić można w jednej i drugiej kasie. Ale Przewozy Regionalne nie oddają pieniędzy za bilety sprzedane na pociągi Intercity. Dlatego w poniedziałek komornik zablokował konta Przewozów Regionalnych.

XV Forum Twoje Pieniądze

W Pałacu Kultury i Nauki rozpoczynają się targi Twoje Pieniądze. To największa impreza poświęcona finansom w Europie Środkowo-Wschodniej. Ludzie szukają obecnie możliwości inwestowania. Chcemy pokazać im drogę - podkreślał organizator targów, Andrzej Wierzba. Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jakim wynikiem TFI zakończą rok?

Aktywa TFI we wrześniu wzrosły o 2,2 miliarda złotych do 88,2 miliardów złotych to siódmy z rzędu miesiąc na plusie. O sytuacji na rynku i inwestycjach TFI rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Zbigniewem Jakubowskim, wiceprezesem Union Investment TFI.

Awarie - siła wyższa, czy siła księgowego?

Przedsiębiorcy liczą straty związane z przerwą w dostawie energii. Awarie wciąż nie zostały usunięte. Przedsiębiorcy należą do grup taryfowych w których odszkodowanie można uzyskać – ale zakłady energetyczne bronią się przed wypłatą pieniędzy twierdzeniem, że przyczyną awarii jest siła wyższa. Tymczasem sile wyższej w szybkości powodowania awarii pomaga oszczędność zakładów energetycznych, które bardzo powoli modernizują sieci przesyłowe, co powoduje łatwość powstawania efektu domino. Czy klient ma tylko prawo tylko płacić, czy też oczekiwać, że będzie miał energię?

Za kredyt drogo zapłacisz...

W ciągu ostatniego miesiąca prowizje i marże podniosło szereg banków. Pokazujemy, ile teraz kosztuje nas pożyczenie 10 tys. zł. Po cichu, ale wciąż rośnie oprocentowanie na kartach kredytowych. Ofert mocno poniżej 4-krotności stopy lombardowej już ze świecą szukać. Gdyby nie to ograniczenie – patrząc na apetyty banków – mielibyśmy dziś karty kredytowe na 30%. I to wszystko w czasach, gdy stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie.

Sponsorzy opuszczają PZPN

W blasku sukcesu ogrzać chce się każdy... Gorycz porażki znieść potrafią tylko najwytrwalsi z najwytrwalszych... Od PZPN odciął się bank BZ WBK i inni sponsorzy.