Z kraju

Z kraju

Lotos po pierwszym kwartale

Lotos analizuje możliwość sprzedaży części zapasów obowiązkowych ropy naftowej. Spółka nie jest zmuszona do podejmowania takiego kroku, dlatego nie musi się spieszyć z podjęciem decyzji. Dodatkowo w rozmowie z Janem Niedziałkiem, Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos odnosi się do tematu przejęcia jej przez Jana Kulczyka.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby. Więcej o zakładaniu spółki z o.o. w programie "Biznes Lunch", którego gościem był mec. Jarosław Chałas z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Bezpieczne interesy z Grecją

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. oferuje ubezpieczenie krótkoterminowych należności m.in. greckich firm. Przedsiębiorca może otrzymać odszkodowanie z KUKE, gdy nie otrzyma płatności za towary. Dzięki ubezpieczeniu eksportowemu firma może także łatwiej ubiegać się o faktoring. Gościem Pawła Blajera był główny ekonomista KUKE Piotr Soroczyński

Problem ze szkoleniami

Przepisy mają wprowadzić nowe zasady szkoleń. Pracę nad ustawą zakończyli senatorowie, teraz ustawa ponownie wróciła do Sejmu. Od 11 kwietnia przedsiębiorcy, którzy chcą wysłać pracownika na szkolenie mają nie lada problem, bo od tego terminu nie obowiązują żadne przepisy dotyczące szkoleń. Od połowy kwietnia na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego przestały obowiązywać przepisy o szkoleniach, a prace nad wspomnianą nowelizacją przedłużają się. Aby tego było mało senatorowie wprowadzili przejściową poprawkę, zgodnie z którą do pracowników którzy rozpoczęli szkolenia przed wejściem w życie przepisów stosuje się – uwaga – przepisy, które obowiązywały przed 11 kwietnia. Gościem programu "Biznes Lunch" był Marek Kolibski wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Ryzyko interesów w Grecji

Złoty i euro słabe, ale od przedpołudnia wyraźnie stabilniejsze. Wahania walut maleją, w miarę jak z Grecji przestały napływać informacje o masowych strajkach. Według danych GUS import z Grecji w 2008 roku stanowił 0,7% całego importu Polski. Gościem programu "Biznes Lunch" był Maciej Gawroński, ekspert KIG, szef polskiego biura Bird&Bird

Wybory na Wyspach

Wybory parlamentarne i samorządowe w Wielkiej Brytanii. W wyścigu o głosy Brytyjczyków liczą się trzy partie. Rządzący Laburzyści z premierem Gordonem Brownem oraz Torysi i Liberałowie. Wybory w tym roku mogą doprowadzić do pierwszej od dziesiątków lat zmiany układu sił na brytyjskiej scenie politycznej. Dotychczas na Wyspach były dwie liczące się ugrupowania polityczne - Partia Pracy i Partia Konserwatywna. W tegorocznej kampanii - niespodziewanie - mocną pozycję zdobyło trzecie stronnictwo - Liberalni Demokraci. Według sondaży żadna partia nie zdobędzie wystarczającej ilości głosów, aby rządzić samodzielnie. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Michael Dembinski, dyrektor Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej

Niższy od oczekiwań zysk Lotosu

26 milionów złotych skonsolidowanego zysku netto miała w pierwszym kwartale 2010 roku Grupa Lotos SA. To mniej niż oczekiwali, którzy spodziewali się 65 milionów złotych czystego zysku gdańskiego koncernu. O komentarz do tych wyników poprosiliśmy Pawła Burzyńskiego - analityka DM BZ WBK.

Polbank uspokaja

Obniżka ratingów greckich banków nie ma związku z sytuacją samych banków - przekonuje Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny Polbanku EFG, który jest polskim oddziałem greckiego EFG Eurobank Ergasias. Ratingi zbudowane są bowiem jak piramida - obniżka dla kraju pociąga obniżkę dla samorządów i firm zarejestrowanych na danym terenie. Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny Polbanku, który był gościem programu "Dzień na rynkach" zapewnia, że Polbank nie lokuje pieniędzy klientów w greckie obligacje.

