Z kraju

Z kraju

Walka o limity CO2

Trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, a na nim ważą się losy także Polskiej składki finansowej na redukcję emisji CO2 w krajach najbiedniejszych. Przewodząca Unii Europejskiej Szwecja, chce aby na grudniową konferencję klimatyczną było gotowe stanowisko wspólnoty w tej sprawie. Polska chce, aby poziom składek był uzależniony od dochodu narodowego brutto, a nie od poziomu emisji dwutlenku węgla. To drugie rozwiązanie byłoby dla nas niekorzystne, ale optują za nim bogate kraje EU. Karolina Hytrek – Prosiecka.

PGE dzieli inwestorów

Rośnie temperatura przed debiutem PGE. I to nie tylko z powodu oczekiwania na niemal pewny zysk. Część TFI zgłosiła zastrzeżenia co do sposobu podziału akcji wśród instytucji finansowych. Nie podoba im się faworyzowanie przez PGE Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz inwestorów zagranicznych. Zarząd spółki odpowiada: było wiadomo, że akcje dostaną inwestorzy, którzy my wybierzemy. Broni się w ten sposób przed zarzutami o nierówne traktowanie chętnych na akcje. Sprawie przyglądał Cezary Królak.

Wykonawcy pod kontrolą

Kolejny krok w wielkim planie budowania dróg i autostrad w Polsce. 20 kilometrowy odcinek autostrady A4 z Krakowa do Szarowa w Małopolsce otwarty. Autostrada, która docelowo ma biec od zachodniej granicy w Zgorzelcu do wschodniej granicy w Korczowej, jest jedną z ważniejszych inwestycji przed EURO 2012. Ale decyzja o otwarciu ma charakter warunkowy. Co to oznacza i czym dokładnie będą zajmować się mobilne laboratoria, z których jedno już działa w okolicach Szczecina? O tym Patrycjusz Wyżga.

Jedno okienko

Po "jednym okienku" w kilku urzędach... Zakładanie firmy w jednym miejscu to w wielu przypadkach nadal mit. Nasz reporter Łukasz Kijek towarzyszył dziś przyszłemu przedsiębiorcy, który na własnej skórze przekonał się, jak wciąż dalece niedoskonała jest procedura "przechodzenia na swoje" w Polsce.

Strategia Centrozapu

Na specjalną prośbę widzów, gościem programu "Rynki dnia" był prezes spółki Centrozap Ireneusz Król, który specjalnie dla TVN CNBC Biznes nagrał inwestycję Centrozapu w Komi. Pokazaliśmy to w naszym programie. Widzowie pytają dlaczego akcje spółki są tak tanie mimo nowych kontraktów. O to między innymi pytał naszego gościa Rafał Hirsch.

Podatek bez podatku

Podwyżek podatków miało nie być, ale będą. Od nowego roku, prywatne szkoły będą płacić 22-procentową stawkę VAT. Co decyzja Ministerstwa Finansów oznacza dla właścicieli szkół prywatnych?spytaliśmy Marka Kolibskiego, doradcę podatkowego w kancelarii Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Jest akcja

Ruszyły zapisy na akcje PGE w transzy inwestorów instytucjonalnych. Fundusze inwestycyjne nie są usatysfakcjonowane ze sposobu ich podziału. O komentarz do sytuacji poprosiliśmy Jarosława Skorulskiego, prezesa Allianz TFI.

Kotwica Belki

Minister Finansów Jacek Rostowski chce wprowadzić tzw. kotwicę Belki polegającą na tym, że wydatki budżetowe nie będą mogły rosnąć realnie o 1 procent powyżej inflacji. O komentarz do tego pomysłu poprosiliśmy byłego ministra finansów w rządzie Marka Belki, Mirosława Gronickiego.

Zjednoczona współpraca

Misja gospodarcza ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybywa do Polski na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej. W jakich dziedzinach gospodarki możliwa jest współpraca z biznesmenami z ZEA? Spytaliśmy Andrzeja Arendarskiego - prezesa Krajowej Izby Gospodarczej.

