Z kraju

Z kraju

Zasiłki w górę, bezrobocie w górę?

Nagły wzrost stopy bezrobocia w styczniu - to bardzo realny scenariusz. Stosunkowo niski odczyt za grudzień mógł być spowodowany oczekiwaniem na wzrost zasiłku dla bezrobotnych, który od stycznia jest wyższy o 150 złotych niż ten wypłacany w grudniu. Warunkiem była styczniowa rejestracja w Urzędzie Pracy. Właśnie dlatego wielu bezrobotnych czekało z decyzją do nowego roku. Marek Klapa.

Kto poprze zmiany w OFE?

Jest szansa na polityczne poparcie dla ewentualnych zmian w systemie emerytalnym. Krytycznie oceniane przez emerytalnych ekspertów propozycje Ministerstwa Pracy mogą zostać przyjęte przez Sejm. Mowa o trzech różnych sposobach wykorzystania pieniędzy gromadzonych w OFE w momencie przejścia na emeryturę. Jeden z nich zakłada wypłatę wszystkich środków. Pytany dziś przez TVN CNBC Biznes minister finansów Jacek Rostowski nie chciał odnieść się do tych rozwiązań. Łukasz Kijek.

Makarony Polskie w górę

Przychody grupy Makarony Polskie wzrosły w 2009 r. o 32%, biorąc po uwagę sprzedaż. Wartościowo sprzedaż wzrosła do blisko 118 milionów zł, natomiast ilościowo o 57% rok do roku. Makarony Polskie zamierzają zwiększyć rentowność netto z 2 do 4%, a dzięki rozwojowi organicznemu i akwizycjom w ciągu 3 lat chcą zwiększyć przychody do około 300 mln zł. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawia z prezesem grupy Makarony Polskie, Pawłem Nowakowskim.

Unijne pieniądze dla Polski

40 mld złotych, to rządowa prognoza funduszy pochodzących z UE dla Polski. 2/3 polskich przedsiębiorców deklaruje, że jest zainteresowanych funduszami unijnymi. Jednak najciekawsze fundusze - bezpośrednie dotacje finansowe otrzyma do 3% wszystkich przedsiębiorców - prognozuje prezes fundacji Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości Jerzy Kwieciński w rozmowie z Robertem Stankiewiczem dla TVN CNBC.

Jak zdobyć unijne pieniądze?

Chcesz pozyskać unijną dotację? Jak przejść przez całą biurokrację? Czy warto skorzystać z firm specjalizujących się w pisaniu wniosków o unijne pieniądze? Ile za to zapłacimy? Odpowiedzi na te szukaj w rozmowie Roberta Stankiewicza w "Biznes Lunchu" z Magdalena Burnat - Mikosz, kierownikiem zespołu dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte i Anną Katarzyna Nietykszą, prezesem Eficom.

Zmiana prezesa w Pekao

Alicja Kornasiewicz zostanie nowym prezesem Pekao SA. Jednak jej wybór nie odbył się bez kontrowersji. Przedstawiciele Unicredit mieli telefonować do członków rady nadzorczej z pytaniem na kogo będą głosować. Tymczasem głosowanie powinno być tajne, a członków rady nie wolno nawet po głosowaniu pytać na kogo oddali swój głos. Z informacji TVN CNBC Biznes wynika też, że rada dyrektorów podjęła decyzję o promowaniu Alicji Kornasiewicz na fotel prezesa jeszcze przed dymisją Jana Krzysztofa Bieleckiego. Łukasz Kijek

Słone rachunki

Solny duopol przełamany. Firma z Elbląga postanowiła sprowadzić sól do posypywania dróg z Białorusi. Wygrała też przetarg na dostawy dla Regionalnej Dyrekcji drogowej w warmińsko-mazurskiem. Przedstawiciele firmy deklarują, że są w stanie dostarczać sól także innym ośrodkom. Tymczasem zapisów nie przyjmuje już KGHM, a w kłodawskiej kopalni soli na załadunek trzeba dobę. Patrycjusz Wyżga

Małe auta górą w USA?

Ruszyły samochodowe targi w Detroit. To jakie auta są tam prezentowane wyraźnie wskazuje, że w Ameryce wygrywa europejski model motoryzacji. Czyli auta stosunkowo małe i niedrogie w eksploatacji. Osobna część targów poświęcona została pojazdom z napędem elektrycznym. Marek Klapa sprawdzał dziś, czym już w nie dalekiej przyszłości będą jeździć Amerykanie i czy może chociaż jedna z propozycji może pochodzić z nad Wisły...

Plany prywatyzacyjne MSP

Minister skarbu państwa Aleksander Grad zaskoczył dzisiaj rynek - zamierza sprzedać więcej akcji PGE niż dotychczas informował. Jeśli rynek okaże się wystarczająco chłonny i zapewni atrakcyjną wycenę, MSP może sprzedać w tym roku poprzez giełdę blisko 20% akcji Polskiej Grupy Energetycznej. O planach ministra skarby państwa na 2010 rok rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Usługi medyczne dobrą inwestycją?

Spółki zajmujące się ochroną zdrowia to dobra inwestycja na 2010 rok, tak uważają analitycy. To kolejny rok rozwoju, dla firmy EMC Instytut Medyczny, mówi w TVN CNBC Biznes prezes. Spółka oprócz przejmowania szpitali powiatowych chce również kupować mniejsze wyspecjalizowane kliniki prywatne. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem EMC Instytut Medyczny Piotrem Gerberem, rozmawiam Mikołaj Kunica

Nowi akcjonariusze One-2-One

Strukturę akcjonariatu spółki One-2-One wzmocnili nowi inwestorzy związani z branżą mobilną. Spółka liczy na wsparcie przy tworzeniu i realizacji strategii rozwoju zwłaszcza ze strony Piotra Majchrzaka, byłego prezesa MNI. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem spółki One-2-One, Tomaszem Długiewiczem, rozmawia Mikołaj Kunica.

Płać mniejszy podatek od najmu

Do 20 stycznia osoby wynajmujące mieszkania muszą zdecydować czy chcą rozliczać się w formie 8,5% ryczałtu, który zaczął właśnie obowiązywać, czy dalej chcą korzystać ze skali podatkowej. W przypadku ryczałtu nie możemy korzystać z żadnych odliczeń, czyli nie występuje opcja odliczenia kosztów uzyskania przychodów - mówił Wojciech Sawicki. Kiedy nie opłaca się korzystać ze stawki ryczałtowej, w jaki sposób poinformować Urząd Skarbowy, jak i do kiedy będziemy rozliczać się z takiego ryczałtowego podatku - o tym w rozmowie Rafała Wojdy w "Biznes Lunchu" z Wojciechem Sawickim z Accero Taxand.

Eksmisja niechcianych lokatorów

Eksmisja niechcianych lokatorów. Już możliwa? Nastąpiły zmiany w stosunkach wynajmujący - najemca. Jakie prawa i obowiązki ma każda ze stron? Jak sporządzić umowę, żeby była ona skuteczna i chroniła najemcę i wynajmującego? W jaki sposób możemy eksmitować niechcianego lokatora? Kiedy i na jakich zasadach można wymówić umowę najmu, jak się taka umowę zawiera? - na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w rozmowie Rafała Wojdy w "Biznes Lunchu" z Rafałem Dębowskim z Kancelarii Dębowski i Wspólnicy oraz Martą Kosińską z Szybko.pl.

Trudny rok dla branży motoryzacyjnej?

W tym roku spadki sprzedaży w salonach samochodowych mogą sięgać nawet 10 procent. Nie widać programów stymulacyjnych z zagranicy wspierających nasz rynek. Co będzie się działo z branżą motoryzacyjną? O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z Markiem Zuberem z Dexus Partners, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Historyczny dzień dla GPW

Historyczny dzień- lecz podwójnie, bo Warszawska Giełda Papierów Wartościowych po raz pierwszy wypłaca dywidendę swoim akcjonariuszom, ale także odnotowuje najwyższy poziom na zamknięciu od października 2008 roku. Większość z 500 milionów złotych trafi do Skarbu Państwa, reszta do domów maklerskich. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem GPW Ludwikiem Sobolewskim rozmawia Robert Stanilewicz.

Sroga zima dobrym czasem dla producentów obuwia?

Styczeń, nie jest miesiącem, w którym spółka NG2 odnotowuje rekordowe liczby sprzedaży, ale lider sprzedaży detalicznej obuwia w Polsce nie zaprzecza, że przy obecnej pogodzie buty sprzedają się nieco lepiej. Rok 2009 dla spółki NG2 zakończył się dość dobrze. Spółka zanotowała 924 miliony dochodów. W 2010 roku NG2 spodziewa się wyniku na poziomie 120 milionów złotych, ocenia wiceprezes spółki Piotr Nowjalis. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z wiceprezesem rozmawia Robert Stanilewicz.

Perfekcyjnie przygotowani do kontroli przedsiębiorstwa

Skuteczne przygotowania do kontroli to klucz do sukcesu, by przejść przez "prześwietlanie" naszej firmy bezboleśnie. Jak przygotować pracowników do kontroli, jak często zdarzają się kontrole, co zrobić gdy nie zgadzamy się z ustaleniami kontrolerów, czy możemy nie wpuścić kontrolera - o tym rozmawiał Robert Stankiewicz w "Biznes Lunchu" z Mariuszem Mareckim, dyrektorem PricewaterhouseCoopers i Ryszardem Bessarabą z kancelarii DTS oraz Bessard Consulting Lting.

Firma kontrolowana

Skarbówka, Inspekcja Pracy, Inspekcja handlowa, ZUS, Sanepid, UOKiK, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych…. - może któraś z nich postanowi skontrolować Twoje przedsiębiorstwo. Kto i jak może kontrolować przedsiębiorcę – co sprawdzają, jak często i jak długo, czyli co w kwestii kontroli w przedsiębiorstwach mówi prawo. Kiedy kontrole mogą być niezapowiedziane, a kiedy musimy wcześniej o niej wiedzieć? Które organy mają prawo dokonać kontroli? Od czego zależy czas trwania kontroli? O tym wszystkim w rozmowie Roberta Stankiewicza w "Biznes Lunchu" z Adamem Ambroziakiem z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Upgrade Polski nad państwami regionu

1,5% - to przewidywany wzrost PKB dla Polski w 2010 roku. RP dobrze wypada na tle państw regionu, których wzrost ma być notowany na poziomie 0,9%. W wielu państwach Europy Wschodniej nadal obserwowany jest ujemny wzrost PKB. O prognozach i ocenach ratingowych w magazynie "Dzień na Rynkach" mówił prezes Fitch Polska Piotr Kowalski.

Kto zostanie członkiem RPP?

Deficyt budżetowy i wybory członków do Rady Polityki Pieniężnej były tematem rozmowy Roberta Stankiewicza w "Pieniądzach od Rana" z szefem sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Kazimierzem Kleiną. Prace nad budżetem w tym tygodniu rozpocznie Senat. Zmiany proponowane przez senatorów są na razie kosmetyczne - mówił nasz gość. W tym tygodniu senatorowie wybiorą trzech członków Rady Polityki Pieniężnej na nową kadencję. Przygotowanie Polski do przyjęcia euro to najważniejsze zadanie nowej RPP - podkreślił senator Kleina na antemie TVN CNBC Biznes.

Europa Środkowo-Wschodnia punktem zainteresowanie funduszy private equity

Inwestując w przedsiębiorstwo, fundusz PE staje się na określony czas wspólnikiem pozostałych właścicieli. Grupa Orbis ma nowych wspólników, którzy zajmą się usługami dla dystrybutorów w Polsce. Sebastian Król zarabiający na funduszach private equity w magazynie "Dzień na Rynkach" mówił, że zadowalające w 2010 roku będzie wykonanie dwóch transakcji o wartości powyżej 30 milionów euro.

25 mln euro pieniędzy unijnych dla organizacji

3.3.1. - pod tymi cyframi kryją się pieniądze z Unii Europejskiej. Kto może starać się o te pieniądze? Szanse mają instytucje otoczenia biznesu, sieci „aniołów biznesu”, organizacje zrzeszające potencjalnych inwestorów, organizacje przedsiębiorców i pracodawców. Konkurs rusza pod koniec lutego, a do wzięcia jest 25 mln euro, ale jak mówił w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w "Pieniądzach od Rana" na antenie TVN CNBC Biznes Tomasz Sypuła, dyrektor Zespołu Instytucji Finansowych PARP warto już teraz zacząć przygotowywać się.

Start internetowych aukcji monet NBP

Już dziś ruszają pierwsze internetowe aukcje monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego. Jakie monety będzie można nabyć? Czy każdemu uda kupić się monetę? Każda osoba która będzie chciała nabyć monety, pomimo redukcji, na pewno będzie w stanie kupić 1 monetę. Najpierw każdemu zostanie przydzielona 1 moneta, a potem dopiero będą dokonywane redukcje - mówił Jacek Polkowski z NBP w "Pieniądzach od Rana" w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Który fundusz inwestycyjny wybrać w 2010?

Któremu z funduszy warto było powierzyć pieniądze w 2009 roku? Jakie były wyniki funduszy w grudniu 2009? Jak również o tym czego możemy się spodziewać po funduszach inwestycyjnych w 2010 roku oraz o wartości prowizji za zarządzanie w rozmowie Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online.

Jak powstają prognozy ekonomiczne?

Jak powstają prognozy ekonomiczne? Jak bada się koniekturę gospodarczą? O tym w magazynie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman z prof. Elżbietą Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i prof. Barbarą Liberdą z Narodowego Instytutu Statystycznego.

Rosjanie przejmują Stocznie Gdańską i Hutę Częstochowa

Huta Częstochowa zmienia swojego właściciela w niezbyt dobrym momencie, bo w styczniu zakład nie wypłacił pełnego wynagrodzenia swoim pracownikom. Pracownicy huty mają nadzieje na porozumienie z nowym właścicielem. O szczegółach Marek Tejchaman rozmawia z byłym szefem Agencji Rozwoju Przemysłu, Arkadiuszem Krężlem.

Co czeka Polskę w 2010?

Jaki może być wzrost gospodarczy za IV kwartał 2009? Jakie są prognozy wzrostu gospodarczego na kolejne kwartały? Motorem ożywienia w gospodarce będzie odbudowa zapasów i inwestycje infrastrukturalne finansowane ze środków Unii Europejskiej - mówiła Maja Goettig, główna ekonomistka banku BPH w "Bilansie" w rozmowie z Marcinem Kowalskim.

Gdzie trafi zysk z NBP?

Miało być kilkanaście miliardów, a będzie około czterech miliardów zysku z Narodowego Banku Polskiego. Tak zapowiada jego szef Sławomir Skrzypek. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Nowa Rada Polityki może zmienić zasady rachunkowości dotyczące liczenia zysku banku centralnego. Czy resort finansów faktycznie liczy na takie działanie odnowionej Rady? I co to może oznaczać dla samego banku?

Pakiet KGHM sprzedany

Zimowa wyprzedaż w resorcie skarbu. Ministerstwo sprzedało 10 procentowy pakiet akcji KGHM za ponad 2 miliardy złotych. Wczoraj resort sprzedał też resztę posiadanych akcji w spółce Kopex. Następny w kolejce ma być LOTOS i jego 13 procentowy pakiet. Na rynku pojawiają się pytania, czy taka zmasowana wyprzedaż mieści się w katalogu dobrych praktyk rynkowych.

Gazu coraz mniej

Topnieją krajowe zapasy gazu. Zgromadzony w magazynach surowiec wystarczy na nieco ponad tydzień eksploatacji w sytuacji braku dostaw. W tej chwili Polska otrzymuje więcej błękitnego paliwa niż wynika to z poprzedniej umowy, ale nowego kontraktu faktycznie wciąż nie ma. Największym odbiorcom, czyli zakładom chemicznym i rafineriom, grozi odcięcie dostaw surowca. Optymizmem nie napawają też prognozy pogody mówiące o kolejnych załamaniach pogody w najbliższych dniach...