Z kraju

Z kraju

Dobra oferta Tauronu?

Do piątku inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcję Tauronu. Większość z nich nie podjęła jeszcze decyzji. O tym jak przedstawia się oferta tej spółki na tle innych z branży energetycznej i jaka może być jej najbliższa przyszłość, mówiła na antenie TVN CNBC Biznes Renata Miś, analityk AmerBrokers. Według niej oferta spółki jest korzystna mimo silnej konkurencji na rynku.

Inflacja spadnie najniżej do 1,8-2,0 proc

Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej członka RPP, najniższy poziom do jakiego może spaść inflacja to 1,8-2,0 proc. Jej zdaniem, wraz z mianowaniem na stanowisko prezesa NBP Marka Belki łatwiej będzie o porozumienie dotyczące FCL między Ministerstwem Finansów, a NBP. Więcej w rozmowie Rafała Hirscha z Anną Zielińską-Głębocką na antenie z TVN CNBC Biznes.

Inwestycje J.W. Construction Holding

Józef Wojciechowski zamierza kontynuować przygodę z Polonią Warszawa. Ambicje są już jednak dużo większe niż w ostatnim sezonie, kiedy "Czarne Koszule" broniły się przed spadkiem z ekstraklasy. Pojawiły się także pogłoski, że szef Rady Nadzorczej i właściciel J.W. Construction Holding planuje inwestycję w drużynę z Wielkiej Brytanii. W rozmowie także o tym jak wygląda sytuacja na rynku deweloperskim i jak sprzedaje mieszkania jeden z największych deweloperów na naszym rynku.

Połowa w akcje, połowa w gotówce

Taką koncepcję na inwestowanie w czasach zawirowań na rynkach finansowych ma Andrzej Lis, zarządzający Noble Funds TFI. Więcej o tym jak umiejętnie inwestować przy użyciu właśnie tak skonstruowanego portfela w rozmowie Roberta Stanilewicza z gościem TVN CNBC Biznes.

Po dom do Brazylii

190 milionów mieszkańców na powierzchni 27 razy większej od powierzchni Polski tak właśnie prezentuje się Brazylia. To także jedna z najszybciej rosnących gospodarek na świecie. O tym dlaczego warto właśnie tam inwestować w nieruchomości mówił na antenie TVN CNBC Biznes, Paweł Hammer z Matic Estates.

Krótka sprzedaż na GPW

Od 1 lipca warszawska giełda wprowadza krotką sprzedaż. Jarosław Ziębiec, dyrektor Działu Instrumentów Finansowych GPW tłumaczy na czym polega różnica między nią, a nagła krótką sprzedażą, którą zakazuje niemiecki rząd.

Ceny paliw na rynkach

Musimy się na razie przyzwyczaić do wyższych cen paliw przekonuje Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, który tłumaczy w jaki sposób kształtują się ogólnoświatowe ceny paliw. Pod uwagę bierze się rynek walutowy, stopy procentowe, ceny ropy, produkty i marże rafineryjne. Tańsza baryłka na giełdzie przekłada się na obniżkę cen na stacjach benzynowych.

Inflacja w maju niższa od przewidywań

Dane GUS o inflacji w maju są zaskakujące mówi Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku, który spodziewał się, wyższego poziomu od przewidywanego przez resort finansów. W maju inflacja rok do roku wyniosła 2,2 procent.

Urlopy za szkolenie

Jak uniknąć udzielania urlopów pracownikowi, który bez naszej zgody się szkoli? Prawo do wolnego dają mu nowe przepisy kodeksu pracy. Jak mówi Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy, dobrze było by wprowadzić w firmie procedury wyraźnie mówiące o tym, że pracownik który chce się kształcić i korzystać z uprawnień do dodatkowego urlopu, musi uzyskać pisemną zgodę pracodawcy.

Gdzie trafiają pieniądze z ZUS-u

Dziś mija termin płatności składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników. Przemysław Przybylski z ZUS tłumaczy na co nasze składki trafiają. Oprócz ubezpieczenia chorobowego każda osoba ubezpieczona w ZUS-ie ma opłacone ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne, które jest przekazywane do NFZ. Żeby uzyskać prawo do świadczeń z ubezp. chorobowego trzeba opłacić co najmniej 3 składki (3 miesiące). Wyjątek stanowią kobiety ciężarne, które uzyskują już takie prawo już po opłaceniu pierwszej składki.

Auta z kratką

Po decyzji Rady Unii niektóre typy samochodów  nadal będą mogły mieć preferencje. Beata Hudziak, doradca podatkowy Grant Thornton Frąckowiak wyjaśnia co się zmieniło i jak wygląda opodatkowanie samochodów osobowych w działalności gospodarczej.

Inflacja w wakacje osiągnie swe minimum

W najbliższym czasie można oczekiwać spowolnienia inflacji przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jan Winiecki. Jego zdaniem osiągnie podczas zbliżającego się lata osiągnie ona swoje minimum, by po wakacjach powoli zacząć wzrastać.

WallStreet Zakopane - cz.III

Wiceminister skarbu państwa Joanna Schmid, prezes KDPW Iwona Sroka, prezes GPW Ludwik Sobolewski oraz prezes SII Jarosław Dominiak wzięli udział w dyskusji podczas 14. Konferencji WallStreet w Zakopanem. Panel nosił tytuł Plan "Wielkiej Prywatyzacji" szansą na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Telewizja TVN CNBC Biznes była patronem medialnym tej konferencji, a rolę moderatora pełnił nasz dziennikarz - Rafał Hirsch.

WallStreet Zakopane - cz.II

Wiceminister skarbu państwa Joanna Schmid, prezes KDPW Iwona Sroka, prezes GPW Ludwik Sobolewski oraz prezes SII Jarosław Dominiak wzięli udział w dyskusji podczas 14. Konferencji WallStreet w Zakopanem. Panel nosił tytuł Plan "Wielkiej Prywatyzacji" szansą na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Telewizja TVN CNBC Biznes była patronem medialnym tej konferencji, a rolę moderatora pełnił nasz dziennikarz - Rafał Hirsch.

WallStreet Zakopane - cz. I

Wiceminister skarbu państwa Joanna Schmid, prezes KDPW Iwona Sroka, prezes GPW Ludwik Sobolewski oraz prezes SII Jarosław Dominiak wzięli udział w dyskusji podczas 14. Konferencji WallStreet w Zakopanem. Panel nosił tytuł Plan "Wielkiej Prywatyzacji" szansą na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Telewizja TVN CNBC Biznes była patronem medialnym tej konferencji, a rolę moderatora pełnił nasz dziennikarz - Rafał Hirsch.

Cormay w drodze na amerykański rynek

PZ Cormay szuka nowych kanałów dystrybucji. Trwają rozmowy z niewielka firmą w USA związaną z diagnostyką laboratoryjna potwierdza Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay. Spółka chce wejść na rynek amerykański z ofertą do firm już tam działających. Na zakup spółka może przeznaczyć własne zapasy gotówki, niewykorzystaną zdolność kredytową, nie wyklucza też emisji obligacji. Porozumienie w sprawie przejęcia amerykańskiej spółki możliwe jest do końca tego roku.

Jaka inflacja w maju?

Resort finansów prognozuje, że w inflacja rok do roku w maju wyniesie +2,1%, a analitycy +2,3%. Czy maj będzie kolejnym miesiącem spadającej inflacji? O tym przekonamy się dziś o godzinie 14.00, kiedy GUS poda jej poziom. Piotr Kalisz główny ekonomista Citi Handlowego szacuje, że w ujęciu rocznym może wynieść od 2,4 % do 2,5%

Wakacje kredytowe, czy kredyt na wakacje?

Jeśli mamy możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, będzie to lepsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy - czyli najdroższy rodzaj kredytu mówi Marcin Fabianowicz, doradca finansowy Wealth Solutions. To jednak rozwiązanie dla osób posiadających kredyt hipoteczny. Musimy powiadomić bank około miesiąca przed tym zanim chcemy wziąć takie wakacje. Banki wyrażają najczęściej zgodę abyśmy nie płacili przez miesiąc lub kilka miesięcy całej raty, jej części kapitałowej lub odsetkowej.

Japonia straszy niepotrzebnie?

Problemy związane z długiem publicznym mogą stanowić zagrożenie dla stabilności gospodarczej Japonii - ostrzega premier Japonii. Dr Jan Majewski, ekonomista, japonista, twierdzi, że to zbyt ostre słowa, bo struktura zadłużenia japońskiego jest zupełnie inna od greckiego, czy hiszpańskiego. 96% japońskich obligacji jest w rękach tamtejszych inwestorów i w większości zdenominowane są w jenach.

Gaz łupkowy szansą dla Polski?

W ostatnim okresie coraz głośniej mówi się, że Polska może stać się europejskim Kuwejtem. Zagraniczne koncerny już niebawem zaczną penetrować naszą ziemię na dobre w poszukiwaniu złóż. Na temat gazu z łupków w programie "90 Minut" z Markiem Tejchmanem rozmawiał Michał Wilczyński, były geolog kraju.

Kryzysu nie ma?

Tak uważa co trzeci z przedsiębiorców zbadanych przez Randstand. Tyle samo uważa, że wyjdziemy z kryzysu maksymalnie za rok. Czy polski rynek pracy i polskie firmy – narzekające na kłopot z pozyskaniem właściwych kandydatów - są już gotowe na gospodarcze odbicie? Gośćmi „Bilansu” były Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji pracy tymczasowej Randstad i Anna Polak-Kocińska, dyrektor departamentu informacji gospodarczej PAIiZ.

Makler bez licencji

W Polsce mamy ponad trzy tysiące licencjonowanych maklerów i doradców inwestycyjnych. Możliwe, że więcej ich już nie będzie. Komisja Nadzoru Finansowego znana ze swojej surowości tym razem zaskoczyła rynek podejściem mocno liberalnym. O szczegółach Cezary Królak.

Pomoc dla zalanych firm

50 tysięcy złotych. Na takie pieniądze będą mogli liczyć właściciele firm, które poniosły straty na skutek powodzi. To najnowsza propozycja Ministerstwa Gospodarki, która ma przybrać formę ustawy. Pojawiają się także inne formy urzędniczej pomocy przedsiębiorcom - powodzianom. Przejrzał je wszystkie Patrycjusz Wyżga.

Gaz łupkowy tematem No.1 kampanii wyborczej

To właśnie gaz łupkowy stał się jak dotychczas obok prywatyzacji szpitali jednym z głównych tematów gospodarczej debaty prezydenckiej. Najpierw marszałek Bronisław Komorowski drugiego czerwca w Londynie stwierdził, że do eksploatacja gazu łupkowego musielibyśmy zastosować metody odkrywkowe, a to byłaby "dewastacja obszarów krajobrazowych Polski". Tyle, że gaz łupkowy wydobywa się przez specjalne odwierty. Tę wypowiedź ostro skrytykowali politycy Prawa i Sprawiedliwości. A kandydat tej partii Jarosław Kaczyński - uznał, że gaz łupkowy jest szansą dla Polski. Więcej o gazie łupkowym i kampanii w materiale Łukasza Kijka.

Japonii grozi niewypłacalność

Nowy premier Japonii bije na alarm i mówi, że krajowi może grozić niewypłacalność. Premier planuje oszczędności i podwyżki podatków. Sytuację gospodarczą w Japonii komentował na antenie TVN CNBC Biznes Dariusz Lasek z Union Inwestment TFI.

Allianz TFI zaskakuje dobrymi wynikami

Majowe zawirowania na rynkach akcji i obligacji zaszkodziły funduszom inwestycyjnym. Około 60% jednostek i certyfikatów funduszy wykazało straty. Aktywa TFI stopniały w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem do o 1,3%, do 102 mld zł. Najsłabiej radziły sobie fundusze akcji. Ale dwa z nich należące do Allianz TFI zaskoczyły pozytywnym wynikiem. Wyniki Allianz TFI komentował na antenie TVN CNBC Biznes jej prezes, Jarosław Skorulski.

Rynki w górę, portfel RDO w dół

Wzrosty na szerokim rynku, WIG20 rośnie o ponad jeden procent a portfel RDO traci 0,5%. Traciliśmy w wirtualnym portfelu, głownie za sprawą słabych notowań BBI Development, Budimexu i Polish Energy Partners. Zdecydowaliśmy się zakupić akcje spółki Kulczyk Oil Ventures.

Armatura Kraków poprawia wyniki

Ten rok ma być trudny dla producentów materiałów budowlanych – twierdzą przedstawiciele branży. Najpierw zaszkodziła długa zima, potem kwietniowa tragedia zniechęciła klientów indywidualnych do zakupów. Analitycy uważają, że wprawdzie odbudowa szkód po powodzi zwiększy popyt, ale tylko na chwilę. Armatura Kraków poprawia mimo wszystko wyniki, między innymi dzięki rosnącemu eksportowi. Prezes spółki, Konrad Hernik liczy jednak, że odbicie na rynku nastąpi dopiero w przyszłym roku.

Co jest ważne w inwestowaniu?

Obrona wartości czy maksymalizacja stopy zwrotu?  Krzysztof Kamiński, ekspert w departamencie funduszy inwestycyjnych HSBC Polska zaprezentował w kolejnym odcinku "Miliona w Portfelu" dwa sposoby zarabiania pieniędzy: ryzykowny i ostrożny.

Składka zdrowotna powinna pójść z górę

Tak uważa prezes spółki Magellan, Krzysztof Kawalec. W ten sposób pozyskane zostałyby pieniądze potrzebne m.in. na remonty szpitali, oraz zmniejszanie zadłużenia. Firma Magellan powołała spółkę zależną MEDFinance, która ma zająć się finansowaniem inwestycji. MEDFinance będzie finansować dostawy sprzętu medycznego w formie factoringu, leasingu oraz pożyczek inwestycyjnych.