Z kraju

Z kraju

Dziś w magazynie „Firma” spróbujemy założyć własny... browar. Zobaczymy, czy na rynku gastronomicznym jest zapotrzebowanie na browary restauracyjne, i przekonamy się, czy na takim interesie zarobimy, czy.. nawarzymy sobie piwa.

W dzisiejszym wydaniu „Programu” zajmiemy się między innymi ochroną prywatnych danych w internecie. Kto i jak może je wykorzystać? Zapraszamy na "Program".

Zmienna stopa oprocentowania zależna od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego - wielu Polaków właśnie taki zapis ma w swoich umowach kredytowych. A ponieważ ostatnio stopy procentowe są obniżane to czy zapłacimy niższe raty? Tym bardziej, że niektóre banki obniżają oprocentowanie, ale lokat... Czemu się tak dzieje? O tym rozmawialiśmy z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Finamo.

Polski sektor bankowy jest w dużo lepszej kondycji niż amerykański czy chociażby ten w Europie Zachodniej. Ale mimo tego niezbyt chętnie zasila gospodarkę kredytami. W programie "90 minut" Wojciech Kwaśniak doradca prezesa NBP i były Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego.

Ponad połowa z nas planuje oszczędności i obawia się o swoje miejsca pracy. Eugeniusz Śmiłowski - prezes Pentor Research International mówił na antenie TVN CNBC o stosunku Polaków do kryzysu gospodarczego.

W ciągu dwóch lat Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy dostarczą 24,5 miliarda euro na dofinansowanie banków i wsparcie przedsiębiorstw w Europie środkowo-wschodniej. O planowanym wsparciu finansowym dla krajów Europy wschodniej rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Krystyną Gawlikowską- Huckel, dyrektorem wykonawczym w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

250 osób z Fabryki Opla w Gliwicach. To kolejne 250 osób, które straci pracę. A zakładów, które muszą redukować zatrudnienie w całym kraju jest coraz więcej. Polska mapa bezrobocia, a w niektórych przypadkach i bezsilności...

Tanio? Tanio to już było. Można zarobić - też można było. W bankach. Utrzymanie konta będzie coraz droższe - a oprocentowanie lokat... coraz niższe. Jednak skoro banki już nie chcą za wszelką cenę naszych pieniędzy - to może łatwiej je będzie od banków pożyczyć?

Przychody Budimexu w IV kw. wzrosły o 18,9% rdr, do 895,78 mln zł. Prezes spółki Marek Michałowski mówił w programie "Dzień na Rynkach", że nie wyklucza wypłaty dywidendy. Kwota przeznaczona na dywidendę może wynieść nawet powyżej 100 mln zł. Z prezesem Budimexu rozmawiał Mikołaj Kunica

Czekanie na kupowanie z przerwą na negocjowanie. A negocjacjom czas wyjątkowo sprzyja. Negocjacjom związanym z zakupem nieruchomości, ale głównie na rynku pierwotnym. Na rynku wtórnym jest już zupełnie inaczej. Dlaczego i jak zbić... cenę

Termin rozliczenia się z Urzędem Skarbowym coraz bliżej, a pytań dotyczących PIT-ów coraz więcej. W "Biznes Lunchu" kontynuujemy akcję "Twój Brat Pit", a na dzisiejsze pytania naszych widzów odpowiada doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers, Tomasz Kret. Tym razem dowiemy się m.in. co należy zrobić, gdy pracujemy i rozliczamy się za granicą, a w kraju osiągnęliśmy jedynie niewielki dochód.

Golarka, radio samochodowe, supermarket, czy tampony - takie wynalazki pojawiły się w latach 30. ubiegłego wieku w czasie, gdy na świecie panował Wielki Kryzys. O tym, czy kryzys gospodarczy skłania do innowacyjności w programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z ekonomistą Marcinem Piątkowskim.

Ciekawa rozmowa na temat polskiego rynku finansowego. Jakie spółki były trafionymi inwestycjami, a które niestety okazały się rozczarowaniem, Marek Tejchman rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z Krzysztofem Samotijem, prezesem BZ WBK AIB TFI Marek Tejchman.

Głównie dlatego że współpracuje z firmami z branży budowlanej. Jak więc będzie wyglądał I kwartał obecnego roku w spółce? Dowiemy się także o planach przejęcia czeskiej firmy Protivanov przez spółkę Trion. O tym rozmawiał Marek Tejchman z prezesem Trion, Markiem Grzoną w "Dniu na Rynkach"

Spółka Energoinstal była absolutnym hitem ubiegłego tygodnia. W ciągu 5 sesji wartość akcji spółki wzrosła o 75%. O planach na ten rok w programie "Dzień na Rynkach" z prezesem spółki, Stanisławem Więckiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Przychody spółki w IV kw. wzrosły o 18,9% rdr, do 895,78 mln zł. Prezes Marek Michałowski mówił w magazynie "Dzień na Rynkach", że nie wyklucza wypłaty dywidendy. Kwota przeznaczona na dywidendę może wynieść nawet powyżej 100 mln zł. Z prezesem Budimexu rozmawiał Mikołaj Kunica.

ZUS potrzebuje pieniędzy, a rząd myśli o podniesieniu składek: rentowej i zdrowotnej. Zdaniem prof. Katarzyny Duczkowskiej-Małysz najbardziej uderzy to w przedsiębiorców. W "Dalszym Ciągu Poranka" o szczegóły proponowanych zmian i ich skutki pytał gościa Robert Stanilewicz.

Dwa, a być może trzy ciężkie lata czekają branżę budowlaną. Strategią spółki Selena FM na ten czas mają być akwizycje. O tym, z jakimi podmiotami spółka prowadzi rozmowy, jaka część Europy ją interesuje i w jaki sposób będzie finansować przejęcia, mówi w rozmowie z Mikołajem Kunicą w "Dniu na Rynkach" prezes Selena FM, Krzysztof Domarecki.

Początek tygodnia na czerwono na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po ubiegłotygodniowych wzrostach dzisiejsze otwarcie na minusie mogło być do przewidzenia. O tym, jak przebiegnie dzisiejsza sesja i jakie panują nastroje na rynku, mówi w "Dniu na Rynkach" analityk niezależny, Piotr Szulec.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trzecim kwartale tego roku może potrzebować pożyczki bankowej - mówiła w programie "Pieniądze od Rana" wiceprezes ZUS do spraw finansowych. Zdaniem Marii Szczur w wariancie pesymistycznym w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może zabraknąć nawet 9 miliardów złotych. Z wiceprezes ZUS rozmawiał Robert Stankiewicz.

2 280 złotych do odpisania od podatku w związku z utrzymaniem psa przewodnika albo używaniem samochodu. Zaoszczędzić można między innymi na zakupie leków, wyjazdach rehabilitacyjnych i przejazdach transportem publicznym. W programie "Pieniądze od Rana" Dominika Dragan-Berestecka z kancelarii Ożóg i Wspólnicy tłumaczyła w rozmowie z Robertem Stankiewiczem, kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Kolejne firmy w Stanach Zjednoczonych bankrutują, a bezrobocie rośnie. Rośnie także liczba osób bez zdolności kredytowej i nie mogących spłacić długów - szacuje się, że jest ich ok. 4-5 milionów. Więcej na temat sytuacji za oceanem w dobie światowego kryzysu mówi w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" Andrzej Kurnicki, prezes Euroamerican Company.

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w lutym wyniosła 8,1 proc., wobec 7,6 proc. w styczniu. Kolejne raporty wyraźnie wskazują, że nie ma żadnych sektorów nie dotkniętych recesją. Jak długo może ona potrwać? O sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych mówił w magazynie "90 Minut" Krzysztof Błędowski, ekonomista Manufacturers Alliance.

Jak wygląda sytuacja polskich przedsiębiorców w dobie panującego kryzysu gospodarczego. Czy możemy spodziewać się fali bankructw i upadłości? O tym rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Według prognoz niektórych ekonomistów, w 2009 roku wzrost gospodarczy w Polsce spadnie do ok 1%. Według Sławomira Skrzypka natomiast, rząd powinien dokonać nowelizacji ustawy budżetowej. Na temat sytuacji w Polskiej gospodarce rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Pan Michał poleca nam akcje Comarchu. Spółka ma w planach zwiększenie eksportu w 2009 roku o 20% więcej niż w 2008. Ceny docelowe wyznaczone przez analityków to ok 59 zł. Czy ten zakup jest opłacalny?

Czy prokuratoria generalna uratuje polskie firmy, które straciły na opcjach walutowych? Czy opcje to jedyny sposób zabezpieczenia ryzyka kursowego? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Adamem Kołaczykiem,partnerem Deloitte oraz dr Marcinem Dziurdą, prezesem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Światowy kryzys zaczął się w Ameryce Północnej. Potem rozszedł się na pozostałe światowe gospodarki. Na temat objawów i skutków kryzysu w Ameryce Południowej, rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Daniel Meija Londono, z Uniwersytetu de los Andes.

Przy dobrej pogodzie wylądować łatwo. Gdy pogoda się psuje - pomaga system ILS. To urządzenie nawigacyjne, które prowadzi pilotów przy lądowaniu. ILS działać może w trzech kategoriach. Najbardziej precyzyjnej - trzeciej kategorii - nie ma żadne lotnisko w Polsce. W kategorii drugiej obsługiwany jest tylko jeden pas w całym kraju - 3.3 na warszawskim Okęciu.

Rośnie sprzedaż - mają rosnąć też ceny samochodów. Mimo, że branża motoryzacyjna na całym świecie jest w potężnych tarapatach, to w Polsce nowe auta ciągle sprzedają się jak świeże bułeczki. Jak długo jeszcze i kiedy będzie najkorzystniej kupić samochód?