Z kraju

Z kraju

Koniec Monetto.pl

Amerykański pomysł nie sprawdził się nad Wisłą. Jak już informowaliśmy portal pożyczek bezpośrednich Monetto.pl kończy działalność. Czy to nieuczciwość Polaków, czy może także złe zarządzanie platformą finansową doprowadziły do zakończenia działalności firmy, która opierała się na sprawdzwonym za oceanem pomyśle biznesowym. Marek Klapa

Waspol z NC chce na GPW

Waspol, który zadebiutował w zeszłym tygodniu na rynku New Connect jest jednym z największych dystrybutorów alkoholi wysokoprocentowych, piwa i wina w Polsce. Spółka ma w planach pozyskanie jeszcze większej ilości pieniędzy z rynku i przeniesienie się na rynek główny. Gościem "Dnia na Rynkach" był wiceprezes zarządu Waspol, który dzielił się informacjami na temat planów rozwoju spółki z Mikołajem Kunicą.

Specjalna Strefa Ekonomiczna w Szczecinie

Wszyscy chcą specjalnej strefy ekonomicznej w Szczecinie. W środę odbyły się rozmowy prezydenta Szczecina i władz regionu z ministrem Michałem Bonim w sprawie włączenia nowych terenów do specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, w Szczecinie. W jej skład wejdzie także teren Stoczni Szczecińskiej Nowa. Kiedy powstanie strefa ekonomiczna? O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z prezydentem Szczecina, Piotrem Krzystkiem, rozmawiał Robert Stankiewicz

Rynek listów zastawnych

Dziś w TVN CNBC Biznes dzień z nieruchomościami. O listach zastawnych w magazynie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z naszym gościem, Pawłem Cymcykiem, Maklerem Papierów Wartościowych A-Z Finanse S.A.

Inwestować już w nieruchomości?

Jak sytuacja na rynku nieruchomości? Czy minął już marazm na tym rynku? Czy warto już inwestować na tym rynku? O tym w rozmowie Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" z Jolantą Nowakowską - Zimoch, partnerem w kancelarii Lovells, która zajmuje się obsługą transakcji na rynku nieruchomości.

Inwestycje w grunty

Jaka sytuacja na rynku gruntów przeznaczonych pod nieruchomości komercyjne? Kiedy nastąpi wzrost cen? Kiedy zwiększy się liczba zawieranych transakcji na tym rynku? Naszym gościem w "Rynkach Dnia" był autor raportu dot. gruntów w 2009 roku - Daniel Puchalski, dyrektor działu gruntów Colliers International.

Sposób na złe banki?

Frontem do klientów. Citi Handlowy odkupi od swoich klientów obligacje upadłego banku Lehman Brothers za 60 procent ich nominalnej wartości. Wcześniej klienci, którzy nabyli papiery zanim Lehman upadł postanowili zaskarżyć Citi Handlowy. Problem tkwił w tym, że bank odciął się od strat związanych z przeceną obligacji. Tymczasem za oceanem Barack Obama zapowiada zaostrzenie polityki wobec banków.

Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych

O ok. 30 - 40% spadły najwyższe czynsze nieruchomości w Polsce w czasie kryzysu - mówiła Joanna Mroczek. Jej zdaniem w 2010 roku nie będzie zbyt dużo projektów biurowych, a nasycenie powierzchni biurowych w dużych miastach jest spore. Na temat sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych w rozmowie Marcina Kowalskiego w "Bilansie" z Joanną Mroczek, dyrektorem ds. badań CB Richard.

Opodatkować rolników?

Jaki podatek dla bogatych rolników? Rząd w swoim planie konsolidacji finansów publicznych może chcieć opodatkować część rolników o najwyższych dochodach. Cały program ma zostać przedstawiony za tydzień. Teraz trwają prace nad ostatecznym kształtem programu. Wśród pomysłów jest też sprawa jednorazowej wypłaty środków zgromadzonych w OFE, zmiana wieku emerytalnego czy reforma służb mundurowych. Łukasz Kijek.

10 lat listów zastawnych

10 lat minęło od emisji pierwszego listu zastawnego, po wojnie w Polsce. Dziś jednak o listach zastawnych dużo się nie mówi. Czy rynek listów zastawnych rozkwitnie? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z prezesem BRE Banku Hipotecznego Piotrem Cyburtem, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Przybędzie nowych centrów handlowych

W tym roku zwiększy się liczba centrów handlowych na rynku nieruchomości. W Warszawie jest już kolejne miejsce, gdzie powstanie nowa galeria handlowa. Stolica przyciąga też wielu inwestorów i firm, które poszukują biur. Co się dzieje na rynku nieruchomości związanym z biurami? O tym w magazynie "Pieniądze od Rana" z członkiem zarządu Emmersona, Aleksandrem Skirmunttem , rozmawiał Robert Stankiewicz.

