Z kraju

Z kraju

Polski handel morski

Na transporcie morskim da się zarobić, przekonuje Paweł Szynkaruk dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak jednak dodaje, nie każdy segment tej branży jest tak stabilny jak rynek przewozów masowych ładunków suchych, czyli: zboża, węgla, nawozów fosforowych. PŻM to także lider światowy w transporcie płynnej siarki.

Rynki Dla Opornych

Zyskaliśmy trochę mniej niż rynek. WIG20 na ponad 1 proc. plusie. Nasz portfel 0,75%, ale od początku roku nasz portfel może się okazać 10% stopą zwrotu. Zarabiamy na Auxilium, Relpolu, i ponad 8% na Telestradzie. Jednak IDM SA radzi już sobie gorzej, podobnie jak Polaqua i Eneropol.

TFI po I kwartale

Zdecydowanie najwięcej zarobiliśmy na skoncentrowanym funduszu inwestycyjnym zamkniętym mówi Piotr Rzeźniczak, szef zespołu inwestycji Legg Mason TFI. Jak dodaje, długo oczekiwany debiut, ma szansę znaleźć się we wszystkich możliwych indeksach bardzo wcześnie.

Milion w portfelu

Spora dywersyfikacja, którą proponuje nam Rafał Lerski - doradca inwestycyjny CFA Expander, zapewni nam inwestowanie m.in. na całym świecie. Inwestycje głównie w fundusze inwestycyjne. Nasz ekspert pozostawiłby sobie 400 tys. złotych w portfelu.

Sztuka inwestycji w sztukę

Dzieła sztuki i zarabiające na nich galerie sztuki to świat dużych pieniędzy, przekonuje Iwona Buchner, prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Kryzys nie był tak dotkliwy, a ceny już powoli wzrastają. Adam Chełstowski Dyrektor Sieci Galerii Desa Unicum opowiada o wpływie sytuacji na giełdzie na rynek sztuki i nieznanych artystach, których dzieła mogą osiągać w niedługiej przyszłości ceny.

Pieniądze w podróży

"Nie trzeba jechać na koniec świata, by poczuć zagrożenie z powodu braku gotówki. Udowodnił to ostatni paraliż transportu lotniczego, który uziemił wielu turystów. Podróżnik Marek Śliwka przekonuje, że warto mieć przy sobie pas biodrowy, a w nim ok. 400 dolarów, lub 300 euro. Podczas podróży koniecznie trzeba mieć ze sobą kartę kredytową.

Grecja prosi o pieniądze

Na rynkach nie widać reakcji negatywnej po tej prośbie. Problemy pozostają, bo Grecja musi zrobić wszystko aby z pomocą pieniędzy od MFW wyjść na ścieżkę wzrostów. Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK.

Wzrostowa sesja na GPW

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła wzrosty i bardzo dużo spokoju. Indeks WIG 20 zakończył dzień na 1,25% plusie.

Rozwój pracowników

Kongres Kadry to największe wydarzenie w dziedzinie zarządzania ludźmi, które ma na celu adaptację najlepszych rozwiązań krajowych i światowych na rzecz podwyższania poziomu zarządzania personelem w polskich organizacjach. W tym roku odbędzie się po raz jedenasty. O najnowszych trendach w HR, które można wykorzystać w małych i średnich firmach rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z Ewą Hereć-Olejnik - starszy konsultant AchieveGlobal i Moniką Nowacką-Sahin - dyrektor projektów Nowoczesna Firma

Czy bać się kontroli?

Przychodzi urząd do podatnika czyli jak można się odwoływać od decyzji kontroli urzędników skarbowych. W programie "Biznes lunch" doradzał menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst&Young Michał Goj.

Outsourcing flot samochodowych

Wynajem długoterminowy flot samochodowych staje się coraz popularniejszy. Z roku na rok zwiększa się liczba przedsiębiorstw, które decydują się na zerwanie z tradycją kupowania aut na własność lub brania ich w leasing.  Outsourcing transportu w małej firmie – ile kosztuje i kiedy warto skorzystać z firm zarządzających flotami? Gościem programu "Biznes lunch" był Leszek Pomorski, prezes ING Car Lease.

Plany Rafako

Rafako dynamicznie zbiera portfel zamówień – właśnie zdobyło kontrakt na budowę kotła Elektrowni Jaworzno. Wartość kontraktu, przypadająca na Rafako, to 163 mln zł. Spółka złożyła też ofertę na PAK i w środę rozpoczęła due dilligence. Gościem programu "Dzień na rynkach" był prezes Rafako Mariusz Różacki.

Kondycja branży transportowej

Transport i logistyka w szpicy koniunktury. Pierwszy traci przy recesji, ale też wcześnie zaczyna odrabiać straty. Jaka jest dzisiaj kondycja branży? Jakie są nowoczesne tendencje, które pozwalają firmom logistycznym uniezależniać się od wahań koniunktury? Przed tymi wszystkimi pytaniami postawiliśmy Agnieszkę Prądzyńską, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu GEFCO Polska, która była gościem programu "Pieniądze od rana".

Cargo dla biznesu

Wybrać transport kolejowy, czy drogowy? A może łączony? Transport intermodalny to jedna z nowoczesnych usług logistycznych dla biznesu. Jest to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jedną gałąź transportu. Najważniejszą regułą jest wykorzystanie tylko jednej jednostki ładunkowej, np. kontenera lub nadwozia wymiennego, na całej trasie przewozów. W związku z rozbudową autostrad w Polsce PKP Cargo stoi przed wielkim wyzwaniem - jeśli nie wejdzie mocno w transport intermodalny, może zacząć stopniowo tracić udział w przewozach. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Daniel Ryczek - członek zarządu ds. międzynarodowych PKP Cargo

Dane GUS-u

Miesiąc do miesiąca sprzedaż wzrosła o 21,9 procent. Zdaniem Marcina Mroza - głównego ekonomisty BNP Paribas Fortis - takie dane sprawiają, że szacunki mówiące o wzroście PKB o 3 procent w pierwszym kwartale są dość ostrożne. Zgodne z oczekiwaniami analityków dane nadeszły natomiast z rynku pracy. Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 12,9 procent. W kwietniu - według zapowiedzi ministra pracy i polityki społecznej - ma być lepiej. Stopa bezrobocia może spaść nawet do 12,5 procent - za sprawą uruchomienia po zimie prac sezonowych, m.in. w budownictwie. Gościem programu "Dzień na rynkach" był główny ekonomista BNP Paribas Fortis Marcin Mróz

Podział funduszy unijnych

Dodatkowe 633 mln euro dla Polski od Komisji Europejskiej – premia, która nam się należy za dobre wyniki gospodarcze. Jak ją podzielić? Kto i ile może dostać? Gościem programu "Pieniądze od rana" była Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Bezbłędny PIT za 2009 rok

Małe dziecko - mały problem, duże dziecko - duży problem. A co z podatkami? Gość programu "Pieniądze od rana" Jacek Bajson z firmy TPA Horwath wyjaśniał podatkowe aspekty posiadania dzieci.

Jak przewieźć towar?

Czy trudno jest utrzymać firmę transportową? O czasie i kosztach transportu cargo w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z prezesem C.Hartwig Szczecin Jerzym Wójtowiczem

Europa Środkowa wychodzi z kryzysu ?

Trzecia edycja badania optymizmu biznesowego przeprowadzonego przez firmę Deloitte wśród przedstawicieli największych firm Europy Środkowej, pokazała duży optymizm wśród przedsiębiorców. O kolejnej edycji Business Sentiment Index , a także o tym czy Grecja nie spowolni ożywienia gospodarczego w naszym regionie, z wiceprezesem Deloitte dr Rafałem Antczakiem, rozmawiał Marcin Kowalski

Kryzysowa oferta Tesco

Produkty własnej marki, poszerzona oferta i niskie ceny. Jak mówi Czasław Grzesiak, wiceprezes zarządu Tesco Polska 76% klientów przy wyborze produktu zwraca uwagę głównie na ceną. Do tego Tesco zamierza zatrudnić dodatkowo 4 tys. nowych pracowników.

TP SA zarabia ale się kurczy

Wyniki TP SA lepsze od oczekiwań rynku. Zysk netto Telekomunikacji Polskiej po pierwszym kwartale 2010 roku wyniósł 285 milionów złotych, wobec oczekiwanych przez analityków 276 milionów. W pierwszym kwartale roku ubiegłego zysk netto wyniósł 328 milionów złotych. Na czym zarabiała TP SA w pierwszym kwartale 2010 i na czym będzie zarabiać w kolejnych kwartałach i oczywiście ile - o to pytaliśmy analityka DM BZ WBK Pawła Puchalskiego, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Będzie więcej pracy?

Będzie lepiej - twierdzą przedsiębiorcy i deklarują zwiększanie zatrudnienia - wynika z najnowszych badań. W programie "Bilans" o rynku pracy mówiła Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstand.

Zagrożone miejsca pracy

Nawet o 30 procent może zmniejszyć się liczba produkowanych aut w tyskiej fabryce Fiata. Koncern ogłosił plany dla całej grupy na lata 2010-2014. Zgodnie z nimi produkcja nowego modelu Pandy ma zostać przeniesiona do Włoch. W programie "Bilans" rozmowa z Adamem Żołnowskim - wicedyrektorem w PricewaterhouseCoopers.

Gotówka pod lupą

Pranie brudnych pieniędzy jeszcze trudniejsze. Wchodzące w życie przepisy sprawią, że przedsiębiorca, który sprzedając towar inkasuje za niego 15 tysięcy euro w gotówce będzie musiał taką transakcję zarejestrować i zgłosić ją do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe przepisy, nowe obowiązki i dodatkowe dokumenty.

Gra o miliardy

Budżet może nie dostać żadnych pieniędzy z NBP w ramach wypłaty zysku, na które liczy Ministerstwo Finansów. Zarząd banku policzył wcześniej, że może to być ok. 4 miliardów złotych. Według wyliczeń Rady Polityki Pieniężnej 8 miliardów. Teraz jednak w sytuacji przedłużającej się dyskusji na linii rada - zarząd może się okazać, że sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone na czas.

USA: sezon wyników w pełni

Na temat amerykańskiej gospodarki i zaskakująco dobrych wyników tamtejszych spółek Marek Tejchman w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z prezesem Noble Funds TFI - Mariuszem Staniszewskim.

Analitycy o budowlance

-Ze wszystkich spółek budowlanych najlepszą w I kw. był Budimex - powiedział w TVN CNBC Biznes analityk Espirito Santo. Zdaniem Macieja Hebdy spółka Budimex jeszcze przez rok lub dwa będzie pokazywała coraz lepsze wyniki. 

Grecka tragedia

Grecja znów uderza w rynki. Z danych Eurostatu wynika, że deficyt budżetowy jest znacznie większy niż się spodziewano. W programie  "Rynki Dnia" rozmowa z Bartoszem Pawłowskim, strategiem rynków wschodzących BNP Paribas.

Spadki na GPW

Spadkowa sesja na GPW. Pierwszy raz w tym miesiącu indeks dwudziestu największych spółek zamyka się na poziomie poniżej 2500 punktów. O szczegółach Jan Niedziałek.