Z kraju

Z kraju

Dla kogo pozew zbiorowy?

W połowie roku wejdzie ustawa o pozwach zbiorowych. Czy mali przedsiębiorcy powinni się bać roszczeń klientów? Czy grupa małych firm będzie mogła złożyć pozew przeciwko swojemu dostawcy? W programu "Biznes Lunch" na wszystkie pytania Pawła Blajera odpowiadał Paweł Pietkiewicz, partner CMS Cameron McKenna.

Kredyt na technologię

Do 4 mln złotych wsparcia z BGK w ramach kredytu technologicznego mogą otrzymać przedsiębiorcy. Jak powiedziała zastępca Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacji BGK Bogusława Skomska, premia technologiczna z BGK przeznaczona może zostać np. na spłatę części kredytu bankowego. Na co jeszcze można przeznaczyć środki współfinansowane z Unii Europejskiej o tym w programie "Biznes Lunch".

Handel po przejściach

Z powodu wulkanicznego pyłu mniej towarów docierało w ostatnich dniach do Polski. Odczuły to np. delikatesy Bomi, które oferują swoim klientom egzotyczne produkty. Ale jak mówi prezes Bomi Andrzej Wojciechowicz od wczoraj samoloty znów dostarczają owoce morza, które dziś powinny pojawić się w sklepach. O koniunkturze w branży spożywczej a także planach spółki na najbliższe lata Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem BOMI Andrzejem Wojciechowiczem w programie "Dzień na rynkach"

Jakie zmiany w Pekaes?

Pierwszego kwietnia funkcję prezesa w spółce logistycznej Pekaes objął Jacek Machocki. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" nowy prezes, podstawą strategii firmy będzie transport, spedycja i logistyka. Dodał że Pekaes będzie się starał w tym roku osiągnąć zysk operacyjny.

Rejestr dużych transakcji

Ministerstwo Finansów zajrzy głębiej do naszych kieszeni. O tym co w życiu klientów banków i biur maklerskich zmienią wchodzące w życie przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w programie "Pieniądze od rana". O to jak w praktyce wygląda wdrożenie procedur wymaganych przez ustawę Robert Stankiewicz pytał Andrzeja Otto z departamentu prawnego DM BZ WBK oraz dr Macieja Medera - dyrektora zarządzającego.

Zapisy na akcje PZU

Już drugiego dnia zapisów na akcje PZU w domach maklerskich widać było wyraźnie większy ruch. Przypomnijmy - do 28 kwietnia trwają zapisy na akcje PZU dla inwestorów indywidualnych. O wielkich łowach biur maklerskich czyli o tym czym skusić inwestorów by założyli rachunek maklerski i kupili akcje PZU z analitykiem Expandera Markiem Arentem rozmawiał Robert Stankiewicz w programie "Pieniądze od rana".

Nieznajomość prawa nie chroni

Coraz bliżej finał naszej akcji "Twój Brat PIT" i coraz więcej pytań od widzów. Przypomnijmy - na złożenie PIT-a zostało jeszcze tylko 8 dni. Odpowiedzi na pytania widzów dotyczące między innymi podatku od odszkodowania a także rozliczenia darowizny udzielał Przemysław Powierza, partner RSM-International.

Kampania wyborcza na prezydent tuż tuż...

Wybory prezydenckie 20 czerwca taką decyzje podjął marszałek sejmu Bronisław Komorowski, ewentualna II tura 4 lipca. Do 26 kwietnia konieczne jest zgłoszenie komitetów wyborczych i zebranie 1000 podpisów pod nazwiskiem kandydata, potem do 6 maja muszą kandydata ostatecznie zarejestrować oraz dostarczyć kolejne 100 tysięcy podpisów. O tym czy wątki gospodarcze będą ważne w kampanii prezydenckiej w magazynie "90 Minut" z dr Rafałem Chwedorukiem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiał Marcin Kowalski.

