Z kraju

Z kraju

Kto zarobi na Samsungu?

Amica sprzedała Samsungowi dwie fabryki. Do Polski wkroczy więc kolejny światowy potentat w branży AGD. Wejście dużej marki wiąże się z powstaniem fabryk mniejszych producentów, którzy współpracują z gigantem - przekonuje gość "Bilansu". O tym kto oprócz Amici może zarobić na transakcjach z Samsungiem rozmawialiśmy z Markiem Cieślakiem, prezesem Łódzkiej Specjalnej Srefy Ekonomicznej, w której działają już takie firmy jak Siemens, Bosch czy Indesit.

Czekając na debiuty

Kto na giełdę w przyszłym roku? Inwestorzy już dzisiaj zastanawiają, kiedy i jakie inwestycyjny okazje pojawią się na rynku. Mijający rok mimo kiepskiej koniunktury w gospodarce wcale był całkiem dobry pod względem liczby debiutów. Kto wybiera się na parkiet w roku 2010 i która z nowych spółek może być tą najbardziej oczekiwaną, bo dającą szanse na największy zysk? O tym Marek Klapa.

2010 rokiem przemysłu

Ostatnie dni 2009 roku to czas nie tylko na robienie bilansu ostatnich dwunastu miesięcy, ale też ustawianie portfela pod to, co ma wydarzyć się po 1 stycznia. Wiceprezes Union Investment TFI radzi w "Rynkach dnia", w co zainwestować, by w przyszłym roku cieszyć się przyzwoitym zyskiem. Jego zdaniem najbardziej warto gromadzić akcje spółek przemysłowych...

Uciekł nam samolot. Jakie mamy prawa?

Śnieg zasypał londyńskie lotniska, Gatwick, Heathrow i Luton. Na Luton nic nie startuje i nic nie ląduje. Wśród odwoływanych lotów są także połączenia z polskimi miastami. Anulowano m.in. loty do Gdańska, Katowic i Warszawy. Takie przykre niespodzianki mogą nas jeszcze spotkać przed świętami, bo ruch na lotniskach jest nasilony. Jeżeli przyjdzie nam spędzić święta na lotnisku to jakie mamy prawa, na co możemy liczyć, kiedy i w jakiej formie? O tym wszystkim rozmawiamy z Anną Olechowik-Kozłowską z Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Dwa nowe serwisy Bankiera w 2010 roku

Bankier.pl podsumowuje rok i podsumowuje swoją obecność na GPW. W przyszłym roku spółka może bowiem zniknąć z parkietu, jeśli MIH Allegro zakończy proces wezwania na jej akcje. Zanim Bankier zniknie jednak z giełdy, w sieci pojawią się dwa nowe serwisy spółki. Odpowiadając na pytanie widza "Dnia na rynkach" Roman Bryś z Rady Nadzorczej Bankiera, zdradził, że jeden z nowych serwisów będzie oparty na funkcjach społecznościowych

300 mln złotych na akcję zima

Blisko 300 mln złotych zostanie wydane na akcję zima związaną z utrzymaniem dróg. W ramach potrzeb ta kwota będzie rosła, mówi w magazynie "Pieniądze od rana" Lech Witecki p.o. dyrektora GDDKiA. O szczegóły Witeckiego pyta Robert Stankiewicz.

O ile podrożeje prąd?

Co stanie się po pierwszym stycznia, jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej? Wszyscy zadają sobie to pytanie. Tego pytania nie muszą sobie zadawać tylko mieszkańcy stolicy i Śląska, ponieważ wiedzą, że już od 1 stycznia 2010 roku ceny energii będą na pewno wyższe. Na szczęście w stolicy podwyżki nie będą zbyt wysokie, bo prawie o 3%. Ale co z resztą kraju? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z Markiem Woszczykiem wiceprezesem URE.

