Z kraju

Z kraju

Czas na restrukturyzację

Orzeł to jeden z największych producentów tkanin lnianych w Europie. Niestety spółka od kilku kwartałów odnotowuje spadek przychodów. A prace nad restrukturyzacją nadal trwają. Gościem programu "Rynki Dnia" był Rafał Czupryński, prezes spółki Orzeł

TFI niedoważone

- Czeka nas korekta w październiku - stwierdził w magazynie "Rynki Dnia" prezes Amplico TFI. Jednak dodał - do końca roku będziemy "wyżej" niż dzisiaj. O komentarz do dzisiejszej i prognozę na przyszłość - Krzysztofa Stupnickiego poprosił Robert Stanilewicz.

Chiński biznes

Polscy przedsiębiorcy w Chinach? Jak najbardziej tak. Przykład kieleckiego Cersanitu świadczy o tym, że rynek chiński stoi przed naszym biznesem szerokim otworem. Nie trzeba być jednak wielkim przedsiębiorcom aby poważnie zainteresować się Chinami. W dobie zmniejszonego popytu ze strony odbiorców z USA i Europy Zachodniej firmy z Państwa Środka szukają nowych klientów i jeszcze chętniej nawiązują kontakty gospodarcze z partnerami z Europy Środkowej. O możliwościach dla polskiego biznesu i o barierach niezbędnych do pokonania w interesach z Chińczykami w "Biznes lunchu" rozmawialiśmy z prezesem Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzejem Arendarskim i dr Dominikiem Mierzejewskim, sinologiem z Uniwersytetu Łódzkiego.

Realna gospodarka

Niemal każdego dnia zbieramy do naszego koszyka nowe dane makroekonomiczne , które rysują nam kształt świata. Dowiadujemy się z nich w jakiej kondycji jest polska gospodarka. Liczby mówią dużo ale nie mówią jeszcze wszystkiego, dają globalny obraz rynku, a także sygnał do działania polskim przedsiębiorcom. O te działania, o to jak odczytywać te sygnały jak wyprzedzić rynek i ze spowolnienia wyjść zdecydowanie w szybkim tempie pytaliśmy w programie "Biznes Lunch" dr Małgorzatę Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Ulica kontra centrum

Centra handlowe w odwrocie. Polscy sprzedawcy coraz częściej są zainteresowani wynajmowaniem powierzchni przy dużych ulicach handlowych, umieszczonych w atrakcyjnych punktach miast. Jak zauważył w TVN CNBC Biznes Tomasz Górski, ekspert rynku nieruchomości Cushman & Wakefield, sklepy zlokalizowane w ciągach handlowych zawsze mogą liczyć na przypadkowych przechodniów a także na turystów. O rankingu najdroższych ulic handlowych na świecie rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Kto rządzi rynkiem?

Koncentracja na rynku kontraktów terminowych rozpala wyobraźnię inwestorów. Giełda Papierów Wartościowych od marca tego roku publikuje dane o dużych pozycjach na rynku kontraktów na WIG20, jeśli zajmują one ponad 20% w rękach jednego podmiotu. Na specjalne życzenie Widzów, którzy chcą wiedzieć, czym jest koncentracja na rynku kontraktów i czy rzeczywiście „grubas” dawniej „korsarz” rządzi polską giełdą do programu "Dzień na rynkach" zaprosiliśmy analityka DM BOS Grzegorza Zalewskiego, który starał się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania.

Ożywienie rynku stali

Druga połowa roku powinna przynieść stabilizację na rynku stali. Sytuacja się normalizuje ponieważ huty zwiększają moce produkcyjne a surowce drożeją. Problem w tym, że nie wiadomo czy wzrost cen surowców nie jest jedynie efektem uzupełniania zapasów magazynowych. Zdaniem prezesa Stalprofilu przełom października i listopada pokaże, czy ożywienie na rynku stali jest trwałe. Z Jerzym Bernhardem w "Dniu na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Simple walczy o kontrakty

Simple walczy o nowe zamówienia. Prezes informatycznej spółki szczególnie liczy na sektor publiczny. Przyznaje jednocześnie, że z powodu kryzysu więcej zleceń w tym zakresie może pojawić się dopiero w przyszłym roku. Paweł Zdunek mimo to ma nadzieję na poprawę wyników firmy o przynajmniej kilkanaście procent.

Przed danymi GUS

Podwyżki stóp procentowych w tym roku spodziewać się nie należy, obniżki nie należy wykluczać. O bieżącej sytuacji makroekonomicznej oraz o prognozach na najbliższą przyszłość w TVN CNBC Biznes, w programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy z Marianem Nogą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Kredyt reaktywacja?

Cena kredytów w kilku bankach nieco spadła - ale aby kredyt dostać trzeba nie tylko samemu mieć zdolność kredytową. Trzeba też pracować u wiarygodnego pracodawcy. Można jednak liczyć na pożyczkę nawet na 100% wartości nieruchomości. Czy to już zapowiedź bankowego powrotu do kredytowego Eldorado? W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z MArcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Praca pilnie poszukiwana!

Ministerstwo Pracy spodziewa się we wrześniu wzrostu bezrobocia. Jak mówi wiceminister Czesława Ostrowska przyczyny to rejestracja absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz zwolnienia grupowe. Gdzie jest praca? Dla kogo? Jakiego specjalisty szukają pracodawcy we Wrocławiu, za kim rozglądają się w Krakowie a kogo poszukują w Gdańsku. Swoją działalność rozpoczęło Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy KPP i z dyrektorem Obserwatorium Bartłomiejem Rokickim, Jolanta Wiśniewska rozmawiała na temat rynku pracy.

Odbierz VAT za cegły

Od października fiskus odda więcej. Budujesz lub remontujesz swoją nieruchomość zgłoś się do Urzędu Skarbowego po zwrot VATu za materiały budowlane. To uzupełnienie naszych portfeli nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Limity rosną. Jakie dokumenty należy gromadzić? Gdzie je złożyć? Jak odzyskać różnicę w podatku? – o to pytaliśmy Agnieszkę Szuper - doradcę podatkowego Independent Tax Advisors.

Nie ma takich mieszkań, jakich szukamy!

Wszystkim dzisiaj wydaje się, że mieszkań jest na rynku pod dostatkiem. Gdyby jednak spojrzeć na strukturę ich podaży, to okazuje się, że wśród nowo oddawanych niewiele jest takich, jakich rzeczywiście szukamy - tak przynajmniej twierdzi gość TVN CNBC Biznes, Paweł Grząbka. Ekspert CEE Property Group wyjaśnia, jak, jego zdaniem, kształtować będzie się w najbliższym czasie rynek nieruchomości.

Kredyty wciąż trudnodostępne?

Niewielu Polaków ma dylemat co do wyboru waluty kredytu hipotecznego, bo niewielu Polaków na niego stać - ocenia w TVN CNBC Biznes główny analityk Finamo, Paweł Majtkowski. Zdaniem gościa programu "90 Minut" banki tylko pozornie pokazują, że zwiększają akcje kredytowe dla klientów usiłujących uzyskać kredyt na zakup nieruchomości. Jak zatem wygląda obecnie sytuacja na rynku kredytowym, pytał Marek Tejchman.

Cena życia

12 tysięcy osób - tylu Polaków poniosło śmierć w pracy w ciągu ostatnich 20 lat. Ponad 2 miliony zostało poszkodowanych. Najczęściej do tragedii dochodzi w rolnictwie, przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, transporcie i górnictwie. A w świetle ostatniej katastrofy w Kopalni Wujek - Śląsk powraca pytanie - dlaczego mimo, że wiedza o nieprawidłowościach jest powszechna, to znowu musieli zginąc ludzie i ile jest warte życie pracownika.

Zagrożenia dla złotego

Negocjacje rządu z Eureko będą miały wpływ na kondycję złotego. Spekulacje na temat ugody oraz związana z tym wypłata rekordowej dywidendy może osłabić polską walutę. Sytuację może złagodzić równoczesna emisja akcji PKO BP i giełdowy debiut grupy PGE. O rynku walutowym i prawdopodobnych kursach złotówki rozmawialiśmy w magazynie Biznes lunch" z analitykiem DM BOŚ Markiem Rogalskim i Jackiem Kałużnym z X-Trade Brokers.

Fitch ostrzega

Polskie finanse publiczne mogą ulec pogorszeniu - agencja ratingowa Fitch ostrzega, że jeśli Polska nie przedstawi programu konsolidacji finansów publicznych, jej rating może zostać obniżony. Eksperci Fitch są zdania, że w przyszłym roku polski deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie do 6,3 procent PKB, a dług publiczny - do 56,3 procent PKB. Co na to polscy ekonomiści? W programie "Bilans" rozmawialiśmy z Jarosławem Karpińskim z FMC Management.

Sporu z Eureko ciąg dalszy

Już ponad dziesięć lat toczy się spór z Eureko w sprawie prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela. Jednak sytuacja przeciągającego się sporu nie wpływa korzystnie na wizerunek naszego kraju jako miejsca gdzie można spokojnie inwestować pieniądze. Na temat PZU i Eureko rozmawiał w programie "Biznes Lunch" Wojciech Roman, ekspert finansowy.

Będzie lepiej na rynku kredytów hipotecznych

Klienci wywiązują się ze zobowiązań, a sytuacja na rynku nieruchomości się stabilizuje. To dla banków sygnał, by chętniej udzielać kredytów hipotecznych - także tych na 100% wartości planowanego zakupu. O tym, co wydarzy się na w najbliższych miesiącach na rynku kredytów hipotecznych opowiada w "Bilansie" Karol Wilczko z serwisu Comperia.pl.

Kredyt reaktywacja

Jest co kupić - będzie też za co. Do niedawna kusiły głównie lokatami, albo kredytami gotówkowymi. Ale teraz - stopniowo, choć jeszcze nieśmiało - banki wracają do promowania kredytów hipotecznych. Tym razem jednak chodzi o kredyty w złotych. Ich cena w kilku bankach nieco spadła - ale aby kredyt dostać trzeba nie tylko samemu mieć zdolność kredytową. Trzeba też pracować u wiarygodnego pracodawcy. Można jednak liczyć na pożyczkę nawet na 100% wartości nieruchomości. Czy to już zapowiedź bankowego powrotu do kredytowego Eldorado...

Prognozy dla sektora IT

W 2010 roku o wzrosty w branży IT może być trudno - uważa Przemysław Sawala-Uryasz, analityk CAIB. W pierwszej połowie roku analitycy prognozowali dla branży stały wzrost, argumentując, że jest to jedna z niewielu dziedzin usług, w których rynek jest tak bardzo zróżnicowany. Czy te prognozy się sprawdziły? Jakie są prognozy dla spółek Asseco, Comarch i Sygnity na drugą połowę roku? O tym rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia".

Auto z importu bez badania

Polskie drogi zostaną zalane złomem - to reakcja ekspertów na nakaz Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości. Według niego od jutra osoby sprowadzające auta zza granicy nie będą musiały przez zarejestrowaniem sprawdzać stanu technicznego swoich samochodów. Choć kupcy się cieszą na niższe koszty, Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar ostrzega - bezpieczeństwo na polskich drogach drastycznie spadnie. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Bilans".

Fundusze inwestycyjne - zawsze krok przed danymi?

Bezpieczne - tak przyjęło się określać fundusze inwestycyjne, oparte na obligacjach. Jak przewidywane zatrzymanie spadku stóp procentowych i rosnąca emisja papierów dłużnych wpłynie na ich przyszłość? W "Rynkach dnia" swoją prognozę przedstawia Olaf Pietrzak, analityk rynku papierów dłużnych Skarbiec TFI. Ekspert zapewnia, że specjaliści z funduszy, są zawsze krok przed upublicznieniem danych.

Zlecenia reklamowe w czasie kryzysu

Giełdowe spółki medialne odnotowały spadek na rynku reklamy. Czy udało im się przystosować do nowych warunków na rynku? O to pytaliśmy w programie "Rynki dnia" analityka KBC Securities odpowiedzialnego za spółki medialne Leszka Iwaszko.

Poprawa na rynku mieszkaniowym

Sytuacja n rynku mieszkaniowym poprawia się. Branża odbiła się od dna i rusza z nowymi projektami. Klienci deweloperów są jednak w dobrej sytuacji, bo na kupnie nowego mieszkania można zaoszczędzić nawet 15% jego wartości. O rynku mieszkaniowym i jego perspektywach rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z członkiem zarządu i dyrektorem finansowym spółki Ronson Tomaszem Łapińskim.

Sytuacja w Enei

W ostatnim czasie wokół Enei dużo się dzieje. Spór który powstał wokół prywatyzacji, zapowiadany strajk związkowców, a na dodatek wątek przedstawiciela Vattenfalla w RN Enei. Na temat sytuacji w spółce Mikołaj Kunica pytał Macieja Owczarka, prezes Enei, który był gościem programu "Dzień na rynkach"

Kredyty nie dla wszystkich

Częstą sytuacją jest że pomimo spełnienia warunków kredytowych, banki odmawiają klientowi kredytu. Co jest tego powodem? Wyjaśniała Katarzyna Siwek, analityk Expandera, która była gościem programu "Pieniądze od Rana".

Kryzys rynku komputerowego

Za sprawą kryzysu sprzedaż komputerów w II kwartale spadła o 31%. Główny cios dotknął rynek komputerów stacjonarnych. Zdaniem Andrzeja Kurka prezesa NTT System rynek jednoznacznie zmierza w kierunku notebooków. Pytania o kryzys w elektronice i o perspektywy sprzedaży komputerów w "Dniu na rynkach" zadawał Robert Stanilewicz

Złoty niespodziewanie mocny

Niespodziewana korekta prognoz dla złotego. Deutche Bank skorygował założenia wartości złotówki z 4,70 do 3,90 za jedno euro. Wpływ na to ma stabilny stan polskiej gospodarki, brak zaskoczeń w polityce finansowej i monetarnej Polski jak również fakt, że zagraniczne banki coraz więcej inwestują na naszym rynku. O przyszłości polskiej waluty i prognozach dla niej rozmawialiśmy ze strategiem BNP Paribas Bartoszem Pawłowskim.

Nowe rynki firmy Lenteks

Producent wykładzin Lentex stawia na wschód. Spółka planuje zwiększyć sprzedaż swoich produktów na Ukrainie, zacieśnia też współpracę z tamtejszą siecią hipermarketów Epicentr. Na tym jednak ambicje firmy się nie kończą. Lentex zainteresowany jest też wejściem na rynek białoruski co pomoże mu w otwarciu na Rosję. Lentex złożył także ofertę na prywatyzowany Gamrat. Eryk Karski liczy na bliską współpracę obu firm, zarówno w zakresie handlowym jak i surowcowym. O ekspansji Lenteksu i jego planach na przyszłość rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy, Erykiem Karskim.