Z kraju

Z kraju

Żarnowiec wygrał

Żarnowiec - wybrany jako miejsce lokalizacji elektrowni jądrowej. W rankingu 28-miu propozycji zajął pierwsze miejsce, na drugim znalazła się Warta-Klempicz, a na trzecim - Kopań. O budowie elektrowni jądrowej w Polsce w magazynie "90 minut" z Mariuszem Przybylikiem z A.T. Kearney i Jackiem Baurskim z Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego rozmawiał Rafał Wojda.

Płace rosą - będzie nas stać na więcej?

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w lutym  2,9 procent w porównaniu z lutym ubiegłego roku i o pół procent w stosunku do stycznia. Pensje Polaków po raz kolejny były wyższe niż rok wcześniej, ale ich realna siła nabywcza przez inflację nie zmieni się - uważa  Ryszard Petru , główny ekonomista BRE Banku, który był gościem programu 90 minut.

W drodze na GPW

PZU w drodze na Giełdę Papierów Wartościowych. Ten tydzień to tydzień, w którym PGE zawita również na WIG 20, a Tauron w czerwcu. Są informacje o kolejnych spółkach, które zadebiutują. O tym jak polski rynek to wszystko przyjmie, w magazynie "Rynki Dnia" z byłym ministrem skarbu państwa Andrzejem Mikoszem, rozmawiał Marek Tejchman.

Energia atomowa - czy jest alternatywa?

Żarnowiec został wskazany przez ekspertów ministerstwa gospodarki jako najlepsze miejsce do zbudowania pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Czy to dobra decyzja? Czy jest alternatywa dla energetyki jądrowej? Jakie zagrożenia wiążą się z tym rodzajem energii? O tym w magazynie "Bilans" z profesorem Zbigniewem Jaworowskim, prezesem Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej rozmawiał Marcin Kowalski.

Plany PGE

Zysk netto grupy PGE w zeszłym roku wyniósł 3,37 miliarda złotych, to o 76 procent więcej niż w 2008 roku. Spółka poinformowała, że na dywidendę chce przeznaczyć miliard 310 mln złotych. Prezes PGE Tomasz Zadroga zapewnia, że przeznaczenie tak wysokiej kwoty na zysk dla akcjonariuszy, nie wpłynie na strategiczne plany grupy.

RDO: Kupimy CP Energia?

Czy warto zainwestować w spółkę CP Energia? W programie „Rynki dla Opornych” doradzali Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

Elektrownia atomowa w Żarnowcu

Elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu. To wynik rankingu, w którym brano pod uwagę 28 różnych lokalizacji dla budowy instalacji. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej nastąpi za 10 lat. W sumie powstać mają dwie elektrownie każda o mocy 3 tysięcy megawatów. Koszt wybudowania jednej może wynieść nawet 15 miliardów euro. O tym w magazynie "Bilans" z pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanną Trojanowską, rozmawiał Marcin Kowalski.

Milion na biznes

Stworzyć coś równie spektakularnego jak Google to marzenie wielu młodych przedsiębiorców. Ale chęci i niezły nawet pomysł to jeszcze za mało - na początek potrzeba pieniędzy. Nowe firmy działające w dziedzinie IT i multimediów mogą się teraz ubiegać o 200 tysięcy euro - czyli niemal milion złotych - na start.

Dla kogo pomostówki?

Emerytury pomostowe jednak według rządu. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek zakładający unieważnienie roku 1999 jako cezury czasowej dla uprawnionych do emerytur pomostowych. Dzięki ustawie z listopada 2008 roku liczba uprawnionych do wcześniejszych świadczeń zmniejszyła się czterokrotnie. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

KNF zatwierdził prospekt emisyjny Ferro

Spółka Ferro jest jednym z liderów w branży sanitarnej i grzewczej. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki. Oferująca armaturę spółka chce pozyskać z emisji akcji kilkadziesiąt milionów złotych. Spółka zapowiedziała również debiut giełdowy w pierwszej dekadzie kwietnia 2010 roku. Czy spółka po debiucie na GPW pokusi inwestorów wypłacaniem dywidendy ? O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezes Ferro Anetą Raczek, rozmawiał Marek Tejchman.

Atomowe zyski Żarnowca?

Elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu. To wynik rankingu, w którym brano pod uwagę 28 różnych lokalizacji dla budowy instalacji. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej nastąpi za 10 lat. W sumie powstać mają dwie elektrownie każda o mocy 3 tysięcy megawatów. Koszt wybudowania jednej może wynieść nawet 15 miliardów euro. O szczegółach Łukasz Kijek.

Przychody Centrum Klima w dół

Centrum Klima, spółka produkująca systemy wentylacyjne i zajmująca się dystrybucją elementów instalacji klimatyzacyjnych, podała wyniki za IV kwartał. Przychody i zysk spółki poszły mocno w dół. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa Centrum Klima, Marka Perendyka, który był gościem magazynu "Rynki Dnia" 

Czy Polacy rzeczywiście lepiej zarabiają?

Pensje Polaków po raz kolejny były wyższe niż rok wcześniej, choć ich realna siła nabywcza przez inflację nie zmieni się. GUS poinformował także, że w lutym przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,1 procent rok do roku, a miesiąc do miesiąca o 0,2 procent do 5-ciu milionów 290-ciu tysięcy osób. Jakie tendecje pokazują opublikowane przez GUS dane? O tym porozmawialiśmy z głównym analitykiem BRE Banku, Ernestem Pytlarczykiem.

Zielona sesja na GPW

Po wczorajszych spadkach dziś wyraźnie lepsze nastroje na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 zakończył dzień na ponad 2-proc. plusie.

Patent międzynarodowy

Ile trzeba zapłacić za patent w Polsce - minimum 550 złotych. Robert Stankiewicz w programie "Biznes Lunch" przekonuje że warto. Jeśli ktoś ma doskonałe pomysły to warto je opatentować. Być może też warto pomyśleć o opatentowaniu właśnie swoich wynalazków w Europie albo i na świecie. Ile zatem to kosztuje w Europie a ile przykładowo w USA? O to Robert Stankiewicz pytał Marka Łazewskiego.

Kto ochroni nasz patent?

W programie "Biznes Lunch" mówiliśmy o prawie autorskim w firmie – o tym jak prowadzić działalność (głównie marketingową) tak, by nie łamać tych praw i nie narażać się na kary czy sprawy sądowe. O to czy możemy na swoją stronę internetową włożyć zdjęcia gwiazdy, która wystąpiła na firmowym pikniku, albo – co ważniejsze – czy możemy powiesić tam logotypy firm, z którymi współpracujemy? Na te i wiele innych pytań Roberta Stankiewicza odpowiadał dr Wojciech Machała specjalista w dziedzinie prawa autorskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Sposób na patent

Jak chronić swoją markę i pomysły, czyli patent, znak towarowy, wzór przemysłowy, itp. w praktyce. W programie "Biznes Lunch" Magdalena Tagowska - rzecznik patentowy Patpolu i Robert Jarzynka - wiceprezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych wyjaśniali  czym jest patent i znak towarowy  – jak je chronić i rejestrować?

Komentarz do wyników PGE

PGE miała 3,37 mld zł zysku netto w 2009 roku. Jednocześnie zarząd poinformował, że zarekomenduje akcjonariuszom spółki, by z zysku osiągniętego w 2009 roku na dywidendę trafiło 1,31 mld zł . o komentarz do tych wyników poprosiliśmy Tomasza Dumałę - doradcę inwestycyjnego w DM BGŻ.

Perspektywy dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że nie ma powodu, by Rada Polityki Pieniężnej podnosiła w najbliższym czasie stopy procentowe. Przedstawicielka Polski przy MFW, Katarzyna Zajdel Kurowska, powiedziała TVN CNBC że w kraju nie ma w tej chwili presji na wzrost cen - a to znaczy, że nie ma obecnie potrzeby, by zacieśniać politykę monetarną. MFW oczekuje, że do połowy roku wzrost cen będzie w Polsce spowalniał. Z Katarzyna Zajdel Kurowską, rozmawiał nasz reporter Cezary Królak

Bioton w Indiach

SciGen, spółka zależna Biotonu zawarła umowę z jedną z firm należących do indyjskiej grupy farmaceutycznej MJ. Inwestor za ponad 23 mln zł obejmie 49,99% udziałów w spółce SciGen Biopharm, która buduje w Indiach fabrykę rekombinowanej insuliny. O komentarz do komunikatu Biotonu poprosiliśmy Tomasza Jachowicza analityka BM DnB Nord, który był gościem programu "Dzień na rynkach"

Są szanse na osiągnięcie układu

"Brutal" potrzebuje inwestora. Znana m.in. z wody toaletowej "Brutal", czy perfum "Być Może" – Kolastyna wciąż negocjuje z chętnymi na zainwestowanie w spółkę kilkunastu milionów złotych. Przypomnijmy, że Kolastyna podpisała nową umowę z Laboratorium Kosmetycznym Malwa. Poprzednia umowa została zerwana przez obie strony, a powodem była niewypłacalność Kolastyny. Gościem programu "Dzień na rynkach" była Monika Nowakowska prezes Kolastyny.

Deficyt po lutym 16,7 mld

Deficyt budżetowy po dwóch miesiącach tego roku wyniósł 16 miliardów 750 milionów złotych. To nieco ponad 32% deficytu zaplanowanego na cały rok. Ministerstwo finansów planuje, że na koniec pierwszego półrocza deficyt sięgnie prawie 80-ciu procent planu. Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od rana" był Michał Boni - minister w Kancelarii Premiera.

Gdzie złożyć PIT?

Jak rozliczyć podatki, żeby nie pomylić się i nie mieć kłopotów z fiskusem? W programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz wraz ze swoim gościem Anną Misiak - doradcą podatkowym w MDDP odpowiadał na pytania widzów.

Dzień konsumenta

O tym jak świadomość praw klientów wpływa na działalność firm, porozmawialiśmy z prezesem Demo Effective Launching Jackiem Sadowskim, który był gościem w magazynie "90 Minut".

Od czego trzeba zacząć przygodę z fiskusem w 2010 roku?

Jakie dokumenty trzeba mieć, by rozliczyć PIT-a? Jak zabrać się do wypełnienia formularza? Dziś w TVN CNBC Biznes rozpoczęliśmy akcję "Twój Brat PIT". Na pytania od widzów w magazynie "90 minut" odpowiadał Marek Kolibski z Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerz. Pytał - Rafał Wojda.

Szansa na tańszy prąd?

UOKIK nie chce się zgodzić na dalsze łącznie firm energetycznych. Zamiast konsolidacji pionowej, która zdaniem UOKIK-u przyniosła klientom podwyżki cen energii o kilkadziesiąt procent, zaleca, aby więcej energii sprzedawano na giełdzie. Czy w Polsce możemy mniej płacić za prąd? W magazynie "90 minut" z dr Filipem Elżanowskim z Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu rozmawiał Rafał Wojda.

Historyczna chwila dla przemysłu lotniczego

W zakładach lotniczych w Mielcu, w świetle reflektorów i przy muzyce z filmu "Mission Impossible" został zaprezentowany pierwszy polski śmigłowiec Black Hawk. Rocznie z taśmy produkcyjnej w Mielcu ma "zlatywać" 36 nowych maszyn. O szczegółach w magazynie "Bilans" z ekspertem ds. lotnictwa Tomaszem Kułakowskim, rozmawiał Marcin Kowalski

Lutowa inflacja w dół

Inflacja w lutym wyniosła 2,9 procent wobec 3,5% w styczniu - podał GUS. To nieco mniej niż oczekiwał rynek, ale za to sporo na tle innych europejskich gospodarek. Zdaniem ekonomistów inflacja w kolejnych miesiącach może nadal spadać. O prognozach dla polskiej gospodarki w magazynie "Bilans" z głównym ekonomistą Noble Banku, Radosławem Cholewińskim, rozmawiał Marcin Kowalski

Inflacja a stopy RPP

Stopy procentowe mogą jeszcze długo pozostać na obecnym poziomie. Tak wynika z wypowiedzi głównego ekonomisty Biznes Center Club, profesora Stanisława Gomułki. Jego zdaniem, Rada nie podwyższy stóp w sytuacji, gdy inflacja jest w pobliżu celu. Na razie inflacja zaczęła się mieścić w przedziale wahań dopuszczanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Do celu, którym jest poziom 2,5 procent brakuje już tylko 0,4 punktu procentowego.