Będą kredyty, ale na cięższych warunkach

Deweloperzy narzekają na banki, że te są ostrożne w ich kredytowaniu. - Banki będą odkręcać kurek z kredytami, ale zwiększą się wymagania wkładu własnego i przedsprzedaży - zapowiada tymczasem prezes banku BRE Hipoteczny. Piotr Cyburt twierdzi też w "Bilansie", że deweloperzy powinni szukać finansowana w obligacjach i funduszach private equity.

Deweloperzy oceniają banki

Firmy, które zajmują się budowaniem mieszkań, przedstawiły ranking instytucji finansowych, które kredytują ich inwestycje. Tymczasem z danych NBP wynika, że w marcu banki były wyjątkowo hojne w udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Gdzie o kredyt jest najłatwiej i przy okazji stosunkowo niedrogo? Marek Klapa.

Azja napędza światową gospodarkę

MFW podniósł prognozy tegorocznego PKB światowej gospodarki z 3,9% do 4,2%. - To zasługa rozwoju krajów azjatyckich - podkreśla w programie "90 minut" Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Kompromis ws. zysku NBP

Rada Polityki Pieniężnej ustąpiła bankowi centralnemu ws. sposobu liczenia zysku. Rezerwy na ryzyko kursowe mają być uwzględniane dopiero w przyszłorocznych rozliczeniach. - Mam nadzieję, że zarząd NBP zastanowi się nad korektą swoich wyliczeń - mówi jednak w TVN CNBC Biznes członek RPP prof. Anna Zielińska Głębocka.

Biznes wciąż pod wulkanicznym pyłem

Chociaż nad Europą ruch lotniczy wraca do normy, to jednak konsekwencje kilkudniowego paraliżu będą jeszcze długo odczuwalne. Rozładowanie zatorów towarowych w portach lotniczych cargo może potrwać nawet kilka tygodni. Na liście firm, które mogą ucierpieć z powodu zamkniętego ruchu są nie tylko linie lotnicze. Skutki braku dostaw odczuwają firmy z branży elektronicznej, motoryzacyjnej czy spożywczej. Jaki wpływ na polski i europejski wzrost gospodarczy będzie miała erupcja wulkanu na Islandii? Łukasz Kijek.

Jutrzenka bez dywidendy, ale z emisją

Nie planujemy wypłaty dywidendy za 2009 rok - informuje w TVN CNBC Biznes prezes Jutrzenki. Jan Kolański zapowiada, że sprawą podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami zajmie się czerwcowe WZA. - Przygotowujemy się za to do przejęć i nowej emisji - mówi w "Rynkach dnia" prezes spółki znanej z produkcji słodyczy.

Kupimy Redan?

Dziś na portfelu RDO straciliśmy 0,4%. Pan Grzegorz proponuje nam zakup spółki Redan, która sprzedaje ubrania pod markami Top Secret i Troll.

Spadki na GPW

Główny indeks warszawskiej giełdy kończy dzień na prawie jednoprocentowym minusie. O szczegółach notowań Błażej Karwowski.

Nowa nazwa, nowa strategia

Dziś jeszcze Oponix, już niebawem Motoricus. - Spółka nie tylko zmienia nazwę, ale też zakres działania - przekonuje członek jej zarządu Witold Gazda. O tym jak zmieni się jej profil mówił w "Rynkach Dnia" prowadzonych przez Marka Tejchmana".

Wrócić do kraju, gdy interesy czekają...

Wulkaniczna chmura zatrzymała biznesmenów i turystów w odległych zakątkach świata. Jak wrócić do kraju, gdy czas nagli? W "Godzinie dla Pieniędzy" o możliwych rozwiązaniach i ich kosztach mówili J. J. Singh z Weco Travel i Dominika Dziano z Astra Executive Charter.

Szwajcarskie konta bez tajemnic

Polskie władze skarbowe będą znały dane klientów szwajcarskich banków. - Bać muszą się tylko ci, którzy nie deklarują dochodów lokowanych w Szwajcarii - twierdzi Andrzej Marczak z KPMG. O konsekwencje specjalnego zapisu w polsko-szwajcarskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania pytał go Robert Stanilewicz

Gdy ściągasz pracownika z urlopu

W takich przypadkach, gdy ściągamy pracownika z urlopu musimy się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów. Nie możemy też go winić za to że np. z powodu uziemienia samolotów nie przyleciał do pracy na czas. O prawach i obowiązkach szefa i pracownika mówi Karolina Schiffer, prawnik w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Deklaracje podatkowe raz na kwartał

Raz na kwartał a nie co miesiąc? To bardzo duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Oczywiście tylko dla tych, którzy tak wybrali. Prawo mają do tego firmy, które miały nie więcej niż 5 mln przychodów. Aby mieć do tego prawo musimy powiadomić do 20 lutego naczelnika swojego urzędu skarbowego mówi Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy."

Paszport do eksportu

Można zdobyć ponad 200 tys. złotych dofinansowania. Nabór wniosków o dotacje do eksportu rusza 31 maja. O takie wsparcie finansowe w ramach "Paszportu dla eksportu" mogą się ubiegać firmy 1 osobowe i te, które zatrudniają do 250 pracowników mówi Piotr Guzowski prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Są także ograniczenia jak poziom obrotu i eksport nie większy niż 30% ogólnej sprzedaży. Trzeba przygotować swój plan rozwoju eksportu

ZUS czeka na poprawki

Do 30 kwietnia mamy za zadanie skorygować swoją dokumentację rozliczeniową z ZUS-em z zeszłego roku. Jeśli tego nie zrobimy grozi grzywna. Mówi Wojciech Andrusiewicz z ZUS.

Ruch nie dla Mennicy

Na razie nie jestem zainteresowany kupnem Ruch-u, mówi Zbigniew Jakubas, inwestor giełdowy. Powody dla niego są oczywiste. Sprzedaż prasy w 1Q spadła o kilka procent. To samo ze sprzedażą papierosów. To wpływa na to, ze Ruch czeka głęboka restrukturyzacja.

Pył groźny dla przemysłu

Zakłady wstrzymują produkcje, cierpi turystyka. Pył z islandzkiego wulkanu uziemił samoloty i wstrzymał produkcje. Teraz, jak mówi Alex Domaradzki, ekspert ds. lotnictwa z firmy doradczej Rain-Maker o pokrycie części strat wszyscy wyciągną ręce do unijnej kasy.

Trudno o kredyt dla dewelopera

Rankingi banków finansujących przedsięwzięcia deweloperskie są kiepskie mówi Jacek Bielecki, dyrektor gen. PZFD. Nadal bardzo trudno o kredyty na budowę. Do tego warunki pogorszyły się i wzrosły ich koszty.

Plany Enei

Wzrost przychodów Enei w 2010 może być jednocyfrowy. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach "prezes spółki Maciej Owczarek zarząd Enei zakłada, że dynamika wzrostu przychodów grupy może być niższa niż w 2009 roku a jeśli chodzi o marżę EBITDA to może ona wzrosnąć licząc rok do roku. Celem zarządu jest zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa, czyli zwiększenie EBITDA. W tym roku koszty związane z inwestycjami będą nieduże, więc marża EBITDA może być wyższa niż w ubiegłym roku - uważa Maciej Owczarek.

Redan po pierwszym kwartale

Ośmioprocentowy wzrost przychodów licząc rok do roku odnotowała spółka Redan. Wielkość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży osiągniętych w I kwartale 2010 r. wyniosła ok. 66,5 mln zł. Jak powiedział prezes spółki Redan Piotr Kulawiński, który był gościem programu "Dzień na rynkach" rośnie sprzedaż. Dodał, że nie ma podstaw by uznać, iż spółka nie wykona zapowiadanej na ten rok prognozy.