Z kraju

Z kraju

ZMIANY W NFZ

Konkurencja dla NFZ. Minister zdrowia zapowiada, że do sektora ochrony zdrowia powinny być dopuszczone inne podmioty. Z wiceministrem zdrowia w Krynicy rozmawiał Paweł Blajer w programie Blajer Mówi: Biznes. 

Strategia na spowolnienie

O to jak w niepewnych czasach zarządzać zespołem ludzi w firmie oraz czy innowacje są czynnikiem konkurencyjności firm pytał Paweł Blajer dyrektora rozwoju biznesu w PwC Pawła Bochniarza

Z RYNKAMI PRZEZ ŚWIAT

Z rynkami przez Świat - dzisiaj wybierzemy się na giełdę w Brazylii. To rynek, który może dać sporo zarobić, ale trzeba być ostrożnym. Marzena Górska, zarządzająca Inwestors TFI, która była gościem Godziny Dla Pieniędzy podpowiadała na czym można najwięcej zarobić.

PODATKOWE RYZYKO

Planując biznes tak naprawdę nie wiadomo, jakie zmiany w prawie czekają przedsiębiorców i co gorsza, jaką interpretację wyda Ministerstwo Finansów, czy, np. Urząd Skarbowy. A interpretacje podatkowe często zawierają stanowiska korzystniejsze dla fiskusa. Jak tłumaczył w programie Blaje Mówi: Biznes, Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP, podatnicy są coraz bardziej świadomi własnych praw. Dodaje, że podatnik ma duże szanse na pozytywne rozstrzygnięcie w sądzie.

CIĘŻKO ZMIENIĆ DOSTAWCĘ PRĄDU

Formalności związane ze zmianą dostawcy prądu są wciąż zbyt duże, by klienci masowo się na nią decydowali - ocenia prezes Enei. Z Maciejem Owczarkiem w Krynicy rozmawiał z Marek Tejchman.

PLANY PGNIG

PGNiG pójdzie do sądu arbitrażowego, jeśli nie uda się porozumieć z Gazpromem w sprawie obniżki cen gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka myśli nad emisjami akcji w przyszłości na finansowanie planu inwestycyjnego, nie podoba się to MSP. Skarb Państwa ma w PGNiG ponad 72% udział, przedstawiciele ministerstwa mówią, że na razie za wcześnie na dyskusję o zmniejszaniu tego zaangażowania. W Krynicy gościem Marka Tejchmana był Sławomir Hinc, wiceprezesem PGNiG.

STAGNACJA CZY RECESJA

Inwestorzy testują czy ministerstwo finansów i bank centralny znów zdecydują się bronić złotego - tak osłabienie naszej waluty tłumaczy Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej Przy Premierze. Bielecki mówi, że sam nie jest zwolennikiem interwencji.

BIZNES W CHINACH

Chiny są pod uważną obserwacją agencji ratingowych. Fitch ostrzega, że w ciągu 2 lat może obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej Chin z powodu słabej jakości aktywów bankowych. Jak robi się biznes w Chinach? Arkadiusz Krężel, przewodniczący RN Impexmentalu mówi, że Chiny stają sie coraz droższe, a funkcjonowanie podmiotów tam nie jest proste.

Globalny rynek fuzji i przejęć w czasie kryzysu

Po sierpniu wiele transakcji zostało wstrzymanych - uważa Jacek Chwedoruk, prezesa Rothschild Polska. - W związku ze spadającymi rynkowymi wycenami firm, ci, którzy będą mogli wstrzymać się ze sprzedażą, poczekają na wzrosty. Część będzie jednak musiała sprzedawać aktywa po obecnych, niższych wycenach - dodaje.

PRZYSZŁOŚĆ AGENCJI RATINGOWYCH

Jak zmieni się rola agencji ratingowych po kryzysie? Przypomnijmy, że agencje były krytykowane za postępowanie w czasie ostatniego kryzysu. Jak powiedział prezes Fitch Polska Piotr Kowalski obecnie trwa proces rejestracji agencji na nowych zasadach działania.

UWALNIANIE RYNKU GAZU

Urząd Regulacji Energetyki otworzył innym niż Gazprom dostawcom surowca, dostęp do polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Możliwe będzie także kupowanie w Polsce, gazu płynącego do Niemiec, czyli tak zwany wirtualny rewers. O zmianach rozmawialiśmy z prezesem Gazsystemu, Janem Chadamem.

KOSZTY EMISJI CO2 A INWESTYCJE

Jak koszt emisji CO2 wpłynie na koszty inwestycji w energetyce. Według Lucyny Stańczak, dyrektor biura EBOR w Warszawie dla dużych firm największym wyzwaniem jest niepewność związana z tym, jak wyglądać będzie system płatności za limity CO2. Na razie największe polskie grupy energetyczne finansują rozwój głównie przez emisje obligacji. Podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy z Lucyną Stańczak, dyrektor biura EBOR w Warszawie rozmawiał Marek Tejchman.

Jak rynki odczytały słowa szefa EBC?

Jakie nastroje w strefie euro wywołały słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego, w kontekście planów zaciskania pasa w kolejnych państwach strefy euro? Wystąpienie Jeana-Clauda Tricheta komentuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

GOTOWI NA EURO 2012?

Mieliśmy 3 lata - zostało 274 dni. Czy Polska zdąży z przygotowaniami do Euro2012. Co zostało do zrobienia? Rozmowa z Jackiem Bochenkiem, dyrektorem grupy sportowej w Deloitte.

Zdążyć przez EURO 2012

Ponad 80 proc. inwestycji na Euro 2012 zostało już ukończonych, dotychczas wydano prawie 100 mld zł. Ile jeszcze pozostaje do wydania i jakie obszary są najbardziej zagrożone? Rozmowa z Marcinem Herrą, prezesem PL.2012

POLSKA MNIEJ KONKURENCYJNA

Polska w dół o dwie pozycje w rankungu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. Na 142 sklasyfikowane w nim państwa, Polska zajęła 41. miejsce. Polska nie przejmuje się rankingami mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu badań nad gospodarką. Dodaje, że część z rankingów przez kilka lat nie oddawało polskiego potencjału gospodarczego, bo były na nieaktualnych danych, a to wina rządzących.

Przyszłość strefy euro

Niemieckie TAK dla pomocy dla zadłużonych państw eurolandu. Trybunał Konstytucyjny Niemiec odrzucił skargę przeciw udziałowi Berlina w unijnych programach ratunkowych. Jednak rząd Niemiec za każdym razem, kiedy państwo będzie miało udzielić komuś pomocy, będzie musiał dostać zgodę parlamentu. Decyzję Trybunału Konstytucyjnego chwali Angela Merkel. Jaka zatem przyszłość przed strefa euro mówi dr Sebastian Płóciennik z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Polskie obligacje atrakcyjne dla Zachodu

Bariera dla mocniejszego franka, polskie obligacje atrakcyjniejsze dla Zurichu - twierdzi prezes BRE Banku, Cezary Stypułkowski. Jego zdaniem Szwajcarski Bank Centralny może zamienić skupione z rynku euro na polskie papiery dłużne.

EBC: stopy bez zmian

EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Czego możemy spodziewać się po wystąpieniu szefa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Tricheta - mówi Przemysław Gdański, członek zarządu BRE Banku.

UBEZPIECZENIE OD KRYZYSU

W czasach niepewnych warto się ubezpieczyć np. od utraty zysków. Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Czy warto inwestować w taki produkt w momencie gdy biznes dobrze prosperuje? Alexander Konopka, prezes zarządu Gras Savoye, który był gościem Pawła Blajera podkreśla, że obecnie firmy ubezpieczają się bardziej świadomie.

XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy

Nowe modele biznesowe w europejskim sektorze finansowym wobec wyzwań regulacyjnych. Rozmowa z Józefem Wancerem, doradcą zarządu Deloitte.

Plany Polimex-Mostostal

Polimex-Mostostal liczy, że w kolejnych kwartałach wyniki finansowe wspomoże to, co w pierwszym półroczu 2011 wpłynęło na ich pogorszenie - czyli m.in. wielkie projekty w energetyce. Prezes spółki Konrad Jaskóła mówi, że spółka jest przygotowana do realizacji takich kontraktów, a zajmować się nimi w firmie ma łącznie 5 tys. osób.

Odpływ z funduszy zatamowany?

W sierpniu wartość umorzeń jednostek funduszy inwestycyjnych przekroczyła 2,5 mld zł. Kolejne miesiące nie powinny być już tak dramatyczne - przekonuje w "Pieniądzach od rana" Tomasz Publicewicz z Analiz Online.

Kryzysowe strategie firm

Rozpatrujemy dwa scenariusze – firma w kłopotach i dobrej sytuacji finansowej. Jak przygotować się na słabszą koniunkturę na rynku doradza Igor Chalupec, prezes Icentis.

Po decyzji SNB

Czy i jak szwajcarski bank centralny poprzez swoje decyzje wpływa na polskie banki komercyjne. Według analityków BRE Banku to pozytywna informacja szczególnie dla Getin Holdingu, Millenium, Kredyt Banku oraz PKO BP. Rozmowa ze Stanisławem Kluzą, przewodniczącym KNF.

PGE pracuje nad nową strategią

PGE do końca roku wstrzymuje się z rozstrzygnięciem przetargu na budowę bloków w Elektrowni Opole. Proces przejęcia Energi się przedłuża. Spółka ma nadzieję, że uda się zamknąć ten proces w 2012 roku. Rozmowa z prezesem PGE, Tomaszem Zadrogą.

Strategie firm na kryzys

Dynamiczne zmiany w gospodarce obciążone osłabieniem tempa wzrostu, zawsze wzbudzają nerwowość u menedżerów. Jak przygotować przedsiębiorstwo na trudny czas dla biznesu, mówi Janusz Steinhoff, starszy doradca Roland Berger Strategy Consultants.

Plany Ciechu

Ciech z optymizmem patrzy na drugą połowę roku. Spółka chce utrzymać 10-procentowy wzrost przychodów i zmniejszyć wskaźniki zadłużenia. Rozmowa z Ryszardem Kunickim, prezesem Ciechu.

XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy

W jaki sposób na PZU jako ubezpieczyciela hipotek, może wpłynąć pogorszenie spłacalności tego typu kredytów? O wpływie na wyniki spółki zmienności na rynku akcji, mówi prezes Andrzej Klesyk.

Rynki a kryzys długu

O tym, jak prowadzić biznes w czasach dużej niepewności na rynkach i na co jeszcze powinni być przygotowani inwestorzy, mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW.