Z kraju

Z kraju

Zarobić na reklamie

O tym jak szybko będzie rósł rynek rozrywki i mediów Marek Tejchman w programie "90 Minut" rozmawiał z Januszem Pliszką, z PricewaterhouseCoopers.

Uwaga na prawa autorskie!

Głośny stał się przypadek naruszenia praw autorskich blogerki z USA, której fotografię właściciel m.in. marki Reserved miał wykorzystać na koszulkach. W "Bilansie" zajmowaliśmy się sprawą ochrony praw autorskich zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. -Często zbyt pochopnie stosujemy nawiązania do wizerunków, może to być niezgodne z prawem - ostrzegał nasz gość dr Bogdan Fischer, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Leszek Czarnecki z nowym bankiem

Rozwoju biznesu Leszka Czarneckiego ciąg dalszy. Nadzór finansowy po pół roku analizowania dał zgodę na połączenie Getin Noble Banku z GMAC Bankiem, specjalizującym się w kredytach samochodowych.

Wyższa emerytura utajniona

Jeśli należysz do pewnej grupy emerytów i upomnisz się o to, co Ci się należy od ZUS, będziesz otrzymywać wyższą emeryturę. Upomnieć się trzeba, bo ZUS nie ma obowiązku przypominać swoim klientom o tym, że mogą dostać więcej niż dostają 

VAT za kratkami

Nabywcy aut chcą za kratki - fiskus chce wyroku na podatkowe odliczenia.  Kupowanie samochodu na firmę juz niedługo może okazać się droższe, a ulga przy tankowaniu paliwa może wyparować zupełnie. Dlaczego i dlaczego niekoniecznie na zawsze? O tym Łukasz Kijek.

W jakie sektory warto inwestować

Polacy nadal wciąż więcej wpłacają do funduszy inwestycyjnych niż z nich wypłacają. Gość "Rynków Dnia" Piotr Góralewski z PZU TFI wskazuje, że 90% wpłat w tym roku kierowano do funduszy pieniężnych i dłużnych, a to oznacza, że inwestorzy wciąż są bardzo ostrożni. - Tymczasem energia, medycyna i ekologia to sektory, które przyniosą ponadprzeciętną stopę zwrotu - przekonuje prezes Towarzystwa.

MFW: decyzja ws. FCL dla Polski za 2-3 tygodnie

Kilka dni po przejęciu fotela prezesa NBP przez prof. Marka Belkę bank centralny dogadał się z ministrem finansów i złożył wniosek o przedłużenie elastycznej linii kredytowej z MFW. Przedstawicielka Polski w MFW zapowiada w TVN CNBC Biznes, że decyzja ws. odnowienia dostępu do linii zapadnie w ciągu 2-3 tygodni. Informuje też o wskazaniach Funduszu wobec polityki fiskalnej Niemiec.

Remisowa sesja na GPW

Indeksy na warszawskiej giełdzie zakończyły dzień bardzo blisko wyników wczorajszego zamknięcia . WIG20 stracił 0.05 procent zaś indeks szerokiego rynki WIG zakończył dzień 0.06 procent na plusie.

BZ WBK pokaże, ile warte banki w regionie

Według polskiego prawa nowy właściciel BZ WBK byłby zobowiązany do ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje banku po nabyciu 66% jego akcji. - Jest szansa, że dzięki luce w przepisach nowy właściciel nie będzie musiał ogłaszać wezwania - twierdzi Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego. Według analityka dla rynków najważniejsza jest jednak wycena BZ WBK, która pokaże, ile dziś warte są dobre banki regionu.

LPP się tłumaczy

Właściciel marki m.in. Reserved tłumaczy się z oskarżeń o kradzież i wykorzystanie zdjęcia amerykańskiej nastolatki. Zdjęcie Rocky Nolan pojawiło się na t-shirt'ach Reserved bez zgody autorki. W Rynkach Dnia wiceprezes LPP Dariusz Pachla tłumaczy, że sprawa zostanie rozwiązana, a Ricky Nolan otrzyma stosowne odszkodowanie.

Srebro w portfelu

Ostatnie miesiące pokazały, że w czasie zawirowań na rynkach inwestorzy przenoszą zainteresowanie z giełd na złoto. W jego cieniu pozostaje inny szlachetny metal - srebro. O tym, jakie są jego zalety i w jakich sytuacjach warto w nie inwestować w Godzinie dla Pieniędzy opowiadał Maciej Bitner z Wealth Solutions.

