Z kraju

Z kraju

USTAWA O RACJONALIZACJI ODRZUCONA

Trybynał Konstytucyjny odrzucił ustawę o racjonalizacji. Uznał on, że dotyczące zwolnień w służbie cywilnej przepisy ustawy racjonalizującej zatrudnienie w administracji są niezgodne z konstytucją. Jaki wpływ decyzja ta może mieć na finanse państwa i jak uszczuplą się wpływy do budżetu? Szerokiego komentarza w programie Pieniądze w Południe udzielił Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista Bre Banku.

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Czy Polska staje się modna dla kierunków inwestycyjnych private equities? Jacek Siwicki, Prezes Enterprise Investors wskazuje na rosnącą rolę funduszy w ostatnich latach, a dwie transakcje Enterprise Investors o wartości 100 mln euro w 2010 roku są najlepszym przykładem wzrostu znaczenia funduszy w rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Czy fundusze private equity są szansą dla polskich firm i czy zauważalny jest długoterminowy, wzrostowy trend w wykorzystaniu tego typu finansowania? Jakie sektory cieszą się największym zainteresowaniem? O tym w rozmowie z Rafałem Błędowskim, Partnerem Holom Consultants w programie Dzień na Rynkach rozmawiał Rafał Hirsch.

ENEL-MED NA GPW

Debiut spółki Centrum Medyczne ENEL-MED SA to 23. debiut w tym roku na Głównym Rynku warszawskiej giełdy oraz 414. spółka notowana na tym rynku. Relacja w programie "Dzień na Rynkach".

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Forum Polish Private Equity rozpoczęło się we wtorek 14 czerwca 2011. Uczestnicy forum rozmawiają o rosnącej roli funduszy private equity w finansowaniu polskiej przedsiębiorczości. Gościem programu Dzień na Rynkach był Przymysław Gdański, Dyrektor ds. bankowości korporacyjnej BRE BANKU. W rozmowie poruszone zostały również wyniki oraz ogólna sytuacja BRE BANKU na rynku finansowym.

NAJLEPSZE FINANSOWANIE

Fundusze z Unii Europejskiej, kredyt bankowy, a może fundusz private equity? W programie "Blajer Mówi: Biznes" o zaletach poszczególnych rodzajów finansowania. Jakie branże są obecnie najbardziej poszukiwane? Co daje przedsiębiorcy korzystanie z kapitału private equity? O to wszystko Paweł Blajer pytał Zenona Dąbrowskiego dyrektora inwestycyjnego Arx Equity Partners

INFORMACJE, KTÓRE DADZĄ ZAROBIĆ

Wysyp danych z ważnych gospodarek Świata. Jak będą wpływać na rynki i czy będzie można dzięki temu zarobić. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB był gościem w programie "Godzina dla Pieniędzy".

ENEL-MED NA GPW

Enel-Med to trzeci pod względem przychodów prywatny operator usług medycznych w Polsce. Obecnie ma 1 szpital, 10 przychodni i 7 pracowni diagnostycznych. Jak powiedział w programie "Dzień na Rynkach" prezes, Adam Rozwadowski środki z emisji w pierwszej kolejności pójdą na budowę nowego szpitala.

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Trwa walka o polskiego przedsiębiorcę. O tym jak fundusze konkurują o serca i umysły właścicieli polskich firm w programie "Blajer Mówi: Biznes" zdradzała Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, wspólnik zarządzający, radca prawny w Kancelarii Gessel

STREFA EURO

Za niecały rok kibice zaczną przyjeżdżać na Euro 2012. Zagraniczni przedsiębiorcy już uruchomiają swoje biznesy przewozowe w całym kraju. W jaki sposób polska firma może zarejestrować przewóz osób? Na wszystkie pytania widzów i Pawła Blajera odpowiadała Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

STABILIZACJA NA RYNKU PRACY

O 14% więcej pracodawców planuje zatrudniać niż zwalniać pracowników w najbliższym kwartale – wynika z badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2011 r. Pracodawcy są w optymistycznych nastrojach jeśli chodzi o rynek pracy - podkreśla Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Advent International to międzynarodowy fundusz private equity, który inwestuje m.in. w krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i Turcji. W Polsce fundusz zainwestował m.in. w firmę z branży budowlnej, kolejowej i spożywczej. Gościem w programie "Blajer Mówi: Biznes" była Monika Morali – Efinowicz, dyrektor zarządzający w Advent International. CNBC patronuje Polish Private Equity Forum 2011

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Polish Private Equity Forum 2011 patronuje TVN CNBC. Transsystem to przykład firmy, która wykorzystała swoje pięć minut. Spółka dostarcza m.in. taśmy produkcyjne i konstrukcje stalowe dla branży motoryzacyjnej oraz energetycznej. Wśród klientów jest między innymi VW, Ferrari, BMW i Volvo. Jeszcze w tym roku Transsystem planuje wejść na warszawską giełdę papierów wartościowych. Gościem w programie "Dzień na Rynkach" był prezes spółki Transsystem, Stanisław Sroka.

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Amundi Private Equity Funds jest częścią globalnej grupy finansowej. To fundusz który inwestuje także w nieruchomości. Jak zdradził partner w Amundi Private Equity Funds, Jacek Pogonowski, dla funduszu interesująca jest w tej chwili przede wszystkim branża usługowa.

Chiny i Szwajcaria w centrum uwagi

Wtorek przyniósł nam serię danych z chińskiej gospodarki. Odczyty wskaźników inflacji konsumenckiej czy zakresu inwestycji wskazują na dalszy rozwój państwa środka. W tym samym czasie na rynku walutowym zauważamy spadek wartości europejskiej waluty do franka szwajcarskiego sięgając najniższych poziomów w historii. W programie Pieniądze od Rana Robert Stankiewicz wraz ze swoim gościem, Markiem Rogalskim z DM BOŚ analizują ostatnie doniesienia.

Rynki dla Opornych, 13 czerwca 2011

Portfel RDO stracił w poniedziałek 0,12%. Indeksy gieldowe zyskały na zamknięciu sesji WIG20 0,20%, a szeroki WIG 0,10%. Propozycja widza CEDC - producent alkoholi - czy wejdzie w skład portfela?

Covec nie dokończy A2

Koniec rozmów, koniec Chińczyków na A2, a końca budowy ... nie widać. Jak zbudować drogę, jak zdążyć z nią na Euro 2012? Czy jest szansa by A2 była autostradą, czy raczej będzie to wyrób "autostradopodobny"? Odpowiedzi na te pytania szukał Patrycjusz Wyżga.

Turcja Erdogana

Zarobić na rynku tureckim. Umiarkowani islamiści premiera Recepa Tayyipa Erdogana uzyskali w niedzielnych wyborach w Turcji większość w parlamencie. Co to oznacza dla inwestorów zagranicznych inwestujących swoje pieniądze w Turcji? O tym w rozmowie z zarządzającą w BZ WBK TFI, Katarzyną Dąbrowską.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli liczymy stopę zwrotu z wirtualnie zainwestowanego miliona złotych. Tym razem o swoim wirtualnym portfelu będzie mówił Grzegorz Mielcarek z Investors TFI.

Droga do milionów

W najbliższy piątek dzień trzech wiedźm czyli dzień w którym wygasają kolejne sesje na kontrakty terminowe na GPW. W drodze do milionów na pytania o kontrakty na indeksy i spółki rozmawialiśmy z maklerem Pawłem Szczepanikiem.

Ropa w (różnej) cenie

Ropa notowana na giełdzie w Londynie jest o blisko 20% droższa od tej notowanej w Stanach Zjednoczonych. Aż tak wielkiej różnicy nie było nigdy wcześniej. Zmiany ceny ropy brent i crude zaczęły się mocno rozjeżdżać tuż po finansowym kryzysie. Bliskowschodni kryzys i interwencja w Libii sprawiły, że europejska ropa zaczęła drożeć dużo bardziej niż amerykańska. Czy to okazja do zarobku dla inwestorów obecnych na rynku ropy, czy też tylko problem europejskich koncernów paliwowych. Rozmowa z Jakubem Boguckim, analitykiem rynku paliw z E-Petrol.

Po dom do Chorwacji

Już teraz nieruchomości w Chorwacji cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów zza granicy. Czy w Chorwacji podobnie jak w przypadku innych krajów, które wchodziły do Unii, ceny domów i apartamentów wzrosną? Jak zarobić na nieruchomościach w Chorwacji na chwile przed je wejściem do Unii? O tym w rozmowie z naszym gościem Andrzejem Bursą z Carisma Nieruchomości.

Zysk zyskowi nierówny

Trzeba patrzyć jak wynik naszej firmy zmienił się w czasie, bo inne są prawidłowości dotyczące zysku operacyjnego ze sprzedaży i netto. Jak porównywać i analizować opłacalność firmy? O tym w rozmowie z doktorem Karolem Klimczakiem z Katedry Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego.

JSW na GPW

Maksymalna cena jednej akcji JSW została ustalona na 146 zł, zatem wartość całej spółki to według ministra skarbu maksymalnie 17,3 mld zł. Ministerstwo skarbu chce sprzedać ponad 39 milionów akcji. Jeśli przemnożyć je przez podaną cenę maksymalną, to wartość oferty sięga 5 miliardów 760 milionów złotych. Jaki może być zatem zysk na debiucie? Naszym gościem był Adam Ruciński, prezes BTFG.

Plan B dla A2

W poniedziałek GDDKiA ma przedstawić stanowisko w sprawie Covecu i autostrady A2. Ponad tydzień temu chińskie konsorcjum COVEC zasygnalizowało zamiar wycofania się z realizacji kontraktu na budowę 50 km drogi. O dalszych losach feralnego odcinka autostrady A2 rozmawialiśmy z Markiem Michałowskim, prezesem Związku Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Plany Pracodawców

Większość polskich przedsiębiorstw nie planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmian w poziomie zatrudnienia i wysokości płac - wynika z sierpniowego badania Randstad i TNS OBOP. O prognozach na drugie półrocze 2011 roku oraz jakie są pierwsze efekty otwarcia niemieckiego rynku pracy, pytaliśmy Agnieszkę Bulik, członek zarządu Randstad w Polsce.

Chory pracownik

Co zrobić kiedy pracownik idzie na chorobowe? W jaki sposób obliczyć jego wynagrodzenie i jakich obowiązków należy dopełnić? Na te i inne pytania odpowiadał w programie "Blajer Mówi: Biznes" - Magdalena Frąckowiak, ekspert Ernst & Young Usługi Księgowe.

Nieprzyjazne zamówienia

Jednostronne, bez dbałości o jakość wykonania, niejasne – taki są umowy w zakresie prawa zamówień publicznych zdaniem uczestników międzynarodowej sondy przeprowadzonej przez CMS Cameron McKenna. Jak inne kraje rozwiązały problem zamówień publicznych? O tym Małgorzata Surdek, partner w CMS Cameron McKenna.

Śmiercionośna E.Coli

Koniec złej passy producentów i eksporterów? Rosja i Unia Europejska porozumiały się w sprawie zniesienia embarga na import warzyw. Niemal potwierdzone jest także źródło zakażenia pałeczką okrężnicy E.coli. Niemiecka minister rolnictwa poinformowała, że groźną bakterię odnaleziono w jednym z opakowań z kiełkami fasoli w domu rodziny, która uległa zakażeniu. Ile stracił biznes warzywny w Polsce z powodu zmniejszonego popytu? Naszym Gościem był Jacek Skoneczny , prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa".

Co dalej z frankiem?

Frank straszy polskich kredytobiorców. Szwajcarska waluta jest na historycznie wysokim poziomie w stosunku do euro. Czy w kolejnych miesiącach frank nadal będzie szybował, czy kredytobiorcy mają szansę na oddech? Gościem "Bilansu" był Andrzej Krzemińskim, szef dealerów walutowych banku BPH.