Z kraju

Z kraju

Rata na fundusz socjalny

31 maja mija termin przekazania I raty odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń socjalnych za 2011 r. Podmioty tworzące ZFŚS mają dwa tygodnie na ustalenie wysokości odpisu podstawowego i przekazanie co najmniej 75% jego wartości na rachunek bankowy Funduszu. Rozmowa z senior menedżer Grant Thornton Frąckowiak, Katarzyną Ochnicką.

Słodkie zyski

Słodkie zyski producentów słodyczy. Pomimo wysokich cen surowców spółki z branży miały całkiem udany kwartał. Jeśli chodzi o dynamikę wyników, najlepiej wygląda Wawel i Mieszko. Zysk netto spółki Mieszko w pierwszym kwartale wzrósł o ponad 50%. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie Marka Tejchmana z Agatą Filipowicz-Rybicką

Rebranding Ery

Rebranding Ery będzie kosztował około 100 milionów złotych. Niektórzy analitycy uważają, że jest to zła wiadomość dla Telekomunikacji Polskiej. Zmiana marki, może przyciągnąć nowych klientów do PTC. O tych zmianach, jej kosztach i wpływu na rynek w programie "Rynki dnia", Marek Tejchman rozmawiał z Pawłem Puchalskim, szefem działu analiz DM BZ WBK.

Dzień z autem w firmie

Średnia cena zakupu firmowego auta w Polsce wyniosła w ubiegłym roku prawie 75 tys. złotych. To wzrost przez rok o 11 proc. Rozmowa z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Expandera.

Centrum wyników: Robyg

Robyg ma obecnie w budowie 1400 mieszkań, a budowę kolejnych 900 rozpocznie pod koniec roku. Spółka zamierza ruszyć w tym roku z inwestycją we Wrocławiu. Negocjuje też zakup kolejnego gruntu w tym mieście. Prezes Robyg SA Zbigniew Okoński przyznaje jednak, że oddanie dwóch projektów na warszawskim Wilanowie może zostać przesunięte na początek 2012 roku.

Centrum wyników: Muza

Nuta optymizmu w wynikach Muzy. Spółka w I kwartale poprawiła wyniki w ujęciu rocznym. Jak wprowadzenie 5 proc. podatku VAT wpłynie na jej wyniki w 2011 roku, mówi Marcin Garliński, prezes Muzy.

Dzień z autem w firmie: samochód wizytówka

Samochód jako wizytówka firmy, czyli auto dla dyrektora i menedżerów. Zależny od Marvipolu JLR Polska jest wyłącznym przedstawicielem marek: Jaguar, Land Rover i Range Rover. Rozmowa z prezesem Marvipolu Andrzejem Nizio.

Centrum wyników: MW Trade

MW Trade dobrze wychodzi na finansowaniu służby zdrowia. Spółka po udanym I kwartale wg analityków BGŻ w 2011 roku zarobi 13,5 mln zł wobec 7 mln zł w roku ubiegłym. Rozmowa Rafałem Wasilewskim, prezesem MW Trade.

Centrum wyników: DM IDMSA

Wzrost zysku netto o 9 proc. odnotował DM IDMSA w I kwartale w ujęciu rocznym. To efekt wyższych zysków z operacji instrumentami finansowymi przeznaczonymi do obrotu, mówi prezes DM IDMSA Grzegorz Leszczyński.

Susza zagraża zbiorom 

Pogoda znów rządzi na rynku żywności - klęska suszy we Francji i powodzie w USA wywindowały ceny zbóż na kolejne lokalne szczyty. O tym, na ile ta sytuacja zagraża cenom żywności w Polsce, rozmawialiśmy z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Markiem Sawickim.

Social lending

Portale pożyczek społecznościowych miały przejąć rozczarowanych bankami, tymczasem rzeczywistość dla nich samych okazała się rozczarowująca. Portale pożyczek społecznościowych walczą o klientów, niektóre na śmierć - z 8miu portali zostało 6, niektóre właściwie nieaktywne, o tym czy polacy nie chcą sobie nawzajem pożyczać pieniędzy rozmawialiśmy z Magdaleną Reichert z portalu Pożycz.pl

Inflacja!