Fundusze nieruchomości

Fundusze nieruchomości istnieją na polskim rynku od 6 lat. Ostatnie lata nie były dobre dla tego typu funduszy. Czy obecnie warto inwestować w fundusze zajmujące się rynkiem nieruchomości? O tym w magazynie "Pieniądze od Rana" z Maciejem Kossowskim, prezesem Wealth Solutions, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Przyszłość spółki Pani Teresa Medica

Spółka Pani Teresa Medica projektuje, produkuje i sprzedaje tekstylne i dziewiarskie wyroby medyczne. Spółka zapowiada na 2010 rok wzrost przychodów. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem spółki Pani Teresa Medica- Dariuszem Nikołajukiem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Nieruchomości komercyjne w 2010

Rok 2010 rozpoczął się bardzo obiecująco dla rynku nieruchomości. O rynku nieruchomości handlowych Robert Stankiewicz w magazynie "Pieniądze od Rana" rozmawiał z Tomaszem Górskim z Cushman & Wakefield.

MSP: dalsza wyprzedaż Lotosu

Skarb Państwa będzie kontynuował sprzedaż akcji Lotosu - zapowiada w TVN CNBC Biznes wiceminister Mikołaj Budzanowski. Resort chciałby, żeby kolejne pakiety trafiły do jednego inwestora branżowego. Dziś zakończono budowanie księgi popytu na 10,8% akcji skarbu państwa, po 29 zł za sztukę. Budżet zyska dzięki temu 400 mln zł.

Advent International coraz bliżej przejęcia

Spółka Advent International coraz bliżej sukcesu przejęcia WSiP-u. Spółka od dawna miała plany przejęcia spółki WSiP. W 2004 roku Advent brał udział w prywatyzacji i prawie udało im się ją kupić. Dziś Advent podszedł do tematu ponownie, z sukcesem, ale spółka jeszcze nie świętuje, bo ostatecznie o przejęciu zadecydują akcjonariusze. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezes Advent International, Moniką Morali-Efinowicz, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Gospodarka Chin przegrzana?

Gospodarka Chin jest zagrożona przegrzaniem. Globalny kryzys, który przewidział profesor Nouriel Roubini, przekonuje, że na chińskim rynku powstają spekulacyjne bańki. Zbyt ekspansywna polityka Chin daje już pierwsze oznaki przegrzania gospodarki, co może w krótkim terminie wywołać negatywne skutki. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z profesorem Krzysztofem Rybińskim z SGH, rozmawiał Marek Tejchman

Co dzieje się na rynku centrów handlowych?

2009 rok był bardzo trudny dla najemców centrów handlowych. Wszystko z powodu wygórowanych czynszów. Czy ceny spadły? O tym w magazynie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z dyrektor departamentu leasingu Plaza Center - Agnieszką Cymerman, firmy która jest właścicielem dużej ilości centrów handlowych w Polsce, m.in. Sadyba Best Mall w Warszawie, Kraków Plaza i wiele innych.

Kolastyna upada

Kolastyna może zniknąć. Firma produkująca kosmetyki pod znaną marką ma poważne problemy. Konieczny był wniosek o upadłość układową. To informacja zaskakująca o tyle, że branża kosmetyczna w roku spowolnienia gospodarczego i globalnego kryzysu radziła sobie bardzo dobrze. Czy problemem mogło być złe zarządzanie firmą? Sprawie przyglądał się Cezary Królak.

Ekonomiczna edukacja

Im większa wiedza, tym mniejsze straty. Ile Polacy wiedzą o mechanizmach funkcjonujących w gospodarce? Ta wiedza determinuje nasze Konsumenckie zachowania. Pozwala podejmować decyzję o zakładaniu własnych firm szczególnie w sytuacji gospodarczego spowolnienia. Między innymi o tym dyskutowano podczas seminarium NBP "Edukacja ekonomiczna przeciw kryzysowi". Patrycjusz Wyżga.

Produkcja w górę

Grudniowa produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań, ale jednak na plusie. Wyniosła 7,4 procent licząc rok do roku. To także mniej niż odczyt listopadowy. Dzisiejsze dane GUS-u uzupełniają obraz polskiej gospodarki w 2009 roku. Jaki był faktycznie wzrost gospodarczy i czy optymistyczne prognozy dotyczące PKB na ten rok są realne? O tym Łukasz Kijek.

Wysokie oczekiwania?

Grudniowa produkcja przemysłowa w Polsce - 7,4% w górę. Analitycy oczekiwali jednak wzrostu na poziomie ponad jedenastu procent. Słaby wynik polskiej gospodarki, czy nierealne wymagania? Spytaliśmy ekonomistkę Raiffeisen Banku - Martę Petka Zagajewską, oraz dyrektora do spraw rozwoju Amici - Marcina Billika.

Grudniowa produkcja przemysłowa na plusie

Grudniowa produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań, ale jednak na plusie. Wyniosła 7,4 procent licząc rok do roku. To także mniej niż odczyt listopadowy. Dzisiejsze dane GUS-u uzupełniają obraz polskiej gospodarki w 2009 roku. Jaki był faktycznie wzrost gospodarczy i czy optymistyczne prognozy dotyczące PKB na ten rok są realne? O tym Łukasz Kijek.

Nowoczesne technologie=duże pieniądze

Nawet w kryzysowym roku 2009, spółki technologiczne dawały zarobić. O perspektywach dla sektora technologicznego w roku bieżącym rozmawialiśmy z Tomaszem Czechowiczem, prezesem MCI - spółki, która niemal dwukrotnie podniosła prognozę zysku za 2009 rok.

Inwestycje Point Group

Z jednej strony zakup "Wprost", z drugiej - emisja akcji. Zarząd PMPG zarzeka się jednak, że przychody z emisji nie zostaną wykorzystane na finansowanie najnowszego zakupu. Skąd więc PMPG weźmie pieniądze na "Wprost"? Spytaliśmy prezesa spółki, Michała Lisieckiego.

Produkcja w górę, ale poniżej oczekiwań

Grudniowa produkcja przemysłowa w górę, ale poniżej oczekiwań. W ostatnim miesiącu 2009 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 7,4 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się ponad 11-procentowego wzrostu. W ujęciu miesięcznym produkcja zmniejszyła się o 5,4 proc. O komentarz do danych oraz prognozę dla polskiej gospodarki na przyszły rok poprosiliśmy główną ekonomistkę banku BPH Maję Goettig oraz głównego ekonomistę Noble Banku - Radosława Cholewińskeigo.

2009 w BOŚ

Wiele sukcesów na trudnym rynku - tak działalność Banku Ochrony Środowiska w 2009 roku podsumował jego prezes, Mariusz Klimczak. Jak powiedział, mimo rynkowych trudności, bankowi udawało się wprowadzać nowe produkty i pozyskiwać klientów. Co miało wpływ na wyniki banku? Jakie są plany i prognozy zarządu BOŚ na najbliższą przyszłość? Te i inne pytania w rozmowie z prezesem Mariuszem Klimczakiem zadawał Mikołaj Kunica.

Likwidacja licencji i pozwoleń

Likwidacje niektórych licencji zakłada projekt Ministerstwa Gospodarki. O jakie licencji chodzi oraz jakie jeszcze zmiany szykuje Ministerstwo Gospodarki - o tym w rozmowie Rafała Wojdy w "Biznes Lunczu" z Lechem Pilawskim, dyrektorem generalnym PKPP Lewiatan.

Skarb państwa sprzedaje 10% akcji Lotos

Minister Skarbu Państwa oferuje inwestorom na giełdzie około 10% akcji Lotosu. Analityk DM IDMSA - Maciej Wiewiórski powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, że sytuacja finansowa w Lotosie poprawi się w 2010 roku, choć wyniki za IV kwartał 2009 pewnie nie zachwycą rynku. Więcej na temat Lotosu w magazynie "Dzień na Rynkach".

Siła naszego długu

Poważny test dla polskiej gospodarki czyli aukcja dziesięcio- i dwudziesto- letnich obligacji. Test, którego na razie wyniki są bardzo pozytywne. Dzisiejsza aukcja papierów dłużnych ponownie odbyła się pod znakiem wzmożonego popytu, który trzykrotnie przekroczył podaż. Tak duże zainteresowanie to dobra wiadomość dla klientów funduszy obligacji. Rosnące zaufanie do polskiej gospodarki umacnia również złotego. Marek Klapa.