Z kraju

Z kraju

Polskie limity CO2 pod młotek

Polska ponownie sprzedaje prawa do emisji CO2. Tym razem Japonii. Podpisana umowa między krajami opiewa na kwotę 30 mln euro. Zgodnie z prawem umowa musi być zatwierdzona protokołem klimatycznym w Kioto, który umożliwi Polsce sprzedaż nadwyżek praw emisji. Kto następny kupi od nas nadwyżkę CO2? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z ministrem środowiska, Andrzejem Kazimierzem Kraszewski.

Jak uzdrowić greckie finanse?

Niemcy zaproponowały Grekom pomysł poprawy swojej kondycji finansowej. Proponują aby Grecja sprzedała jedną ze swoich wysp, a może nawet Akropol. O tym rozmawialiśmy z Ernestem Pytlarczykiem, głównym analitykiem BRE Banku w magazynie "Pieniądze od rana".

Długie długi Polaków

Polak i jego portfel. Ilość złych długów w Polsce rośnie. Większość Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako średnią. Na poprawę sytuacji finansowej liczy niecałe 14% z nas. Będzie czas na polskie przeterminowane długi, niestety coraz większe. O kondycji finansowej Polaka w magazynie "90 MINUT" z Andrzejem Topińskim z Biura Informacji Kredytowej, rozmawiał Marek Tejchman.

Nie udawaj Greku

Niemieccy parlamentarzyści wiedzą już, co może być lekiem na greckie kłopoty. Dwóch z nich zaproponowało Grecji... sprzedaż wysp. Niemiecki brukowiec „Bild” poszedł jeszcze dalej i zaproponował Atenom sprzedaż... Akropolu. W programie "90 Minut" o greckiej tragedii Marek Tejchman rozmawiał z prof. Krzysztofem Rybińskim z SGH.

Strategia PKO BP

PKO Bank Polski planuje przeprowadzenie emisji euroobligacji o wartości 700-1.000 mln euro z 5-letnim terminem zapadalności. Emisja miałaby dojść do skutku w maju br. W programie "Dzień na Rynkach" rozmowa z p.o. prezesa PKO BP Zbigniewem Jagiełło.

Przedsiębiorcy i dotacje

Przedsiębiorcy czują się oszukani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotacje dostali bowiem Ci, którzy złożyli wnioski w pierwszych dwóch dniach czterodniowego naboru. PARP nas oszukał, bo twierdził, że nie liczy się data a zawartość wniosku - mówią przedsiębiorcy. O zaistniałej sytuacji w programie „90 MINUT” Marek Tejchman rozmawiał z naszym gościem Jerzym Kwiecińskim byłym wiceministrem rozwoju regionalnego.

Podatek na badania leków

Nowy podatek od leków refundowanych, taki pomysł ma wiceminister zdrowia. Na co zostaną przeznaczone środki z tego podatku i czy będziemy płacić więcej za leki o tym rozmawialiśmy z naszym gościem Dariuszem Nowickim dyrektorem Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed.

Kto pierwszy ten lepszy

Przedsiębiorcy czują się oszukani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Właściciele firm, którzy zgodnie z instrukcją agencji zrezygnowali z koczowania w kolejkach społecznych i wysłali swoje wnioski o dotację na e-biznes pocztą, przegrali z tymi którzy jako pierwsi dopchali się do okienek w agencji. Rozmowa z Beatą Tylman starszym menedżerem z zespołu dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte.

EBC stopy bez zmian

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostawił główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1-go procenta. Stóp nie zmienił też wcześniej Bank Anglii - w Wielkiej Brytanii główna stopa to nadal pół procent. Bank Anglii nie zwiększył też wartego 200 miliardów funtów programu skupu.

Wasko po czwartym kwartale

O wynikach finansowych po czwartym kwartale i perspektywach rozwoju na najbliższe miesiące dla spółki Wasko w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z naszym gościem Tomaszem Kosobuckim, członkiem zarządu Wasko.

Dobry dzień dla portfela RDO

Zmiany w naszym wirtualnym portfelu sprzedaliśmy spółkę Arctic Paper kupiliśmy akcje Ergisu i Anti. Pan Maciej proponuje zakup akcji spółki IDM SA. Nad zakupem spółki zastanawiają się Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

PARP oszukał przedsiębiorców?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nas oszukała - mówią przedsiębiorcy. Są oburzeni, że w październikowym naborze wniosków obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy" chociaż przedstawiciele Agencji zapewniali, że będzie inaczej. Kryterium wyboru miała być merytoryczność projektu. Wielu przedsiębiorców zrezygnowało wtedy z oczekiwania w kolejkach wysyłając swoje wnioski pocztą. Teraz okazało się, że pieniądze dostaną jednak wyłącznie ci, którzy jako pierwsi złożyli odpowiednie dokumenty. Łukasz Kijek

Polak dziurawa kieszeń

Polak i jego portfel. Oszczędzamy, czy jednak wydajemy i to znacznie więcej niż mamy? Posiadanie pieniędzy na koncie to jeszcze nie wszystko. Dopiero wiedza jak je bezpiecznie pomnażać może dawać prawdziwe zadowolenie z posiadania oszczędności. Marek Klapa.

Wpuszczeni w maliny z aronii

Nie zawsze mamy pewność, że sok malinowy faktycznie zwiera maliny. Ale producent malinowego soku z aronii z pewnością wie ile na nim zarabia, a ile zarabiałby, gdyby faktycznie sprzedawał 100 procentowy sok z malin. Tymczasem na rynku nie brakuje produktów, które tylko tylko częściowo są tym, czym mogłyby być, gdyby ich cena nie musiałaby być przystępna. Producenci odpowiadają na nasze, konsumentów potrzeby bo wiedzą, że wielu z nas chce kupować produktu, na które nie zawsze nas stać. Cezary Królak.

Nowy podatek od leków

Firmy farmaceutyczne być może będą musiały płacić dodatkowy podatek. Ministerstwo Finansów chce, aby producenci płacili 3 procentowy podatek od rocznego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych. Pieniądze miałyby trafiać na konto w Agencji Oceny Technologii Medycznych i służyć do finansowania badań nad skutecznością leków, które dopiero miałyby trafić na listę refundowanych medykamentów. Na konto agencji może trafiać około 300 milionów złotych rocznie. Co więcej nie jest wykluczone, że pod lupą znajdą się także leki, które już są na liście. Patrycjusz Wyżga.

Kiedy podwyżki stóp procentowych?

Według profesor Anny Zielińskiej - Głębockiej z Rady Polityki Pieniężnej, która była gościem TVN CNBC Biznes, w Radzie Polityki Pieniężnej nie ma istotnej różnicy stanowisk w sprawie kierunku zmian polityki monetarnej, choć z decyzją w tej sprawie należy jeszcze poczekać.

Wyniki finansowe spółki AB S.A. po czwartym kwartale

O perspektywach dla branży IT na najbliższe miesiące i wynikach finansowych po czwartym kwartale z naszym gościem Zbigniewem Mądrym, członkiem zarządu i dyrektorem ds. handlowych spółki AB S.A. w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Zielono na GPW

Mimo dzisiejszych spadków na rynkach azjatyckich kończymy piątą z rzędu wzrostową sesję na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 zyskał dziś 0,17%.

Oceny okresowe w małych firmach

Czas na ocenę! Na ocenę pracownika ale także pracodawcy w małych firmach. Jak w takim przedsiębiorstwie powinno to się odbywać, jak powinna wyglądać ocena roczna? O tym w programie "Biznes Lunch" Rafał Wojda rozmawiał z Grzegorzem Turniakiem z BNI Polska oraz Mariuszem Skoczem - General Manager HRM.pl.

Jak ocenić pracownika?

Czemu służy roczna ocena, jak skutecznym może być narzędziem zarówno dla pracownika jak i pracodawcy i co z takiej rozmowy powinno wynikać? O tym w programie "Biznes Lunch" w rozmowie z Robertem Kroolem - trenerem personalnym, doradcą firm.

Wyniki PA Nova

PA Nova spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów o około 20% - powiedziała w TVN CNBC Biznes prezes spółki. Portfel zamówień PA Nova na '10 to 170 mln zł a na '11  - 80 mln zł. O planach na przyszłość, nowych inwestycjach i wynikach Ewa Bobkowska w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

Rosną zyski Netmediów

-Jesteśmy zadowoleni z wyników za '09, bo to był trudny rok - powiedział w TVN CNBC prezes Netmediów. Spółka przychody czerpie głównie z rezerwacji hoteli - To około 60% - dodał prezes Andrzej Wierzba.

Spółki na celowniku Bomi

Bomi rośnie w siłę. Spółka podpisała przedwstępną umowę przejęcia Centrum Dystrybucja. Ale na tym nie koniec. Jeszcze w tym kwartale Bomi chce podpisać kilka dodatkowych umów w sprawie przejęć. W programie "Dzień na Rynkach" rozmowa z prezesem spółki Andrzejem Wojciechowiczem.

Biznes w blasku sportu

750 tysięcy dla Kowalczyk, prawie pół miliona Małyszowi, niespełna 94 tysiące dla panczenistek. O finansowym aspekcie Igrzysk Olimpijskich, które kosztowały ponad 34 mln PLN i o tym jak zarobić na kolejne sukcesy sportowców, rozmawialiśmy z Adamem Krzesińskim sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Andrzejem Malinowskim szefem KPP.

Polityka gazowa

Będzie głębiej i dalej o 20 km od Polski, co oznacza, że dobre stosunki z Niemcami przynoszą efekty - twierdzi polski MSZ. O rurociągu północnym, któremu wciąż jesteśmy przeciwni i o budowie polskiego gazoportu kwadrans rozmawialiśmy z Andrzejem Szczęśniakiem ekspertem rynku paliw.

Portfel Polaka

Co trzeci Polak dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją sytuacje materialną. Coraz mniej osób obawia się pogorszenia swojej sytuacji materialnej. O najnowszym badaniu Money Track, czyli o kondycji finansowej Polaków rozmawialiśmy z Cezarym Kaźmierczakiem partnerem w MMT Managment.

Po wynikach Chemoservisu

Chemoservis podsumowuje 2009 rok. Spółka odnotowała gorszy wynik w czwartym kwartale, ale już cały zamknął się niewielkim zyskiem. O wynikach spółki oraz współpracy z Arcelor Mittal Robert Stanilewicz rozmawiał ze Sławomirem Szatą, członkiem zarządu Chemoservis-Dwory. Arcelor Mittal Robert Stanilewicz rozmawiał ze Sławomirem Szatą, członkiem zarządu Chemoservis-Dwory

Bliżej gazoportu

Spółka Polskie LNG, która jest odpowiedzialna za zbudowanie terminalu na gaz skroplony w Świnoujściu podpisała list intencyjny z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz umowy z 11 bankami komercyjnymi na finansowanie inwestycji. Terminal LNG w Świnoujściu ma zostać uruchomiony 30 czerwca 2014 roku i ma pozwolić na odbiór do 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Gościem Marka Tejchmana był prezes zarządu Polskie LNG, Zbigniew Rapciak

Podatek na leki refundowane?

Ministerstwo Zdrowia chce nałożyć nowy podatek na firmy farmaceutyczne. Chodzi o opodatkowanie pieniędzy przekazywanym koncernom farmaceutycznym za leki refundowane. Pieniądze pochodzące z takiego podatku miałyby pomóc w niezależnych badaniach nad tym, czy leki za które państwo płaci powinny być faktycznie dotowane. W magazynie "90 minut" z Dariuszem  Sarti z Konfederacji Pracodawców Polskich rozmawiał Marek Tejchman.

Kto pierwszy, ten lepszy

Przedsiębiorcy składający wnioski na dofinansowanie e-usług czują się oszukani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.  W pazdzierniku PARP zarzekał się, że nie będzie brał pod uwagę daty wpływu wniosku tylko jego zawartość merytoryczną. Okazało się, że było inaczej. O kontrowersjach wokół naboru wniosków z prezes Agencji, Monika Karwat-Bury rozmawiał Marek Tejchman.