Z kraju

Z kraju

Po wynikach Pekao SA, część 1/2

W czwartym kwartale ubiegłego roku zysk netto Banku Pekao SA spadł do 612 milionów złotych z 719 milionów złotych rok wcześniej. W całym 2009 roku zysk netto Banku wyniósł 2,41 mld złotych, podczas gdy rynek oczekiwał 2,45 mld. W TVN CNBC Biznes retransmisja konferencji prasowej banku Pekao SA po ogłoszeniu wyników - cześć pierwsza, wyniki omawia Luigi Lovaglio, pierwszy wiceprezes Pekao SA

One-2-One poprawia wyniki

2009 rok to pasmo sukcesów i porażek w One-2-One. W pierwszym półroczu spółka miała kiepskie wyniki, ale już drugie półrocze to powolne odrabianie strat i wzrost dynamiki przychodów, które w czwartym kwartale sięgnęły 31 milionów złotych. Jaki będzie ten rok? Prezes spółki, Tomasz Długiewicz jest spokojny o dobry wynik.

Więcej pracowników bez pensji

Rośnie liczba pracowników, którym nie płaci się pensji, rośnie także liczba skarg na bezprawne zwolnienia. Inspekcja Pracy alarmuje, że gospodarcze spowolnienie przyniosło dramatyczne pogorszenie sytuacji w Polsce. Tymczasem niebawem kontrolerzy inspekcji mogą otrzymać dodatkowe uprawnienia. Według propozycji prezydenckiej ustawy firmy mogłoby być kontrolowane bez zapowiedzi, a sama kontrola mogłaby być dłuższa. Marek Klapa.

Rolex zawitał do Polski

Pierwszy salon marki Rolex w Polsce. Niektórzy pytają dlaczego tak późno, a my pytamy czy właśnie jesteśmy świadkami wzrostu popytu na dobra luksusowe w Polsce. Ogranicza się wyłącznie do jednego miejsca w stolicy, czy może jest też na niego popyt w innych miejscach kraju. Za dobra luksusowe trzeba płacić ekstra. Czy również ekstra zarabiają Ci, którzy takie towary i usługi oferują? Patrycjusz Wyżga.

Polsko brytyjskie szanse na bio sukces

Innowacyjny pomysł zamienić na pieniądze w biotechnologii. Od lat z sukcesem udaje się to Brytyjczykom. Teraz przedstawiciele polskich firm mogą z brytyjskiego doświadczenia korzystać. Czy w Polsce są pomysły, które mogą stać się prawdziwą żyłą złota?

Niesmak po wynikach Pekao SA

Dane finansowe PEKAO SA gorsze od oczekiwań. Należący do włoskiej grupy Unicredit jeden z największych banków działających opublikował dziś swoje wyniki. Ale dzisiejsza konferencja była oczekiwana jeszcze z jednego powodu. Przed dziennikarzami debiutowała nowa pani prezes. Jednak w wielu przypadkach odpowiedzi na pytania dziennikarzy musiał udzielać wiceprezes Luigi Lovaglio. Łukasz Kijek.

Analitycy o wynikach Pekao SA

Zysk netto Pekao SA spadł w czwartym kwartale ubiegłego roku do 612 milionów złotych z 719 milionów złotych rok wcześniej. Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów w zeszłym roku to 534, mln zł, o ponad 100 procent więcej niż w roku 2008. Co oznaczają dla banku oraz całego sektora bankowego te wyniki? O tym Robert Stankiewicz rozmawiał z analitykiem DM Banku Handlowego, Andrzejem Powierżą

Ziemniak genetyczny i ślimak ryba...

...czyli co nowego w unijnym rolnictwie. Komisja Europejska zgodziła się na uprawę zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora. Wcześniej Bruksela uznała w swoim nazewnictwie ślimaka jako rybę. O unijnych absurdach i zbyt wysokich cenach polskich produktów rolnych Robert Stankiewicz rozmawiał z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Sławomir Ziegert o Biotonie

Rok 2010 będzie lepszy dla nas od poprzedniego - mówi prezes Budvaru, Marek Trzciński. Spółka chce utrzymać rosnącą sprzedaż i poprawiać rentowność, która mogłaby przekroczyć 10%. O tym jak mogą wyglądać wyniki spółki w 2010 roku w Mikołaj Kunica pytał prezesa Budvaru.

Trudny 2009 rok AmRestu

AmRest zarabiał w 2009 roku mniej od oczekiwań analityków i samego zarządu spółki. Zysk netto w czwartym kwartale wyniósł 2 miliony złotych wobec 12,8 miliona straty przed rokiem. Spółka obecnie skupia się na swoim biznesie w Ameryce, gdzie sprzedaż w ujęciu roczny spadła o 8,1%. Lepszym okazał się rynek europejski, gdzie sprzedaż wzrosła o 4%. O wynikach i planach AmRestu, Mikołaj Kunica rozmawiał z członkiem zarządu spółki, Wojciechem Mroczyńskim

Fundusze podsumowują luty

Do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych płynie znaczny strumień pieniędzy - tak mówi prezes Pioneer Pekao TFI, jednego z największych uczestników tego rynku. Pioneer potwierdza, że mimo krótszego miesiąca, luty był drugim po styczniu udanym miesiącem w tym roku. Miesiącem, gdy suma wpłat klientów była większa niż umorzeć. Prezes Pioneer Pekao, Krzysztof Lewandowski był gościem programu "Dzień na rynkach"

Cepry dutków nie zostawiają!

Ostatnie ferie zimowe mimo bardzo śnieżnej pogody wcale nie były udane dla zimowej stolicy Tatr. Jak wylicza miasto liczba turystów w Zakopanym w ostatnie ferie była mniejsza o jedną trzecią w porównaniu do zeszłorocznych ferii. W obawie o słaby rok w turystyce Polska Organizacja Turystyczna namawia do wykorzystywania pieniędzy z Unii. Jak to zrobić? O tym w programie "Pieniądze od rana", którego gościem był prezes tej organizacji, Rafał Szmitke.

OC może być tańsze

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny testuje nowy system, który uniemożliwi kierowcom oszukiwanie firm ubezpieczeniowych. Na razie próbują go cztery takie firmy. Czy dzięki temu uczciwi kierowcy będą mogli liczyć na tańsze OC? Robert Stankiewicz próbował się tego dowiedzieć rozmawiając z Hubertem Stokłosą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Z konta w konto

Przeniesienie konta z banku jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. A do tego nigdy nie było tak tanie - przekonują nas w reklamach banki, które rozpoczęły intensywną walkę o klientów i ich pieniądze na rachunkach osobistych. Oferta w wielu przypadkach może wydawać się kuszącą, ale czy i kiedy naprawdę warto myśleć o zmianie banku? O ocenę sytuacji na polskim rynku bankowym poprosiliśmy byłego Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego, Wojciecha Kwaśniaka.

Królewscy najbogatsi

Real Madryt bije światowy rekord wielkości rocznych przychodów. Ranking „Football Money League” firmy doradczej Deloitte pokazuje, że kluby sportowe okazały się odporne na recesję, większość wykazała wzrost przychodów. O futbolowym biznesie w magazynie "90 minut" z prezesem Sport Management Polska, Grzegorzem Kitą rozmawiał Marek Tejchman.

Reformować z prezydentem

Minister Rostowski u Prezydenta. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju, na które zaproszenie dostał również minister finansów Jacek Rostowski. Jeszcze rano zapowiadał, że chce wykorzystać spotkanie z prezydentem, aby uzyskać deklarację poparcia dla planu konsolidacji finansów publicznych. Chodzi między innymi o reformę służb mundurowych, rent czy obniżenia wydatków na armię. O pomysły jakie przedstawił szef resortu pytaliśmy prof. Stanisława Gomułkę - głównego ekonomistę który był gościem programu "90 Minut"

IV kwartał w IDM

Więcej przychodów, i wyższy zysk z kwartału na kwartał. Dom Maklerski IDM S.A. zaprezentował wyniki finansowe za czwraty kwartał. O komentarz poprosiliśmy prezesa spółki, grzegorza Leszczyńskiego.

Polimex w górę

Czwarty kwartał przyniósł spółce Polimex-Mostostal dobre wzrost sprzedaży i wyższy niż przed rokiem zysk. O komentarz do tych wyników poprosiliśmy prezesa spółki, Konrada Jaskółę.

Rada u prezydenta

Minister finansów u Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju , na które zaproszenie dostał również Jacek Rostowski. Jeszcze rano zapowiadał, że chce wykorzystać spotkanie z prezydentem, aby uzyskać deklarację poparcia dla planu konsolidacji finansów publicznych. Chodzi między innymi o reformę służb mundurowych, rent czy obniżenia wydatków na armię. Cezary Królak.

Co z "pomostówkami"?

Ustawa o emeryturach pomostowych nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie, kogo uznać za uprawnionego do świadczeń - alarmują pracodawcy. Tymczasem pracownicy, którzy będą uprawnieni do wcześniejszych emerytur płacą składkę wyższą o 1,5 punktu procentowego. Dla dużego zakładu to koszt nawet kilka milionów złotych rocznie. Część z nich może zdecydować o niepłaceniu dodatkowych składek tak długo, jak długo przepisy nie będą jasne. Patrycjusz Wyżga

Papier na plusie

Czwarty kwartał - na plusie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2009-go roku, spółka Arctic Paper wypracowała o blisko 400 procent wyższy zysk netto niż przed rokiem. O wynikach finansowych i perspektywach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem Arctic Paper, Michałem Jarczyńskim.

Czwarty kwartał w Bakallandzie

Duży wzrost zysków w czwartym kwartale 2009-go roku zanotował Bakalland. Zyski spółki rosły, pomimo nieco niższych niż przed rokiem przychodów. O wynikach finansowych i sytuacji spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Marianem Owerko.

Rusza salon w Genewie

Elektryczne auta - zbyt ciche. Organizacje konsumenckie w Japonii domagają się, żeby auta elektryczne sygnalizowały swój przejazd. Czy pomysł zostanie podchwycony przez samochodowe koncerny? Okazja, aby to sprawdzić właśnie się pojawia. Podczas rozpoczynającego się w Genewie Salonu Motoryzacyjnego producenci zaprezentują kolejne pojazdy z napędza energią elektryczną. Marek Klapa.

Widoki na wzrosty

Strata w czwartym kwartale, i to mimo wyższych przychodów, oraz prognoza wypracowania zysku w 2010. roku - tak w skrócie wygląda finansowa sytuacja Biotonu. Do końca kwietnia, spółka ma również zakończyć rozmowy z Polpharmą, dotyczące połączenia obu spółek. Bioton to jednak nie jedyna spółka, w którą zaangażowany jest inwestor giełdowy, Ryszard Krauze. O sytuacji i perspektywach Biotonu i Petrolinvestu, z inwestorem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Konto nieopłacalne

Przeniesienie konta z banku jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. A do tego nigdy nie było tak tanie - przekonują nas w reklamach banki, które rozpoczęły intensywną walkę o klientów i ich pieniądze na rachunkach osobistych. Oferta w wielu przypadkach może wydawać się kuszącą, ale czy i kiedy naprawdę warto myśleć o zmianie banku? To sprawdzał Łukasz Kijek.

Jak poprawnie oznakować żywność?

Co druga partia wyrobów garmażeryjnych ma etykiety z nieprawdziwymi informacjami, co piąta jest wybrakowana - to wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W sumie skontrolowano 78 firm produkujących wyroby garmażeryjne. Najwięcej zastrzeżeń Inspekcji co do jakości wzbudziły pierogi z truskawkami, z serem i z kapustą. Dlaczego i z czego to wynika? O to pytaliśmy gościa programu "Biznes Lunch" Stanisława Kowalczyka - Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Udana sesja na GPW

Czy warszawska giełda wraca na szczyty? To pytanie na które dobrą odpowiedź trudno znaleźć, ale po wtorkowej sesji znowu stało się aktualne. We wtorek indeks WIG20 po słabym początku wystrzelił w górę i zakończył dzień wzrostem 2,57%.

Złe znakowanie żywności

Jakie oznaczenia i towary sprawiają przedsiębiorcom trudności? Na co powinni szczególnie uważać? Czego prawo wymaga od importerów? A jakie wymogi są stawiane przed eksporterami? Na te wszystkie pytania próbowali odpowiedzieć goście programu "Biznes Lunch" Andrzej Gantner - prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Małgorzata Rzeszotarska - radca prawny w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Wyniki Boryszewa

Kontrolowany przez Romana Karkosika Boryszew miał w IV kwartale 612,4 mln zł skonsolidowanych przychodów z działalności kontynuowanej, czyli o 0,39 mln zł mniej niż przed rokiem. Zysk operacyjny wyniósł 63,2 mln zł wobec 110 mln zł pod kreską rok wcześniej. Grupa, w której skład wchodzą też m.in. giełdowe Impexmetal i Hutmen, zanotowała 20,3 mln zł czystego zarobku wobec ponad 116 mln zł straty przed rokiem. O komentarz poprosiliśmy prezes Boryszewa Małgorzatę Iwanejko, która była gościem programu "Dzień na rynkach".

Co stoi za mocnym złotym?

Według ekonomistów początek tygodnia będzie sprzyjał lekkiemu umocnieniu złotego dzięki dobrym nastrojowym na rynkach finansowych. Po poniedziałkowym umocnieniu złotego do 3,92 za euro i osłabieniu funta w programie "Pieniądze od rana" rozmawiamy z maklerem DM TMS Brokers Sebastianem Trojanowskim.