W cieniu Grecji

Czy obserwujemy rozpad strefy euro czy może zmasowany atak na europejską walutę? O przyczyny i konsekwencje tego co dzieje się w strefie euro Mikołaj Kunica pytał prof. Cezarego Wójcika, wykładowcę SGH, INE PAN, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Dobre wyniki spółki Aplisnes

Wzrost przychodów o prawie 15% licząc rok do roku osiągnęła spółka Aplisens. Wzrosty są spowodowane przede wszystkim wyraźnym ożywieniem w branży aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. W pierwszym kwartale 2010 r. Grupa Aplisens osiągnęła przychody na poziomie 10,6 mln zł. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa spółki Adama Żurawskiego.

Dobry powód do korekty?

Euro i złoty pod presją Grecji. Europejska waluta mocno traciła w środę szczególnie po informacji o śmierci 3 demonstrantów w Atenach. Osłabił się także złoty. O rynkach w cieniu Grecji i Portugalii w programie "Dzień na rynkach" mówił wiceprezes BRE Wealth Management Jacek Dekarz.

Polska a Grecja

Zgoda buduje – niezgoda rujnuje. Jak bardzo greckie zawierucha oddala nas od strefy euro, czy Europę czeka kolejna odsłona kryzysu? Polska już płaci za grecką tragedię. Na wartości traci choćby polski złoty. Minister Finansów zwrócił się do prezesa NBP o wsparcie wniosku o przedłużenie dla Polski dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej z MFW. W środę Witold Koziński, wiceprezes NBP powiedział, że taki wniosek poprze. Tymczasem Komisja Europejska przedstawiła optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki. Czy to wszystko może sprawić, że nasza cena za grecki kryzys będzie minimalna? Gościem "Pieniędzy od Rana" był prof. Witold Koziński wiceprezes NBP.

Z telefonem w świat

Obawiasz się greckich wakacji? Wybierasz zatem jako cel swoich wojaży Turcję, Egipt lub Tunezję. Uważaj tylko na ceny połączeń telefonicznych. Minuta rozmowy w Tunezji kosztuje prawie 14 złotych. Gościem programu "Pieniądze od rana" był Witold Tomaszewski - telepolis.pl

Problem nie tylko Grecji

Greckie inwestycje widziane okiem polskich zarządzających. Kto ograniczał, a kto ryzykował pieniądze przysłowiowego Kowalskiego inwestując w ostatnich miesiącach na greckiej giełdzie? Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od rana" był Tomasz Publicewicz z analiz online

SGH: koniunktura w górę

Koniunktura w przemyśle przetwórczym do góry. W kwietniu wskaźnik koniunktury wzrósł zarówno w stosunku do marca jak i kwietnia ubiegłego roku, wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Skąd bierze się optymizm przedsiębiorców? I czy nie popsuje go kryzys strefy euro? Między innymi o to zapytaliśmy prof. Elżbietę Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego.

Przyszłość strefy euro

Czym Grecja różni się od Hiszpanii i Portugalii? Jaka będzie przyszłość strefy euro? O tym w magazynie "90 Minut" z profesorem Andrzejem Sławińskim, byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, rozmawiał Marcin Kowalski.

Nerwowe rynki pod wpływem Grecji

Rynki nerwowo zareagowały na wydarzenia w Grecji, ponieważ boją się spirali kryzysu. Jak mówi Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI rynki wschodzące obawiają się, że pomoc finansowa to tylko początek ogromnych wydatków. Jego zdaniem polscy inwestorzy odczują jeszcze problemy Grecji na własnej skórze.

Emocje wokół Grecji

Pomoc Grecji coraz bliżej. Pomimo tego rynki finansowe zachowują się bardzo nerwowo. Kolejny już dzień upłynął pod znakiem spadków euro i umocnienia dolara. To z kolei negatywnie odbija się na notowaniach polskiego złotego. Czy strefa Euro jest zagrożona? Między innymi o tym w programie Bilans prof. Marian Noga, były członek RPP i Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

Wyższe prognozy dla Polski

Polski wzrost gospodarczy zagrożony w związku z wydarzeniami w Eurostrefie? Polski rząd chce przedłużenia elastycznej linii kredytowej ze względu na sytuację w Grecji. Tymczasem KE przedstawiła dziś optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki. Czy to wszystko może sprawić, że nasza cena za grecki kryzys będzie minimalna? Gościem Marcina Kowalskiego w programie Bilans była Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Sądy gospodarcze w Polsce

Blisko 3 lata to średni okres oczekiwania na wyrok w sprawie gospodarczej w polskim sądzie. Minister Sprawiedliwości zapowiada zmiany, które wreszcie mają skrócić ten okres. Chodzi między innymi o odciążenie sędziów od zajęć innych niż związane z orzekaniem. Natomiast Forum Obywatelskiego Rozwoju, które przygotowało raport "Efektywność polskiego sądownictwa", podkreśla potrzebę radykalnych zmiany w systemie sprawiedliwości. Zwracali też na to uwagę uczestnicy zorganizowanej przez FOR debaty o stanie sądownictwa. Patronem medialnym raportu i debaty jest TVN CNBC BIZNES. Cezary Królak

Greckie problemy Europy

Greckie problemy pogrążają euro. Cierpi na tym również polska waluta. Czy to tylko przejściowa korekta, czy początek fali spadkowej? Między innymi o tym w rozmowie z Markiem Tejchmanem Włodzimierz Kiciński prezes Nordea Bank Polska.

Tauron maszeruje na GPW

Spółka Tauron czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. To otworzy jej drogę na Warszawski Parkiet. Tauron Polska Energia jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem sprzedaży energii elektrycznej. w rozmowie z Markiem Tejchmanem, Dariusz Lubera, prezes Tauron SA posumował 2009 rok i przedstawił najbliższe plany spółki.

Co pieniędzmi Polaków?

Zamieszki w Grecji drogo kosztują polskich kredytobiorców. Drożeje euro, dolar i frank. Czy te zawirowania mogą przerodzić się w prawdziwe tornado, które wymiecie pieniądze z naszych portfeli? Marek Klapa.

4 lata RDO

Rynki dla opornych mają 4 lata. Średnia stopa zwrotu to 30 procent rocznie. Wszystko dzięki Państwa pomocy...

Niebezpieczne wakacje w Grecji?

Grecja w proteście. Gwałtowne zamieszki na ulicach Aten mogą odstraszyć turystów. Także tych polskich. O możliwych komplikacjach ostrzegło już Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dla greków biznes turystyczny stanowi poważną część gospodarki. Ale na wyjazdach do Grecji zarabiają także polskie biura podróży. Czy zarobią także w tym roku? Patrycjusz Wyżga.

BOŚ Bank po I kwartale

BOŚ Bank wraca na ścieżkę zysku. Po I kwartale  wynik netto wyniósł blisko 20 mln zł. To niemal trzykrotnie więcej niż wynik uzyskany po pierwszych trzech miesiącach minionego roku. Co wpłynęło na tak szybki rozwój?  Między innymi o tym w programie Rynki Dnia Marek Tejchman rozmawiał z Mariusze Klimczakiem, prezesem Banku Ochrony Środowiska

Nowa kopalnia KGHM w Kanadzie

Koncern KGHM Polska Miedź planuje kolejne duże projekty wydobywcze w Kanadzie. W tym celu spółka podpisała umowę inwestycyjną z kanadyjską firmą Abacus zajmującą się poszukiwaniem złóż miedzi. W utworzonej joint venture Koncern KGHM objąć ma 51 % udziałów za 37 mln USD. O nowym projekcie wydobywczym spółki KGHM w rozmowie z Markiem Tejchmanem mówił Herbert Wirth, prezes spółki KGHM.

Inwestycja w dziecko

Jak zabezpieczyć finansowo własne dziecko? Wzór matematyczny na procent składany, czyli oszczędzanie systematyczne proponuje Krzysztof Kołaczyński z BZ WBK Private Bank. Jak przekonuje wystarczy odkładać co miesiąc niewielkie sumy.

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Marszałek Sejmu podpisał nowelizację ustawy o kontroli skarbowej. Celem noweli, która wchodzi 1 lipca jest skłonienie organów kontroli skarbowej, by unikały długotrwałych postępowań. W przypadku, kiedy postępowanie przekroczy wyznaczone ramy czasowe, podatnik zostanie zwolniony z części odsetek za zwłokę. O tym w magazynie "Biznes Lunch" z dyrektorem w dziale doradztwa podatkowego PwC- Mariuszem Mareckim, rozmawiał Paweł Blajer.

Wnioski dla bezrobotnych

Tylko 20 dni mają w tym roku warszawscy bezrobotni na złożenie wniosków o prawie 20 tys. złotych bezzwrotnej pomocy na podjęcie działalności gospodarczej. Kto może złożyć wniosek? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z analitykiem z Tax Care S.A.- Agatą Szymborską-Sutton, rozmawiał Paweł Blajer.