Z kraju

Z kraju

Helio w dobrej kondycji

Wyniki finansowe za minione półrocze okazały się dla działającej na rynku bakalii spółki Helio być rekordowe na tle ponad siedemnastoletniej historii emitenta. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku Helio odnotowało 47-procentowy wzrost zysku netto, przy 15-procentowym wzroście przychodów ze sprzedaży. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa spółki Helio Leszka Wąsowicza.

Perła w koronie AIB

"BZ WBK jest perłą w koronie Irlandzkiej AIB, dlatego polski bank nie będzie sprzedany". Tak prezes WBK Mateusz Morawiecki komentuje pierwszą w 44-roletniej historii stratę netto Allied Irish Banks. Wyniki banku matki stały się powodem wznowienia dyskusji na temat sprzedaży części swoich aktywów przez AIB, do których należy BZ  WBK. Zdaniem prezesa Morawieckiego, problemy irlandziej grupy są przejściowe i skończą się w ciągu najbliższych lat, gdy poprawi się sytuacji gospodarcza Irlandii. W dniu raportowania wyników przez BZ WBK z prezesem banku rozmawiał Robert Stanilewicz

Przyspieszenie w 4Q

O 3,1 procent wzrósł PKB w IV kwartale zeszłego roku, po wzroście w III kw. o 1,7 proc. rdr - wstępnie szacuje Główny Urząd Statystyczny. To nieco więcej niż oczekiwał rynek. Analitycy szacowali w oparciu o całoroczne dane, że PKB w IV kwartale wzrósł o 3,0% rok do roku. Zdaniem Ryszarda Petru głównego ekonomisty Bre Banku, który był gościem programu "Dzień na rynkach" rosnąca dynamika PKB obserwowana w ostatnich kwartałach, dobrze rokuje na ten rok.

Dla kogo "pomostówka"?

Od 1 stycznia pracodawcy muszą prowadzić wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. To właśnie na firmie spoczywa obowiązek zakwalifikowania pracownika jako wykonującego prace w szczególnych warunkach i odprowadzanie za niego dodatkowej składki w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru składek. Okazuje się jednak, że pracodawcy mają problemy z interpretacją ustawy o emeryturach pomostowych, oceną ryzyka stanowisk pracy i tworzeniem ewidencji uprawnionych do świadczeń. Gościem programu "Pieniądze od rana" był Magdalena Janczewska - ekspert ds. społeczno-gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.

Atrem SA-wyniki za IV kwartał

Spółka Atrem SA oferująca innowacyjne rozwiązania technologiczne dla branż przemysłowych i sektora energetycznego podała wyniki za IV kwartał. O szczegółach i planach na przyszłość w magazynie "Rynki Dnia" z członkiem zarządu i dyrektorem finansowym spółki Łukaszem Kalupą, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Motor Show w Genewie

Mercedes pokaże „samochód przyszłości” z ogniwem paliwowym, Opel - prototyp modelu na prąd - Amperę, a Aston Martin luksusowy model Rapide… Ruszają targi motoryzacyjne w Genewie. Będzie silna reprezentacja małych i oszczędnych aut, bo to wciąż obowiązujący pokryzysowy trend. Gościem Roberta Stanilewicza w programie "Pieniądze od rana" był dziennikarz motoryzacyjny Borys Czyżewski z Auto Moto.

Konserwatywna prognoza KGHM-u

- Po dwóch miesiącach 2010 można powiedzieć, że nasza prognoza na ten rok jest konserwatywna - mówi prezes KGHM Herbert Wirth w rozmowie z Błażejem Karwowskim. Prezes ujawnił w rozmowie – co sądzi o cenach miedzi, a także jakie ma plany wobec spółki.

W co inwestować w Polsce?

Światowe fundusze hedgingowe, czyli złożone inwestycje alternatywne inwestują w Polsce. O tym jakimi firmami i sektorami interesują się globalne instytucje finansowe, w magazynie "90 Minut" z Karolem Chrystowskim z Renaissance Asset Managers, rozmawiał Marek Tejchman

Zmiany w podatku VAT?

Ministerstwo Finansów chce opodatkować 22 proc. stawką usługi pośrednictwa w udzielaniu pożyczek, przy czym usługi pośrednictwa w udzielaniu kredytów nadal miałyby być z VAT zwolnione. Wyższą stawką zostaną objęte także usługi edukacyjne. Nowe przepisy mogą utrudnić życie firmom, a nawet okazać się niezgodne z prawem unijnym. O planowanych zmianach w podatku VAT z Rafałem Iniewskim ekspert rady podatkowej PKPP Lewiatan w "Bilansie" rozmawiał Marcin Kowalski

Atak spekulacyjny na funta?

Brytyjska waluta coraz słabsza, funt szterling jest najsłabszy wobec euro od półtorej miesiąca. Analitycy ten spadek tłumaczą niepewnością na brytyjskiej scenie politycznej. To nie jest atak spekulacyjny na funta - zapewnia dyrektor finansowy Dialogu - a tylko duże przepływy kapitałowe na rynku od walut, które były uważane za bezpieczne. O słabości funta szterlinga z Jackiem Maliszewskim w "Bilansie" rozmawiał Marcin Kowalski.

Rynek zyskuje, portfel RDO traci

WIG20 na pierwszej marcowej sesji zyskał ponad 1%, podczas gdy wirtualny portfel Rynków dla Opornych skurczył się o 281 złotych. Pan Łukasz proponuje zakup spółki LZPS Protektor. Nad zakupem spółki zastanawiają się Rafał Wojda i Rafał Hirsch

Nowa strategia BRE Banku na lata 2010-2012

Nowa strategia BRE Banku negatywnie odbiła się na dzisiejszych notowaniach spółki. Bank zamierza przeprowadzić emisje akcji z prawem poboru, z czego chce pozyskać 2 mld złotych. Emisja akcji zostanie wyceniona na początku maja - zapewnił na antenie TVN CNBC Biznes Mariusz Grendowicz, prezes BRE. O strategii na lata 2010-2012 z prezesem spółki w "Rynkach Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Słońce z dopłatą

Preferencyjny kredyt na słoneczny kolektor. Z finansowania będą mogły skorzystać samorządy, firmy i właściciele prywatnych posesji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozpisuje właśnie przetarg dla banków na obsługę kredytów z dopłatami. Pieniądze mają być łatwo dostępne, a zastosowane mechanizmy uchronią przed wzrostem cen paneli słonecznych - zapowiadają przedstawiciele Funduszu. Kto może sięgnąć po preferencyjny kredyt i kto faktycznie może skorzystać instalując energooszczędne rozwiązania? O tym Cezary Królak.

"Darmowe" wypłaty z bankomatów za granicą

Korzystanie z bankomatu darmowe, czy może jednak płatne. Klienci poszczególnych banków mogą stanąć przed takim dylematem szczególnie istotnym podczas zagranicznej podróży. Okazuje się, że nawet jeśli nasz bank oferuje bezpłatną wypłatę środków w zagranicznych bankomatach to po powrocie lepiej sprawdzić stan konta. Może się bowiem okazać, że darmowe wypłaty dotyczą tylko konkretnej waluty np. euro. Od innych trzeba będzie uiścić opłatę. Sprawę badał Łukasz Kijek

WIG20 zyskał w poniedziałek 1,05%

Pierwsza marcowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończona wzrostem indeksu WIG20. Na zamknięciu osiągnął on poziom 2288 punktów i zyskał ponad 1%. Obroty na całym rynku przekroczyły 900 mln zł. O przebiegu sesji w relacji Błażeja Karwowskiego

Plany Pamapolu na 2010

Pamapol po 2009 roku wyszedł na prostą. Producent dań gotowych ma ambitne plany rozwoju, począwszy od 2010 roku przychody spółki mają rosnąć o 20% rdr. Z prezesem Pamapolu Krzysztofem Półgrabią w "Rynkach Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Seco Warwick po IV kwartale

2009 to był trudny rok dla producenta urządzeń do obróbki cieplnej metali, przychody spółki spadły o połowę. Jednak po IV kwartale prezes Seco Warwick zauważa poprawę. Spółka planuje odbudować swój portfel zamówień do poziomu 200 mln złotych przychodu. O planach Seco Warwick z Leszkiem Przybyszem prezesem spółki w "Rynkach Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Mało kolorowe wyniki Śnieżki

Po IV kwartale w wynikach spółki nie jest kolorowo. Sam IV kwartał wygląda blado - strata 2 mln 129 tysięcy, chociaż przypomnijmy, że rok temu ta strata była dużo większa. Za cały rok spółka zanotowała wzrost zysku netto o 13,7%. Podniosła się też rentowność. O komentarz do wyników poprosiliśmy wiceprezesa Śnieżki Witolda Waśko który był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach".

Wyniki Dialogu

Grupa telefoniczna Dialog opublikowała wyniki za IV kwartał. O komentarz do wyników poprosiliśmy dyrektora finansowego Dialogu Tomasza Maliszewskiego. O tym a także o perspektywach na przyszłość spółki Dialog w magazynie "Dzień na rynkach".

Erbud liczy na lepsze wyniki w tym roku

Spółka budowlana Erbud chce w tym roku poprawić przychody i zysk netto. Przypomnijmy że zysk netto spółki w IV kwartale wyniósł 10,13 mln złotych. Zarząd spółki chce także utrzymać marżę EBIT na poziomie 5-6%. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" Dariusz Grzeszczak - członek zarządu Erbudu spółka planuje akwizycje w sektorze budownictwa energetycznego.

Ostatnia chwila na PIT-11

1 marca to ostatnia chwila na wydanie pracownikowi PIT-11. Dziś mija termin składania tej deklaracji i jej rozliczenia w urzędzie skarbowym. Jak to zrobić, czy można się pomylić i gdzie najczęściej można się pomylić? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z Renatą Dłuską partnerem w MDDP, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Wakacje z klauzulą

Rainbow Tours, Oasis Tours i Viva Tours - to trzy biura podróży, które ukarał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według urzędników firmy łamały prawo stosując w umowach z klientami niedozwolone zapisy. Jeden z zarzutów dotyczy praktyki zakazującej klientowi zerwania umowy w sytuacji, gdy ostateczna cena usługi została podniesionia. Rzecz dotyczy tzw. ofert first minute.

Mennica wzywa na akcję Ruchu

Kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa spółka Mennica wezwała na akcję Ruchu. Spółka zaoferowała minimalną cenę 8 zł i 30 groszy za 55% akcji Ruchu. Czy to ostatnia deska ratunku dla Ruchu, który w IV kwartale stracił 35 milionów złotych? O tym w magazynie "Dzień na rynkach" ze Zbigniewem Jakubasem, przedsiębiorcą i inwestorem giełdowym, rozmawiał Robert Stanilewicz.

PIT-11 ostatni dzwonek

Do dziś pracodawca powinien wystawić pracownikowi PIT-11. Co zrobić w sytuacji gdy spóźnimy się ze złożeniem tej deklaracji, czy popełnimy błąd merytoryczny. A także jakie mogą być konsekwencje w przypadku nie wydania PIT-11 lub nie rozliczenia pracownika? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z naczelnik Urzędu Skarbowego w warszawskiej dzielnicy Wola Hanną Olczyk, a także prezesem Biura Rachunkowego Avalis Maciejem Budzinskim, rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Proekologiczne kredytowanie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej namówił banki komercyjne do kredytowania inwestycji proekologicznych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z  Janem Rączką, prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Perspektywy dla BRE Banku

Ambitne plany w nowej strategii BRE Banku. Już za 2 lata bank chce osiągnąć spadek wskaźnika kosztów do dochodów do około 50%. Z emisji akcji z prawem poboru spółka zamierza pozyskać 2 mld złotych. Po jakiej cenie powinna być przeprowadzona emisji akcji BRE? O strategii banku w "Rynkach Dnia" z Maciejem Szczęsnym, analitykiem Nomura, rozmawiał Mikołaj Kunica.

MF: inflacja w lutym 3% r/r

- Inflacja spadnie w połowie roku - przewiduje w programie "Dzień na Rynkach" główny ekonomista Noble Banku, Radosław Cholewiński. Tymczasem ministerstwo finansów przedstawiło swoje szacunki inflacji w lutym. Wg nich ceny wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, a inflacja liczona w skali roku wyniosła 3 proc. O ścieżce inflacji z Radosławem Cholewińskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Luty najgorszy na GPW

O efekcie stycznia powiedziano, napisano już bardzo wiele. Niektórzy są zdania że ten efekt rozpoczyna się juz w grudniu - rajdem świętego Mikołaja. Luty był najgorszym miesiącem na warszawskiej giełdzie. Zatem co nas czeka na warszawskim parkiecie w kolejnym miesiącu? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Pawłem Cymcykiem z A-Z Finanse, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Darmowe wypłaty gotówki?

Od dwóch miesięcy mamy kolejną wojnę podjazdową między bankami - kuszą klientów darmowymi bankomatami. Za darmo można wypłacać pieniądze nawet za granicą. O poranku postanowiliśmy sprawdzić czy rzeczywiście tak jest. Gościem programu "Pieniądze od rana" był Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Trudny 2009 rok dla GTC

Miniony rok nie był udany dla GTC. Spółka odnotowała w 2009 roku stratę netto na poziomie 525 milionów złotych wobec 611 milionów złotych zysku rok wcześniej. Mikołaj Kunica pytał o powody takiego wyniku oraz perspektywy na 2010 rok członka zarządu spółki, Mariusza Kozłowskiego