Z kraju

Z kraju

Eureka !!! Koniec historycznego sporu

Po 10 latach przed największym polskim ubezpieczycielem otwiera się zupełnie nowy rozdział. Jaka zatem czeka przyszłość PZU w nowych realiach, jaka jest cena tej ugody i czy ten słony rachunek to rachunek za głupotę?

Dostęp do unijnych pieniędzy

Przedsiębiorcy z prywatnych lecznic oskarżają Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Funduszy Unijnych o opieszałość i niekompetencję. Unijne dotacje, za które prywatne firmy chciałyby rozwinąć swój biznes, utykają w ciągnących się nawet rok procedurach. Jeden departament wydaje pozytywną opinię, drugi ją kasuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak realnie wygląda dostęp do unijnych pieniędzy? sprawdzał Łukasz Kijek.

Ugoda MSP z Eureko

W osiągnięciu porozumienia w trwającym od 10 lat sporze między Eureko i Skarbem Państwa zdecydowanie pomógł kryzys na rynku finansowym - powiedział w TVN CNBC Biznes były prezes PZU. Jerzy Zdrzałka ocenia, że warunki ugody z Eureko są bardzo korzystne dla Skarbu Państwa.

Innowacja w medycynie

Zwycięzca rankingu najbardziej innowacyjnych spółek na rynku NC, Euroimplant rozwija swoją działalność. Na jakich projektach koncentruje się spółka, ile kosztuje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz o planach dalszego rozwoju z prezesem Euroimplant Dariuszem Śladowskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kłopoty z dotacjami

Pieniądze z Unii Europejskiej na nowe, innowacyjne projekty polskich przedsiębiorców są. Często jednak zainteresowani mają kłopoty z pozyskaniem środków przez opieszałość urzędników i zawiłe procedury. A gra toczy się o duże pieniądze, bo np, budżet mazowsza na nowe projekty to 1,8 mld euro. O szansach przedsiębiorców na dodatkowe fundusze w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Grzegorzem Świętoreckim z portalu www.mazowia.pl

Pieniądze a innowacje

Bank Gospodarstwa Krajowego ma 410 mln euro do podziału na premie technologiczne. W tym roku przedsiębiorcy otrzymają jednak tylko 200 mln złotych. Kto może skorzystać z kredytu technologicznego wyjaśniała Marzena Tymińska-Ładziak z banku BGK.

Nowość czy innowacja?

Dziś w TVN CNBC Biznes dzień z... innowacją. Czy rzeczywiście innowacja to szansa dla przedsiębiorców na realizację własnych, śmiałych i ambitnych marzeń i pomysłów. Na budowanie wartości firmy w długim okresie, w krótkim na osiągniecie dodatnich wyników finansowych. Czym jest innowacja? Rozmawialiśmy z Tomaszem Krawczykiem z Ośrodka Transferu Technologii UW.

Qumak-Sekom wybiera się na zakupy

Qumak-Sekom spodziewa się wzrostu sprzedaży każdego roku o ok. 10 do 15 proc. Przychody spółki ze sprzedaży w I kwartale wzrosły o ponad 4 procent wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Spółka jest w tak dobrej sytuacji, że przy ewentualnych akwizycjach na rynku nie będzie potrzebowała finansowania z zewnątrz. Mikołaj Kunica pytał prezesa Qumak-Sekom, Pawła Jagusia o szczegóły tych planów.

Co wpływa na decyzje RPP?

Z każdym miesiącem rośnie przekonanie, że ożywienie gospodarcze będzie trwałe - mówił w TVN CNBC Biznes prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej. To i przekonanie o wyhamowaniu inflacji sprawa, że Rada nie zmienia poziomu stóp procentowych. Profesor Sławiński był gościem Marka Tejchmana w Programie 90 minut.

Po decyzji RPP

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła - i nie zmieniła stóp procentowych. Według członka RPP, prof. Mariana Nogi kolejnych zmian stóp można spodziewać się na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Z gościem magazynu "Bilans" rozmawiał Rafał Wojda.

Catalyst wystartował

Od dziś, na nowym rynku obligacji, o nazwie Catalyst, notowane są papiery dłużne. W większości nie były dotąd dostępne dla drobnych inwestorów. O szczegóły funkcjonowania rynku i o możliwości jakie oferuje, pytaliśmy Adama Rucińskiego, z Kancelarii Audytorów i Doradców Rucińscy i Wspólnicy.

Obligacje dadzą zarobić?

Czy obligacje infrastrukturalne mogą być łakomym kąskiem dla inwestorów? O tym w programie "Pieniądze od Rana" z dyrektorem inwestycyjnym ds. papierów dłużnych Union Investment TFI, Dariuszem Laskiem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Emisja akcji PKO BP

Cena akcji PKO BP z nowej emisji zostanie ujawniona po zakończeniu czwartkowej sesji. Czy opłaca się uzyskać prawo poboru i niedługo po zakończeniu emisji sprzedać akcje? Dodatkowo o wynikach TFI Allianz. Z prezesem spółki Jarosławem Skorulskim, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Co dalej z PZU?

Spór pomiędzy Eureko a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Skarbu Państwa, trwa 10 lat i objął w tym czasie rządy 6 premierów i okres urzędowania 12 ministrów skarbu państwa. Czwartkowe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU zbliża do porozumienia w sprawie Eureko. Czym powinien zająć się Zarząd po zakończeniu sporu? O to Mikołaj Kunica pytał w programie "Rynki Dnia" byłego prezesa PZU - Jerzego Zdrzałkę.

Co przynoszą dane z USA?

Dane lepsze od prognoz napłynęły z amerykańskiego rynku nieruchomości. W sierpniu indeks realizowanych sprzedaży domów wzrósł o 6,4%, podczas gdy w lipcu rósł o 3,2%. Tymczasem dane z rynku pracy pokazały wzrost liczby nowych bezrobotnych, ale mniej planowanych zwolnień i mniej bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku. O komentarz do danych zza oceanu Marek Tejchman poprosił doktora Andrzeja Kurnickiego - prezesa EuroAmerican Company

Czy będzie ugoda z Eureko?

Bardzo intensywny dzień w polskiej gospodarce. Zakończone Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU oraz publikacja prospektu emisyjnego banku PKO BP. Akcjonariusze polskiego ubezpieczyciela zdecydowali o przesunięciu prawie 12 miliardów złotych do funduszu dywidendowego. Nie doszło jednak do podpisania ugody z Eureko. Natomiast prospekt emisyjny banku PKO BP -według wielu ekspertów- pojawił się zbyt późno. W programie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Jackiem Sochą, byłym ministrem skarbu oraz Wiesławem Rozłuckim, byłym prezesem GPW.

20 złotych i 50 groszy za jedną akcję PKO BP

20 złotych 50 groszy to cena jednej akcji nowej emsji banku PKO BP. W sumie zaoferowanych zostanie dwieście pięćdziesiąt milionów akcji PKO BP skierowanych wyłącznie do posiadaczy praw poboru, przy czym by kupić jedną nową akcję trzeba mieć cztery takie prawa. Gdyby emisja w całości doszła do skutku, kapitał banku powiększyłby się o 4 mld 900 mln zł.

Black Jack

"Rzeczpospolita" ujawniła kulisy prowadzonej od kilku miesięcy przez CBA sprawy pod kryptonimem "Black Jack". Czołowi politycy PO - Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki mieli lobbować w czasie prac nad ustawą o grach hazardowych - na rzecz biznesmenów.

Co w Erbudzie?

Poszerzenie zakresu działalności, więcej kontraktów krótkoterminowych, większa elastyczność - oto przepis Erbudu na kryzys. O wyniki i strategię spółki na najbliższy czas pytaliśmy członka zarządu Erbudu, Dariusza Grzeszczaka.

Eurotel przejmuje

Eurotel, który dotychczas sprzedawał usługi Ery, przejął dystrybutora sieci Play – ViaMind. Teraz spółka posiada 70% udziałow Viamind i pa prawo pierwokupu do 2012 roku. O szczegółach transakcji z prezesem Eurotelu Tomaszem Basińskim, w programie "Rynki dnia", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Lotnictwo dyspozycyjne

Z Warszawy do Gdańska w 20 minut? Tak, jeśli jesteśmy przygotowani, żeby za podróż zapłacić 2000 euro. Lotnictwo dyspozycyjne staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Biznesmeni, których na to stać, często wolą wydać więcej, ale jednocześnie zaoszczędzić czas, ponieważ samolotem mogą w ciągu jednego dnia być w kilku miejscach kraju, czy też lecieć za granicę i kilka godzin później wrócić. O lotnictwie cywilnym i jego perspektywach rozmawialiśmy w "Biznes lunchu" z Michałem Barskim, pilotem komercyjnym.

Polmot Warfarma i Chińczycy

Polmot Warfarma, wiodący producent maszyn rolniczych podpisał atrakcyjny kontrakt z chińskim producentem traktorów Fotonem, który ma jej przynieść w ciągu 5 lat 20 mln dolarów przychodów. Polmot ma zająć się homologacją azjatyckich ciągników w Unii Europejskiej i dystrybucją. Firma liczy na sukces szczególnie na rynkach bałkańskich, w Czechach i na Słowacji. O planach Polmotu Warfarmy Mikołaj Kunica w "Dniu na rynkach" rozmawiał z Andrzejem Zarajczykiem, przewodniczącym rady nadzorczej spółki.

Praca na lata

W latach 70-tych na jednego emeryta - przypadało 5 pracujących osób. Dziś - są to tylko 3 osoby, a za 20 lat juz co trzeci dorosły Polak będzie emerytem. A osób, które będą na nich pracować będzie co raz mniej. Dodatkowo ze względu na to, ze żyjemy coraz dłużej - coraz dłużej trzeba będzie wypłacać świadczenia. Dlatego rząd, choć oficjalnie zaprzecza, pracuje nad zmianami w systemie emerytalnym - zmianami, które mogą oznaczać pracę aż do siedemdziesiątki - Patrycjusz Wyżga.

Poczekać na Catalyst?

Jak co roku, na początku października Ministerstwo Finansów rozpoczęło emisję obligacji skarbowych, które wielu inwestorów uznaje za dobre uzupełnienie swoich portfeli inwestycyjnych. Z kolei 30 września, na warszawskim parkiecie zadebiutował nowy rynek obligacji, Catalyst, gdzie już wkrótce będzie można kupić lepiej oprocentowane papiery dłużne emitowane przez samorządy terytorialne. Może warto zatem poczekać? Na to i inne pytania w "Pieniądzach od rana" odpowiadał Marcin Bońka, ekspert rynku długu w HSBC Polska.

Polimex zbuduje autostradę

Polimex Mostostal wygrał przetarg na budowę odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa. Inwestycja jest warta 843 mln złotych. Prezes spółki, Konrad Jaskóła liczy, że razem z odcinkiem autostrady wartość zamówień w 2010 roku może wynieść około 5 mld złotych. O plany i przyszłość Polimexu pytania w "Dniu na rynkach" zadawał Robert Stanilewicz.

KNF o emisji PKO BP

Niewiele czasu na decyzję czy nabyć akcje PKO BP z prawem poboru do nowej emisji. Uzyskają je tylko inwestorzy, którzy kupią akcje banku do 1-ego października. Tego samego dnia zostanie opublikowany prospekt emisyjny z terminem zapisów na akcje nowej emisji i co ważne -z ich ceną. Bank wyemituje do 300 mln akcji. Czasu będzie niewiele - przyznaje Robert Wąchała z KNF-u, ale wystarczająco by inwestorzy zdążyli zdecydować się na jakiś ruch.

Kolej na GPW

PKP Intercity rusza na giełdę. Wiosną przyszłego roku przewoźnik ma zamiar zadebiutować na warszawskim parkiecie i liczy na pozyskanie kilkuset milionów złotych na nowe inwestycje. O przyszłości PKP Intercity w "Pieniądzach od rana" z prezesem spółki Krzysztofem Celińskim rozmawiał Robert Stankiewicz.

Spokojna zima, czyli z gazem?

Podczas niedawnej wizyty w Polsce Putin oświadczył, że należy powrócić do równego podziału - 50 na 50 proc. - pomiędzy rosyjskim Gazpromem a Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem w EuRoPol Gazie. Oznacza to że nie będzie już tam miejsca dla Gaz - Tradingu. a temat negocjacji z Rosjanami na temat gazu, rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Maciej Woźniak, doradca premiera.

Stopy w dół?

Dzisiaj odbędzie się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Jednak większość ekonomistów nie spodziewa się rewelacji. Kończąca się w niedługim okresie kadencja Rady raczej nie sprzyja większym ruchom. Na temat polityki pieniężnej i sytuacji w gospodarce rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" główny ekonomista Raiffesien Bank Polska, Jacek Wiśniewski.

TFI odbiły się od dna

Sierpień był szóstym z rzędu pomyślnym miesiącem dla funduszy inwestycyjnych - wynika z badań Analiz Online. Aktywa, jakimi obracały TFI w VIII wzrosły o 4 mld zł do 86 mld zł. O kondycji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych a także o możliwościach inwestowania Mikołaj Kunica rozmawiał w programie "Rynki Dnia" z Krzysztofem Lewandowskim - prezesem Pioneer Pekao TFI.