Z kraju

Z kraju

Czy komórka zastąpi telewizor?

Telewizja w telefonie komórkowym jest dostępna już od kilku lat. Czy udoskonalanie i rozszerzanie tego pomysłu odniesie sukces, jakie są wady i zalety wdrażania takiej usługi, jakie zyski przynosi oferowanie takiej usługi? O tym mówili Magdalena Borowik, ekspert rynku telekomunikacyjnego IDC i Ryszard Lindner, dyrektor departamentu marketingu usług multimedialnych PTK Centertel w rozmowie z Rafałem Wojdą w "Biznes Lunchu".

Chroń swoją firmę

Zgodnie z raportem opublikowanym przez PricewaterhouseCoopers skala przestępstw gospodarczych w Polsce jest mniejsza niż w innych krajach. Rośnie jednak wartość przestępstw gospodarczych w wyniku zwiększenia się liczby tych zdarzeń. Najczęstszym przestępstwem gospodarczym jest sprzeniewierzenie aktywów, czyli np. kradzież towarów z magazynu. O przyczynach przestępstw gospodarczych, czynnikach sprzyjających pojawieniu się takiego zjawiska oraz o potrzebie wdrażania nowych środków zapobiegawczych z Marcinem Kossowskim rozmawiał Rafał Wojda.

Przyszłość mediów

Telewizja, telefonia komórkowa, internet - wszystko to łączymy w całość tematyczną i zastanawiamy się, jaka będzie przyszłość mediów. Gościem poświęconego temu tematowi programu "Biznes Lunch" był członek Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, Igor Ostrowski.

Mennica Polska przejmie Mennicę Czeską?

Mennica Polska prowadzi dochodową działalność we wszystkich swoich trzech segmentach. Od początku roku sprzedała kilkaset kilogramów złota. Trzeba pamiętać, że cena złota wyrażona jest w dolarach - ważny jest więcej kurs amerykańskiej waluty. Spółka chce kupić Mennicę Czeską, ponieważ ta firma pasuje do jej głównego biznesu. Właśnie prowadzi due diligence i ma nadzieję, że w ciągu dwóch lub trzech tygodni wszystko się rozstrzygnie. W rozmowie z Tadeuszem Steckiewiczem, prezesem Mennicy Polskiej rozmawialiśmy o zaangażowaniu w Puławy i nadziejach związanych z rozwojem inwestycji - systemem płatności w Ruchu.

Kiedy ruszy cyfrowa telewizja?

O przyszłości cyfrowej telewizji Robert Stanilewicz rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z członkiem zarządu ITI Tomaszem Berezowskim. Wg projektu KRRiT uruchomienie pierwszego obszaru telewizji cyfrowej miało nastąpić w IX 2009. W II etapie cyfrowa TV miała ruszyć w III 2010 na kolejnych 24 obszarach, w III etapie w VII 2011 na 16 obszarach.

W długim okresie będą wzrosty

Nadpłynność w USA uderzy w dolara i w inflację, dolar będzie się osłabiał - twierdzą analitycy. Na polskim rynku w długim horyzoncie będą wzrosty, ale najpierw trzeba pozbyć się anomalii - przewartościowanych spółek i inwestorów, którzy chcą zarobić w krótkim terminie - mówi Zbigniew Bakota. O tym, czy PGNIG i Police dojdą do porozumienia oraz o spółkach: PGE, Emperii, NG2, Almie i Boni w rozmowie z zarządzającym GO TFI.

Ożywienie w reklamie?

W programie "Dzień na rynkach" poruszyliśmy temat wojny cenowej na rynku reklamy w mediach. Gościem Roberta Stanilewicza był Rafał Oracz z CR Media. Przypominamy, że trwa właśnie największe spotkanie branży mediów - II Kongres „Media Summit”, któremu patronuje telewizja TVN CNBC Biznes. Kongres jest neutralną platformą wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy uczestnikami rynku medialnego. To jedna z niewielu okazji, gdzie w jednym miejscu można spotkać przedstawicieli wszystkich liczących się firm i instytucji na rynku.

Mniej pieniędzy dla miast

Z powodu mniejszych wpływów, kasy samorządowe nie są tak bogate jak jeszcze na początku roku prognozowano. Lokalne władze muszą więc zaciskać pasa, tym bardziej, że w przyszłym roku z powodu dużej dziury budżetu centralnego - pieniądze do miast na pewno nie popłyną szerokim strumieniem. W magazynie "Biznes Lunch" zapytaliśmy miasta jak sobie dzisiaj radzą z wydawaniem pieniędzy. Gościem Rafała Wojdy była Teresa Blacharska, skarbnik miasta Gdańsk i Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi.  

Ile zarobiliśmy w październiku

Zarobki w październiku ponownie w górę. Średnie wynagrodzenie wzrosło o 2 procent licząc rok do roku. I na tym koniec dobrych informacji, ponieważ październikowa inflacja wynosząca 3,1 procent rok do roku nie tylko zjada wzrost płac, ale powoduje, że realnie zarabiamy coraz mniej. Czy kiedy ten niekorzystny dla naszych portfeli trend się odwróci?

Większa rodzina na swoim

Program "Rodzina na swoim" nie wygaśnie z początkiem przyszłego roku. Nie wykluczone, że zostanie nawet poszerzony o dodatkową grupę upoważnionych do skorzystania z dopłat do kredytów na zakup mieszkania. Jak mówił na naszej antenie wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń z programu mogłyby od lipca skorzystać osoby samotne, dla których zmienione byłoby kryterium metrażu mieszkania

Kolejna reforma OFE

Co powinno być punktem odniesienia żeby wszyscy, którzy należą do Otwartych Funduszy Emerytalnych wiedzieli co dokładnie dzieje się w tych OFE? Na temat utworzenia nowego benchmarku dla funduszy emerytalnych w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z prezes PTE Allianz Polska S.A.- Agnieszką Nogajczyk-Siemeonow i z Tomaszem Publicewiczem z Analizy On-line

Prognoza wzrostu produkcji przemysłowej

Ekonomista BGK przewiduje, że produkcja przemysłowa spadnie o około 1% rok do roku, ale z pominięciem czynników sezonowych może ona wzrosnąć w ujęciu rok do roku. W kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej powinna być dodatnia - powiedział nasz gość. Żeby zaczęło przybywać miejsc pracy w przemyśle wzrost produkcji przemysłowej powinien wynieść minimum 4% - stwierdził Pan Tomasz. Na temat oczekiwanych danych o produkcji przemysłowej i eksporcie rozmawiał z Tomaszem Kaczorem ekonomista BGK w "Pieniądzach od Rana" Robert Stankiewicz.

Komentarz do wyników za III kw.

Przychody Żurawi Wieżowych w III kw. spadły o 53% rdr. Spadek ten spowodowany był spowolnieniem na rynku budowlanym. Jednak jak zapewniał w TVN CNBC Biznes prezes Żurawi, spółka najgorszy okres ma już za sobą. Z Grzegorzem Żółcikiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Atomowa współpraca

Polska Grupa Energetyczna i francuska firma EDF będą współpracować przy projekcie budowy w Polsce elektrowni atomowej. Firmy podpisały memorandum w tej sprawie. Zdaniem prof. Krzysztofa Żmijewskiego, który był gościem programu "Bilans", powstanie w Polsce elektrowni atomowej w 2020 roku jest mało realne.

Wzrost pensji hamuje

Wzrost płac wychamowuje i to szybciej niż przewidywali analitycy. W październiku średnia pensja w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła 3 tys. 312 zł i 32 grosze brutto. O komentarz do tych danych poprosiliśmy ekonomistkę Raiffeisen Bank Polska Martę Petkę - Zagajewską, która była gościem programu "Bilans"

Bioton połączy się z Polpharmą?

Romans Biotonu z Polpharmą. Na razie obie spółki podpisały list intencyjny w sprawie sprzedaży antybiotykowej części Biotonu, a także włoskich spółek zależnych. Porozumienie nie wyklucza też połączenia obu firm. Czy właśnie odbywa się reanimacja spółki, która kilka lat temu dała zarobić inwestorom krocie?

Rząd zmieni złotą akcję

Zniknie lista kilkunastu spółek, które państwo kontroluje dzięki tzw. złotej akcji. To konsekwencja stanowiska Komisji Europejskiej, która ostrzegała polski rząd, że ustawa o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa w spółkach o istotnym znaczeniu jest niezgodna z podstawami unijnego prawa. Karolina Hytrek-Prosiecka sprawdzała dziś, które spółki znikną z listy, a gdzie Skarb Państwa kontrolę zachowa.

Inwestycje grupy Polskie Jadło pod znakiem zapytania

Prezes grupy Polskie Jadło - Jan Kościuszko zapowiada emisje akcji. Nagłe nie udzielanie kredytów przez banki spowodowało zahamowanie głównego sektora sprzedaży. Pod znakiem zapytania stanęły dalsze inwestycje, które grupa Polskie Jadło miała prowadzić i sprzedawać pod koniec trzeciego i czwartego kwartału. Gościem programu "Rynki Dnia" był prezes grupy Polskie Jadło Jan Kościuszko.

Załamanie rynku nieruchomości w Stanach

Ceny nieruchomości komercyjnych w Stanach Zjednoczonych spadły nawet o 70%. Skąd wzięło się to załamanie rynku i w kogo uderzy, pytaliśmy naszego gościa: Łukasza Wróbla, analityka Open Finance.

Efektywne firmy - raport PWC

Czy polskie firmy są zorientowane na efektywność? Jakie są jeszcze bariery w rozwoju przedsiębiorstw? Odpowiedź na te pytania chciałby znać każdy biznesmen. Zna je Paweł Dżurak, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego PWC, który gościł w programie "90 minut".

Pakietem w grypę

Abonament w prywatnej przychodni medycznej może nie wystarczyć. Szczególnie w sytuacji, gdy rośnie liczba zachorować na grypę. Okazuje się, że także w prywatnych lecznicach może się zdarzyć, że wizyta u lekarza nie nastąpi od razu. Tymczasem chociaż coraz więcej osób posiada pakiety medyczne to jednak niewielka jest wiedza o zapisach samych umów medycznych. To ważne dla pracodawców, bo w wielu przypadkach to oni podpisują umowy na świadczenie usług medycznych dla swoich pracowników.

Kondycja spółek z sektora detalicznego

W programie "Rynki dnia" - podsumowanie wyników po III kwartale dla spółek z sektora detalicznego. O tym jak sobie radziły i czego możemy spodziewać się po nich w przyszłości a także czy kupować a może jednak nie kupowac spółek takich jak NG2, Bomi, LPP, Empiria czy Alma Robert Stanilewicz pytał Sylwię Jaśkiewicz, analityka DM IDM SA

Polnord po trzecim kwartale

Zysk netto Polnordu w III kwartale przekroczył 17 mln zł. Spółka prowadzi strategię racjonalnego obniżania kosztów i sprzedaży mieszkań w rozsądnych cenach przy jednoczesnym utrzymaniu marży na poziomie od 8 do 20% w zależności od nieruchomości. "Jest luka podażowa jeśli chodzi o mieszkania tanie i my tę lukę wypełniamy" - mówi Wojciech Ciurzyński. Prezes Polnoru był gościem magazynu "Dzień na rynkach"

Polscy emigranci

O ponad jedną czwartą spadły w II kwartale tego roku, w ujęciu kwartał do kwartału transfery od emigrantów do Polski, wynika z danych nieopublikowanych jeszcze w Polsce. Czy to oznacz, że Polscy emigranci wracają, czy może przestają przysyłać pieniądze? Z ekonomistką Centrum Stosunków Międzynarodowych, profesor Krystyną Iglicką, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Prowadzenie biznesu po powrocie z emigracji

Na temat przyczyn powrotów do kraju, szukania pracy po powrocie do ojczyzny, Polskiej rzeczywistości w porównaniu z zagraniczną, wymogach w zakładaniu biznesu w porównaniu z zakładaniem biznesu na obczyźnie, różnych kulturach pracy z Radosławem Klemczakiem właścicielem firmy Altcom rozmawiał w "Biznes Lunchu" Robert Stankiewicz.

Pracujesz za granicą - odzyskaj podatek

Najwięcej Polaków przebywa na emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii i Anglii i właśnie z tych krajów najwięcej pieniędzy jest transferowanych do Polski. Polska ma podpisaną z niektórymi krajami umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. 70% osób będących na emigracji nie jest świadoma, że można pieniądze odprowadzone na poczet podatku odzyskać - powiedział nasz gość. Na temat wolnych kwot podatkowych zagranicą, wielkości zarobków Polaków na emigracji, jak odzyskać zapłaconą zaliczkę na poczet podatku oraz za jaki okres wstecz można odzyskać pieniądze z Andrzejem Jasienieckim wiceprezesem Euro-Tax.pl S.A. rozmawiał w "Biznes Lunchu" Robert Stankiewicz.

W 2010 roku Polnord sprzeda minimum 500 mieszkań

Zysk netto spółki Polnord w III kwartale wyniósł ponad 17 mln zł. Spółka prowadzi strategię racjonalnego obniżania kosztów i sprzedaży mieszkań w rozsądnych cenach przy jednoczesnym utrzymaniu marży na poziomie od 8 do 20% w zależności od nieruchomości. Jest luka podażowa jeśli chodzi o mieszkania tanie i my tę lukę wypełniamy - powiedział nasz gość. Na temat cięcia kosztów, utrzymania marż, dobrej płynności, planach związanych ze zwiększeniem liczby sprzedawanych mieszkań i o wyemitowanych obligacjach zamiennych na akcje oraz o nowych projektach i możliwym przeszacowaniu gruntów z Wojciechem Ciurzyńskim prezesem Polnordu w "Dniu na Rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Dobre wyniki Trakcji Polskiej

W III kwartale spółka zanotowała wzrost zysków i niewielki spadek przychodów. Jednak analitycy dobrze oceniają wyniki Trakcji. Sam prezes natomiast narzeka na małą liczbę przetargów ogłaszanych przez PKP PLK. Z Maciejem Radziwiłłem, prezesem Trakcji Polskiej, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Oszuści próbują zarobić na grypie

Strach wyłącza zdrowy rozsądek, którego brak doskonale potrafią wykorzystać między innymi oszuści. Przykładów na to, jak wielu chce zarobić na strachu można już teraz znaleźć bardzo wiele chociażby w internecie. Propozycje płatnych smsem testów na obecność wirusa AH1N1 i środek tamiflu tańszy niż w tradycyjnej aptece to tylko niektóre przykłady. Jak mimo kolejnych przypadków zachorować zachować zdrowy rozsądek w podejmowaniu decyzji dotyczących własnego zdrowia? O tym Łukasz Kijek.

Mniej pieniędzy dla miast

Samorządy kontra kryzys. Spowolnienie gospodarcze daje się we znaki lokalnym budżetom. Miasta szukają sposobów na łatanie deficytów. Wśród pomysłów miedzy innymi droższe bilety komunikacji miejskiej, wyższe opłaty za parkowanie czy chociażby warszawski pomysł na podwyższenie opłat za wieczyste użytkowanie budynków. Do tego dochodzą rozwiązania mające na celu ograniczenie wydatków. O szczegółach Arkadiusz Gdula.