3 tygodniowe szczyty na pszenicy na amerykańskim rynku, 6cio tygodniowe na kukurydzy, zbiory we Francji niższe o 1\10. Czy czeka nas osuszenie portfeli? Naszym gościem był profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Koniec Ery

Madżenta, znana niektórym jako bohaterka musicalu the rocky horror show, wkrótce zagości na dobre w salonach sieci era...bo gdy jedna era mija nadchodzi nowa w kolorze róż. Na polskim rynku telekomunikacyjnym szykuje się kolejny rebranding, ma kosztować mniej niż ten z idei w orange i przynieść wymierne korzyści. Jedno jest pewne T-mobile zmieni kolor części telekomunikacyjnego rynku, ale czy jego obraz. Patrycjusz Wyżga.

Kosztowna pogoda

Bez wody na tym rynku można... popłynąć. Według agencji analitycznych trwająca we Francji susza oznacza niższe zbiory pszenicy o ponad 1\10, a to największy producent w Europie.... Na świecie nie nie jest lepiej - sucho też na chińskich polach, powódź za to pustoszy południowe stany ameryki północnej. Efekt? pszenica i kukurydza już wyznaczyły kolejne kilkutygodniowe szczyty. Czy polski rolnik produkując więcej może złagodzić szok cenowy? O tym w materiale Łukasza Kijka.

Centrum wyników - Grupa ADV

Grupa ADV działa w trzech obszarach: komunikacji cyfrowej, innowacyjnych technologii oraz e-commerce, oferuje usługi m.in. outsourcingu IT, tworzenia aplikacji dedykowanych, oprogramowania na urządzenia mobilne, marketingu on-line. O pierwszym kwartale spółki, rozmawialiśmy z prezesem Grupy ADV, Konradem Pankiewiczem.

Centrum wyników - Elektrotim

Elektrotim wykonuje instalacje elektryczne i systemy automatyki dla budownictwa i przemysłu. Spółka znacznie poprawiła, o blisko 100% w ujęciu rocznym, przychody w I kwartale. O wynikach spółki, rozmawialiśmy z prezesem Elektrotimu, Andrzejem Diakunem.

Zmiany w "Rodzinie na swoim"

Rząd na swoim nie postawił. Posłowie zdruzgotali rządowy plan zmian w programie "Rodzina na swoim". Dopłaty do kredytów hipotecznych mają być dostępne także dla osób samotnych, oraz kupujących mieszkanie na rynku wtórnym. Naszym gościem był Piotr Styczeń wiceminister infrastruktury odpowiedzialny z program dopłat do kredytów hipotecznych.

Centrum wyników - Cyfrowy Polsat

Cyfrowy Polsat po wynikach za I kwartał. Po wynikach wyjątkowych ponieważ, jeszcze bez Telewizji Polsat. O przejęciu telewizji przez cyfrowy Polsat, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Dominikiem Libickim.

Centrum wyników - Nicolas Games

Spółka z modnej ostatnio branży producentów gier komputerowych po wynikach za 1Q. Działa na rynku od kilku lat, jest notowana na NewConnect. Nicolas Games stawia przede wszystkim na dwa tytuły - Afterfall: InSanity i grę Arena Morte, czyli produkcji przejętego niedawno studia Frontline. O przyszłości spółki rozmawialiśmy z Tomaszem Majką, prezesem Nicolas Games.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Dekarza wiceprezesa BRE Wealth Managment z 18 marca zarobił w ciągu dwóch miesięcy 16,7 tys. zł. Najmocniej portfel J. Dekarza zyskał na akcjach DSS i funduszach inwestujących w Europie Centralnej.

Centrum wyników - Centrozap

Centrozap zamierza osiągnąć w tym roku pół miliarda przychodów. Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej w 1Q wyniosły ponad 98 mln zł, mówi Ireneusz Król, prezes Centrozapu.

