Z kraju

Z kraju

Wyniki Dom Development

W I kw. br. Dom Development nie wprowadził do sprzedaży żadnej nowej inwestycji, co oznacza, że dla spółki jest to już trzeci kwartał z rzędu, w którym nie rozpoczęto nowego projektu. Zdaniem Jarosława Szanajcy spółka sprzeda w 2009 roku mniej niż tysiąc lokali. W samym pierwszym kwartale nabywców znalazło o 68% mniej mieszkań niż rok wcześniej. Gościem Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" był Jaroslaw Szanajca, prezes Dom Development.

Produkcja aut spada

Od stycznia do kwietnia produkcja aut w Polsce spadła o 22,1% rok do roku. Od początku 2009 roku w Polskich fabrykach wyprodukowano tylko 288 tys. aut. W programie "Bilans" prezes Instytutu Samar Wojciech Drzewiecki powiedział, że przede wszystkim muszą nastąpić zmiany systemowe odnosząca się do działań fiskalnych.

Trudny rok dla LOTu

Nowy prezes LOTu i trudne decyzje na początek. Likwidacja Centralwings, LGS postawiony w stan upadłości. W spółce LOT szykują się zwolnienia. Jak największy lotniczy przewoźnik w Polsce radzi sobie z kryzysem i jakie ma plany na przyszłość w programie "Biznes Lunch" gościli Adrian Furgalski, dyrektor zespołu ekspertów gospodarczych TOR oraz Eryk Kłopotowski, ekspert rynku lotniczego.

Walka o wielkie pieniądze

Za naszą zachodnią granicą dwóch operatorów telefonii komórkowej wycofuje ze swojej oferty telefon marki Nokia, ponieważ przy tym telefonie można korzystać ze Skypa i dzwonić za darmo. Wielkie korporacje telefoniczne nie chcą bowiem, aby ktoś dzwonił i im nie płacił. O jak wielkie pieniądze toczy się gra i jakich argumentów gotowe są użyć wielkie telecomy? W programie "90 Minut" rozmawialiśmy z prezesem PTK Centertel Grazyną Piotrowską-Oliwą.

Słowa kontra słowa

Komisja Europejska może mieć rację. Jest niebezpieczeństwo, że polska gospodarka zanotuje w tym roku spadek PKB o 1,4 procent - przyznał w minister finansów Jacek Rostowski. To zasadnicza zmiana stanowiska wobec tego, co szef resortu finansów mówił tydzień temu w dniu, gdy Komisja przedstawiała swoje prognozy. W rozmowie z Financial Times Rostowski przyznał też, że nie będzie końca świata, jeśli euro przyjmiemy później. Dotychczas twarde stanowisko ministra finansów wyraźnie mięknie. Pojawiają się opinie, że rząd nie mówi wszystkiego, a prawda o stanie państwowej kasy zostanie wyjawiona dopiero po czerwcowych wyborach. Zdecydowanie za późno...

Upadłość i co dalej?

Co dla inwestorów oznacza upadłość spółki giełdowej? Co umożliwia wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu? Na pytania odpowiadali Goście magazynu "90 Minut" - Marcin Gomoła z Ernst&Young oraz Anna Maria Pukszto szef Zespołu Niewypłacalności i Restrukturyzacji w kancelarii Salans.

Jaki budżet?

Były minister finansów Mirosław Gronicki uważa, że rząd nie chce powiedzieć, jak naprawdę może wyglądać polski budżet w tym roku. Czy rząd powinien deklarować korektę budżetową? Czy będzie ona niezbędna? Między innymi na te pytania odpowiadał profesor Jan Winiecki z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, który był Gościem magazynu "90 Minut"

Ubezpiecz się

Czy możemy ubezpieczyć się od ryzyka biznesowego? W programie "90 Minut" na niezwykle trudne pytania odpowiadał Marek Porczyński ze Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Żurawie Wieżowe po I kwartale.

Dopiero na przełomie III i IV kwartału może poprawić się sytuacja na rynku budowlanym - powiedział w TVN CNBC Biznes Grzegorz Żółcik prezes Żurawi Wieżowych. Mimo tego spółka spodziewa się w całym bieżącym roku spadku sprzedaży. Nie spodziewa się również dobrych wyników za I kwartał, bo właśnie w tym okresie miało miejsce największe zahamowanie inwestycji budowlanych.

Nowe inwestycje, większe zyski.

Pozytywne dane po pierwszym kwartale dla Es-System. Blisko 26%, o tyle wzrósł ów zysk netto firmy działającej w branży oświetleniowej. Spółka Es-System działająca w branży oświetleniowej do tej pory realizowała zamówienia głównie na Europejskim rynku. Teraz firma planuje wejście na rynek amerykański poinformował w Dniu na Rynkach prezes spółki Bogusław Pilszczek.

DGA odrabia zeszłoroczne straty.

Po zeszłorocznej stracie, tegoroczne dane z pierwszego kwartału pokazują zysk netto spółki DGA. Prezes firmy, Andrzej Głowacki zapewnia, że zarząd firmy głównie liczy na rentowność podejmowanych działań, a w mniejszym stopniu na wysokość przychodów. W ramach planu oszczędnościowego spółka ograniczyła między innymi koszty o ponad 50%.

Rynek nieruchomosci

Ceny mieszkań na wiosnę nieznacznie spadły. Jak wygląda sytuacja na rynku wynajmu mieszkań? W których miastach za wynajem zapłacimy najwięcej, a gdzie ceny są niższe? O tym kiedy możemy wynająć mieszkanie najtaniej w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z prezesem RedNet Property Group Robertem Chojnackim.

Co dalej z LOT-em?

Od wczoraj PLL LOT ma nowego prezesa został nim Sebastian Mikosz. Sytuacja spółki jest trudna, ale ministerstwo skarbu nie widzi ryzyka upadłości LOT-u. Zdaniem wiceministra Zdzisława Gawlika spółkę uda się wyprowadzić z zapaści finansowej przy współpracy jego współwłaścicieli. W ubiegłym roku miał 600 milionów złotych straty. Pesymiści twierdza, że nie przetrwa na trudnym rynku najbliższych 12-tu miesięcy. O sytuacji spółki i sposobach na poprawienie jej sytuacji ze Zdzisławem Gawlikiem, wiceministrem skarbu rozmawiał Robert Stanilewicz.

Dopłaty do kredytów hipotecznych

Minister Boni obiecywał że we wtorek rząd zajmie się dopłatami do kredytów hipotecznych dla osób, które utraciły pracę po 1 lipca. Wszystko jednak wskazuje że rząd dopiero za tydzień zajmie się projektem ustawy. O tym jak wyglądają postępy przy pracach nad ustawą oraz kiedy możemy liczyć na to że trafi do Sejmu, Robert Stankiewicz w programie "Pieniądze od Rana" rozmawiał z wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszką Chłoń-Domińczak.

SSE w czasie kryzysu

W Specjalne Strefy Ekonomiczne uderzył kryzys. Dla zwiększenia inwestycji potrzebne są zmiany przepisów. O tym czy wciąż opłacalne jest inwestowanie w SSE z ekspertem Deloitte, Tomaszem Konikiem, w programie Pieniądze od rana rozmawiał Robert Stankiewicz.

Zasiłki wyższe o 40%?

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przedstawiła aktualne zapisy projektu ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów hipotecznych osobom, które straciły pracę. Według nowego projektu jeżeli pracę straci tylko jedno z małżonków, to rodzina nie dostanie od państwa pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego -udzielana będzie gdy bez pracy będą obydwoje. W TVN CNBC Biznes Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich uważa, że sama idea jest słuszna, ale należy zauważyć skąd ten projekt będzie finansowany.

Udany I Kwartał Pozbudu

Pozbud, producent stolarki z Lubonia, zanotował wzrost przychodów w I kwartale o 26,6% rok do roku. Jak przyznał prezes spółki mimo że branża deweloperska notuje spadki to w ich firmie widać wzrosty sprzedaży. W programie "Rynki dnia" wiceprezes Pozbudu Roman Andrzejak podtrzymał prognozę na ten rok - zysk netto 6,8 mln zł, sprzedaż 70 mln zł.

Seco/Warwick - mocny wzrost zysku

Zysk netto Seco/Warwick w I kwartale wzrósł o 271,7% rdr do 3,9 mln złotych. Spółka znacznie obniżyła przy tym koszty. Jakie są dalsze plany Seco/Warwick? Między innymi na ten temat Robert Stanilewicz rozmawiał w "Rynkach Dnia" z Leszkiem Przybyszem - prezesem Seco/Warwick.

Zasiłki kontra koszty?

3 miliardy złotych - tyle mogą kosztować propozycje minister pracy Jolanty Fedak, która chce, aby podnieść nawet o 40 procent świadczenia rodzinne. Zmiany miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku. Ponadto Pani Minister proponuje zwiększyć liczbę uprawnionych do świadczeń podnosząc o 20 procent próg dochodowy. Na te duże wydatki nie chce zgodzić się minister finansów, ale jak się okazuje podwyżki w "pewnej formie" mogą zostać zaakceptowane.

Nowy prezes ale czy nowy lot?

Nowy prezes - stare problemy. Sebastian Mikosz, który dotychczas był pełniącym obowiązki prezesa, teraz został formalnie wybrany na to stanowisko. Obecny szef Polskich Linii Lotniczych może być ostatnim, za którego kadencji samoloty przewoźnika będą latać. Urząd Lotnictwa Cywilnego weryfikuje warunki koncesji LOT-u i pod koniec czerwca ogłosi, czy firma nadal może wozić pasażerów. Polskie Linie Lotnicze mogą przestać latać - coś co jeszcze jakiś czas temu wydawało się nieprawdopodobne przez wiele lat - teraz może stać się faktem w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Śmiecić z głową

11-go maja obchodzimy "Dzień Bez Śmiecenia". Organizatorzy oczywiście nie namawiają nas do nie śmiecenia, bo tego akurat uniknąć sie nie da. Zamysłem akcji jest nauczenie nas jak "śmiecić z głową" czyli jak powinniśmy zagospodarować i segregować nasze odpady. W programie "Biznes Lunch" wraz z naszymi gośćmi: Piotrem Szajrachem, prezesem Rekopolu oraz Józefem Mokrzycki z firmy MO BRUK, zastanawialiśmy się, jak w "śmieceniu z głową" pomaga nasze państwo.

Nowe spalarnie w Polsce?

Nawet 12 spalarni mogłoby powstać w Polsce w najbliższym czasie - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk. Problemem jednak jest ich lokalizacja. Mieszkańcy dużych miast wciąż są negatywnie nastawieni do tego typu inwestycji w regionie. O polskich spalarniach, ale przede wszystkim o nowej ustawie w "Biznes Lunchu" z wiceministrem środowiska rozmawia Jolanta Wiśniewska.

Wasko chce zamknąć rok na plusie

Spółka Wasko zanotowała w pierwszym kwartale 2009 roku stratę netto na poziomie ponad 2,5 mln zł wobec prawie 2-milionowego zysku rok wcześniej. Zdaniem członka zarządu spółki, Tomasza Kosobuckiego, wyniki poprawi trzeci kwartał, a spółka osiągnie w całym roku zysk podobny do wypracowanego w 2008. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Wiosna na rynku nieruchomości

Wiosna zawsze sprzyja ożywieniu na rynku nieruchomości. Jednak trend spadkowy będzie się jeszcze utrzymywał ze względu na złą sytuację na rynku kredytowym. Na temat sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Martą Kosińską, Szybko.pl.

W co inwestować w Chinach?

Robienie biznesu w Chinach nie jest łatwe. Jest to rynek dosyć atrakcyjny, ale polscy przedsiębiorcy borykają się z trudnościami. Jakie to trudności? Czy do prowadzenia działalności w Chinach niezbędni są pośrednicy? Między innymi na te pytania odpowiadał Augustyn Ciuhak, prezes zarządu Grupy Strategia.

Giełda liderem

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest liderem w regionie, a do tego na pierwszym miejscu w Europie pod kątem pierwszych emisji. Co natomiast dzieje się na rynku New Connect? Na to pytanie i wiele innych o przyszłość warszawskiej GPW, jej prezesa Ludwika Sobolewskiego pytał w programie "90 Minut" Rafał Wojda.

Franki w cenie

Kredyt we franku szwajcarskim wciąż jest tańszy wobec innych kredytów walutowych - przyznał w TVN CNBC Biznes analityk Expandera Jarosław Sadowski. Jest także trudniej dostępny, bo kolejne banki wycofują się z udzielania go klientom. O tym, jakie kredyty są obecnie najbardziej opłacalne i ile wynosi średnia marża, gościa programu "Pieniądze od Rana" Jarosława Sadowskiego pytał Robert Stankiewicz.

Podatki do przeglądu?

Ministerstwo finansów nie pracuje obecnie nad podwyżką podatków - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski. Takie głosy pojawiły się po zapowiedzi przez rząd zmiany ustawy budżetowej na 2009 rok. Zmiany czekają także podatników, którzy w przyszłym roku będą chcieli się rozliczać przez internet. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Millennium w czasach kryzysu

Zysk netto Banku Millennium wyniósł w pierwszym kwartale 2009 roku niewiele ponad 12 mln zł i był mniejszy o ponad 90 procent wobec pierwszego kwartału roku poprzedniego. O to, jaka jest obecnie sytuacja w sektorze bankowym i jakie plany ma Millennium, Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na Rynkach" Bogusława Kotta.

Bezpieczeństwo energetyczne

Od czerwca będziemy płacili mniej za gaz. URE zatwierdziło juz nowe taryfy PGNiG. Jak wpływa to na nasze bezpieczeństwo gazowe a także jakie zapasy gazu będzie miała w zimie Polska, pytaliśmy naszego gościa: Macieja Woźniaka, doradcę premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego.