Z kraju

Z kraju

LOT powinien mieć stabilnego inwestora - powiedział w TVN CNBC Biznes partner zarządzający działem Doradztwa Finansowego Deloitte w Polsce. Wojciech Roman dodał, że wprowadzenie polskich linii lotniczych na giełdę byłoby zasadne jako dobra droga do prywatyzacji.

Najniższe zamkniecie giełdy w USA od 2003 roku to kolejne potwierdzenie trendu spadkowego. EBC obniżył stopy procentowe o 50pb. Główna stopa wynosi teraz 1,5%. A w Polsce powiększająca się dziura budżetowa. Złoty traci na wartości ale lekko oderwał się od walut naszego regionu. W programie "90 MINUT" Marek Tejchman rozmawiał z Marcinem Rupińskim - analityk Domu Maklerskiego BOŚ i Adamem Dakowiczem - prezes BRE Property Partner.

Czy programy motywacyjne, dopłacanie do obiadów, służbowe komórki czy firmowe majówki mają sens w ciężkich dla firmy czasach? Z czego można zrezygnować, a z czego wręcz trzeba? I wreszcie - czy opłaca się coś pracownikom zostawić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Piotrem Wielgomasem, prezesem Bigram SA oraz Piotrem Palikowskim z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami

DWS Polska co najmniej na dobę przyprawił wielu inwestorów o szybsze bicie sera, zawieszając umarzanie i wycenę jednostek w trzech funduszach inwestycyjnych: Dłużnych Papierów Wartościowych, Płynnej Lokaty oraz Płynnej Lokaty Plus.

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym pomocy szukają węgrzy, ale nie polacy. Prezes NBP, Sławomir Skrzypek pojechał dzisiaj do Waszyngtonu. Pragnie przekonać wszystkich że właśnie w Polsce inwestorzy nie boją się lokować swoich kapitałów.

Opieka nad dziećmi, czasami wymaga włożenia większego nakładu energii, niż praca zawodowa. Nagrodę rodzicom funduje raz w roku fiskus. W tym roku można odliczyć od podatku za każde dziecko 1173 złote. Jednak trzeba uważać, bo tutaj czyha nich pewien haczyk...

Rynek subfunduszy musi się rozwijać - mówi w rozmowie z Robertem Stankiewiczem prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes Ewy Lewickiej kluczem do skutecznego inwestowania jest wypuszczenie różnego typu obligacji - korporacyjnych, infrastrukturalnych - które dałyby szanse na wyższe emerytury i konkurencyjność rynku. Tymczasem, jak mówi prezes IGTE, tego typu rozwiązania nie są realizowane, choć są przedmiotem regulacji prawnych.

Głównym powodem rezygnacji prezesa LOT było poczucie braku przeprowadzania dalszych zmian koniecznych dla spółki. Prezes sądził, że po 11 miesiącach urzędowania ma wyczucie czy zmiany w spółce idą w dobrym kierunku. Gościem TVN CNBC Biznes był były prezes PLL LOT, Dariusz Nowak.

Rząd powinien w trybie pilnym podjąć prace nad subfunduszami bezpiecznymi, które są ważne szczególnie w ostatnim momencie oszczędzania na emerytury - powiedział doradca prezydenta RP, Paweł Wypych. Gość TVN CNBC Biznes przyznał w TVN CNBC Biznes, że system emerytalny po 10 latach prac wymaga jeszcze reform, ale największym problemem przyszłych emerytów jest wartość ich lokat w momencie bessy.

Odbudowywanie kursu rocznego KGHM i stabilizacja na rynku to prognoza gościa TVNCNBC Biznes, prezesa Investors TFI Macieja Wiśniewskiego. A jest dużo do nadrobienia - kurs KGHM spadł w ostatnich miesiącach o ponad 80 procent. O atmosferze wokół polskiego rynku oraz o problemie z wyceną środków należących do klientów funduszu DWS z prezesem Investors TFI rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach"

PIT 2008 już spędza niektórym sen z powiek. W TVN CNBC Biznes pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnych problemów przy okazji rozliczenia dochodów za 2008 rok. Na maile i listy od widzów w sprawie sposobów na PIT w programie "Biznes Lunch" w TVN CNBC Biznes odpowiada w rozmowie z Jolanta Wiśniewską doradca podatkowy PriceWaterhouseCoopers, Joanna Narkiewicz.

Jeżeli byśmy obniżali stopy procentowe to zapewne nie będzie to już 75 pkt. bazowych jak było w grudniu i styczniu, natomiast jaka będzie i czy będzie skala obniżki stóp procentowych to tak jak powiedziałem, my obserwujemy to co dzieje się na bieżąco w gospodarce powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wg. prof. Czekaja są argumenty za wejściem Polski do ERM2 ze względu na kurs złotego który w tej chwili kształtuje się korzystnie.

Podsumowanie dnia na rynkach w USA. Sytuacja na chińskim parkiecie i odniesienie do sytuacji na Polskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiali Marek Wołos - analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers i Krzysztof Barembuch - wiceprezes AZ Finanse.

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chudsze o 800 milionów złotych. Jednak mimo budżetowych oszczędności polscy studenci na tym nie ucierpią - zapewniła w TVN CNBC Biznes szefowa resortu Barbara Kudrycka. Na czym resort zaoszczędził i ile ma środków do rozdysponowania, pytał gościa w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Nawet 1174 złote mogą odliczyć od podatku rodzice wychowujący dziecko. O tym, kto może skorzystać z ulgi, a także które dzieci objęte są nią objęte, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Szymon Czerwiński z Accreo Taxand. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy o unieważnieniu opcji, którego głównym zamierzeniem będzie ujawnienie kulis tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, partia złożyła propozycję, według której z chwilą, kiedy klient złoży oświadczenie o tym, że dostrzega nieuczciwe praktyki, będzie możliwe unieważnienie opcji

Kryzys na światowych rynkach przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Czy polskim emigrantom trudniej będzie znaleźć pracę zagranicą? Czy mieszkańcy starej Unii Europejskiej również ruszą w poszukiwaniu pracy? Na te i inne pytania dotyczące bezrobocia odpowiadał ekonomista Banku Światowego, dr Jan Rutkowski

Pan Łukasz polecił nam zakup akcji spółki Vistula. Dzisiejsza sesja po silnym spadkowym trendzie zakończyła się formacją objęcia bessy. Czy będzie to zatem dobra inwestycja?

Znów gorąco wokół gazu. Po styczniowym konflikcie na linii Rosja - Ukraina, teraz punkt zapalny przeniósł się do samego Kijowa. Do siedziby ukraińskiej spółki Naftohaz, która odpowiada między innymi za transport rosyjskiego gazu do Polski, wkroczyli uzbrojeni agenci ukraińskiej służby bezpieczeństwa. Tymczasem do naszego kraju wciąż nie dociera tyle gazu ile wynika z kontraktu.

Gospodarka zwalnia, ale ceny rosną. Coraz więcej płacimy nie tylko za towary w sklepach, ale również za prąd i gaz. W nieskomplikowanym procesie wydawania pieniędzy dość trudno zrozumieć jak skomplikowany proces kształtowania się cen może sprawić, że mimo wszystko rosnące ceny są dzisiaj w naszej gospodarce znacznie mniejszym złem, niż gwałtowne spadki cen.

Wczoraj PiS - dzisiaj PSL. Pojawiają się nowe pomysły projektów rozwiązania problemu opcji walutowych, które mogą doprowadzić do bankructwa wiele nieźle do tej pory prosperujących firm. Pomysły przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowane wczoraj - dzisiaj ostro krytykowali posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, a koalicyjny PSL złożył tymczasem własny projekt

Rosja ograniczyła ze 190 tys. do 40 tys. liczbę pozwoleń transportowych dla polskich firm. W ten sposób ratuje miejsca pracy lokalnych przedsiębiorców. Jutro problem polskich transportowców będzie omawiany przez wiceministra infrastruktury - Tadeusza Jarmuziewicza w Moskwie. Polscy przewoźnicy krytykują ministerstwo za opieszałość - mają jednak nadzieję na korzystne dla nich i rychłe rozwiązanie

Spore wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu i lutym tego roku to zasługa kilku czynników, między innymi "niewidocznego" jeszcze dla księgowości ZUS spadku zatrudnienia oraz relatywnie mniejszej liczby osób pobierających zasiłki i renty. Gościem TVN CNBC Biznes była Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

komentarz do wyników za IV kwartał. W całym ubiegłym roku spółka miała 757,9 mln zł przychodów i 3,4 mln zł zysku netto – mniej niż przewidywano w prognozach rocznych. W programie Dzień na rynkach Wiceprezes Komputronika Jacek Piotrowski mówił też co będzie się dziać z cenami sprzętu komputerowego.

Czy bankowy tytuł egzekucyjny nie jest dla banków środkiem do nadużyć i pewnej bezbronności klienta względem banków? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z mec. Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich oraz Przemysławem Cichulskim radcą prawnym z Business Centre Club

Ustawa o pozwach zbiorowych to wyjście dla przedsiębiorców, którzy wpadli w tarapaty w związku z opcjami walutowymi. Jednak, jak mówi gość TVN CNBC Biznes wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, nowy instrument nadaje się do wykorzystania nie tylko w kontekście umów na opcje - dotyczy bowiem szerszego kręgu problematycznych kwestii w sprawach, kierowanych do sądu zbiorowo.

O alternatywach dla gospodarki światowej a także Polski w dobie światowego kryzysu. W TVN CNBC Biznes rozmawiali -dyrektor inwestycyjny NWA Investment Maciej Jakczyński i główny ekonomista Alpha Financial Services Sp. z o.o. Jacek Maliszewski.

Pół miliona dolarów straty w minutę w IV kwartale - AIG się wali. Czy przywali Amerykę?

Vindexus to firma windykacyjna, która wchodzi na giełdę. Spółka emituje 2,5 mln akcji, za które ma zamiar pozyskać 15 do 18 mln złotych. Prezes Vindexusa Andrzej Kulesza liczy na korzystny debiut: jak ocenia w rozmowie z TVN CNBC Biznes, obecny czas to dla firm windykacyjnych czas żniw.

O pomysłach jak rozwijać rynek obligacji w Polsce po to aby przedsiębiorcy mieli alternatywne źródło zdobywania pieniędzy w czasach kryzysu na rynkach finansowych rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Jonakiem z Kancelarii Jonak.