Bombki made in Poland

Porcelanowa sowa, mikołaj na motorze czy miniaturka szklarni dla miłośników ogrodnictwa. To wszystko bombki choinkowe polskiej produkcji. Polskie bombki są jednymi z najbardziej znanych na świecie. Polskie firmy wysyłają swoje choinkowe produkty zarówno do krajów Europy jak i Ameryki. Gośćmi magazynu "Pieniądze od rana" byli właśnie tacy producenci: Mariusz Pelc z firmy Santa Poland oraz Piotr Dołbień z firmy Silverado

Comarch wyda 6 mln złotych na wizerunek

Prezes Comarchu zapowiada, że w 2010 r. ponad połowa przychodów spółki będzie pochodziła z projektów realizowanych poza Polską. Spółce udało się również zrestrukturyzować niemiecką spółkę SoftM, która w IV kwartale ma być rentowna. Comarch w 2010 roku planuje wydać blisko 6 mln euro na marketing wizerunkowy w Polsce i w Niemczech. O szczegółach z prezesem Comarchu Januszem Filipiakiem w magazynie "Rynki Dnia" rozmawia Marek Tejchman.

NTT System na plus?

NTT System dzięki dobremu III i IV kwartałowi ma szansę wypracować w 2009 roku dodatni wynik netto. Według wiceprezesa spółki Andrzeja Kurka producenci komputerów i dystrybutorzy sprzętu komputerowego najgorsze mają już za sobą. Jego zdaniem 2010 rok powinien być dla branży i spółki dużo lepszy niż 2009. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" Marek Tejchman rozmawia z Andrzejem Kurkiem wiceprezesem NTT System.

Gazowy sabotaż?

Gazowa umowa wciąż nie podpisana. Gazprom oraz PGNiG powinny podpisać dokumenty w sprawie dostaw surowca do naszego kraju. Tymczasem okazuje się, że do tej pory nie udało się usunąć wszystkich punktów spornych. Główny problem to poziom taryf. Wicepremier Waldemar Pawlak winą za opóźnienia obarcza PGNiG twierdząc jednocześnie, że w trakcie negocjacji otrzymał nieprawdziwe dane na temat cen błękitnego paliwa. O szczegółach Karolina Hytrek-Prosiecka.

Uwaga na gwarancje

Ile gwarancji w gwarancji? Gdy kupujemy na przykład sprzęt komputerowy w Internecie może się okazać, że wymarzone urządzenie chociaż nowe nie posiada dokumentu, który w razie awarii będzie honorowany przez polski serwis danej firmy. To ważne szczególnie dzisiaj, kiedy właśnie trwa gorączka przedświątecznych zakupów - także w Internecie. Co zrobić, aby w razie problemów można było liczyć na fachową pomoc? To sprawdzał Cezary Królak.

Grochówka na sprzedaż

Wojskowa kuchnia dla każdego. Polska armia zamierza pozbyć się sporych zapasów żywności. Do kupienia będzie między innymi cukier, makaron, konserwy i ryż. W sumie 1800 ton różnych produktów. Mniejsza armia to oczywiście mniejsza potrzeba rezerw. Rozkaz jest taki, że nadwyżki muszą zostać sprzedane. Co, gdzie i za ile będzie można kupić? To sprawdzał "szeregowy" Łukasz Kijek.

Kryzys odczuwalny?

98% przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce to małe firmy. W kryzysie głównie poradziły sobie duże przedsiębiorstwa. Jak twierdzi Maciej Grelowski przewodniczący rady głównej BCC, wielkość firmy nie ma dużego znaczenia w zakresie prowadzenia bieżącej działalności. O tym, którzy przedsiębiorcy i jak poradzili sobie w dobie kryzysu rozmawialiśmy w magazynie "Bilans" z przewodniczącym rady głównej BCC Maciejem Grelowskim i Grażyną Piotrowską-Oliwą wiceprezes KPP.

Gazowe alternatywy

Mróz wyczerpuje polskie zapasy gazu. Jeśli niskie temperatury potrwają dłużej - już w styczniu mogą wystąpić problemy z dostawami surowca dla przemysłu - mówią przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednak wg. gościa magazynu "90 minut" członek ACER, były minister gospodarki Piotra Woźniaka dostawy surowca na przyszły rok są zabezpieczone. Z Piotrem Woźniakiem rozmawiał Marek Tejchman.

Ślisko i drogo

Poważny kłopot ze śniegiem. To, że w grudniu w Polsce potrafi mocno padać, nie powinno nikogo dziwić. W tej sytuacji coraz częściej pojawiają się pytania, kto i za co odpowiada, jeśli na zaśnieżonej drodze dojdzie do wypadku albo na parkingu przed hipermarketem zdarzy się kolizja. Czy można udowodnić, że ten, kto odpowiada w danym miejscu za odśnieżanie, nie wywiązał się odpowiednio ze swoich obowiązków? Czy może zawsze siła wyższa przekreśli jakiekolwiek szanse na ewentualne odszkodowanie? Marek Klapa.

Pakowanie prezentów

W tym magazynie "Firma" pakujemy prezenty - sprawdzamy czy warto inwestować w sezonową dziłalność

Księgarnia

W tym magazynie "Firma" zanurzymy się w świat książki - o księgarniach.

Archiwum

W tym magazynie "Firma" archiwizacja, czyli rynek usług związany z przechowywaniem dokumentów.

Ceramika

W tym magazynie "Firma" sprawdzamy co w dzisiejszych czasach produkują zakłady ceramiczne.

Hot spot

W tym magazynie "Firma" uruchamiamy działalność w najnowocześniejszej branży bezprzewodowego dostępu do internetu.

Żywność eko

W tym magazynie "Firma" wybierzemy sie na spotkanie z naturą na stole. Skąd bierze się ekologiczna żywność?

Rozgłośnia radiowa

Dziś magazyn "Firma" dla prawdziwych romantyków - uruchamiamy rozgłośnię radiową.

Rośnie portfel Mirbudu

Mirbud ma zamiar przejąć spółkę z segmentu budownictwa drogowego. Wartość transakcji będzie bliska 70-ciu mln złotych. Spółka jednak nie spoczywa na laurach, bo już ma plany na kolejne inwestycje. Obecnie w portfelu zleceń Mirbudu są kontrakty warte około 320 mln złotych. O szczegółach w "Rynkach Dnia" Marek Tejchman rozmawia z dyrektorem zarządzającym i głównym akcjonariuszem Mirbudu Jerzym Mirgosem.

Ile wydamy na założenie e-delikatesów?

Ile można zarobić prowadząc e-delikatesy? Frisco.pl dziennie ma 400- 500 zamówień, ale należy pamiętać też o sporych kosztach, które generuje logistyka. Alma na projekt internetowego sklepu z delikatesami wydała 200 tys. zł. Na temat prowadzenia e-delikatesów rozmawiał Robert Stankiewicz w "Biznes Lunczu" z Witoldem Ferencem z Frisco.pl i z Stanisławem Krzaklewskim, dyrektorem Internetowych Delikatesów Alma.

Pamapol: umowa o wartości 50 mln zł

50 mln zł w okresie 5 lat wyniesie podpisana przez Pamapol umowa z brytyjskim Tesco na wytwarzanie i dostawę produktów spożywczych. Spółka w nowym roku rusza na podbój sąsiednich rynków zagranicznych Czech, Niemiec, Węgier oraz Słowacji. Szczegóły nowej strategii spółki zostaną ujawnione w 2010 roku, jednak już dzisiaj wiadomo, że najważniejszym celem Pamapolu będzie poprawa rentowności całej grupy kapitałowej. Wedle prognoz w skali całego kraju grupa ma notować wzrost około 20%. Chcemy inwestować w projekty, które zwrócą się w ciągu 2-3 lat -mówił prezes Pamapolu, Krzysztof Półgrabia w rozmowie z Mikołajem Kunicą w "Dniu na Rynkach"

E-delikatesy trudną branżą

E-delikatesy są jedną z najtrudniejszych branż do prowadzenia. Aby prowadzić taki e-sklep trzeba bardzo sprawnie i szybko kompletować koszyk zakupów oraz posiadać dobre zaplecze logistyczne i zabezpieczać odpowiednio dostawy żywności, co jest trudniejsze niż np. przy sprzedaży książek. O tym Robert Stankiewicz w "Biznes Lunczu" rozmawia z Piotrem Jaroszem z portalu Sklepy24.pl

E-sklep

W magazynie "Firma" pomagamy uruchomić sklep internetowy.