Inwestycje w obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne to korzystna forma finansowania przedsiębiorstw w sytuacji ograniczeń kredytowania ze strony banków,  a także w miarę bezpieczny sposób inwestowania wolnych środków. O tym jak wybrać spółkę, której pożyczy się pieniądze bez narażania ich na duże ryzyko i o rynku obligacji Catalyst w Godzinie dla Pieniędzy mówił partner w Azimutus, Jacek Bryt.

Będzie więcej ryb od Seko

Nowy zakład Seko ruszy na przełomie września i października - mówi w programie "Dzień na rynkach" prezes spółki Kazimierz Kustra. Przetwórnia zwiększy moce produkcyjne i umożliwi wytwarzanie zupełnie nowych produktów. Fabryka, której koszt przekroczy 36 mln złotych będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jak zdradził prezes Seko, w nowej przetwórni będą produkowane m.in. sałatki, które trafią do Francji.

HR w małej firmie

W małej firmie bardzo istotny jest system wynagrodzeń i system premii. Lider innowacji w zarządzaniu personelem podpowiada w czym i jakie innowacje może wprowadzić mała firma, czyli najlepsi radzą najmniejszym. Gościem programu "Biznes Lunch" był Zbigniew Płuciennik - Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w Alior Banku.

Garnitur w kosztach firmy

Jednym z głównych zadań podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jest pozyskiwanie nowych klientów. Nie ulega wątpliwości, iż w takim przypadku reprezentacyjny ubiór stanowi istotny czynnik gwarantujący skuteczną realizację podejmowanych działań. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków np. na odzież. Czy podmiot prowadzący działalność gospodarczą może przedmiotowe wydatki, w szczególności na zakup garniturów, koszul, krawatów, obuwia itp. zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Gościem Pawła Blajera w programie "Biznes Lunch" była Katarzyna Szafrańska-Blank, doradca podatkowy w dziale prawno-podatkowym PwC.

Kurs zamiast strażaka

Mamy dobre informacje dla właścicieli małych firm. Nie trzeba będzie zatrudniać inspektora ochrony przeciwpożarowej. Pracodawca będzie musiał jedynie wyznaczać osoby odpowiedzialne za ewakuację - do tego wystarczy zwykłe przeszkolenie bhp. Jakie są tak naprawdę regulację dotyczące ochrony przeciwpożarowej? Gościem programu "Biznes Lunch" był Wojciech Dudziński - nadinspektor w Okręgowym Inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Makarony Polskie chcą zwiększyć udział w rynku

Przypomnijmy, że Grupa Makarony Polskie prognozuje, że w 2010 roku wypracuje 4,522 mln zł zysku netto, czyli ok. 103 proc. więcej niż w 2009 roku. Prezes spółki Paweł Nowakowski jest przekonany, że opublikowane prognozy na ten rok zostaną zrealizowane. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach", w kolejnych latach wzrost organiczny spółki będzie wynosił ok. 20%.

Inwestycje Chemoservisu

Chemoservis realizuje zlecenia nie tylko dla Synthosu. Obecnie, jak zdradził prezes spółki Wojciech Mazur spółka negocjuje kontrakt z Grupą Lotos" Dodaje, że w przyszłym tygodniu spółka powinna podpisać umowę z Grupą Lotos. Gościem programu "Dzień na rynkach" był prezes Chemoservis-Dwory Wojciech Mazur.

Okablowanie Stadionu Narodowego

Qumak-Sekom walczy o Stadion Narodowy. Przypomnijmy, że spółka złożyła najniższą ofertę w przetargu na dostarczenie urządzeń i oprogramowania zarządzającego sieci teleinformatycznej dla Stadionu Narodowego w Warszawie. Wartość oferty to 32,36 mln zł brutto. Jak powiedział gość programu "Dzień na rynkach" prezes Qumak-Sekom Paweł Jaguś - jutro dowiemy się czy będziemy wykonywać prace na stadionie Narodowym.

Perspektywy dla rynków

Unia Europejska dementuje doniesienia hiszpańskiej prasy o planie utworzenia linii kredytowej dla Hiszpanii. O takim pomyśle donosiła gazeta El Ekonomista. Według gazety pomoc w wysokości do 250 mld euro, wspólnie miały zaoferować Hiszpanii, Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i rząd Stanów Zjednoczonych. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Adam Drozdowski, zarządzający w AXA TFI.

Kierowco pamiętaj o OC

Po polskich drogach jeździ 16 mln aut. 200 tysięcy kierowców nie ma wykupionego OC. Policja jest w stanie wyłapać niewiele ponad 20 tysięcy takich przypadków. Zmienić chce to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który rozpoczyna kontrolę komunikacyjnych polis OC. Na początek sprawdzonych ma być 7 tysięcy. W jaki sposób? Wyjaśniał to o poranku Hubert Stoklas - wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zarabiać więcej niż Obama

Polski poseł zarabia miesięcznie 14 tysięcy złotych, Prezydent prawie 20 tysięcy. Prezydent USA zarabia 150 złotych... na godzinę. Ale są zawody, które daję wyższe profity niż bycie prezydentem USA. Ich listę przedstawiła Aleksandra Czajka z wynagrodzenia.pl która była gościem programu "Pieniądze od rana".

BP wciąż walczy z wyciekiem

Barack Obama zażąda od BP utworzenia wartego 20 miliardów dolarów funduszu, rekompensującego straty z powodu katastrofy w Zatoce Meksykańskiej. Amerykański prezydent, wezwał też kongres do szybkiego uchwalenia ustawy, wspierającej rozwój alternatywnych źródeł energii. Ma to zmniejszyć zależność USA od ropy naftowej. Gościem programu "Pieniądze od rana" był prof. Tadeusz Kaczmarek z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Łazarskiego.

"Krótka sprzedaż" na GPW

Od początku lipcu rusza "krótka sprzedaż" akcji 36 spółek notowanych na GPW. Dzisiaj warszawska giełda ogłosiła listę spółek, które będą mogły być przedmiotem tej transakcji. Oprócz walorów z WIG20 w zestawieniu znalazło się 16 najbardziej płynnych pozostałych firm – m.in. Agora, Bank Handlowy, Millennium, ING BSK, Budimex, Cersanit, Netia, Petrolinvest. Na temat krótkiej sprzedaży na warszawskim parkiecie rozmawiał w programie "90 Minut" z Markiem Tejchmanem, prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Inflacja najniższa od 33 miesięcy

Inflacja na poziomie 2,2 procent, najniższa o 33 miesięcy i poniżej środka celu inflacyjnego. Według Mai Goetting, głównej ekonomistki banku BPH jest to efekt bazy związany ze słabym złotym z okresu zeszłego roku, a także niskiej presji popytowej. Więcej o tym o aktualnej sytuacji ekonomicznej i prognozach rynkowych w rozmowie rafała Hirscha z Mają Goetting.

Deficyt mniejszy niż w ustawie?

Deficyt budżetowy w tym roku może wynieść kilka miliardów mniej niż to zapisano w ustawie budżetowej, uważa Janusz Jankowiak. Zdaniem głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu niepokojące jest, że mimo oszczędności rosną wydatki budżetowe. Deficyt budżetu centralnego po maju wyniósł 32 mld 100 mln złotych - podało we wtorek Ministerstwo Finansów. Wg harmonogramu deficyt po maju miał wzrosnąć ponad 36 mld zł.

Inflacja wyhamowuje

W maju, według GUS ceny wzrosły o 2,2 procent rok do roku. W skali miesiąca infalacja również poniżej oczekiwań. Inflacja spada głównie ze względu na efekt bazy - czyli w zeszłym roku inflacja była dużo wyższa, ze względu na efekt kursowy. W danych makroekonomicznych nie widać jednak innego efektu - wyraźnie widocznego choćby na bazarach, gdzie ceny wcale nie maleją. Dlaczego tak się dzieje sprawdzał Marek Klapa.

Brak informacji w ZUS

Kobiety z rocznika 50', które przeszły na wcześniejszą emeryturę mogą dostać wyższe świadczenie. Najpierw jednak muszą poprosić ZUS o wyliczenie emerytury według nowych zasad. Nie wszędzie jednak informacja o tych możliwościach jest dostępna. Różnica na ich korzyść może wynieść 100-300 zł. W związku z dodatkami do emerytury pojawia się szereg pytań o stan kasy ZUS. Więcej o problemach emerytów w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Spadek na GPW

WIG 20 stracił dzisiaj 0,81%. Traci głownie z powody Telekomunikacji Polskiej i KGHM- obie te spółki były notowane dzisiaj bez prawa do dywidendy i ich kurs był pomniejszony o jej wartość. Najsłabszą spółką jest TVN.

Świat wychodzi z kryzysu?

Świat wychodzi z kryzysu czy wchodzi w jego „drugi akt”? Moody's obniżył rating greckich obligacji o cztery stopnie z A3 do śmieciowego Ba1, Niemcy i Włosi na ulicach w proteście przeciwko reformom, japoński premier mówi o groźbie niewypłacalności jego kraju, chińska gospodarka stygnie (tyka tam bomba przegrzanego rynku nieruchomości), a George Soros ostrzega, że „drugi akt” jest nieunikniony, bo inwestorzy nie będą pożyczać państwom. Materiał został przygotowany w oparciu o nasz patronat nad konferencją Country Risk Conference.