Z kraju

Z kraju

W dzisiejszym wydaniu "Programu" przedstawimy następcę Visty - Windows 7. Przyjryzmhy się również najnowszym, multimedialnym telefonom, oraz pewnemu małemu laptopowi...

O 14% Variant SA obciął wynagrodzenia pracowników. To działanie zapobiegawcze, bo wiceprezes spółki w programie "Dzień na Rynkach" zapewniał, że ten rok będzie lepszy dla firmy niż ubiegły. Z wiceprezesem Variant SA Leszkiem Kołodziejem rozmawiał Mikołaj Kunica

Świetna sytuacja w Azji, duże oczekiwania odnośnie wystąpienia Timothy'ego Geithnera - jak to wszystko wpłynie na nastroje inwestorów w Europie? Na temat sytuacji na rynkach rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Ryszard Rusak, zarządzający w Union Investment TFI.

Druga linia metra, dwa duże stadiony, kilka prestiżowych ośrodków kulturalnych, odnowione ulice i Most Północny. Warszawa buduje się na potęgę, co widać po zakorkowanych ulicach i coraz większych wydatkach. Miasto musi się zadłużyć. Dlatego planuje emisję euroobligacji. Za ile i na jakich zasadach - prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz Waltz pytał Robert Stankiewicz.

Internetowe licytacje dają zarobić, ale trzeba od tego dochodu zapłacić podatek. Chyba, że sprzedajemy rzecz używaną przez więcej niż pół roku. Dziś w ramach naszej akcji "Twój Brat Pit" rozliczamy się z dochodu z aukcji internetowych. Pomoże nam w tym Dominika Dragan-Berestecka z kancelarii Ożóg i wspólnicy. Z naszym ekspertem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Najtańszy masowo produkowany samochód świata od dziś w sprzedaży. Ruszają zamówienia na Tata Nano. Pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone za trzy miesiące. Na razie jedynie w Bombaju. Cenę Nano ustalono na sto tysięcy indyjskich rupii - czyli ponad 2 tys. dolarów. Za dodatkowe wyposażenie jak radio, klimatyzacja czy poduszki powietrzne odbiorcy będą musieli dopłacić. Kiedy auto trafi do Polski i ile będzie kosztował na starym kontynencie? Na takie pytania odpowiedzi udzielił w studiu TVN CNBC BIZNES Przemysław Abram, Marubeni Motors Poland.

Decyzja FED o drukowaniu pieniędzy jest decyzją z rodzaju „nie szkoda róż gdy płoną lasy”, dla polski, polskiej gospodarki jest to dobra decyzja." Natomiast kurs złotego jest na bardzo dobrym poziomie i nie powinien się dalej umacniać. Taki kurs pobudza polską gospodarkę i w dłuższym okresie będziemy mieć lepszą pozycję przy wejściu do ERM2. O tym rozmawialiśmy w studio TVN CNBC Biznes z Bogusławem Grabowskim, prezesem Skarbiec Asset Management Holding.

Termin końca składania rozliczeń podatkowych coraz bliżej. Każda osoba która, ma jakieś wątpliwości, może napisać maila, a nasi eksperci w studiu postarają się pomóc. Na listy widzów odpowiadał w studiu TVN CNBC Biznes Mariusz Gumola, doradca podatkowy Kancelarii Ożóg i Wspolnicy

Polska osiągnęła niemal wszystkie zamierzone cele, a szczyt Unii Europejskiej opuszcza z satysfakcją. Tak spotkanie liderów Unii Europejskiej zgodnie podsumowali prezydent i premier. W TVN CNBC Biznes prof. Jerzy Buzek o szczycie w Brukseli.

W kolejnym odcinku serii Twój Brat PIT na pytania naszych widzów odpowiadała Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej Pawła Szymanka. Tym razem pomagamy min. obliczyć podatek od ulgi internetowej oraz dochodu za granicą.

Świat przypomniał sobie o ryzyku inflacji - mówił w TVN CNBC Biznes ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem po decyzji FED o dodruku pieniędzy i wzroście cen ropy - światowej gospodarce grozi wzrost cen. Jak poinformował NBP w lutym inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4 proc licząc rok do roku. W ocenie Petru, wzrost inflacji to sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej by skończyć z poluzowywaniem polityki monetarnej.

Czy Polacy są finansowymi analfabetami? Ponad połowa z nas nie ma żadnych oszczędności, co więcej boimy się także inwestować a za najlepsze pomysły na wzbogacenie uznajemy wygrana na loterii. Wiele osób twierdzi ze gotówka w ręku to jedyne prawdziwe pieniądze, dlaczego tak myślimy, czy i kiedy zmienimy swoja postawę wobec pieniędzy? O to pytamy w programie "Biznes Lunch" a te pytania zadajemy Leszkowi Mellibrudzie, psychologowi i Panu Sebastianowi Gawłowskiemu z money.pl.

W kolejnym odcinku serii Twój Brat Pit na pytania naszych widzów odpowiadała Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej Pawła Szymanka. Tym razem pomagamy min. obliczyć podatek od ulgi internetowej oraz dochodu za granicą.

Nabucco wraca na listę "antykryzysowych" inwestycji Unii Europejskiej. Projekt ma zapewnić UE dostawy gazu z rejonu Morza Kaspijskiego, zmniejszając energetyczne uzależnienie od Rosji. W programie "90 Minut" Maciej Woźniak doradcą premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego

Złoto może jeszcze o kilka procent iść do góry. Jednak mimo zawirowań na światowych rynkach nadal może ono pełnić rolę stabilizatora naszego portfela. Na temat złota w studiu TVN CNBC Biznes rozmawiał Piotr Kowalski, Investors DM.

Trwa dwudniowy szczyt przywódców państw europejskich. Pobudzenie gospodarki w czasie kryzysu i reforma nadzoru nad rynkami finansowym, oraz podział pieniędzy w ramach pakietu energetycznego - to najważniejsze zagadnienia, którymi zajęto się w Brukseli. O ocenę tych działań w programie "Dalszy Ciąg Poranka" poprosiliśmy głównego ekonomistę Polskiej Rady Biznesu, Janusza Jankowiaka. Z ekspertem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jeśli nie bank - to co? Na problemach przedsiębiorców z bankami korzystają Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-kredytowe i banki spółdzielcze. Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z ich oferty i czy warto? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Wiktorem Kamińskim, wiceprezesem Krajowa SKOK oraz Piotrem Pokropkiem wiceprezesem Banku Polskiej Spółdzielczości SA.

Pan Jakub proponuje zakup Mostostal Expor. Jest to firma budowlana, działająca głównie na rynku polskim i rosyjskim. W ciągu ostatniego tygodnia akcje podrożały o 20,7%. Czy ten zakup przyniesie nam zyski?

Jakie nowe metody można wykorzystać do szukania pracy. Internet a może gazeta z każdej strony zalewają nas ogłoszenia o pracę. Metod jest bardzo duże, zwiększenie metod nie oznacza że pracy zacznie przybywać. Problem tkwi w tym że osoby szukające prace nie zwracają uwagi na kwalifikacje jakie poszukują pracodawcy. Gościem programu "Fakty Ludzie Pieniądze" był Dariusz Danilewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Przeszkodą dla rozwoju akcji kredytowej w Polsce w przyszłym roku będzie brak zysków banków i kłopoty z ich dokapitalizowaniem, powiedział w TVN CNBC Biznes prezes PKO BP Jerzy Pruski. W programie "Dzień na rynkach" Rafał Wojda rozmawiał z prezesem PKO BP Jerzym Pruskim.

Koniec sporu Eureko - PZU miała przypieczętować ugoda. Holenderska spółka jest właścicielem ponad 30% akcji ubezpieczeniowego giganta. Od 10 lat domaga się kolejnych 21%, aby przejąć kontrolę w PZU. Stanowisko skarbu państwa jest tutaj jednoznaczne.

Teraz wizyta w urzędzie pracy - innym niż wszystkie - te oficjalne - podobnym do całej masy miejsc w których coraz więcej Polaków szuka pracy w tzw. szarej strefie.

Jak bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe? Odpowiadaliśmy na pytania widzów dotyczące m.in. rozliczania inwestycji giełdowych przez małżonków, podatku od obligacji na giełdzie oraz odliczania innych kosztów niż odsetki. W TVN CNBC Biznes Zbigniew Marczyk, radca prawny w kancelarii Lovells

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce. Gołym okiem widać, że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my. To oczywiście małe pocieszenie dla tych, którzy nad Wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie, by wypatrywać szans na odbicie. W sytuacji, jaka nas otacza sukcesem byłoby już samo miękkie lądowanie. Jakie mamy na nie szanse, i jaka technika pilotażu jest do tego niezbędna?

Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia, USA – ruszył dodruk pieniędzy. Dlaczego banki centralne postanowiły sztucznie zwiększać ilość pieniądza w obiegu i dlaczego deflacja jest gorsza, niż inflacja?

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce - jednak gołym okiem widać że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my - to oczywiście małe pocieszenie dla tych którzy nad wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie by wypatrywać szans na odbicie ale w sytuacji jaka nas otacza sukcesem byłoby juz samo miękkie lądowanie

Rynek reklamy w Polsce kurczy się. Prezes Internet Group Jan Ryszard Wojciechowski prognozuje ponad sześcioprocentowy spadek w 2009 roku. Dużo lepiej wygląda rynek słowacki, któremu mogło pomóc przyjęcie unijnej waluty. O plany spółki i strategię na czas kryzysu gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica

Czekamy na nowe - niższe taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie PGNiG bardzo opóźniał złożenie tej korekty. Jak ta korekta wpłynie na notowania PGNiG? Między innymi o to pytaliśmy naszego gościa: analityka ING Securities, Andrzeja Knigawkę

Mimo pesymistycznych prognoz dla polskiej gospodarki, radzimy sobie nieźle. Produkcja przemysłowa w lutym wprawdzie wciąż spadała, ale mniej niż spodziewali się analitycy a do tego mniej niż miesiąc wcześniej. Na tle całej Europy radzimy sobie bardzo dobrze. Jak jest w rzeczywistości a także co z tak zwanym jednym okienkiem, pytaliśmy wiceministra gospodarki, Adama Szejnfelda

Negocjacje Żurawi Wieżowych w sprawie przejęcia Grohmanna przedłużają się. Sprawa miała być zakończona już w lutym tego roku. Jednak prezes Żurawi Wieżowych zastrzega, że negocjacje mogą potrwać nawet do drugiej połowy roku. Z prezesem Żurawi Wieżowych, Grzegorzem Wójcikiem, w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Rafał Wojda