Tanie mieszkania

Mieszkania mają tanieć. Analitycy Home Broker spodziewają się spadku cen w ciągu najbliższego roku. To pierwsza tak pesymistyczna prognoza. Mieszkania wciąż mają drożeć np. w Katowicach - największe przeceny są spodziewane we Wrocławiu. Naszym Gościem był Bartosz Turek analityk Home Broker.

Premia dla menadżera

Przeciętna roczna premia dla najwyższej kadry zarządzającej w europejskich firmach waha się od 23 proc. podstawowej pensji, im dalej na wschód tym premie mniejsze. O tym jak wynagradzani są menadżerowie w Polsce zapytaliśmy Katarzynę Stasińską starszego konsultanta AON Hewitt.

Droga do milionów

Słuchać ekspertów, zdać się na intuicję, iść śladem innych inwestorów, a może wróżyć z fusów...? Wielu inwestorów uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest czytanie z analizy. Trzy najpopularniejsze jej rodzaje - to analiza techniczna, fundamentalna i między rynkowa. Jak je sporządzić i jak je czytać? Rozmowa z Krzysztofem Borowskim ze Szkoły Giełdowej.

Susza we Francji

Susza pustoszy francuskie uprawy zbóż. Kwiecień nad Sekwaną był wyjątkowo suchy i upalny - opady deszczu były o 71 proc. niższe niż zwykle. Brak deszczu może zaszkodzić przede wszystkim zbiorom pszenicy - już 85 proc. upraw zostało dotkniętych suszą. Część analityków spodziewa się, że zbiory pszenicy we Francji w tym roku spadną o 10 proc. Gościem TVN CNBC była Izabela Dąbrowska-Kasiewicz, analityk rynków rolnych BGŻ.

Moda made in Poland

Przemysł mody będzie lepiej ubierał Polaków – deklaruje Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan. Jakie pomysły mają polskie firmy na walkę z tanią chińszczyzną i z masowymi markami modowymi, które bardzo szybko reagują na zmiany trendów? Naszym gościem był Bogusław Słaby prezes zarządu Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan.

Zastrzyk gotówki z funduszu

HVP FIZ jest funduszem Venture Capital, a jego strategia zakłada inwestycje w projekty na wczesnych etapach rozwoju z obszaru Internetu, technologii mobilnych i elektroniki. Pieniądze Funduszu przeznaczone są do zasilenia kapitałowego małych i średnich przedsiębiorstw polskich, zwłaszcza innowacyjnych, o wysokim potencjale rozwoju. O szczegółach opowiada Piotr Pajewski Fund Manager, Helix Ventures Partners FIZ.

Bułka z masłem w sieci

W 2010 roku spożywczy handel detaliczny w Polsce kolejny rok z rzędu rozwijał się, jednak w tempie niższym niż obserwowany w poprzednich latach. Czy myśląc o założeniu sklepu warto związać się z dużą siecią franczyzową? Na jakie korzyści możemy liczyć? Naszymi gośćmi byli Iwona Jezierska, dyrektor regionalny w Detal Koncept właściciela sieci Groszek i w studiu w Krakowie Jan Sałata, wiceprezes zarządu Polska Sieć Handlowa Nasz Sklep S.A.

Od zera do…. innowatora.

Masz pomysł na ergonomiczną myszkę komputerową lub krzesło, które samo dopasowuje się do kształtów siedzącego? Możesz startować w konkursie w ramach CEEBIS. Nabór ruszy w czerwcu. W ramach programu przedsiębiorca będzie miał zapewnione środki na opracowanie projektu, koncepcji i prototypu w ramach e-narzędzi. Rozmowa z Zygmuntem Wons, ekspertem Agencji Rozwoju Przemysłu, koordynatorem CEEBIS.

Urzędy wymagają – sklepy protestują

Według Polskiej Izby Handlu, urzędy skarbowe wymagają od sklepów, aby te na paragonach umieszczały nazwę towaru i opis. Jeśli placówka handlowa nie stosuje się do tych wymagań, urzędnicy nakładają kary. Tymczasem powszechnie używane kasy fiskalne pozwalają na wprowadzenie maksymalnie 12 znaków. Co Izba zamierza zrobić z tym problemem? Naszym gościem był Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.