Z kraju

Z kraju

Złote czasy dla producentów kas fiskalnych?

Lekarze i prawnicy będą musieli kupić kasy fiskalne - zapowiada MF. Czy dla producentów takiego sprzętu nadchodzą złote czasy? Jak się przygotowują? Z Jerzym Biernatem, wiceprezesem firmy Elzab w Dniu na Rynkach  rozmawia Rafał Hirsch.

TUP - podsumowanie roku 2009 i plany spółki

Ubiegły rok był rozczarowujący dla spółki TUP, nie udało im się zamknąć kluczowych projektów. O wynikach za ubiegły rok i planach na najbliższe miesiące - Robert Jacek Moritz, prezes TUP.

Polak na czele ACER

Jaka polityka energetyczna pod nowym kierownictwem w ACER, jakie wyzwania stoją przed agencją, co z bezpieczeństwem energetycznym? - z nowym przewodniczącym rady administracyjnej agencji do spraw współpracy organów regulacji energetyki Unii Europejskiej - Piotrem Woźniakiem, w "Pieniądzach od Rana" rozmawia Robert Stankiewicz.

Przed szczytem UE - czy Unia pomoże Grecji?

Przed rozpoczynającym się właśnie szczytem UE, na temat pomocy dla Grecji, o tym kto następny w kolejce po pomoc i kto jest za, a kto przeciw pomocy dla krajów w kłopotach gospodarczych - mówi Cezary Wójcik, SGH, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Jak rozliczyć zyski z inwestycji zagranicznych

Twój Brat PIT, czyli jak poradzić sobie z corocznym rozliczeniem. Przemysław Powierza, partner RSM International, odpowiada na pytania internautów o to, jak rozliczyć zyski z inwestycji zagranicznych.

Jak uniknąć cudofixingu?

Krótka sprzedaż pomoże czy zaszkodzi warszawskiemu parkietowi ? Kto mógłby na niej skorzystać ? Jak uniknąć cudofixingu? Gościem programu "90 Minut" był Grzegorz Zalewski, futures.pl, DM BOŚ.

Zadyszka czy nawrót kryzysu?

GUS podał słabe dane z polskiej gospodarki. Polacy boją się konsumować więcej - sprzedaż stanęła w miejscu. W lutym sprzedaż wzrosła symbolicznie - zaledwie o 0,1 procent w porównaniu z lutym poprzedniego roku. Dodatkowym problemem jest coraz bardziej skomplikowana sytuacja gospodarcza w Europie. W magazynie "90 minut" Marek Tejchman poprosił o ocenę tych danych głównego ekonomistę BRE Banku, Ryszarda Petru.

Korupcja w Daimlerze?

Korupcyjny skandal w Daimlerze. Amerykański Departament Sprawiedliwości i tamtejsza Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyły niemiecką firmę o płacenie urzędnikom łapówek na całym świecie. Daimler odmawia komentarza przed pierwszą rozprawą zaplanowaną na 1 kwietnia.

Perspektywy dla polskiej gospodarki

Wiemy od dziś trochę więcej o polskiej gospodarce i wiemy, że stopa bezrobocia w lutym wzrosło do 13,0 procent z 12,7 procent. Lutowa sprzedaż detaliczna wzrosła symbolicznie zaledwie 0,1 procent w porównaniu z lutym poprzedniego roku, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o prawie 4 procent. O perspektywach dla polskiej gospodarki w programie "Bilans" Robert Stanilewicz rozmawiał z prof. Marianem Nogą, byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

GPW na minusie, RDO na plusie

WIG20 stracił na dzisiejszej sesji 0,44%, podczas gdy portfel Rynków dla Opornych zyskał 0,40%. Trwająca tym samym od kilku dni dobra passa RDO sprawiła, że zainteresowaliśmy się zakupem spółki Interferie.

Euro traci na wartości

Złoty jest silny wobec euro, ale nie wobec dolara, czy franka - podkreśla w TVN CNBC Biznes główny ekonomista X-Trade Brokers, Przemysław Kwiecień. Na to umocnienie polskiej waluty i osłabienie europejskiej wpływają nie tylko greckie kłopoty. O sytuacji na rynku walutowym z Przemysławem Kwietniem, analitykiem X-Trade Brokers w programie "Bilans" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kiedy ożywienie w reklamie?

Mamy kilka pomysłów na nowe produkty w branży reklamowej w ramach rozwoju planujemy akwizycje, możliwe są też kolejne emisje akcji - mówi w TVN CNBC Biznes Maciej Błasiak, prezes spółki ERG. Z Maciejem Błasiakiem, prezesem spółki ERG w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.

Handel w święta

Kto kogo zleje w lany poniedziałek - i czy handlowcom ujdzie na sucho omijanie zakazu handlu w dni świąteczne. Nie jest tajemnicą, że są sposoby na omijnie ustawowego zakazu. Inspekcja pracy nie ukrywa, że zaczęła karać i nadal będzie karać tych, którzy nakaz omijają. Bez tajemnic o handlu w święta ... 10 dni przed świętami - Łukasz Kijek

CR Media z układem

Po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu spółka CR Media jest bezpiecznym partnerem w biznesie, ponieważ nie może sobie pozwolić na żadne niewłaściwe posunięcia - mówił w TVN CNBC Biznes prezes CR Media. Paweł Stachnik dodał przy tym, że na rynku mediów i reklamy widoczne jest już ożywienie. W pierwszym kwartale rynek reklamy telewizyjnej wzrósł nawet o jedną czwartą.

Biznesowa szansa

Jesteśmy w okresie wychodzenia z kryzysu przy dużej niepewności i końca spowolnienia jeszcze ogłaszać nie można - tak wynika z dzisiejszych danych z polskiej gospodarki o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Ale tę niepewność można też zamienić w biznesową szansę - podkreślają eksperci Boston Consulting Group i funduszu Advent. Zadanie może stać się jednak nieco łatwiejsze, w sytuacji, gdy banki deklarują większą chęć finansowania biznesu. Cezary Królak.

Nie daj się naciągnąć

Jak można być aż tak naiwnym - łatwo tak powiedzieć patrząc na sprawę z boku. Z trudem ale jednak muszą to tez powiedzieć Ci, którzy zamiast stać z boku dali się nabrać. Pieniądze z obiecanego kredytu okazały się iluzją, a te prawdziwe pieniądze, które trzeba było włożyć na początek zniknęły tak jak jedyny i dość tajemniczy przedstawiciel złodziei. O tajemnicy ludzkiej naiwności i finansowych pułapkach zastawianych przez przestępców w Internecie a także o tej najnowszej pułapce w którą dało się złapać kilkudziesięciu amatorów szybkiego i taniego kredytu ... Patrycjusz Wyżga.

Wojna domowa na torach

Wojna domowa na polskich torach czy tylko przeciąganie szyny. Zamiast prawdziwej konkurencji w przewozach kolejowych mamy starcie dwóch firm - prawdopodobnie firm trudnych do rozróżnienia dla niejednego pasażera, za to głęboko poróżnionych w kwestiach finansowych rozliczeń. Koleje państwowe i koleje samorządowe na wojennej ścieżce - a klient? Czy będzie musiał szukać sobie nowych ścieżek gdy dla jego pociągu zabraknie miejsca na torach. Marek Klapa

Sprzedaż poniżej oczekiwań

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań. W lutym wzrosła o 0,1% rdr, analitycy oczekiwali, że pójdzie w górę o prawie 4 procent. Zdaniem głównej ekonomistki Banku BPH Mai Goettig takie dane to naprawdę fatalna informacja.

Gorąco wokół Pepeesu

Nic nie wskazuje na to żeby konflikt z cypryjskim funduszem Midston Developments który posiada 28 procent udziałów w Pepeesie został szybko zakończony - mówi w naszym studiu Andrzej Kiełczewski. Zdaniem prezesa Pepeesu do porozumienia potrzebna jest wola dwóch stron której w chwili obecnej nie ma. Andrzej Kiełczowski, prezes Pepeesu był gościem Rafała Hirscha w programie „Rynki Dnia”.

Plany Cyfrowego Polsatu

O wynikach finansowych po czwartym kwartale i planach rozwoju na najbliższe miesiące z prezesem Cyfrowego Polsatu, Dominikiem Libickim w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.

Pakiet antykryzysowy, a rynek pracy. Jak działa ustawa?

Jak rynek pracy zareagował na sprawdza pakiet antykryzysowy, czy zmieniło się podejście pracodawców i pracowników do elastycznego czasu pracy? O tym, kilka miesięcy po wprowadzeniu ustawy - Ewa Kraińska - Dulić, specjalista prawa pracy Państwowa Inspekcja Pracy.

Centrozap - nowy inwestor?

W "Dniu na Rynkach" prezes Centrozap Janusz Król odpowiada na pytania o nowego inwestora, wzrostu kursu akcji i przesądu w Sądzie Najwyższym dotyczącym odszkodowania od skarbu państwa.

Polski rynek pracy - mało elastyczny?

Polski rynek pracy pozostaje za mało elastyczny, przez co nie może w pełni reagować na wymogi, jakie stawia współczesna gospodarka- wynika z raportu Sedlak&Sedlak. Blisko 2/3 firm w Polsce zatrudnia osoby w niepełnym wymiarze godzin. W porównaniu do krajów Zachodniej Europy odbywa się to jednak na znacznie mniejszą skalę. Dlaczego tak się dzieje i jak poprawić sytuację - na te i inne pytania odpowiada Agnieszka Mazurek, kierownik działu analiz rynku pracy i portalu rynekpracy.pl.

LST CAPITAL zadebiutuje na giełdzie

LST Capital spółka notowana na rynku NewConnect, dawniej spółka Totmes, chce wejść na giełdę w maju. Spółka chce pozyskać z emisji do 15 mln zł, maksymalna cena emisyjna została ustalona 1,5 zł za akcję, po ofercie chce zadebiutować na głównym rynku. O planach spółki prezes LST Capital ,Dariusz Janus.

Sprzedaż detaliczna - co dalej?

Czy będziemy wydawać coraz więcej? Jak będzie wyglądała konsumpcja w Polsce? O tym Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego, przed publikacją danych o bezrobociu i sprzedaży detalicznej 

Niemcy za chlebem do Polski?

Niemcy za chlebem do Szczecina - tak donosi zagraniczna prasa. Czy rzeczywiście widać taki trend? Jaka jest skala tego zjawiska? O tym Patrycjusz Ceran, kierownik referatu ds. międzynarodowych Urzędu Miasta w Szczecinie

Kryzys - trampolina do sukcesu?

Kto wykorzysta kryzys, a kto go prześpi? Jakie branże mają szansę? O raporcie Boston Consulting Group dyrektor grupy Grzegorz Cimochowski

PIT 38 - jak rozliczyć zyski i straty kapitałowe

PIT - 38 sprawia Polakom kłopoty. Jak rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych czy też udziałów w spółkach? Radzi ekspert podatkowy KPMG Grzegorz Grochowina.

Rozliczamy przychody z różnych źródeł

Tym razem w cyklu "Twój Brat PIT" rozliczamy podatki z różnych źródeł dochodów. W jaki sposób powinniśmy ocenić wszystkie nasze źródła pozyskiwania pieniędzy tak, by nie mieć kłopotów z fiskusem? W magazynie "90 minut" wyjaśniał te kwestie Marek Jarocki, manager w Ernst & Young

Fixing wg prezesa GPW

Po ubiegłotygodniowym "cudofixingu" - czas zapytać prezesa warszawskiego parkietu - dlaczego nie skrócił dotąd fixingu mimo składanych obietnic? W magazynie "90 minut" Marek Tejchman pytał także Ludwika Sobolewskiego - czy polska giełda jest odporna na manipulacje.