Z kraju

Z kraju

Około 80 proc. inwestycji na rynku mieszkaniowym może zostać wstrzymanych w 2009 roku. Co spowoduje, że za dwa- trzy lata zaczną rosnąć bardzo szybko ceny mieszkań. Gościem programu "90 Minut" był Mirosław Barszcz były minister budownictwa, były wiceminister finansów.

Jakie fundusze inwestujące w jakie aktywa teraz warto było by wziąć na celownik? odpowie nam w TVN CNBC Biznes Tomasz Piotrowski Analityk DWS Polska TFI.

Nasz portfel jest na plusie w skali tego roku, zyskujemy 0,65%. Najwięcej tracimy na Komunikacji Polskiej, zaś jedną z najlepszych spółek wydaje się być na tę chwilę KGHM. Kolejną spółką, która być może pojawi się w naszym portfelu, jest Orco Property Group, czyli spółka deweloperska.

Kredyt coraz bardziej jak... Yeti. Podobno gdzieś jest i podobno ktoś udziela. Jednak warunki stawiane przez banki sprawiają, ze w praktyce otrzymanie pieniędzy na własne mieszkanie jest co raz trudniejsze - i coraz droższe. Dodatkowo możemy nie dostać tylu środków ile byśmy chcieli mimo, że mamy taką zdolność kredytowa. Dlaczego i w których bankach nie ma sensu składać wniosku o pożyczkę?

Wszystko zaczęło się dokładnie przed rokiem. Równo 12 miesięcy temu Wall Street wstrząsnęła informacja o upadku inwestycyjnego giganta, banku Bear Stearns. Była to pierwsza potężna instytucja, która nie wytrzymała załamania na rynku kredytowym. Upadek Bear Stearns traktuje się jako symboliczny początek globalnego kryzysu finansowego.

MCI wstrzyma emisję swoich akcji do momentu gdy kurs spółki będzie wyższy - powiedział w programie "Dzień na Rynkach" prezes spółki Tomasz Czechowicz. Zdaniem Czechowicza emisja akcji jest bardziej prawdopodobna pod koniec tego roku.

Połowa pensji dla pracownika zagrożonego zwolnieniami grupowymi i 400 zł dofinansowania zamiast wypowiedzenia, ruchomy czas pracy i uzależniony od zapotrzebowania, a zapomogi i bony towarowe nie byłyby opodatkowane. To niektóre z elementów pakietu antykryzysowego zaproponowanego rządowi przez pracodawców i pracowników. Czy jednak ten pakiet faktycznie mógłby ograniczyć liczbę zwolnień w polskich firmach i skąd wziąć pieniądze na jego realizację?

Dalszy ciąg sprawy związanej z upadłością spółki Swarzędz. Arka twierdzi, że nie dostała żadnej poważnej propozycji zakupu akcji Swarzędza od inwestora giełdowego - Mariusza Patrowicza, który w TVN CNBC Biznes powiedział, że można było uratować spółkę. W programie "Dzień na rynkach" Łukasz Marach, analityk Arka BZ WBK TFI.

Banki powoli zaczynają na nowo udzielać kredytów we franku szwajcarskim. Klienci jednak nie mają co liczyć na warunki, na jakich mogli otrzymać kredyt przed kryzysem finansowym. W "Biznes Lunchu" o akcję kredytową w walucie Szwajcarii Jola Wiśniewska pytała Michała Macierzyńskiego z Bankier.pl i Pawła Majtkowskiego z Finamo.

W cyklu "Twój Brat PIT" mówiliśmy o tym, jak rozliczyć dochody małoletnich. Gościem programu "Biznes Lunch" była Dominika Dragan-Berestecka z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Jedna nieruchomość w portfelu jest więcej warta niż wszystkie aktywa wycenione na koniec roku. Chodzi o spółkę NFI Progress i jej 8-hektarową działkę przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. O planowanych transakcjach w programie "Dzień na Rynkach" z prezes NFI Progress, Robertem Fijołkiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Co może zrobić przedsiębiorca, któremu bank wypowiada umowę kredytową? Prawie 800 firm - klientów Kredyt Banku - może stracić dostęp do linii kredytowych, z których teraz finansują bieżącą działalność - wynika z dokumentu do którego dotarło TVN CNBC Biznes. O sposobach radzenia sobie w takiej sytuacji w programie "Pieniądze od rana" mecenas Beatę Karaś,wspólnika w kancelarii Brudkowski i Wspólnicy pytał Robert Stankiewicz.

Polski sektor finansowy bardzo dobrze wykorzystuje sytuację związaną ze światowym kryzysem - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu państwa, Michał Chyczewski. O sytuację finansową i plany akwizycyjne dwóch największych podmiotów na polskim rynku: PKO BP i PZU, gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Nieletni do pracy, rodzice do PITów. Na ogół to rodzice lub opiekunowie prawni doliczają do swoich dochodów to, co zarobiły ich dzieci. Są jednak pewne wyjątki, o które w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz zapytał doradcę podatkowego MDDP, Annę Misiak.

Jeszcze w marcu wzrosną ceny biletów PKP Intercity. Przewoźnik zdecydował się na podwyżkę ze względu na rosnące koszy związane z opłatami za energię i użytkowanie torów. O to, które bilety o ile wzrosną i jakie plany PKP Intercity ma na najbliższe miesiące, w programie "Pieniądze od Rana" prezesa spółki Krzysztofa Celińskiego pyta Robert Stankiewicz.

Z Kredyt Banku wyciekła wewnętrzna instrukcja, zgodnie z którą bank ma ograniczać kredytowanie firm, które znalazły się w finansowych kłopotach. TVN CNBC Biznes ujawniła dokument, a już dzień po tej sytuacji - zaprosiliśmy do studia prezesa Kredyt Banku. O sytuacji Kredyt Banku i przede wszystkim o ujawnionej instrukcji mówił w magazynie "90 Minut" Maciej Bardan

Banki wcale nie są w złej sytuacji. Raporty publikowane potwierdzają, że sytuacja nie jest najgorsza. Kredyty od początku roku wzrosły o ok 5 %. Na temat sytuacji banków i kredytów rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK.

Dziś w "Programie" przyjrzymy się zagadnieniu neuromarketingu - czyli pokażemy, jakie sztuczki stosują reklamodawcy, aby przekonać nas do swoich produktów. Pokażemy też, jak skompletować własną bibliotekę internetowych multimediów... za darmo.

O tym jak przebiegnie dzisiejsza sesja i jakie panują nastroje na rynku mówi w "Dniu na Rynkach" analityk niezależny Piotr Szulec.

Inflacja w styczniu - niższa. Po zweryfikowanych danych wyniosła 2,8 procent a nie 3,1%. Czy to wystarczający sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że spokojnie może kontynuować serię obniżek stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki? Jak będzie wyglądała sytuacja polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach?

Udzielanie gwarancji państwowych dla kredytów mieszkaniowych oraz przyznawanie kredytów na wkład własny - to niektóre z działań, które proponuje Kongres Budownictwa w celu przeciwdziałania kryzysowi na rynku mieszkaniowym. W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Romanem Nowickim, przewodniczącym Kongresu Budownictwa

Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować łagodną politykę w odniesieniu do stóp procentowych - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga. Zdaniem profesora, następny rok będzie w Polsce wejściem na ścieżkę wzrostu. W tym roku Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone osiągną tzw. twarde dno, od którego się odbiją, a Polska na ich wzroście gospodarczym skorzysta - ocenił Marian Noga

Ministerstwo finansów prognozuje że w lutym był ostatnim miesiącem szybkiego wzrostu cen. Tak sądzą też ekonomiści.. Jacek Wiśniewski - główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska uważa ze największy wpływ na spadającą inflację w najbliższych miesiącach będą miały ceny żywności.

Ukryte kamery, skanery kart kredytowych, wirusy komputerowe - jak ochronić się przed przestępcami atakującymi strony internetowe banków i bankomaty? Zapraszamy na "Portfel"

Brak dostępu do kredytów dla przedsiębiorców to jak utoczenie krwi - mówi w TVN CNBC Biznes Zbigniew Niemczycki. Tak znany przedsiębiorca zareagował na informacje TVN CNBC Biznes o wewnętrznym piśmie Kredyt Banku, w którym znajdują się miedzy innymi dyspozycje dotyczące oceny klientów. Tym firmom, które bankowi przynoszą przychody tylko z kredytów i które znalazły się w kłopotach grozi ograniczenie dostępu do pożyczanych pieniędzy

Kredyt Bank - kredytom, a dokładniej kredytobiorcom wyjątkowo niechętny. Z poufnego dokumentu będącego w wewnętrznym obiegu Kredyt Banku, do którego dotarło TVN CNBC Biznes, jasno wynika, że bank planuje ograniczenie, a nawet odcięcie znacznej liczbie swoich klientów korporacyjnych linii kredytowych. Dla przedsiębiorców może oznaczać to prawdziwą katastrofę - z drugiej strony banki muszą, na polecenie Komisji Nadzoru Finansowego, poprawić współczynnik wypłacalności, a to w konsekwencji oznacza zwiększanie poziomu kapitałów. Czy Kredyt Bank jest jedyną instytucją planującą takie działania?

Z poufnego dokumentu będącego w wewnętrznym obiegu Kredyt Banku jasno wynika, że planuje on ograniczenie a nawet odcięcie znacznej liczbie swoich klientów korporacyjnych linii kredytowych. Dla przedsiębiorców to informacja tragiczna, bo może oznaczać nawet bankructwo. O ujawnionym dokumencie mówili w magazynie "90 Minut" Wojciech Roman, partner zarządzający Działem Doradztwa Finansowego Deloitte oraz Michał Wołoszański radca prawny Kancelarii Wołoszański, Rożko i Partnerzy

Kredyt Bank w wewnętrznym dokumencie, przesłanym do pracowników banku, zobowiązuje się do odchudzenia portfeli kredytowych. Banki w obecnym czasie coraz częściej mogą sięgać po takie środki. O sytuacji w Kredyt Banku i praktykach kredytowych polskich instytucji finansowych rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Jacek Kseń, były prezes BZ WBK oraz Rafał Juszczak, prezes First Ukrainian International Bank

Jak rozliczać się z przychodów uzyskiwanych z rynków kapitałowych to w ramach naszej akcji "Twój Brat PIT" odpowie nam w TVN CNBC BIZNES Marek Kolibski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.  

Spółka inwestycyjna TUP osiągnęła po czterech kwartałach 2008 r. 7,6 mln zł zysku netto. TUP chce w tym roku ruszyć z uruchomieniem swojej najnowszej inwestycji - miasteczka w Siewierzu. Jak finansować zakup nieruchomości w czasie kryzysu? Na te i inne pytania Mikołaja Kunicy odpowiadał na antenie TVN CNBC Biznes prezes TUP Robert Jacek Moritz.