Sieć światłowodem

Rząd przygotowuje projekt ustawy ułatwiającej budowanie sieci światłowodowej w Polsce – na razie Polska znajduje się na szarym końcu wśród państw OECD pod względem postępu do szerokopasmowego Internetu. O rządowych planach rozmawialiśmy z Przemysławem Stangierskim, partnerem w A.T. Kearney.

Kredytowanie firm

Banki chętniej niż na początku tego roku chcą pożyczać pieniądze przedsiębiorcom. Wciąż jednak chętniej patrzą na pożyczki obrotowe niż te, pod konkretne inwestycje. O rynku kredytowym dla firm w Robert Stankiewicz w "Biznes lunchu rozmawiał z Dariuszem Ziąberem, dyrektorem oddziału Deutsche banku i krzysztofem Oppenheimem z Oppenheim Enterprise.

Prognozy dla polskiej gospodarki

W Polsce stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej - zgodnie z oczekiwaniami analityków utrzymała główną stopę na poziomie 3,5%. Rynek spodziewa się, że stopy pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca roku. Jak powiedział w programie "Rynki dnia" członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jan Czekaj na razie nie ma w Radzie zwolenników podnoszenia stóp. Przypomnijmy, że ostatni raz Rada zdecydowała o obniżce w czerwcu. Od listopada zeszłego roku stopy spadły w sumie o 250 punktów bazowych. O prognozach dla polskiej gospodarki z naszym gościem rozmawiał Rafał Hirsch.

Koniec zadłużenia Polski?

Zdaniem ministra finansów, Jacka Rostowskiego należy rozważyć ograniczenie tempa wzrostu wydatków. Jego znaniem skuteczne byłoby wprowadzenie rygorystycznej, tak zwanej reguły wydatkowej, która pozwalałaby na roczny wzrost wydatków budżetowych o 1% ponad inflację. O pomysłach na ograniczenie wydatków budżetowych czyli swoistej kotwicy budżetowej Marcin Kowalski rozmawiał w programie " Bilans" z doradcą zarządu BRE Banku Wiesławem Szczuką.

Zatrudnij niepełnosprawnego

"Włącz korzyści" i to nie tylko finansowe, chociaż to właśnie one mają zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Trwa akcja warszawskiego urzędu pracy, której patronuje TVN CNBC Biznes. Od początku roku zatrudnienie znalazło 5 tysięcy niepełnosprawnych osób. Marek Klapa w swoim materiale podpowiada jak wygląda procedura zatrudniania osób niepełnosprawnych i poradzić sobie z biurokratycznymi obowiązkami.

Druga nitka metra w 2013?

Umowa na budowę centralnego odcinka drugiej linii metra w stolicy podpisana. Sześciokilometrowy odcinek do ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego ma być gotowy na przełomie 2013/ 2014 roku i kosztować 4 miliardy 100 milionów złotych. Nowym odcinkiem ma podróżować codziennie nawet 300 tysięcy osób. Do budowy II linii metra posłuży największa w Polsce tarcza, dzięki której powstanie m.in. tunel biegnący osiem metrów pod dnem Wisły. W ramach inwestycji powstanie też najgłębiej położona stacja metra - Nowy Świat, która będzie zlokalizowana sześć pięter pod ziemią.

Będzie łatwiej o własne M?

Mieszkanie w TBS-sie na własność - to jeden z elementów nowego rządowego projektu. Projektu, który jednak na razie mówi nie tyle o skali wsparcia dla budowy na wynajem, ile o rozszerzeniu grona podmiotów zaangażowanych w takie budownictwo - i wskazuje na deweloperów. Co to może oznaczać i czy faktycznie łatwiej będzie o własne M? Cezary Królak

VAT-em w usługi edukacyjne

Rośnie podatek na usługi edukacyjne. W nowym roku zapłacimy 22 procentowy VAT między innymi za lekcje w szkołach językowych czy nauki jazdy, ale także za specjalistyczne szkolenia. Przedstawiciele branży czują się oszukaniu. Zapowiadają podwyżki cen dla klientów i są przekonani, że nie obejdzie się bez bankructw. Patrycjusz Wyżga sprawdzał dziś za co i o ile więcej zapłacimy w nowym roku.

Mniej ze składek do OFE

Mniej do OFE, więcej do ZUS-u. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa zmiany w podziale składek emerytalnych. O propozycji zmian w polskim systemie emerytalnym rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Markiem Rymszą z Uniwersytetu Warszawskiego.

Komentarz do wyników za III kw.

Przychody Żurawi Wieżowych w III kw. spadły o 53% rdr. Spadek ten spowodowany był spowolnieniem na rynku budowlanym. Jednak jak zapewniał w TVN CNBC Biznes prezes Żurawi, spółka najgorszy okres ma już za sobą. Z Grzegorzem Żółcikiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Pytania o gospodarkę

Ustawa hazardowa, powrót do "kotwicy Belki", reforma KRUS-u i przekazanie części pieniędzy z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiedzi na najświeższe pytania dotyczące polskiej sytuacji gospodarczej u prof. Stanisława Gomułki w magazynie "Biznes lunch" szukał Robert Stankiewicz.

Odstrzał jednorękich bandytów

W ciągu najbliższych 5 lat jednoręcy bandyci, czyli automaty o niskich wskaźnikach wygranych mają zniknąć z Polski. Dodatkowo resort finansów chce zwiększyć obciążenia podatkowe dla kasyn i salonów gier, a także zakazać hazardu internetowego. Założenia nowego projektu rządowego tłumaczył w magazynie "Biznes lunch" wiceminister finansów Jacek Kapica.

Sovereign Capital chce przejąć Swarzędz

Rada nadzorcza Swarzędza kazała likwidatorowi spółki ustalić szczegóły oferty Sovereign Capital, bo na razie jest ona bardzo ogólna. O szczegóły oferty Robert Stanilewicz w "Dniu na rynkach" pytał likwidatora Swarzędza Marka Kamińskiego.

Jaka czeka nas emerytura?

Z wyliczeń ekspertów wynika, że bez podwyższenia wieku emerytalnego za 15-20 lat może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur i rent. Główną tego przyczyną jest demografia. Wraz z upływem lat co raz mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać na co raz większą liczbę emerytów.

Motywacja w firmie

O tym jak być bardziej wydajnym i w jaki sposób czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Moniką Dębicką z International Association for Human Values.

MFW: Polska może notować wzrost gospodarczy wyższy niż 4 %

Ministerstwo Gospodarki podniosło prognozy, dotyczące wzrostu gospodarczego. Polska gospodarka przyspiesza także z perspektywy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który najpierw wycofał się z zapowiedzi niewielkiej recesji w Polsce, a teraz zapowiada dobre czasy dla polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes mówi o nich Katarzyna Zajdel-Kurowska, polski przedstawiciel w MFW.

III kwartał Jutrzenki

Grupa Jutrzenka zanotuje w III kwartale przychód od 143 do 155 mln złotych, co oznacza wzrost od 2 do 10%. Pomimo rozbieżności prognoz spółka powinna zanotować zysk netto około 10 mln złotych. Na pytania o wyniki Jutrzenki i o prognozy na kolejne kwartały Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na rynkach" Jana Kolańskiego, prezesa spółki.

Debiut Asseco

28 października Asseco South Eastern Europe zadebiutowało na warszawskim parkiecie jednak na razie można mieć wątpliwości co do płynności spółki. O szczegóły debiutu i o prognozy dla Asseco Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na rynkach" prezesa firmy Piotra Jeleńskiego.

Dobre wyniki Bogdanki

Grupa "Bogdanka" jest pewna realizacji prognoz na rok 2009. 10 listopada zostaną ogłoszone wyniki spółki za III kwartał. O przyszłość "Bogdanki" Mikołaj Kunica pytał prezesa grupy Mirosława Tarasa.

Prognozy Centrum Klima

Centrum Klima zdecydowała się na nową emisję akcji w cenie 10,50 zł. Firma była zmuszona do takiego kroku niechęcią banków do udzielania kredytów. O podsumowanie III kwartału i sytuację Centrum Klima w "Dniu na rynkach" Mikołaj Kunica pytał prezesa firmy Marka Perendyka.

Pakiet (anty)kryzysowy

Będą zmiany w pakiecie antykryzysowym. O rządową pomoc wystąpiło zaledwie 29 przedsiębiorców a dofinansowanie przyznano na razie tylko jednemu. O szczegóły zmian w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak.