Z kraju

Z kraju

Tragedia w Smoleńsku

Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa NBP komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Prezes NBP zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Polska komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes NBP komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

Anna Kowalczyk, rzeczniczka prasowa Banku Światowego komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

Profesor Jerzy Osiatyński, były minister finansów komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Prezes NBP zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

O przyszłości Rady Polityki Pieniężnej, z Anną Zielińską-Głębocką rozmawiał Robert Stanilewicz. Sławomir Skrzypek, prezes NBP i przewodniczący RPP zginął w sobotę rano w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Wizerunek Polski po tragedii niezagrożony

Śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wielu najważniejszych osób w Państwie to temat nr 1 wszystkich światowych serwisów informacyjnych. O reakcji amerykańskich mediów na tragedię w Smoleńsku mówił z Waszyngtonu ekonomista Manufacturer’s Alliance prof. Krzysztof Błędowski.

Tragedia w Smoleńsku

Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

Wiesława Ziółkowska, członkini pierwszej Rady Polityki Pieniężnej komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

Prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Interwencja BBP w praktyce

Interwencja na niskim poziomie nie jest skuteczna mówi prof. Stanisław Gomółka, główny ekonomista BCC, b. wiceminister finansów. Jacek Maliszewski, główny ekonomista Alpha Financial Services twierdzi, że ruch NBP wprowadzi zamieszanie. Jego zdaniem utrudni działanie spekulantom, ale też i przedsiębiorcom, bo wzrosną koszty ubezpieczenia, wzrośnie zmienność, cena opcje. Biznesmen Bogdan Bartol, prezes Bartexu, także podchodzi to interwencji NBP sceptycznie.

Rekomendacja Budimexu w dół

Autorem obniżenia rekomendacji Budimexu jest analityk DI BRE. Proponuje obniżenie ceny docelowej do 85,1 zł. Powód, to wzrost kosztów, który pogorszył wyniki spółki. Stokłosa przewiduje też podwyższenie też podwyższenie marż przez podwykonawców spółki.

Tragedia w Smoleńsku

Andrzej Maria Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Tragedia w Smoleńsku

Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej komentuje sytuację po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka, prezesa NBP i przewodniczącego RPP. Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. W katastrofie zginął także Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w Polsce.

Sprawdzić dłużnika

Nowe przepisy o dotyczące dłużników ułatwia pożyczkodawcy lepsze prześwietlenie pożyczkobiorcy. Dzięki temu jak mówi Tomasz Brudkowski z kancelarii Brudkowski i Wspólnicy, szacuje się, że około 3 mln więcej dłużników będzie "pokazanych". Zwiększy się dostęp do informacji o naszych dłużnikach. Przypomina jednak, że pożyczanie pieniędzy trzeba zacząć od dobrej umowy. Taka powinna zawierać: określenie stron, wielkość pożyczki, warunki wypłaty i spłaty, zabezpieczenie pożyczki. Należy też policzyć podatek, który od niej zapłacimy.

Stabilizacja lepsza od interwencji

Zdaniem prof. Mariana Nogi, byłego członka RPP, nasi eksporterzy potrzebują stabilizacji złotego. Jak dodaje, ta interwencja nie była przeprowadzona na dużą skalę i może przynieść krótkotrwałe efekty. Jak twierdzi prof. Noga, kurs rzeczywisty złotego będzie na właściwym poziomie, kiedy będzie odpowiadał tzw. kursowi równowagi.

Kolejne obniżenie ratingu dla Grecji

To zdaniem Grzegorza Latały, dyrektora inwestycyjnego Aviva Investors TFI naturalna konsekwencja wzrostu obsługi długu. Jego zdaniem do rychłego ogłoszenia niewypłacalności Grecji nie dojdzie, to prawdopodobieństwo 1:200 w najbliższych tygodniach. Grecja zwleka ze skorzystaniem z pomocy, bo to będzie oznaczało, że Unia i instytucje, które pomocy udzielą będą mogły wywierać znacznie większy wpływ na rząd, by ograniczył wydatki budżetowe.

Rodzina na droższym swoim

Limity cen m2  wbrew przewidywaniom wzrosły w wielu województwach. A to oznacza, że w ramach programu Rodzina na Swoim, będzie można kupić droższe mieszkanie. W stolicy limit RNS wzrósł o ponad 4 % i przekroczył poziom 8 tys. złotych.

Rynki Dla Opornych

W jeden dzień zarobiliśmy prawie 10 procent, po kupnie proponowanych przez naszego widza akcji spółki Auxilium. kolejna propozycja naszego widza, to zakup akcji spółki Trion, który jego zdaniem tak mocno spadł, że szkoda nie kupić. Spółka zajmuje się stolarką aluminiową, stalową i drewnianą. Biorąc jednak pod uwagę ponad 50 mln stratę w zeszłym roku i zły wskaźnik płynności, postanowiliśmy odroczyć w czasie ten zakup.

Rodzina na swoim?

Pierwszy rządowy program mieszkaniowy, który naprawdę sprawił, że ludzie zaczęli kupować mieszkania. Program Rodzina na Swoim to wielki rządowy sukces - twierdzą jedni. Drudzy mówią, że to wielka porażka, która przyczynia się tylko i wyłącznie do tego, że ceny mieszkań są wysokie. Czy program stanie się ofiarą swojej popularności?

Konsekwencje interwencji

Po raz pierwszy od dwunastu lat polski bank centralny interweniował na rynku walutowym. Interwencja miała na celu osłabienie złotego. A to dlatego, że bardzo szybko umacniający się polski złoty to problem dla polskich eksporterów. Jeżeli zloty jest silny, to za każde zarobione euro dostają oni mniej złotówek. Cel interwencji jak najbardziej szczytny, ale wątpliwości pozostają. Bo z rynkiem strasznie trudno wygrać, a przegrana może nas wszystkich bardzo dużo kosztować.

Programy lojalnościowe to przyszłość Zakupy.pl

Prowadzenie i zarządzanie programami lojalnościowymi, to przyszłość spółki - mówi Jarosław Kownacki, prezes Zakupy.pl. Jak mówi to już jest w zasadzie podstawowa działalność spółki, która planuje osiągnąć duży zysk za ten rok. Programy lojalnościowe to cały proces związany z realizacją programu wsparcia sprzedaży. W tym obsługa logistyczna, towarowa i wsparcie techniczne. Klientami zakupy.pl są duże korporacje, agencje reklamowe, marketingowe. Produkty cieszą się dużym zainteresowaniem, bo to całkiem nowe sposoby zarządzania służące do raportowania i komunikacji z klientami za pomocą internetu i aplikacji na aparaty komórkowe.

Reakcja zagranicy na interwencję NBP

Interwencja była zdecydowanie dużym zaskoczeniem dla inwestorów - mówi Agata Urbańska, starsza ekonomistka ds. europejskich rynków wschodzących ING Commercial Banking. Jej zdaniem na razie trudno powiedzieć, czy zachęci ona graczy zagranicznych, by spekulować na polskiej walucie. Inwestorzy na pewno będą ostrożniejsi i w krótkim okresie będą uważnie wsłuchiwać się w interwencje słowne członków RPP czy zarządu banku centralnego. Statystyki ciągle pokazują, że złoty może się umacniać.

Walko o internet

Zdobyliśmy już 600 tys. klientów internetowych z prognozowanych na ten rok 680 tys. - mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii. Wyniki za I kwartał poznamy w maju. Godlewski cieszy się z zapowiedzi TP SA na ten rok o obniżeniu cen za wysokie przepływności sieci. Jak dodaje, spowoduje to, że i usługi Netti będą mogły być niższe. To kwestia kilku tygodni. Godlewski nie chce mówić o możliwych przejęciach, bo spółka jeszcze czeka na ruchy na rynku. Na ewentualne przejęcia i akwizycję spółka będzie mogła dysponować nawet 1 miliardem złotych (mają 240 mln gotówki + 140 spodziewanego zysku z tego roku + linia kredytowa na poziomie 700 mln zł).

Dobra inwestycja, czy kosztowne hobby?

Czy zabytkowy samochód może być dobrą lokatą? Na to pytanie odpowiadają aktor Jacek Borkowski i prosto z targów w Essen, Roman Dębecki z magazynu "Auto Świat". Tam zabytkowe samochody potrafią kosztować nawet kilka milionów euro. Panowie przekonują, że to może być dobra inwestycja, ale i dość drogie hobby.

Milion w portfelu

30% obligacji, 40% gotówki i trochę akcji. Tak zainwestowałby swój milion Piotr Janusz, dyrektor Centrum Finansowego Banku Millennium. Sporo gotówki zatrzymałby w portfelu na wypadek pojawienia się ewentualnych możliwości inwestycyjnych.

Kontrole w firmach

W magazynie "Biznes Lunch" doradzaliśmy, jak przygotować się do kontroli skarbowych i podatkowych w firmach. Do rozmowy zaprosiliśmy Marka Kolibskiego, wspólnika w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy. O szczegóły pytał Paweł Blajer.

Szkolenia w firmach

Problemy ze szkoleniami w firmach, czyli co ma zrobić przedsiębiorca po 10 kwietnia, kiedy pojawia się luka w przepisach? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z radca prawnym z Kancelarii Prawa Pracy Iwoną Jaroszewską- Ignatowską rozmawiał Paweł Blajer.

Dłuższa lista dłużników

Ustawę o udostępnieniu informacji gospodarczej dziś przegłosował Sejm. O szczegółach ustawy, która reguluje sposób zgłaszania dłużników w magazynie "Biznes Lunch" z Krzysztofem Szaniawskim z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, rozmawiał Paweł Blajer.

Prognozy Stalexportu

Po grudniowej podwyżce cen ruch aut osobowych na A4 nieznacznie spadł. W pierwszym kwartale spółka Stalexport SA osiągnie przychody o kilkanaście procent wyższe w ujęciu rocznym, prognozował na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki. O szczegółach i perspektywach spółki Stalexport SA w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Mieczysławem Skołożyńskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.